Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Cél a lapos has: éhezés nélkül

Érdekességek2019. november 23.

Sokunk vágyik lapos és feszes hasra – de lehetőleg koplalás nélkül. Tudatos táplálkozással, hasznos beidegződésekkel, továbbá induláskor az okok feltárásával  ez megoldható. Fogadjunk meg néhány jó tanácsot a kívánt alakú has eléréséhez és megtartásához.

Fotó: 123rf.comFelmérések szerint a nők körében a komplexust okozó tényezők közt a hasra hízás az első helyen szerepel. Hiszen a kövérkés has lehet puffadt, túl puha, még gyakran fáj is, és ami a fő baj, hogy nem esztétikus. További rossz hír, hogy általában nehezebb lefogyni belőle, mint a comb vagy a fenék esetében. Ráadásul egyes családokban a hasra hízás örökletes…Még ha nehéz is a genetika ellen küzdeni, helyes gesztusok elfogadásával, több figyelemmel laposabbá, rugalmassá, feszesebbé  tehetjük a hasunkat.

Vizsgáljuk felül szokásainkat

Finomíthatjuk derékvonalunkat célzott diétával, koplalás nélkül, miközben elfelejtjük rossz táplálkozási szokásainkat, melyektől felfúvódik a hasunk és hízunk. Fontos, hogy fordítsunk több időt az ételek ízlelgetésére, a tudatos evésre, az alapos rágásra. De arra is legyen időnk, hogy maradjunk étkezés után is egy ideig ülve, ezzel csökkentve a puffadás kockázatát, és érezzük a jóllakottságot. Egyszerű szokás, de sokan mellőzik, a leggyakrabban a sietésre hivatkozva…

Helyes reflexek a hasi zsír eltüntetésére
Csökkentsük az étel erjedése okozta „kövér has” hatást

Étkezés után az erjedési folyamat normális, a vastagbélben megy végbe. A kiegyensúlyozatlan bélflóra az erjedés (fermentáció) során hasi fájdalmat, puffadást, gázképződést, idővel kövér hasat okozhat. Egyes felmérések szerint a nők 80%-a kitett ennek a jelenségnek.


Ez történik például, ha FODMAP (fermentálható oligo-, di- és monoszacharidok, valamint poliolok) tartalmú ételeket fogyasztunk, így cukrokat, melyek a lapos has ellenségei az érzékeny bélrendszerrel rendelkező személyeknél (is). Megtalálhatók egyes gyümölcsökben (datolya, alma, körte..), zöldfélékben (csicseriborsó, hagyma, kelkáposzta..), sajtokban, üdítőkben stb.

Vegyük figyelembe a hormonok szerepét

A kiegyensúlyozatlan hormonháztartás is hasi hízáshoz vezethet. Nőknél pl. a menopauza idején, amikor csökken az ösztrogén hormon szintje, ez hamar bekövetkezhet. Vagy nem megfelelő fogamzásgátló szedése (erről mindig konzultálni kell nőgyógyásszal) és más hormoningadozás is szerepelhet az okok közt..

Elengedhetetlen a sófogyasztás mérséklése (a vízvisszatartás csökkentésére) és a kellő mennyiségű protein-bevitel. Ugyanis a bőr és az izmok egyik fő alkotóeleme a kollagén, mely fehérjékből áll. Ezenkívül a feszes has elérése a bőr és az izmok állapotával is természetesen  összefügg: a kemény, izmos has jobb tartást biztosít. Előny még, hogy a proteinek emésztése több energiát igényel

Világosan azonosítsuk az ételintoleranciánkat

A has állapotára is kihat, hogy hajlamosak vagyunk egyes élelmiszer-kategóriák törlésére étrendünkből. Olyanokat, melyekről azt hisszük, hogy ételintoleranciát okoznak, megbillentik a bélflóra egyensúlyát, és hízunk tőlük. Többet ér, megpróbálni ezeket az élelmiszereket apránként visszajuttatni az étrendünkbe, hogy azonosítsuk azokat, melyek valóban zavarják az emésztésünket – és azokból kell csökkenteni az elfogyasztott mennyiséget.  Igazolt (pl. glutén, laktóz) intolerancia esetén természetesen valóban hagyjuk ki az ezért felelős élelmiszereket az étrendünkből. Helyettesítsük a búzát rizzsel vagy quinoával, a tehéntejet növényi tejjel. A friss sajtokkal szemben a sokáig érlelt sajtok (pl. parmezán) gyakorlatilag laktózmentesek.

Főzzünk gyakran fűszer- és aromás illatú gyógynövényekkel

A római kömény, ánizs, édeskömény vagy a kakukkfű hasznosnak bizonyuló fűszer- és gyógynövények, amikor leadni szeretnénk a hasunkra rakódott zsírpárnákból. Ugyanis könnyítik az emésztést, enyhítik a gázképződést és a puffadást. Mindamellett nem árt tudni, hogyelegendő mennyiséget kell fogyasztani belőlük a kívánt hatás eléréséhez. A leghatékonyabb módszer a növények főzetének alkalmazása, melyekből egész nap kortyolgthatunk. Egyes esszenciális olajok (köménymag-, koriandermag-, bazsalikomolaj) szintén hatékonyak lehetnek. De alkalmazásukról feltétlenül konzultáljunk természetgyógyásszal vagy patikusunkkal az előírt adag tekintetében.

Derítsük fel a buktatókat 

Amitől mindenképp kudarcba fullad a hasi plusz kilók leadása, azok a rendszeres, kis „megingások”. Megengedni magunknak „egy kis” nassolást mindennap (pl. délutánonként a munkahelyen vagy este a tv előtt), majd másnap többet enni a kelleténél, „mert kell erő a munkához” „vagy nem érek rá gondolkodni rajta” mentegetőzés, feltétlenül a fogyás buktatói, a kudarc okozója lehet. A nem megfelelő táplálkozási magatartás indoklása természetesen nem segít.

Fotó: 123rf.comAz érzelmek is buktatók lehetnek, amikor bánatunkban vagy örömünkben nem tartjuk be táplálkozási előírásainkat. Ennek elkerülésére, és egyébként is tanácsos táplálkozási naplót vezetni, megjelölve többek közt, hogy mely élelmiszerek károsak számunkra (felfújnak, intoleranciát vagy hasi hízást okoznak stb.). A napló alapján, ha felderítettük, mely ételek a fő buktatók, sokkal könnyebben tudjuk kontrollálni táplálkozásunkat.

Ne fogyasszunk alkoholos italokat

Az alkohol energiatartalma magas, illetve az „üres energiákat tartalmaz”, és több más káros hatása mellett, gátolja a zsírégetést. Így ezért rendszeres alkohol fogyasztás esetén pl. a deréktáji zsírpárnák könnyen lerakódnak. Ezért alkoholos italokat csak alkalmanként fogyasszunk, akkor is keveset, ha lapos hasat szeretnénk.

Vizsgáljuk felül a hűtőszekrényünk tartalmát

Az ideális, ha 50%-ban gyümölcsöt-zöldséget találunk benne! A másik 50%-ot natúr tejtermék, tojás, sovány sonka és hal, fehér hús, sovány sajt, ásványvíz tegye ki. Távolítsuk el belőle a konyhakész vagy félkész termékeket, szószokat, cukros üdítőket… A sajtokat válogassuk meg, és mértékkel fogyasszunk belőle.

Ami használhat  MÉG…

Hasi masszázs: puffadás esetén segíti az emésztést és eltávolítja a gázokat. Lágyan, körkörös mozdulatokkal masszírozzunk.

Öltözék: ne hordjunk túl szűk ruhát, nadrágot, mely elszorítja a vérkeringést, de még narancsbőrt is okozhat.


forrás: Patika Magazin.hu
hírek, aktualitások

A tej

2025. május 01.



I. rész: A tej, mint megbízható kalciumforrás

A magyarok átlagosan 67,5 liter, naponta 1,8 dl tejet isznak (2010. évi adat), kevesebb mint felét a szakértők által javasolt napi félliteres mennyiségnek.

Az emberi szervezet legkönnyebben a tehéntejből jut kalciumhoz, mert a fehérje, a kalcium, a D-vitamin, a foszfor, a tejzsír és a tejcukor csak a tejben található meg együtt, a megfelelő arányban.

A tej az egyik legfontosabb alapélelmiszer, s az emberi szervezet elsődleges kalciumforrása.

Sajnos számos, tejhez kapcsolódó tévhit van a köztudatban, holott a tej jótékony hatással van az egészségre, gyermekkorban pedig különösen fontos pillére az egészséges táplálkozásnak. Könnyen és jól emészthető táplálékról van szó, mely túlnyomórészt egészséges zsírokat tartalmaz, ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy fogyasztás előtt szükséges és fontos a hőkezelés.

Hajklimax: a változókori hajhullás nem betegség, csak figyelmeztetés

2025. május 01.

A hajunk a testünk tükre. A változókor sok testi és lelki változással jár, amelyekből az egyik legszembetűnőbb a hajhullás. Hogy mi áll a hátterében, mit tehetünk ellene, és hogyan kezeljük, arra Dr. Lieber Andrea orvos- természetgyógyász-kozmetikus ad praktikus tanácsokat.

1. A hormonális egyensúly felborulása, különösen az ösztrogénszint csökkenése, közvetlenül hat a haj növekedési ciklusára. Az ösztrogén segít fenntartani a haj sűrűségét, így annak hiánya a haj ritkulásához és gyengüléséhez vezethet, amely a változókor alapvető tünete.

2. A változókorral járó hormonális ingadozások fokozhatják a stresszt, ami növeli a kortizol-szintet a szervezetben. A magas kortizolszint is hozzájárulhat a hajhulláshoz, mivel befolyásolja a haj növekedési ciklusát, lerövidíti a növekedési fázist, ezzel elősegítve a hajszálak idő előtti kihullását.

3.Bár a hajhullás gyakran a változókor velejárója, nem mindig ez az elsődleges ok. Számos más tényező is okozhatja, például tápanyaghiány, keringési probléma vagy stressz. Ezért érdemes alaposan kivizsgálni a problémát.

4. A megfelelő táplálkozás elengedhetetlen. Fogyasszunk olajos magvakat (dió, mandula, lenmag), leveles zöldségeket (spenót, articsóka), zsíros halakat (lazac, makréla) és kollagénben gazdag ételeket.

5. Az egészséges ételek mellett a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek is segítenek. A szelén és a cink támogatják a hajhagymák működését, a vas és a réz segítik az oxigénszállítást a fejbőrben. A D-vitamin a haj növekedési ciklusát támogatja, az Omega-3 és az Omega-7 hidratálják a fejbőrt és csökkentik a gyulladást.

6. A hajápolási rutin a változókorban kiemelten fontos. Kerüljük az agresszív samponokat, válasszunk hajerősítő formulákat, természetes összetevőkkel. Érdemes olyan, kifejezetten változókori hajhullásra kifejlesztett hajápoló termékcsaládot használni, amelyben sampon, balzsam, étrend-kiegészítő tabletta és szérum is található. Ez utóbbi a problémásabb területeket bemasszírozva fejti ki hatását. De ne mossuk túl gyakran a hajat, hogy megőrizzük természetes védőrétegét.

Az intim területeken kínzó ekcéma is kezelhető

2025. április 30.

A nemi szervek környékén kialakuló viszketés, gyulladás sokakban a szexuális úton terjedő betegségek gyanúját veti fel, holott nem ritkán ekcéma okozza a kellemetlen tüneteket. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus azzal a jó hírrel szolgált, hogy bár az ekcéma krónikus bőrbetegség, de a kínzó viszketés enyhíthető, a gyulladás kezelhető.

A külső nemi szerveken jellemző a kontakt ekcéma

Az ekcéma (dermatitis) a leggyakoribb, gyulladással, szárazsággal és viszkető érzéssel járó bőrbetegség, ami testszerte bárhol megjelenhet, és bár leggyakrabban a végtagokat érinti, az intim területek bőrfelületein is kialakulhatnak a vöröses, fénylő, viszkető foltok. Az ekcémának több típusa van, de jellemzően nem mindegyik érintheti az intim testtájakat.
Az atópiás dermatitisz például általában gyerekkorban kezdődik, és tipikus megjelenési formája a száraz, kipirosodott bőr, ami viszket és gyakran be is repedezik, az akut tenyér-talpi ekcéma, vagyis a dyshidroticus ekcéma pedig a kezeken, ujjakon, lábfejen, talpon jelenik meg és típusos tünetekkel jár.
A külső nemi szerveken leginkább a kontakt ekcéma okozhat kínzó tüneteket. Az allergiás kontakt dermatitisz akkor alakul ki, ha a páciens bőre kontaktusba, kapcsolatba kerül egy olyan anyaggal, ami allergiát vált ki nála. Ez bármi lehet, gyakran valamilyen fém, virág, háztartási anyag, festék, intim területeknél gyakran ilyenek az illatosított mosakodószerek, szappanok, tusfürdők. Az így kialakult ekcémás tünetek (kivörösödő bőr, erős viszketés, duzzanat, hólyagocskák, amelyek kifakadhatnak, váladékozhatnak) nem azonnal, hanem akár napokkal később jelennek meg. Ha a tünetek, főként a duzzanat és a pirosság közvetlenül az allergénnek való érintkezés kapcsán jelennek meg, akkor csalánkiütésről lehet szó.

Így lehet kezelhető az intim részeken kialakult ekcéma

– Az ekcéma kezelésének alapja a bőr folyamatos hidratálása, az elveszített zsírok, lipidek pótlása, amely tünetmentes állapotban is fontos. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami gyors és jelentős megkönnyebbülést jelent a páciensnek. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi krémekkel, kenőcsökkel fenntartható a hosszabb tünetmentes állapot. A szakszerűn alkalmazott immunmoduláló szerek úgy akadályozzák meg a gyulladásos folyamatok kialakulását, hogy közben nem károsítják a bőr szerkezetét. Személyre szabottan más kiegészítő kezelések is szóba jöhetnek, mint bizonyos viszketéscsillapító szerek, gyógyszeres kezelés – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.
Bőrgyógyász szakorvos javaslatára ajánlott utána járni az esetleges provokáló tényezőknek is, kontakt ekcéma esetén elsősorban a tisztálkodószereknek, a fehérnemű anyagának. A bőrszárazságra hajlamos személyeknek eleve ajánlatos illat- és színezőanyagmentes mosdótermékeket és pamut fehérneműt viselni. Emellett nem szabad megfeledkezni a stresszről sem, mint önálló rizikófaktorról, és azt is tudni kell, hogy sok esetben a gondos kivizsgálás során sem lehet a tünetekért felelős tényezőt kimutatni, a kezelés azonban ekkor is elengedhetetlen.