Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Beszélgessünk! - Játékos beszédfejlesztés gyerekeknek

Érdekességek2017. július 27.

Napjainkban egyre kevesebb idő jut a gyerekek otthoni szókincs- és beszédfejlesztésére. Erre a problémára próbálunk most megoldást kínálni. A gyermekeinkkel töltött idő oly kevés és hamar elszalad, de érdemes velük foglalkozni, hiszen a későbbi kommunikációs helyzetekre előre adhatunk egy biztos alapot.  

 

A nyári szünet lehetőséget ad az együttjátszásra és ezt érdemes kihasználnunk. A ritmusfejlesztés, mondókára lépegetés, taps, ritmus tapsolása, ritmus kopogása, kirakása, mondóka elmondása, egy sor hangosan egy sor magukban, tempóváltáso - ezek a gyerekek számára is érdekes játékok.

Beszédszervek ügyesítése

Szájjal csipegetés tenyérből pl. mazsolát, puszi küldése egymásnak, halak beszélgetésének utánzása, bohóc játék tükörrel, különféle grimaszok mutatása, papagáj játék, szótagok ismétlése (la-lalu), cica játék: tej lefetyelése, lenyalja az orrát, szája szélét, lovacskázás: csettintget a nyelvével, cukor szopogatás utánzása.

A logopédia

Gyógypedagógiai tudomány, a beszédzavarok felismerésével és korrekciójával foglalkozik. Célja a beszédhibák megelőzésével, a kialakult beszédhibák és azok következtében fellépő másodlagos elváltozások korrigálásával ép beszéd létrehozása. Beszédzavarok kutatásával, megelőzésével, diagnosztizálásával, korrekciójával foglalkozó tudomány. Feladata: írás olvasás zavarai, beszédindítás, beszéd tisztítás, ösztönzés, elveszett beszéd vissza állítása, orrhangzósság, disfonia rekedtség. 


A gyermek hallásfigyelmét fejlesztő gyakorlatok

Megértés, meghallás fejlesztése, szerialitás sorrendiség fejlesztése: hangforrás felismertetés dobozban megzörgetett babbal, pénz hangjának felismertetése, hangzódifferenciálás (melyik hangot hallod), hanganalízis (hol hallod? Vonatos házas 3 ablakkal), hallási emlékezet (akusztikus szint, zörejek megkülönböztetése, sorrend). Fonetikai szint: hangok visszamondása, fonológiai szint: szótagismétlés, szótagolás, szóalkotás hangokból. 

Erre csörög a dió: több edényben elhelyezek 1-2 szem diót, a gyerek háttal áll, azt a kezét emeli fel, amelyik oldalról hallja a hangot. Ha lentről hallja akkor leguggol, és ezt mondja: ki szól a paraván mögül?

A beszéd elsajátításának feltételei

A gyerek megismerő kognitív folyamatok kölcsönhatásában sajátítja el a beszédet. Fontos az ép idegrendszer, ép érzékszervek, észlelés (észlelés az ingerek centrális felosztása).

Beszédfejlődési szakaszok: Akusztikus hangreakció születéskor, gagyogás, echolália - után mondás, látszatmegértés - a szituációt érti, beszéd megértése. Feltételes reflex alakul ki gesztusok és mimika kíséretében, majd elhangzanak az első szavak, első mondatok. 
Akadályozott beszédfejlődésnek nevezzük, amikor a beszéd nyelvtani, értelmi, hallási, látási motoros problémákhoz kötődik. A folyamat megkésett, de csak időbeli késésről van szó, a gyerek ugyanazokat a lépcsőket használja, mint az átlag. 

Echolália: az első életév végén kezdi ismételni környezete szavait anélkül, hogy megértené mit mond. Akaratlagosan csak az anyanyelv szavai szerepelnek benne, értelmi fogyatékos gyerekek gyakran elakadnak ezen a szinten. 

Gagyogás: második szakasza az utánzás, önutánzás jelenik meg a 2-3. hónapban, majd a 6-8. hónapban mások utánzása. Optikus elemek: amit lát, azt utánozza, akusztikus elemek: amit hall azt utánozza. 
A siket gyerek az akusztikus elemek elsajátításánál megreked, lemarad. Mivel látása ép, az optikus elemeket még tudja utánozni. Pl. emeld fel a kezed, ha a vonat hangját hallod – sssss. 

Játékos gyakorlatok 

sz-z-c 
antanténusz szórakaténusz szóraka tikitaka bilinbalanbusz 
szita szita péntek szerelem csütörtök dob szerda 
bibici panka rákezdi vince akit ér akit ér majd elviszi a nagy szél 
szegény bagoly nappal vak, dőlt falak közt fészket rak, éjjel jár ki vadászni, egereket hajhászni 
mit sütsz kis szűcs, sós húst sütsz kis szűcs 
ez a szarka tarkabarka mégis tarka ez a szarka

s-zs-cs 
mese mese mátka pillangósmadárka ingó bingó rózsa te vagy a fogócska 
kovács kovács kalapács kisült e már a kalács 
hátamon a zsákom, zsákomban a mákom, mákomban a rákom, kirágta a rákom, kihullott a mákom, elszaladt a rákom
öt csökönyös kölyöktücsök 

l-j-r 
ring a bölcső ringadoz hajló nádszál ingadoz jó leányka szunyadoz 
bujj bujj itt megyek tüzes lapátot viszek egyet szólok kettőt szólok harmadikra rátalálok 
biri biri bárány alig áll a lábán kiviszik a zöld mezőre édes fűre legelőre 

k-g-t-d 
kerekecske gombocska itt szalad a nyulacska erdőbe fák alá teneked a hónod alá 
fecskét látok szeplőt hányok selymet gombolyítok 
Csoóri Sándor: DIóbél bácsi
 
ty-gy-ny 
erre kakas erre tyúk erre van a gyalog út taréja taréja ugorj a fazékba 
egyedem begyedem vaskampó, alatta volt ki Jankó egyet gondolt magába elszaladt a világba 
Weöres Sándor: Pletykázó asszonyok 

f-v 
fű fű fű szép zöld fű eredj ki te zöld fülű // túrót vettem el is vittem már nem tudom hová tettem 
Weöres Sándor: Vásár


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Tájékoztatás a látogatási korlátozásról és tilalomról, valamint a kötelező maszkhasználat elrendeléséről

2025. január 05.



2025. január 2-án 12 órától a járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el. 

A 1/2025. (I.2.) számú Klinikai Központ elnöki utasítás a hazai járványügyi helyzet kedvezőtlenebbé válása miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinek területén a betegek, látogatók és dolgozók egészségének védelme érdekében látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendel el.

Ennek értelmében az egyetem betegellátó egységeinél a jelentős számú légúti megbetegedés miatt tilos a betegek látogatása. A tilalom alól kivételt képeznek:


az életveszélyes állapotú vagy életvégi ellátásban részesülő betegek hozzátartozója vagy hozzátartozói, előzetes klinikavezetői engedély alapján;
a kiskorú betegek szülei vagy törvényes képviselői közül egy szülő, törvényes képviselő, aki folyamatosan a gyermek mellett tartózkodhat;
a Neonatális Intenzív Centrumokban (NIC/PIC) fekvő újszülöttjét látogató édesanya, és a szülészeti részlegeken a vajúdás és szülés idején az apa;
valamint egyéb, különleges esetek, a betegellátó szervezeti egység vezetőjének engedélyével.


A rendelet értelmében kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk a betegellátó szervezeti egységekben a betegellátási területeken és a várótermekben. Az előírás minden egészségügyi dolgozóra, betegre és látogatóra vonatkozik, kivéve a 6 év alattiakat és a mentálisan érintett betegeket. A maszkokat az intézmény területén a szabályoknak megfelelően kell használni, szükség esetén az intézmény biztosítja az egyszer használatos maszkokat.

Emellett a rendelet felhívja a figyelmet a kézmosás és kézfertőtlenítés fontosságára is!

Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz

2025. január 05.



Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval, és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező.

Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a 9 hónap.

Készülj fel testileg és lelkileg is

Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban. 

A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, a családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amiket egy gyermek születése hoz magával.

Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, citológiai vizsgálatot csináltatni, ill. célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.

A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.

A felkészülési időszakban a felesleges, ill. mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után.


Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is. 


A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.

5 gyakori tévhit a vérzékenységről

2025. január 04.

A vérzékenység kapcsán a legtöbben a súlyos hemofíliára gondolnak, ám az állapotnak több típusa is ismert. Dr. Ercsei Ibolyától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusától megtudhattuk, vajon milyen tévhitek keringenek a vérzékenységről a köztudatban.

Hosszú vérzési idő a legfőbb tünet

Való igaz, sokaknak az tűnik fel, hogy a sebeik hosszan véreznek, nehezen áll el. De a vérzékenységnek egyéb tünetei is lehetnek, például gyakori orrvérzés, erős menstruáció, fogmosáskor gyakran vérző fogíny, valamint figyelemfelhívó jel az is, ha kék-zöld foltok tarkítják a bőrt, anélkül, hogy előzőleg beütöttük volna magunkat valamibe.

Mindig észrevehető tüneteket okoz

Bár sok esetben vannak a vérzékenységnek tünetei, ám ha igen enyhe a probléma, még az is lehet, hogy az illetőnek fel sem tűnik az állapot- mondja dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa.

Vérzékenység=hemofília

Nagy tévedés, amikor a vérzékenységet a hemofíliával azonosítják. A hemofíliai az a vérzékenység egy típusa, aminek több súlyossági fokozata is van. Legenyhébb esetben csak igen ritkán vérzik a beteg, míg súlyos formájában a spontán vérzés is igen gyakori (ez az izmokban, ízületekben is előfordulhat). Szintén a vérzékenységhez tartozik az ún. Von-Willebrand betegség, melyről bár kevesebbet hallani, ám igen sok embert érint. Enyhe esetben a beteg akár úgy is leélheti az életét, hogy nem is tud az állapotáról.

Csak férfiak lehetnek hemofíliások

A tévhit onnan származik, hogy férfiaknál lépnek fel tünetek, ám a nőknél is fennállhat hemofília, viszont rendszerint ők csupán hordozók, mivel van nekik egy egészséges X kromoszómájuk még. (hemofíliásoknál a hibás gén az X kromoszómán helyezkedik el).

A vérzékenyek nem sportolhatnak

Mivel a vérzékenységnek több súlyossági formája is létezik, ezért nem lehet kijelenteni, hogy nem sportolhatnak. A kérdés inkább a hemofíliások esetén érdekes, főleg azoknál, akiknél súlyos formában van jelen. Általánosságban azonban elmondható, hogy a megfelelő kezelésben részesült hemofíliások nem csak hogy mozoghatnak, de javasolt is, ugyanis a jól felépített izomzat még védelmi funkciót is ellát, így csökkenti a bevérzések kockázatát. Előtte természetesen ajánlott szakorvossal egyeztetni, valamint a balesetveszélyes/küzdősportok kerülendőek.