Bébipapi – januárra
Érdekességek2018. január 05.
Főzni jó! Babáknak, kicsi gyereknek sem nehéz, de tudatosságot és felelősséget igényel. Sőt, még az sem biztos, hogy mindig külön kell főzni a picinek. A családnak elkészített étel „babásítása” is sokszor lehet megoldás.
Burgonya
Értékes szénhidrátforrás, keményítője jól duzzadó, könnyen emészthető, fehérjéi is nagy értékűek, és ásványi sókat (kálium, foszfor), valamint C- és B-vitaminokat is tartalmaz. Semleges ízű, kiváló főzelékalap, előnyösen növeli más főzelékek és tésztafélék biológiai értékét, és csökkenti azok zsírfelszívó képességét. Ezért egyéves korig liszt helyett a zöldfőzelékek sűrítésére és a gombócok, pogácsák tésztájának lazításához is a burgonyát ajánljuk.
Mikortól adható?
A hozzátáplálás kezdetétől kezdve. Egyéves korig liszt helyett is a burgonya ajánlott a sűrítéshez.
- Sokféle burgonya létezik, tápértékük nagyjából azonos, de elkészítésük közben különféleképpen viselkednek, és ízük sem egyforma. Pürének és főzeléksűrítőnek finomabb a lisztes, széteső fajta, míg sütni a keményebb, a nehezebben puhuló az ízletes.
- Fontos szabály, hogy a krumplit mindig sós vízben főzzük, utólag ugyanis nem veszi be a sót, végleg íztelen marad. Bármilyen elsózott ételen viszont javíthatunk, ha néhány nyers, hámozott krumplit főzünk meg benne. A főtt krumplit nem lehet mélyhűteni, felengedéskor elfolyósodik.
- Feldolgozatlanul a főtt krumplit se hagyjuk kihűlni, mert megdermedve elveszti jó ízét.
- A krumpli tápértéke csökken, ha fagyott, ha kicsírázott, ha zöldes elszíneződésű (ilyenkor szolanin nevű méreganyagot tartalmaz). Hibás krumplit gyermekélelmezésre nem szabad felhasználni. A héjában főtt vagy sült krumpli többet őriz meg táp- és védőanyagaiból, kisbabáknak mégis meghámozzuk, mert rejtett hibái csak így láthatók. Az újkrumpli finomabb, több benne a szénhidrát (keményítő), a vitamin (C-, B-) és a nyomelem (jód, fluor), mint érett és tárolt társában. Kisbabának csak egy tojásnál nagyobb méretű újburgonya adható, és nem szabad felhasználni a sáros, fonnyadt, elszíneződött, ellágyult árut sem.
- Az előre tisztított, fehérítő vegyszerbe áztatott újkrumplit otthon többször át kell mosni tiszta vízzel, de gyerekélelmezésre még így sem ajánlott.
Körte
Semlegesen édes íze miatt kiválóan alkalmas a babaételek készítésére.
Táplálkozástani értékét magas élelmirost-tartalma adja. Cukortartalma magasabb, mint az almáé, a C-vitaminban pedig közel azonos. Szerves savakban szegényebb, de aromaanyagokban gazdagabb. Meglehetősen gazdag folsavban, vasban és jódban. Enyhén székletlazító hatású. A körtét megmosva, meghámozva, a magházát és annak köves részeit eltávolítva nyersen vagy főve mindig pépesítve kínáljuk a babáknak.
Mikortól adható?
A 4–6 hónapos baba az alma, őszibarack, meggy bevezetése után már kaphat körtét, pépesítve.
Színes krumplipüré babáknak
- Hozzávalók: Krumpli, sárgarépa, só, babatej, vaj.
- Elkészítés: Úgy készítjük, hogy a hámozott, feldarabolt krumplihoz 1/3-ad arányban aprított sárgarépát, céklát, vagy parajt teszünk, és sós vízben együtt főzzük puhára. Babatejjel és vajjal, vagy tejszínnel pépesítjük. A répást zöldpetrezselyemmel vagy bazsalikommal, a céklást csipetnyi darált köménnyel, a spenótost pici borsikafűvel vagy őrölt borssal ízesítjük. étvágytalan gyerekek különösen kedvelik a színes püréket.
Tojásos krumpli babáknak
- Hozzávalók: Vöröshagyma, olaj, krumpli, tojás, só.
- Elkészítés: 1 kisebb apróra vágott vöröshagymát 1 evőkanál olajon megpárolunk, és hozzáadunk 2-3 főtt, kockákra vágott krumplit. Kavargatva kicsit még együtt is sütjük. 1-2 tojást 1 csipetnyi sóval felverünk, és a hagymás krumplira öntjük. Kevergetve a tojás kocsonyásodásáig sütjük.
Fogatlan kicsiknek villával összetörjük. Paradicsomlével, céklalével, babasalátákkal (céklasaláta, káposztasaláta) kínálhatjuk a 8 hónaposnál idősebb babáknak.
Körtetorta
Bébipapi alapművelete:a pépesítés
A 6 hónapos, illetve fogatlan kisbabák ételeit pépesíteni kell. A pépesítést végezhetjük villával vagy valamilyen háztartási géppel.
A kisebb csecsemő ételeit finom állagúra, a nagyobbakét darabosabbra mixeljük.
Babaételek készítésekor a passzírozás, szűrés, pépesítés művelete után ismételten felfőzzük az ételt.
- Hozzávalók: 10 deka vaj, 10 deka liszt, 10 deka cukor, 1 teáskanál őrölt fahéj, 1 teáskanál sütőpor, 2 tojás, 2 evőkanál vaníliás cukorpor, 2 evőkanál rum, a citrom lereszelt héja, 10 deka reszelt marcipán (vagy darált-hámozott mandula).
A töltelékhez: 4-5 darab nagyobb vilmoskörte, 5 deka vaj, 10 deka cukor, citromlé.
- Elkészítés: egy közepes méretű kerek tortaformát 5 deka vajjal kikenünk, rászórunk 10 deka kristálycukrot. Szorosan egymás mellé helyezzük a hámozott, cikkekre vágott körtét, végül meglocsoljuk a citrom levével. A formát mérsékelt tűzre tesszük, és megvárjuk, amíg érezzük a cukor piruló illatát (a körte levet ereszt, ezért a művelet 20 percet is igénybe vehet). Hagyjuk kihűlni. A tojásokat szétválasztjuk. A sárgákat a cukorral, vajjal, rummal, citromhéjjal, marcipánnal habosra keverjük.
A lisztet összevegyítjük a fahéjjal, a sütőporral, és a tojásos masszához adjuk. Végül a vaníliás cukorral keményre vert tojáshabot is óvatosan beleforgatjuk. A tésztát a kihűlt karamellás almára kenjük, és előmelegített sütőben 200 °C-on 30–35 perc alatt készre sütjük (tűpróba!). 10 percnyi pihentetés után a tortát tálra borítjuk, így felülre kerülnek a fényezett körtegerezdek.
forrás: Bébik.hu