Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Büdös-e az öndicséret?

Érdekességek2020. november 03.

Mikor beszélünk egészséges önbizalomról, s mikor arról, hogy bűzlik az öndicséret? Sztároljuk magunkat, vagy maradjunk szerények, mint az emlékkönyv versikében az ibolya, amelynek a sötétben is érzik az illata? Egyáltalán jót tesz az öntömjénezés a karrierünknek, a megítélésünknek, vagy éppen ellenkezőleg; visszacsap, mint a fosból font ostor?  

Ma már elképzelhetetlen wfí munkahelyi CV kísérőlevele, vagy modernebb nevén a motivációs levél anélkül, hogy valaki fel ne sorolná személyes nagyszerűségét. Soha ennyi asszertív, proaktív, kommunikatív, kreatív, szociábilis és team játékos nem volt még a munkaerő piacon, s soha ennyire kevés jóravaló, becsületes szerény dolgos kéz.

Frázisok a nyakadon

Az munkavállalók olyanok, mint a szűzkurva az első randin. Mindent megígérnek, csak hogy elérjék a vágyott célt. Ezért aztán a helyes önismeretből fakadó, önmagukat bemutató reális leírás helyett alföldi karikás ostorhoz hasonlóan csattognak a frázisok, ha az önéletrajzok személyes részéhez, vagy éppen a motivációs levél öntömjénező szakaszához érkezünk. A HR szakma rinocérosz bőrt növesztett a képére, és gyököt von a leírtak feléből, amit eloszt kettővel. Vagyis amit leírunk a CV öntömjénezés bekezdésébe, az annyit ér, mint viharban a lepkefing.

Szerénység kontra öndicséret

A pályázók csak az elvárásokhoz igazodnak. Legalább is ezt gondolják magukról. Az önéletrajzok tartalma köszönő viszonyban sincs a valósággal. A pályázatok kiírója azt várja, hogy a pályázó mutassa meg önmagát, adjon egy képet reáis képességeiről, ám a pályázók az önéletrajzi mintákat követik. Mivel a legtöbb pályázó nem rendelkezik megfelelő önértékeléssel, így átesik a ló másik oldalára. Egyik állás pályázatban kreatívnak, míg a másikban adminisztratívnak állítja be magát. Ennek így nincs semmi értelme. Hogy lehet méltósággal szerényeknek lenni, úgy hogy ne tűnjek lúzernek? Erre senkinek semmiféle mintája nincsen, ha nem rendelkezik megfelelő rutinnal és önértékeléssel. Az önéletrajz megíráshoz ezért olyan szakembert kell felkeresni, aki a pályaorientációban otthon van, egyúttal segít a megfelelő értékek hangsúlyozásában. Az önmenedzselés, „öneladás” és a személyes értékek összehangolása lenne a fő feladat. A munkakörre való legalkalmasabb jelölt kiválasztásban úgy is a tesztek adják meg a végső eredményt. Ezért az első benyomáshoz tartozik csupán az önéletrajz ezen rubrikája. Az az álláskereső, aki tudja mit akar, s az igazat írja, egyszerű szavakkal, általában nyerni tud.


A HR szakértő véleménye a kérdésről eléggé egyértelmű:

Egész kis lexikont tudnék összeállítani az önéletrajzokban és motivációs levelekben leggyakrabban előforduló klisékből: Kiváló munkabírás, alkalmazkodó készség, kreativitás, nagyszerű stressztűrő-képesség.

Gyakran esünk abba a hibába, hogy álmaink munkahelyére olyan érzékletes eufemizmusokkal és költői képekkel tarkított leírást adunk magunkról, hogy az még neves íróinknak is dicsőségére válna… Nincs is ezzel semmi gond, ha a cél választékos beszédünk, kifejezőkészségünk érzékeltetése volt, hiszen ekkor minden szavunk a valóságot fedi. Érdemes azonban átgondolni például a „hatékonyan dolgozom csapatban” - közhely használatát. Valóban helytálló-e ránk ez a megjelölés? Főként, ha a legutóbbi csapatmunkánk eredményeként új irodára tettünk szert, tisztes távolságban a többi kollégától… A főnökünk döntését, pedig azzal indokolta, hogy a közös munka eddig 8 napon túl gyógyuló sérülésekkel és alapvetően helyváltoztatásra képtelen eszközök-telefon, mappák, tollak- röppályára állításával ért véget…

HR- szakemberek százai sóhajtoznak világszerte egy-egy újabb „törekvő, dinamikus, alkalmas a feladatra, kreatív, precíz, hatékony, határozott, tapasztalt, rugalmas, célorientált, független, jól informált, logikusan gondolkodó, motivált, pedáns, csapatjátékos, professzionális, megbízható, találékony, sikeres” jelölt CV-je láttán. Érdemes hasonló tartalmú, mégis kevésbé klisé-jellegű szavakat használni.

A vállalati elvárások többnyire megkövetelik ezeket a sablonos kifejezéseket. Marketinges munkára nyilván „kreatív”, mérnöki munkára „precíz, megbízható”, ügyfélszolgálati állásra pedig ” jó kommunikációs készséggel rendelkező”  embert keresnek. Természetesen elsődlegesen a pozíció megszerzése lebeg ilyenkor szemünk előtt, azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a körülményt sem, hogy az interjún fény derülhet arra, hogy Határozott Henrik valójában sokkal inkább Visszahúzódó Viktor, vagy Lelkes Lea furcsamód Enervált Emíliának tűnik…

Érdemes felkészülni arra, hogy az önéletrajz legevidensebb elemére is rákérdeznek. Jól kezeli a konfliktusokat? Mit ért ezalatt? Nagy nyomás alatt is egyenletes a teljesítménye? Ez pontosan mit jelent? Tud-e példát mondani ilyen helyzetre?

A munkáltatók fel vannak készülve arra, hogy „nyilván minden jelölt valóságos „Sztahanov”, de a saját érdekünkben jobban járunk, ha az „igazat és csakis az igazat” állítjuk magunkról.

Szakértőink egyetértenek ebben: A legtöbb munkahelyre- a sok fontos kvalitás mellett- az őszinteség a legjobb belépő…


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.