Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Beszélgetés Hargitay Andrással

Érdekességek2018. május 28.

Kilencévesen még úszni sem tudott, 13 évesen már Európa-bajnok volt. Ez a szédületes tempó, a tudatosság, a maximalizmus, a sikerorientáltság jellemzi dr. Hargitay András olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok úszó, állatorvos életét. De a részletekről beszéljen ő maga.

13 évesen talán már tudtam, de 9 évesen egy véletlen kapcsán kerültem be az úszósportba. Vízilabdásnak jelentkeztem, de Széchy Tamás rögtön kiválasztott, hogy tehetséges vagyok. Ez volt április, május környékén, és még abban az évben decemberben megnyertem az első versenyemet úszásban.

Egyáltalán nem tudtam. Széchy Tamás tanított meg.

Igen. Akkor voltam 9 éves. Aztán 13 éves koromban, 1969-ben először kerültem ki egy nemzetközi versenyre, Trentóba, végignyertük a korosztályomban az összes versenyt. Abban az évben volt az Ifjúsági Európa-bajnokság is, és ott a nálam két évvel idősebbek között megnyertem az Ifi-Eb-t. Ekkor már nemzetközileg is odafigyeltek az eredményeimre. Amikor az Európa-bajnokság döntőjére mentem ki – még most is emlékszem arra –, Széchy Tamás odalépett hozzám, és azt mondta: ne felejtsd el, fiam, most a hazádért úszol!

Igen. Bennem akkor már tudatosult, hogy ez már nemcsak azt jelenti, hogy én első leszek, vagy második, hanem ez már annál több. És ne felejtsük el, hogy 1969-et írtunk, én abban az évben már másodszor mentem ki nyugatra, míg a felnőtt emberek háromévenként utazhattak. Visszatérve a versenyautóra, én is azzal játszottam, csak nekem az volt a kiváltság, hogy én Bécsben vásároltam a nálunk még ismeretlen versenyautót, ami távirányításos volt. A komoly versenyeredmények mellett azért gyereknek is megmaradtam, és hosszú időn keresztül még játszottam is. Csak az én játékaim mellett ott volt az úszás is.


Igen. Azt gondolom, nincs okom panaszkodni. Én mindennek örülök. Tudatában vagyok ennek, és értékelem is, hogy ilyen lehetőségeket kaptam az élettől. De ugyanakkor nálam jobban az életemet nem ismeri senki, és én tudom, hogy hol voltak azok a pontok, amelyeket bizony elrontottam, amelyeket másként csinálhattam volna. Azt is tudom, hogy ezeket már nem lehet visszahozni, akárhogy is szeretném, és itt nemcsak az olimpiai bajnokságra gondolok, hanem egy csomó minden másra is, amit nem úgy kellett volna csinálni.

Ez egy nagyon érdekes dolog. Erre én véletlenül jöttem rá, persze ha vannak véletlenek az életben. Émile Zolának a Patkányfogó című könyvét olvasva jöttem rá, hogy vannak olyan csuklópontok az ember életében, amikor döntenie kell, hogy melyik irányba induljon el.

De lehet gyakorolni. Erre mondom azt, hogy tudatosan kell élni. Nyilván ez nem jelenti azt, hogy én állandóan tudatosan élek, de ha ezekre figyelek, legalább tudom, hogy vannak jelentős fordulópontok, amiknél tudom befolyásolni az életemet, hogy erre indulok el, vagy amarra. Az én életemet biztos, hogy jelentősen befolyásolta az, amikor én valamilyen oknál fogva feltettem a kezemet arra a kérdésre, hogy ki akar a Központi Sportiskolába, a vízilabda-szakosztályba jelentkezni. Teljesen irracionális dolog volt, hogy én jelentkeztem, hiszen nem is érdekelt a vízilabda, nem is tudtam úszni, és a labdát sem szerettem. Mégis feltettem a kezemet. Még tudok jó néhány ilyen pontot mondani. Pl. jelentkezzek-e az állatorvosi egyetemre, vagy a testnevelési főiskolát válasszam inkább? Felismertem, hogy ez nagyon nem mindegy. Mert ha a TF-et választom, akkor tudok mellette úszni még egy kis ideig, ha az állatorvosit, akkor valószínűleg nem tudok az úszásra már időt szakítani. Nagyon nehéz döntés volt, az állatorvosit választottam, majd később elvégeztem a TF-et is. Nagy változás volt az is, hogy úszóként bárhová mentem a világban, engem mindenütt ismertek, állatorvosként senki nem ismert. Ez rendkívül szokatlan volt.

Én tulajdonképpen 13 éves korom óta reflektorfényben voltam. És én voltam a központban. Akárhová mentem, a társaságnak vagy annak a közegnek meghatározó szereplője voltam, és akkor eljöttem ide, a Lehel úti állatkórházba, és ez senkit nem érdekelt. Mentálisan újra kellett építkeznem. Az is egy nehéz pont volt 82-ben, hogy elkezdek-e itt dolgozni az állatkórházban, vagy felkészülök a 84-es olimpiára. Azt választottam, hogy itt dolgozom, abbahagyom az úszást, és ezt csinálom. Tulajdonképpen annak ellenére, hogy már esélyem sem volt arra, hogy a 84-es olimpiára kimenjek, hiszen már abbahagytam, de a szívem szakadt meg, hogy mehettem volna. A sors tragédiája, hogy nem is mentünk. Az egész élet ilyen döntésekből áll. Az adott pillanatban a lényegest a lényegtelentől kell tudni elválasztani, és ráérezni, hogy majd később, évek múltán mi lesz nekem fontos. Bízni a gondviselésben, hagyatkozni a megérzésekre. Nyilván minden döntésnek van következménye, a döntés következményeit pedig el kell tudni fogadni.

Igazából nagyon sokat gondolkodtam, hogy mi az, amit át tudnék nekik adni. A tudást bizonyos fokig esetleg át lehet adni, de az élettapasztalatot nem. Azt nekik kell megszerezni. Ha egy dolgot adhatnék a gyerekeknek, mi lenne az? Képesek legyenek megkülönböztetni az adott pillanatban a lényegest a lényegtelentől. De végig kell menni bizonyos tanulási folyamaton. Természetesen szerettem volna, ha ők úsznak, de egyiknél sem sikerült, mert én jobban akartam, mint ők. Azt megtanultam, ha én jobban akarom, mint ők, annak semmi értelme nincsen. Nem akarom erőltetni. Ha akarja, csinálja, a lehetőségek megvannak. Egyre inkább azt érzem, hogy az a fajta tapasztalat vagy az a fajta életfelfogás, amely engem jellemez, az őket is egyre inkább kezdi jellemezni, ugyanis úgy gondolom, hogy egyetlenegy dolog az, ami számít, a személyes példamutatás. Az a fontos. Magyarázhat az ember, amit akar, mondhat, amit akar, okoskodhat így, úgy, amúgy, ha a gyerek mást lát, akkor azt nem fogja csinálni. Van két fiam és egy nevelt lányom, úgy gondolom, hogy jó úton vannak. A nagyobbik fiú fotográfus, nagyon sok munkája van, és nagyon szépen dolgozik. A kisebbik fiú most élete álmát fogja megvalósítani, pilóta lesz. És a kislány még előtte áll sok minden dolognak, de nem vagyok nyugtalan az ő életükkel kapcsolatban.

62 éves vagyok. Tehát olyan nagy jövőt az ember nem rajzolgat már. Ahogy szokták mondani, a B oldal utolsó számai forognak, ezt azért figyelembe kell venni. Vannak még tervek. De ha ez most így befejeződne, akkor is bátran odaállnék arra a bizonyos képletes mérlegre, hogy megméreckedjek. Ismerem a hibáimat, az erényeimet, a mulasztásaimat, és amiket nem mulasztottam el, tudva ezeknek a súlyát és sokaságát. Megbánom azokat a bűnöket, amelyeket elkövettem, mert ezek sosem voltak tudatosak. És legyen az ember büszke arra, amiket elért. Szerintem ez a legfontosabb. Kiegyensúlyozott ember vagyok. A környezetem is így ismer, a munkahelyemen is így ismernek. Nem vagyok szélsőséges. Van egy miheztartásom, ahhoz igyekszem tartani magam.

Dr.Szarvasházi Judit
főszerkesztő-gyógyszerész


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.

Nem múlik a nyakmerevség? Fontos az orvosi kivizsgálás

2025. július 03.



A nyaki merevség általában egy egyszerű „elalvás” miatt alakul ki, de ha az állapot tartósan fennáll, az jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társulnak mellé. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont – Prima Medica reumatológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

A merev nyak az autóvezetésben is akadályozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és nyak mozgatásának nehézsége, amely főként a fej oldalra fordításkor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennmarad a merevség. Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy „meghúzzuk” a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is.
– A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Izomfeszülés és gerincprobléma is okozhatja


A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, amely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos, hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet például a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, vagy éppen a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán. Az is gyakori eset, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is – foglalja össze a tudnivalókat Csengei doktor.

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket