Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Család, sport és karrier együtt?

Érdekességek2017. november 22.

Testi és lelki egészség Király Nóra szemével – Király Nóra ötgyermekes családanya, jelenleg önkormányzati képviselő, rendszeresen sportol, mindemellett Újbuda alpolgármestere. 2016-ban két egyesületet alapított – a Fiatal Családosok Klubját (Ficsak) és a NőiSzemet – azzal a céllal, hogy a fiatal családokat és a nők társadalmi szerepvállalását támogassa a mai kor szellemében, modern, fiatalos lendülettel.

– Imádom a családomat, a gyermekeimet, de mellettük a munkám és a sport együtt adja meg számomra a teljes testi és lelki egészséget.

A napi időbeosztásomban első helyen vannak a gyermekeim, akiket kicsikoruk óta önállóságra szoktatok, hiszen gyorsabb csak ellenőrizni öt felvett cipőcskét vagy megfésült hajat, mint megcsinálni helyettük, ráadásul ők is ügyesednek eközben.

A férjem, bár nagyon elfoglalt, szerencsére bőven kiveszi a részét a gyermeknevelésből és a házimunkából, illetve nagyon szerencsés vagyok azért is, mert közel laknak hozzánk a nyugdíjas szüleim. Ők és a testvéreim bármikor be tudnak ugrani pár órára, vagy náluk hagyhatom a gyerekeket, míg elmegyek sportolni, vagy egy későn kezdődő megbeszélésre.

A munkám miatt elég sok hétvégi programom van. Ilyenkor, hacsak lehet, magammal viszem őket, így addig is együtt lehetünk.


 

  • Milyen üzenettel segítené azokat a nőket, akik, hasonlóan önhöz, egyszerre szeretnének anyaként, feleségként és dolgozó nőként helytállni?

– Arra buzdítanék mindenkit, hogy merjen segítséget kérni a szülőktől, rokonoktól, barátoktól vagy szükség esetén egy bébiszittertől, hiszen mindenkinek szüksége van minimális „énidőre”! Nem állítom, hogy könnyű néha elszakadni otthonról, de megéri, hiszen egy óra múlva kicserélten, megkétszerezett energiával jövök vissza a sportolásból, és ezáltal a családomhoz is türelmesebb, a munkámban pedig kreatívabb, aktívabb leszek, így mindenki jól jár.

  • Ön Újbuda egészségügyért is felelős alpolgármestere. Milyen intézkedésekkel, programokkal segít az itt élőknek?

– Büszkén mondhatom, hogy az egészségügy területén sok pozitív változás történt, amelyek közül néhányat említenék:

Az idén harmadik alkalommal szerveztük meg a több ezer fős látogatottságú Újbudai EgészségPart elnevezésű rendezvényünket, ahol ingyenes szűrővizsgálatokkal, tanácsadásokkal, előadásokkal vártuk a családokat.

Ezenkívül nagy hangsúlyt fektetünk a rákmegelőzésre. Ennek érdekében évente többször családi napokat tartunk, ahol kreatív játékok, szóróanyagok és személyes felvilágosítás segítségével szólítjuk meg a kicsiket és nagyokat.

A kerületben hamarosan egy nagy befogadóképességű gyermekegészségügyi központ kerül kialakításra, kiterjesztettük a védőnői hálózatot, és fontos megemlíteni, hogy Egészséges Újbuda címmel egy kiadványt juttattunk el a kerület óvodásai és kisiskolásai számára. A kis füzet könnyed, érthető, színes képekkel illusztrált, receptekkel, életmódtanácsokkal gazdagított, így a gyerekek és szülők egyaránt szívesen veszik kézbe.

  • Civil szervezetek alapítójaként is a szívén viseli a testi és lelki egészség megőrzését, valamint a munka és a család összeegyeztethetőségének hirdetését.

– Valóban, a Ficsak és a NőiSzem egyesületekkel miden hónapban több eseményt is szervezünk, többször más civil szervezettekkel összefogva.

  1. A rákellenes világnap alkalmából tizenkét civil szervezettel együtt szándéknyilatkozatot írtunk alá, melynek értelmében az aláírók mindent megtesznek a szervezetükhöz tartozók prevenciós segítésében, hiszen ANYA csak egy van!
  2. Országos, több százezer családot érintő kérdés a „Sulibüfé egészségesen” projektünk. Kétségbeesett szülők fordultak hozzánk olyan fotókkal, amelyeket az iskolabüfékben készítettek. A polcokon roskadásig sorakoztak a rossz minőségű cukorkák, csokik, olvadós rágók. Mivel nekünk sem mindegy, mit eszik a gyerekünk az iskolában, az erre vonatkozó törvény betartatása érdekében az Emmihez fordultunk, és egy egészséges alternatívát is bemutattunk, amely szintén egy hosszas projekt része lesz.
  3. Nagyon fontos és ritkán emlegetett világnap a láthatatlan munka napja. Az ezzel kapcsolatos rendezvényen felhívtuk a figyelmet, hogy az otthon végzett munka vagy ápolás éppen annyira fontos, mint a mérnök vagy akár a pék munkája, ezt azonban 24 órában, fizetés nélkül végzik – általában a hölgyek.
  4. Apák napi kisfilmünk bejárta az országot. Ebben az üzenetben az édesapákat egy olyan összeállítással köszöntöttük, amelyben a gyerekek mondják el, miért szeretik őket.
  5. Az idősek családban betöltött szerepének fontosságát hangsúlyoztuk a Parlamentben tartott Generációk együtt – szövetségben című rendezvényünkön, ahol közösen kerestük a lehetőséget a minél hatékonyabb kommunikációra, a tapasztalatok kölcsönös cseréjére.
  6. Mi lesz a legközelebbi nagy projekt?

– 2017. december 3-án a Millenáris D épületében több mint harminc civil szervezet összefogásával nagyszabású jótékonysági adventi vásárt szervezünk, amelynek bevételével a koraszülötteket támogatjuk.

  • Sok sikert, minél több résztvevőt kívánunk a vásárhoz és további jó (testi és lelki) egészséget a jövőbeni munkájához!

forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

5 tipp, amivel csökkenthető a második szívinfarktus rizikója

2025. január 08.



Bár szerencsére egyre jobbak a szívinfarktuson átesettek életkilátásai és teljes felépülésének esélyei, tény, hogy a korábbi szív-érrendszeri esemény kockázati tényezőként merül fel egy újabb esemény bekövetkezéséhez.  Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa azokra a lépésekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel csökkenthetjük a rizikót.

Szedjünk pontosan a felírt gyógyszereket

Szívinfarktus után nagy valószínűséggel egy életen át tartani fog a gyógyszeres kezelés, amelynek célja a jó állapot stabilizálása, az újabb esemény (például stroke, újabb infarktus) megelőzése. Éppen ezért nagyon fontos, hogy pontosan szedjük be a felírt gyógyszereket, se a dózist, se a típust ne változtassuk, még akkor sem, ha jobban vagyunk.

Vaskó doktor szerint ilyenkor célszerű egyeztetni az orvossal, aki kontrollvizsgálatok után maga rendeli el a változást, ha szükséges. Praktikusan ismerni kell a szedett gyógyszerek nevét és a hatásmechanizmusukat. Fontos elolvasni a betegtájékoztatót, megismerkedni a dózisokkal és az esetleges mellékhatásokkal. A gyógyszerszedés orvos által ismertetett részleteit érdemes leírva is magunknál tartani.

Működjünk együtt az orvossal

Kimondottan nagy hangsúlyt kell helyezni az orvos-beteg együttműködésre – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. – Orvosként arra biztatom a pácienseket, hogy merjenek kérdezni, tájékozódni és figyeljék a szervezetük reakcióit, és számoljanak be róla, mert fontos visszajelzés. Megfelelő életmóddal, gyógyszerekkel és rendszeres kontrollal nagyon jó állapot tartható fenn, és jelentősen csökken az ismételt infarktus kockázata is.

6 tipp a téli letargia ellen

2025. január 08.

Ahogy véget ér a nyár, rövidebbek lesznek a nappalok, lehűl az idő és visszarázódunk a dolgos hétköznapokba, egyre kevesebb programot szervezünk, és a hideg estéket inkább otthon töltjük a meleg nappali biztonságában. A téli bekuckózásnak is megvannak a maga előnyei, ha azonban azt vesszük észre, hogy egyre rosszabb a hangulatunk, csökken az energiaszintünk és lassan semmihez sincs kedvünk, itt az idő a változtatásra! A téli letargia ellen számos kreatív módszerrel harcolhatunk, lássuk, mik a legjobb megoldások.  

1. Keljünk fel a kanapéról

A hideg napokon alig várjuk, hogy a munkából hazaérjünk, ezt követően pedig sokszor elképzelhetetlennek tartjuk azt, hogy még megmozduljunk. A sportolás azonban a legjobb eszköz letargia ellen, ezért próbáljunk meg erőt venni magunkon: ha a konditeremhez tényleg nincs energiánk, akkor sétáljunk egy nagyot a környéket vagy próbáljuk ki az otthoni edzéseket. Jógázzunk, erősítsünk néhány súlyzó segítségével vagy indítsuk el a zenét és táncoljunk egyet: ha így teszünk, az energiaszintünk és a hangulatunk is azonnal emelkedni fog.

2. Legyenek céljaink

A szezonális depresszió első jele is lehet az, hogy értelmetlennek, céltalannak érezzük a mindennapjainkat. Ezen nagyon könnyen segíthetünk: találjunk ki apró feladatokat, például egy új recept kipróbálását, a régi iratok vagy ruhák szanálását vagy egy nagytakarítást. Állítsuk magunkat kisebb kihívások elé, így újra érezzük majd, hogy a napjainknak van valami célja, ami motivációt és lendületet ad ahhoz, hogy kikerüljünk a jelenlegi állaptunkból.

3. Pihenjük ki magunkat

A téli időszakban fáradékonyabbak vagyunk, ennek ellenére a munkánkat és az otthoni feladatokat is el kell látnunk. Figyeljünk arra, hogy ne terheljük túl magunkat: a hétvégéken nevezzünk ki egy napot, amikor nem foglalkozunk a házimunkával és az egyéb teendőkkel, és a fotel kényelmében, egy meleg takaróba burkolózva engedjük ki az elmúlt napok feszültségét. Ezen az estén feküdjünk le időben és aludjuk ki magunkat, így reggel energiával tele ébredünk majd.

Téli levertség vagy a PCOS-hez kapcsolódó depresszió?

2025. január 07.



A PCOS sajnos számtalan nő életét keseríti meg, és az sem segít a helyzeten, hogy “kezelésére” sokszor csak fogamzásgátlót javasolnak, mely ugyan a tüneteket megszűnteti, de a gondot nem oldja meg. A PCOS-hez pedig kutatások alapján sokszor társul depresszió is, holott ez a betegség gyógyítható, visszafordítható!

A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.

PCOS

A policisztás ovárium szindrómát sajnos sokaknak nem kell bemutatni, rengeteg nőt érint a probléma. Ebben az esetben az érett tüszők a petefészekben nem képesek megrepedni, emiatt zavart szenved az ovuláció, sőt, a menstruáció is.

A PCOS kísérő tünetei között az elhízás, a fokozott szőrnövekedés, a pattanásos bőr és természetesen a meddőség is szerepelnek. Ezek mellett a PCOS jellemző kísérő betegsége az IR (inzulin rezisztencia) is, mely sajnos az elhízással könnyen cukorbetegséggé is formálódhat.

PCOS és depresszió

A Columbia Egyetem kutatása is rámutatott arra, hogy a PCOS-ben szenvedő nők között nagyobb arányban fordul elő a depresszió. Ennek nem feltétlenül a súlyos verziójával találkoznak a hölgyek, de sajnos tény, hogy a PCOS-t kísérő tünetek kifejezetten könnyen tesznek kárt az önértékelésben – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője.

A hízás, illetve a fogyásra való képtelenség, a sok sikertelen próbálkozás már önmagában elkeserítő, ehhez jönnek még a pattanások, melyek akkor is megjelennek, ha a legdrágább krémekkel igyekszünk védekezni ellenük, nem is beszélve a sokszor az arcon is megjelenő fokozott szőrnövekedésről. Ezek együttesen akár jelentős mértékben is rombolhatják a nők mentális egészségét, holott a PCOS gyógyítható, visszafordítható betegség.

Életmód és tápanyagok!

Sok esetben szükséges lehet a gyógyszeres kezelés is, amit szakorvos kezdeményezhet, de érdemes tudni, hogy a PCOS rendkívül jól reagál az életmódváltásra. Vagyis rendszeres mozgással és kiegyensúlyozott táplálkozással a betegség nagyon jól kezelhető. Ehhez azonban hozzátartozik az is, hogy a PCOS során kimerült tápanyagraktárak feltöltése megtörténjen, hiszen egyes következményei, mint a meddőség is, csak így billenthetők helyre.