Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Beszélgetés Hargitay Andrással

Érdekességek2018. május 28.

Kilencévesen még úszni sem tudott, 13 évesen már Európa-bajnok volt. Ez a szédületes tempó, a tudatosság, a maximalizmus, a sikerorientáltság jellemzi dr. Hargitay András olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok úszó, állatorvos életét. De a részletekről beszéljen ő maga.

13 évesen talán már tudtam, de 9 évesen egy véletlen kapcsán kerültem be az úszósportba. Vízilabdásnak jelentkeztem, de Széchy Tamás rögtön kiválasztott, hogy tehetséges vagyok. Ez volt április, május környékén, és még abban az évben decemberben megnyertem az első versenyemet úszásban.

Egyáltalán nem tudtam. Széchy Tamás tanított meg.

Igen. Akkor voltam 9 éves. Aztán 13 éves koromban, 1969-ben először kerültem ki egy nemzetközi versenyre, Trentóba, végignyertük a korosztályomban az összes versenyt. Abban az évben volt az Ifjúsági Európa-bajnokság is, és ott a nálam két évvel idősebbek között megnyertem az Ifi-Eb-t. Ekkor már nemzetközileg is odafigyeltek az eredményeimre. Amikor az Európa-bajnokság döntőjére mentem ki – még most is emlékszem arra –, Széchy Tamás odalépett hozzám, és azt mondta: ne felejtsd el, fiam, most a hazádért úszol!

Igen. Bennem akkor már tudatosult, hogy ez már nemcsak azt jelenti, hogy én első leszek, vagy második, hanem ez már annál több. És ne felejtsük el, hogy 1969-et írtunk, én abban az évben már másodszor mentem ki nyugatra, míg a felnőtt emberek háromévenként utazhattak. Visszatérve a versenyautóra, én is azzal játszottam, csak nekem az volt a kiváltság, hogy én Bécsben vásároltam a nálunk még ismeretlen versenyautót, ami távirányításos volt. A komoly versenyeredmények mellett azért gyereknek is megmaradtam, és hosszú időn keresztül még játszottam is. Csak az én játékaim mellett ott volt az úszás is.


Igen. Azt gondolom, nincs okom panaszkodni. Én mindennek örülök. Tudatában vagyok ennek, és értékelem is, hogy ilyen lehetőségeket kaptam az élettől. De ugyanakkor nálam jobban az életemet nem ismeri senki, és én tudom, hogy hol voltak azok a pontok, amelyeket bizony elrontottam, amelyeket másként csinálhattam volna. Azt is tudom, hogy ezeket már nem lehet visszahozni, akárhogy is szeretném, és itt nemcsak az olimpiai bajnokságra gondolok, hanem egy csomó minden másra is, amit nem úgy kellett volna csinálni.

Ez egy nagyon érdekes dolog. Erre én véletlenül jöttem rá, persze ha vannak véletlenek az életben. Émile Zolának a Patkányfogó című könyvét olvasva jöttem rá, hogy vannak olyan csuklópontok az ember életében, amikor döntenie kell, hogy melyik irányba induljon el.

De lehet gyakorolni. Erre mondom azt, hogy tudatosan kell élni. Nyilván ez nem jelenti azt, hogy én állandóan tudatosan élek, de ha ezekre figyelek, legalább tudom, hogy vannak jelentős fordulópontok, amiknél tudom befolyásolni az életemet, hogy erre indulok el, vagy amarra. Az én életemet biztos, hogy jelentősen befolyásolta az, amikor én valamilyen oknál fogva feltettem a kezemet arra a kérdésre, hogy ki akar a Központi Sportiskolába, a vízilabda-szakosztályba jelentkezni. Teljesen irracionális dolog volt, hogy én jelentkeztem, hiszen nem is érdekelt a vízilabda, nem is tudtam úszni, és a labdát sem szerettem. Mégis feltettem a kezemet. Még tudok jó néhány ilyen pontot mondani. Pl. jelentkezzek-e az állatorvosi egyetemre, vagy a testnevelési főiskolát válasszam inkább? Felismertem, hogy ez nagyon nem mindegy. Mert ha a TF-et választom, akkor tudok mellette úszni még egy kis ideig, ha az állatorvosit, akkor valószínűleg nem tudok az úszásra már időt szakítani. Nagyon nehéz döntés volt, az állatorvosit választottam, majd később elvégeztem a TF-et is. Nagy változás volt az is, hogy úszóként bárhová mentem a világban, engem mindenütt ismertek, állatorvosként senki nem ismert. Ez rendkívül szokatlan volt.

Én tulajdonképpen 13 éves korom óta reflektorfényben voltam. És én voltam a központban. Akárhová mentem, a társaságnak vagy annak a közegnek meghatározó szereplője voltam, és akkor eljöttem ide, a Lehel úti állatkórházba, és ez senkit nem érdekelt. Mentálisan újra kellett építkeznem. Az is egy nehéz pont volt 82-ben, hogy elkezdek-e itt dolgozni az állatkórházban, vagy felkészülök a 84-es olimpiára. Azt választottam, hogy itt dolgozom, abbahagyom az úszást, és ezt csinálom. Tulajdonképpen annak ellenére, hogy már esélyem sem volt arra, hogy a 84-es olimpiára kimenjek, hiszen már abbahagytam, de a szívem szakadt meg, hogy mehettem volna. A sors tragédiája, hogy nem is mentünk. Az egész élet ilyen döntésekből áll. Az adott pillanatban a lényegest a lényegtelentől kell tudni elválasztani, és ráérezni, hogy majd később, évek múltán mi lesz nekem fontos. Bízni a gondviselésben, hagyatkozni a megérzésekre. Nyilván minden döntésnek van következménye, a döntés következményeit pedig el kell tudni fogadni.

Igazából nagyon sokat gondolkodtam, hogy mi az, amit át tudnék nekik adni. A tudást bizonyos fokig esetleg át lehet adni, de az élettapasztalatot nem. Azt nekik kell megszerezni. Ha egy dolgot adhatnék a gyerekeknek, mi lenne az? Képesek legyenek megkülönböztetni az adott pillanatban a lényegest a lényegtelentől. De végig kell menni bizonyos tanulási folyamaton. Természetesen szerettem volna, ha ők úsznak, de egyiknél sem sikerült, mert én jobban akartam, mint ők. Azt megtanultam, ha én jobban akarom, mint ők, annak semmi értelme nincsen. Nem akarom erőltetni. Ha akarja, csinálja, a lehetőségek megvannak. Egyre inkább azt érzem, hogy az a fajta tapasztalat vagy az a fajta életfelfogás, amely engem jellemez, az őket is egyre inkább kezdi jellemezni, ugyanis úgy gondolom, hogy egyetlenegy dolog az, ami számít, a személyes példamutatás. Az a fontos. Magyarázhat az ember, amit akar, mondhat, amit akar, okoskodhat így, úgy, amúgy, ha a gyerek mást lát, akkor azt nem fogja csinálni. Van két fiam és egy nevelt lányom, úgy gondolom, hogy jó úton vannak. A nagyobbik fiú fotográfus, nagyon sok munkája van, és nagyon szépen dolgozik. A kisebbik fiú most élete álmát fogja megvalósítani, pilóta lesz. És a kislány még előtte áll sok minden dolognak, de nem vagyok nyugtalan az ő életükkel kapcsolatban.

62 éves vagyok. Tehát olyan nagy jövőt az ember nem rajzolgat már. Ahogy szokták mondani, a B oldal utolsó számai forognak, ezt azért figyelembe kell venni. Vannak még tervek. De ha ez most így befejeződne, akkor is bátran odaállnék arra a bizonyos képletes mérlegre, hogy megméreckedjek. Ismerem a hibáimat, az erényeimet, a mulasztásaimat, és amiket nem mulasztottam el, tudva ezeknek a súlyát és sokaságát. Megbánom azokat a bűnöket, amelyeket elkövettem, mert ezek sosem voltak tudatosak. És legyen az ember büszke arra, amiket elért. Szerintem ez a legfontosabb. Kiegyensúlyozott ember vagyok. A környezetem is így ismer, a munkahelyemen is így ismernek. Nem vagyok szélsőséges. Van egy miheztartásom, ahhoz igyekszem tartani magam.

Dr.Szarvasházi Judit
főszerkesztő-gyógyszerész


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Tájékoztatás a látogatási korlátozásról és tilalomról, valamint a kötelező maszkhasználat elrendeléséről

2025. január 05.



2025. január 2-án 12 órától a járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el. 

A 1/2025. (I.2.) számú Klinikai Központ elnöki utasítás a hazai járványügyi helyzet kedvezőtlenebbé válása miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinek területén a betegek, látogatók és dolgozók egészségének védelme érdekében látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendel el.

Ennek értelmében az egyetem betegellátó egységeinél a jelentős számú légúti megbetegedés miatt tilos a betegek látogatása. A tilalom alól kivételt képeznek:


az életveszélyes állapotú vagy életvégi ellátásban részesülő betegek hozzátartozója vagy hozzátartozói, előzetes klinikavezetői engedély alapján;
a kiskorú betegek szülei vagy törvényes képviselői közül egy szülő, törvényes képviselő, aki folyamatosan a gyermek mellett tartózkodhat;
a Neonatális Intenzív Centrumokban (NIC/PIC) fekvő újszülöttjét látogató édesanya, és a szülészeti részlegeken a vajúdás és szülés idején az apa;
valamint egyéb, különleges esetek, a betegellátó szervezeti egység vezetőjének engedélyével.


A rendelet értelmében kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk a betegellátó szervezeti egységekben a betegellátási területeken és a várótermekben. Az előírás minden egészségügyi dolgozóra, betegre és látogatóra vonatkozik, kivéve a 6 év alattiakat és a mentálisan érintett betegeket. A maszkokat az intézmény területén a szabályoknak megfelelően kell használni, szükség esetén az intézmény biztosítja az egyszer használatos maszkokat.

Emellett a rendelet felhívja a figyelmet a kézmosás és kézfertőtlenítés fontosságára is!

Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz

2025. január 05.



Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval, és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező.

Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a 9 hónap.

Készülj fel testileg és lelkileg is

Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban. 

A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, a családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amiket egy gyermek születése hoz magával.

Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, citológiai vizsgálatot csináltatni, ill. célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.

A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.

A felkészülési időszakban a felesleges, ill. mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után.


Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is. 


A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.

5 gyakori tévhit a vérzékenységről

2025. január 04.

A vérzékenység kapcsán a legtöbben a súlyos hemofíliára gondolnak, ám az állapotnak több típusa is ismert. Dr. Ercsei Ibolyától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusától megtudhattuk, vajon milyen tévhitek keringenek a vérzékenységről a köztudatban.

Hosszú vérzési idő a legfőbb tünet

Való igaz, sokaknak az tűnik fel, hogy a sebeik hosszan véreznek, nehezen áll el. De a vérzékenységnek egyéb tünetei is lehetnek, például gyakori orrvérzés, erős menstruáció, fogmosáskor gyakran vérző fogíny, valamint figyelemfelhívó jel az is, ha kék-zöld foltok tarkítják a bőrt, anélkül, hogy előzőleg beütöttük volna magunkat valamibe.

Mindig észrevehető tüneteket okoz

Bár sok esetben vannak a vérzékenységnek tünetei, ám ha igen enyhe a probléma, még az is lehet, hogy az illetőnek fel sem tűnik az állapot- mondja dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa.

Vérzékenység=hemofília

Nagy tévedés, amikor a vérzékenységet a hemofíliával azonosítják. A hemofíliai az a vérzékenység egy típusa, aminek több súlyossági fokozata is van. Legenyhébb esetben csak igen ritkán vérzik a beteg, míg súlyos formájában a spontán vérzés is igen gyakori (ez az izmokban, ízületekben is előfordulhat). Szintén a vérzékenységhez tartozik az ún. Von-Willebrand betegség, melyről bár kevesebbet hallani, ám igen sok embert érint. Enyhe esetben a beteg akár úgy is leélheti az életét, hogy nem is tud az állapotáról.

Csak férfiak lehetnek hemofíliások

A tévhit onnan származik, hogy férfiaknál lépnek fel tünetek, ám a nőknél is fennállhat hemofília, viszont rendszerint ők csupán hordozók, mivel van nekik egy egészséges X kromoszómájuk még. (hemofíliásoknál a hibás gén az X kromoszómán helyezkedik el).

A vérzékenyek nem sportolhatnak

Mivel a vérzékenységnek több súlyossági formája is létezik, ezért nem lehet kijelenteni, hogy nem sportolhatnak. A kérdés inkább a hemofíliások esetén érdekes, főleg azoknál, akiknél súlyos formában van jelen. Általánosságban azonban elmondható, hogy a megfelelő kezelésben részesült hemofíliások nem csak hogy mozoghatnak, de javasolt is, ugyanis a jól felépített izomzat még védelmi funkciót is ellát, így csökkenti a bevérzések kockázatát. Előtte természetesen ajánlott szakorvossal egyeztetni, valamint a balesetveszélyes/küzdősportok kerülendőek.