Betegségeid forrása: A székrekedés
Érdekességek2018. augusztus 11.
A székrekedés egyike a leggyakoribb panaszoknak, amely igen sok embert érint. Nem is olyan régen ezek a tünetek is különösen az idősebbek körére voltak jellemzőek... Franciaországban tízmillió ember szenved székrekedésben, Németországban a lakosság 30%-a. Az elmúlt években a statisztikusok szerint növekedett a székrekedésben szenvedő emberek száma.
Naponta egyszer székletet kell üríteni, ez a nézet már az ókor óta meggyőződése az embereknek. Néhány teljesen egészséges ember is székrekedés elleni szereket kezd szedni, mert nincs naponta széklete, és függővé válik a hashajtóktól. A székletürítés normál gyakorisága még egészséges emberek körében is tág határok között mozog. A naponkénti egyszeri székletürítés nem feltétlen garanciája a megfelelő bélműködésnek. Ma már széles körben elfogadott, hogy a naponta háromszori székletürítés ugyanúgy normális lehet, mint a heti háromszori.
Mi a székrekedés?
A székrekedést úgy lehet meghatározni,
- túl lassú, nehézségekkel járó, illetve rendszeresen elégtelen mennyiségű székletet eredményező székletürítést.
- A legtöbb ember számára székrekedést jelent, ha 48 óra alatt nincs széklete, de ez egyénenként változhat.
Tipikus tünetek jellemzik a székrekedést:
A székrekedéssel együtt járó tünetek igen változatosak lehetnek
- kevés mennyiségű széklet
- nagyon kemény és száraz széklet
- olyan érzés, hogy a végbél nem ürült ki teljesen.
- székelési szokások megváltoznak, változik a székletürítés ritmusa és csökken a székelés gyakorisága
- bélmozgások zavarai, a székletürítési reflex gyengülése
- változások a bél vagy a környező szervek szerkezetében, amelyek akadályozzák a bélben a béltartalom továbbhaladását a végbél felé
- sokféle, pszichésen nehéz helyzet előidézheti ezt: konfliktusok, depresszió, szorongás, rendszertelen munkarend és rendszertelen pihenés
- egészségtelen táplálkozás
- inaktív életmód
- a széklet általában nagyon kemény, száraz, kiszáradt bogyók vagy darabok formájában jelentkezik, hasonlít a birkák bogyós ürülékére. Néha lehet babszem alakú is vagy olyan, mint egy fonat vagy egy kötél.
- néhány betegnél szorulásos hasmenés alakul ki, amely akkor jön létre, ha a bélműködés már hosszabb ideje leállt; ekkor a széklet végül is feloldódik a bélfal által az irritáció következtében kiválasztott nyálkában
- időnként a betegek teltségérzésről és fájdalomról panaszkodnak, amely akkor csökken, amikor a széklet vagy a gázok távoznak.
- hasi feszülés is zavaró tünet, ezt a bélbaktériumok által termelt gázok felszaporodása okozza; a gáz nem tud távozni, mivel a vastagbelet elzárja a széklet
- székrekedéses betegeknél jelentkezhet étvágycsökkenés vagy öklendezés és hányinger, előfordul fejfájás, általános ingerlékenység, rossz hangulat és alvászavar is
- a hosszan tartó székrekedés bőrelváltozásokat is okozhat: a bőr sápadt, gyakran sárgás árnyalatú, petyhüdt lesz, elveszti rugalmasságát.
A székrekedésben szenvedő betegek többségénél általában valamennyi tünet megtalálható, néha azonban egyik-másik tünet hiányozhat. A fenti tünetek bármelyike már székrekedést bizonyít.
A székrekedés szövődményei:
- vastagbélgyulladás
- a kőkemény széklet a bélben sebeket és fekélyeket okozhat
- extrém esetekben teljes bélelzáródás alakul ki, amely miatt sebészeti beavatkozásra van szükség
- aranyér
- végbélnyílás berepedése
- ma is vita tárgyát képezi, van-e összefüggés a krónikus székrekedés és a rák, a stroke, a sclerosis multiplex kialakulása között. Az egyik teória szerint a széklet felszaporodása a bélben növeli a bélből származó káros anyagok koncentrációját. Ezek az anyagok hosszú távon hatnak a bélfalra, s ez rák kialakulásához vezethet. Az alábbi fenyegető figyelemfelhívó tünetekre kell odafigyelni, amelyek esetleg rák kialakulására utalhatnak: általános gyengeség, fogyás, véres székletürítés, ceruzavékonyságú széklet.
A jól összeállított speciális diéta és a rendszeresen végzett sport, azaz az aktív életmód segít elkerülni és gyógyítani a betegséget
- A bélmozgásokat elősegítő élelmiszerek: fekete kenyér, nyers zöldségek és gyümölcsök, aszalt gyümölcsök, rostos kenyerek, müzlik, hajdina, árpa, zab; kötőszövetekben gazdag húsok; savanyított ételek, sózott hering, füstölt húsfélék, alkoholmentes italok (ásványvíz, gyümölcslevek), sör, édes ételek, savas ételek; savanyított tejtermékek: aludttej, joghurt, kefir, fehér szőlő. A rostokat soha nem tudjuk túladagolni. Annál jobb, minél többet eszünk belőlük.
- A bélmozgásokat gátló termékek: tannint tartalmazó termékek: szárított fekete áfonya, erős fekete tea, kakaó, vörösbor, fehér kenyér, "tapadós" ételek (levesek, finomra őrölt, ill. hántolt gabonafélék, különösen a búzadara és a rizs, felfújtak stb.)
A testmozgás előnyös hatásai
Az aktív életmód fontos a székrekedés megelőzésében és kezelésében. A késői felkelés és az ágyban való hosszas lustálkodás nem előnyös. A hegymászás, a sífutás, a séta, úszás, biciklizés és a sport, mozgás egyéb formái mind ajánlhatók. A fizikai aktivitás fokozza a belek mozgását, erősíti a hasfalat és általában is hozzájárul a jó egészséghez.
Hashajtók és egyéb kezelési módszerek
Szorulás esetén a székletlazítók és egyéb hashajtók alkalmazása meglehetősen összetett probléma. Ezek általában hatékonyak a kezelés kezdetén, azonban túl hosszú alkalmazás esetén a szervezet függővé válik ezektől a készítményektől, míg végül teljesen képtelen lesz a spontán székletürítésre.
Régóta alkalmazzák az orvosi gyakorlatban a természetes székletlazítókat; bizonyos növényeket, például
- lenmagot
- rebarbaragyökér
- szenna
- kutyabengekéreg
- spárga,
- ezerjófű szára
- kerti kakukkfű
- aszalt szilva, sárgabarack, datolya
- kivi
- citrom és a citrusfélék
- káposzta félék
- rostdús növények
- szűztea
A bélmosásokat, a colon terápiát is lehet alkalmazni, azonban óvatos figyelemmel, mert ezek a beavatkozások a bélflóra roncsolódásával járnak. Colon terápiára csak orvoshoz forduljunk, a beöntéseket pedig ne túl gyakran és szakszerűen alkalmazzuk.
Összefoglalva tehát a nem súlyos székrekedéses esetek házi gyógymódját:
- rostokban gazdag étrend fogyasztása mellett
- fokozzuk a víz bevitelt legalább a jelenlegi duplájára (napi 2.5 - 3,5 liter közt, testmagasság, testsúly függvényében).
- Mozogjunk rendszeresen.
- Fogyasszunk minden reggel lenmagot . Ezt egészségeseknek nem őrlemény formájában ugyanis a renyhe bélbolyhokra az egész lenmag fogyasztása van igazán jó hatással. Akinél már komoly problémákat okoz a székrekedés, őrleményként fogyassza, szenna lekvárral, vagy más bélműködést elősegítő lekvárral elkeverve.
- Kerüljük el a kávé fogyasztását!
- Alakítsunk ki szokást, hogy szervezetünk mikor ürít - legjobb, ha reggel - és soha ne tartogassuk, ne tartsuk vissza a széklet ürítést tartósan, egyszerűen, ha kell, akkor menjünk el.
A székletet beindíthatja a hanyatt fekve végzett "pocak masszázs" is, amikor az óramutató járásával egyezően, körkörösen megsimítjuk, lágyan nyomjuk a pocakot. Soha nem szabad erős nyomást alkalmazni, inkább egy erőteljesebb simogatás ez, mint klasszikus masszázs.
STOP - ha a tejtermékek fogyasztása beindítja a bélműködést, akkor az nem jó jel! Érdemes lehet kivizsgáltatni, egyúttal a tejtermékek fogyasztásával egészen felhagyni, mert ez azt jelzi, hogy a szervezet rosszul reagál a tejre. Ha elhagyjuk a tejet, az emésztés akár magától is helyrebillen, ha ezeket a tanácsokat megtartjuk!
Székrekedés és pszichoterápia
A székrekedés számos lelki ok miatt is kialakulhat, például a korai bilire szoktatás, vagy valamilyen megszégyenítés miatt, amire akár nem is emlékszik a beteg. Lelki analógiája a fukarság, a javak visszatartása, a pénzzel, bőséggel, vagyonnal kapcsoaltos problémák. Ha tartósan elhúzódik, egyszerű eszközökkel nem javul, akkor édremes a lelki okokat is megvizsgálni, akár terápia, akár kineziológiai oldás formájában a mögötte meghúzódó lelki blokkokat is oldani.
forrás: Harmonet