Burn-out a családban – 2. rész
Érdekességek2017. július 22.
Amikor a mindennapi élet kezd ellenőrizhetetlenné válni, és a család a szétesés, a szülő a burn-out szélén áll, sürgős lépéseket kell tenni, mielőtt még jobban felpörögnének az események.
Ha pl. a szülők közt meggyengült a kapcsolat, késedelem nélkül annak javítására kell törekedni, többek közt azért, hogy végül ne az egyik szülőre maradjon minden gond, feladat. Ez az első, elkerülhetetlen lépés – mondják a pszichológusok. A szülőknek újra egymásra kell találniuk, bízniuk egymásban, számítaniuk egymásra, együtt megbirkózva a családi teendőkkel, gondokkal. Csak azután következzék a gyermekekkel kialakított kapcsolat felülvizsgálata.
Ha velünk is ez a helyzet, a fentiek szellemében javítanunk kell a szülői imázson, továbbá visszanyerni önbizalmunkat, és a döntően pozitív magatartást a gyermekek irányításában. A családi életben új szabályokat állítsunk fel! A pszichológusok azt ajánlják, hogy tartsunk rendkívüli családi „összejövetelt”, ahol minden családtag jelen van, még a legkisebbek is. Ez alkalmat nyújt a család működési zavarai, a családtagok viselkedési problémái és más, stresszt okozó tényezők feltárására. Mindenki mondja el, ami a szívét nyomja, és közösen találjanak elfogadható megoldást, melyek védik a szülőket a túlterheltségtől és kiégéstől. Dolgozni kell az érzelmeken, továbbá rátalálni a stressz forrásaira, és azok megszüntetésének módozataira. A cél? Újra felfedezni a családi együttlét örömét, és egyenletesen elosztani a terheket. Hogy többé ne érezzük úgy: összeroskadunk. Ha mégsem tudunk kikerülni a burn-out-ból, érdemes szakember tanácsát kérni.
A gyermeküket egyedül nevelő szülőknél gyakoribb a burn-out?
Azt hihetnénk, hogy az egyszülős családban nő a burn-out kockázata. Mégis, a kutatások szerint ez nem így van. Ezeknek az anyáknak (ritkábban apáknak) nincs más választásuk, mint tartani magukat – állítják a pszichológusok. Be kell osztaniuk az erejüket, és így általában nem égnek ki… Hiszen sokszor a gyerekek megértőbbek és összetartóbbak, ami azt mutatja, hogy szeretik erősnek látni az anyjukat, apjukat, akivel könnyen összeférnek. Szükségképpen ezek a „szóló” szülők egyedül hatékonyabbak és megbízhatóbb gyermeknevelők, mintha párban lennének.
4 figyelmeztető jel
1. Hiperaktivitás, ami állandón zaklatottságra utal. A „pörgős” szülő, aki belefárad abba, hogy mindent irányítani és felügyelni akar a családban, látható kimerültsége ellenére sem áll le. Ha figyelmeztetik, nem hallgat rá.
2. Szomorúság, feszült idegállapot, állandó hangulatváltozások.
3. Egy helyben topogás érzése a napi kötelezettségek teljesítése tekintetében. A tökéletes szülőkép elérhetetlenségének érzése.
4. Lelki összeroppanás, erős fáradtság, hiányzó energia, képtelenség a talpra állásra. Akár a legegyszerűbb feladat felnagyítása; kétségbeesés emiatt.
forrás: Bébik.hu