Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Dézsy Zoltán: Minek kicsit álmodni? Merni kell nagyot akarni...

Érdekességek2021. május 05.

Dézsy Zoltán Balázs Béla-díjas rendező, szerkesztő-riporter, egyetemi tanár a Magyar Rádió riportereként dolgozott az Ötödik sebesség, a Táskarádió műsorokban. A Magyar Televízióban tényfeltáró riportokat készített az Új Reflektor Magazinnak, riportere és felelős szerkesztője volt a Nap-kelte című műsornak, majd A Hét felelős szerkesztője és műsorvezetője. Ikonikussá vált filmjei: Pincebörtön I-II. (1994), A seuso-kincsek rejtélye (1997), Az ügynökök a paradicsomba mennek (2010), Elment az Öszöd (2013), Seuso II. (2016)

• Az oknyomozó riportert az igazságérzete hajtja vagy kalandvágyból válik az újságíró tényfeltáró nyomozóvá?
Nem kalandvágyból, kíváncsiságból és igazságkeresésből! A dolgok mögé szerettem volna mindig látni. Fontos tudni azt: mi miért történik a világban, a felszín alatti okokat kerestem.

• Minden újságíró kíváncsi és témaérzékeny, te mégis bátrabb vagy? Nem féltél soha?
Nem. Van az a bizonyos vicc, hogy ez a ló vak! Nem vak ez, bátor! Vagy fordítva?

• Akkor a titok: érzékenység, kitartás, igazságérzet és vakmerőség?
Az én témáim munkaigényesek, gyakran a lehetetlenre vállalkozom, és akár évtizedeket, de legalább éveket fektetek egy-egy történetbe. Ezt nem teszi meg más, mert a gyorsabb sikereket szeretik.

• Legendás vagy a hihetetlen munkabírásodról. Eredetileg is ez volt az elképzelésed a hivatásodat illetően?
Nem. Írónak készültem. Úgy gondoltam, íróvá úgy válhat az ember, mint példaképeim, a nagyváradi legendák, Ady és kortársai. Így hírlapírással kezdtem, hogy majd évek alatt „igazi” íróvá fejlődhessek.

• Végül mégis író is lettél!
Rengeteget írok, csak nem regényeket, hanem forgatókönyveket, szinopszisokat, műsorterveket, dialógokat…

• A Hírlapkiadónál kezdtél el fiatal újságíróként dolgozni. Ennyire tudatos voltál?
Igen, annyira tudatos, hogy azért mentem el az akkori Szikra Nyomdába dolgozni mint expedíciós segédmunkás, mert egy épületben volt a Hírlapkiadóval. Tudni akartam, megtanulni: hogyan születik a lap, a kezdetektől… Megérinteni, szagolni a nyomdafesték illatát.

Dézsy Zoltán és Vészabó Noémi (Fotók: családi archívum)

• Aztán a Magyar Rádióhoz kerültél.
Pedig nem akartam rádiós lenni! Nem akartam főszerkesztő sem lenni, nem akartam képernyős lenni, nem mertem arra sem gondolni, hogy filmrendező lehetek, eszembe sem jutott, hogy egyetemen taníthatok.

• Mindezek sorra megtörténtek veled. Van valami különös ellentmondás abban, hogy tudatos vagy, mégis a sors keze irányít a hivatásodban?
Amikor beléptem a Hírlapkiadó Vállalathoz, azt hittem, onnan megyek majd nyugdíjba. Aztán megjelent egy felhívás, hogy a rádió ifjú riportereket keres, illetve olyan elhivatott munkatársakat, akik majd riporterré válhatnak. Jelentkeztem.


• Miért?
Mert a Magyar Rádió ötszáz méterre volt a lakásunktól. Fölvettek, én pedig a Múzeum utcai lakásból kocsival jártam a rádióba dolgozni.

• Kocsival kicsit bonyolultabb, mint gyalog.
A rádió Márványtermébe, az épületbe, a pagodába bemenni is különös élmény volt, hiszen az egy szentélynek számított. Remek műsorokban dolgozhattam: Ötödik sebesség, Táskarádió. Száguldó riporter lehettem, emellett a Hírlapkiadónak továbbra is dolgoztam.

• Nagyobb kihívásokat kerestél?
Igen, egy ügyvéd barátom mesélte, hogy egy reformer téeszelnököt ártatlanul bebörtönöztek, lecsuktak, meghurcoltak. Megírtam a riportot, fél évig nem merték leadni a Magyar Nemzetben, ahová én már külsősként írtam. 1987-ben történt mindez, végül Pozsgay Imre írt hozzá egy „vörös farkat”, így megjelenhetett a még ma is nagyon bátor cikk. (A kommunista diktatúrában a cikkek végére odabiggyesztettek egy tanúságot, következtetést, ami a Kádár-korszak ideológiáját támogatta. Így megjelenhetett a legtöbbször teljesen más értelmű cikk. – A szerk.)

• Ez meghatározta a pályád alakulását?
Igen, hiszen ezt a cikket olvasta Ilkei Csaba, aki felhívott, hogy ilyen riportokat szeretne a tévében. Jeleztem, ha nem sikerül a dolog, akkor visszamennék a Hírlapkiadóhoz, a tévé munkaügyén bolondnak néztek.

• Aztán bejött a televíziózás!
Annyira megtetszett, hogy végül maradtam a tévénél. Tényfeltáró, oknyomozó riportokat csinálhattam, amit nagyon szerettem. Szabad kezet kaptam, szárnyaltam, akkor könyveltek el engem „igazi” riporternek.

• Megnőtt a tér és a lehetőségeid is?
Hirtelen másfél millió embernek készíthettem riportokat az Új Reflektor Magazinban. Hónapról hónapra várták a nézők, hiszen a témáim mindig a „kisemberek” panaszaival, gondjaival foglalkoztak. Olyan embereknek szolgáltattunk igazságot, akiket a hatalom eltiport vagy kihasznált. Ez az alapállás elképesztően népszerű volt a tévénézők körében, akik a saját bőrükön tapasztalták a rendszer ellentmondásait.

• Ha egy-egy ügyet felszínre hoztál, elégtételt okozott benned, ha lement az anyag?
Nem mindig. Úgy gondolom, nekem dokumentálnom kell sok-sok dolgot az utókor számára, és meg kell fogalmaznom a felszín alatti igazságokat. Az volt a legnagyobb öröm, hogy a nézők szerették a riportjaimat, rengeteg levelet kaptam és újabb témákat. Azt nem szerettem, ha valaki manipulálni, fölhasználni akart magánügyei megoldásához, persze az is lehet érdekes.

• Tudsz nemet mondani bizonyos ügyekre, felkérésekre?
Hogyne!

• Mindig a „kisembert” védted a riportjaiddal?
Igen, hiszen azzal tud azonosulni a néző, hiszen akkor szereti, ha valaki az ő érdekeit védi. 1987-ben az első riportomban egy csecsemőt talált két hajléktalan a kukában. A riport kapcsán kiderült, hogy a csecsemő anyja egy négygyermekes családanya, akinek a foglalkozása: dada.

• Sokkoló.
Rengeteg levél jött, bemutattuk a tévében, megelőzve a hivatalos eljárást, örökbe fogadhatta egy házaspár, így a kislány pár hetes korától szerető családban nőhetett fel. A televíziónak hatalma van, és ezt jó ügyek érdekében kell használni.

• Utólag is nyomon követed a riportalanyaid sorsát? Hiszen „belenyúlsz” az életükbe!
Nagy felelősség, veszélyes, de ez is a szakma része.

• Tanítható?
Igen.

• Az elhivatottságod is tanítható?
Szerintem nem, ezt érezni kell. Annak idején én irodalmi szalonokba jártam, beültem a Hungária kávéházba, figyeltem a nagyokat, költőket, írókat. Hatalmas alázattal üldögéltem közöttük.

• Kudarcokat átéltél a munkád során? Mi jelent kudarcot?
Sok kudarcot vallottam, de ezekből mindig tanultam, épültem.

• Ez azért akkor nem olyan könnyen feldolgozható élmény!
De. Például annak idején évekig dolgoztam egy vállalatnál, hogy írhassak az üzemi lapba mint segédmunkás. Évek múltán a személyzeti osztályon Dundics elvtárs közölte velem, hogy amíg ő ott van, én soha nem leszek újságíró. Csapás volt, elsírtam magam.

• Mégis, 2010-ben megszületett az első nagyjátékfilmed, az Ügynökök a paradicsomba mennek! Végül mindent megkaptál, amit a szakmában megkaphat alkotó!
A médiában az összes pozícióban dolgoztam: voltam riporter, főszerkesztő műsorvezető, tudósító, író, tehát én végigjártam a stációkat. Emlékszem, gyerekkoromban már fölfigyeltem arra, hogy a Köztársaság téren nem engedtek minket focizni. Vagy a pártház előtt miért nem engednek kocsival behajtani? Miért állt ott egy rendőr? Engem 1956 rejtélye nagyon érdekelt, úgy gondoltam, kapok támogatást az akkori kormánytól, kaptam is egy szerény összeget, és megcsináltam belőle a Pincebörtön első és második részét. Óriási sikerrel vetítették, azután én már csak nagydokumentumfilmeket készítettem. Viszont rájöttem, hogy a rendszerváltozás történetét nem lehet csak dokumentumfilmben megcsinálni. Játékfilmre kívánkozott! Kitaláltam a karaktereket, a párt titkárt, az akkori fiatalokat, megírtam az alapsztorit.

• Elhitted, hogy film lehet belőle?
Úgy sosem lehet elkezdeni semmit, hogy nem hiszed el: megvalósul! Akkor minek? Hatalmas sikerrel vetítette az Uránia, csak egy hétvégén megnézte több ezer ember. A moziban a film végén a nézők a Himnuszt énekelték, de minden előadáson. Óriási élmény az alkotónak!

• Mint a Seuso-kincsek is?
Tipikusan a Seuso-téma is rejtélyes és közérdekű. Édesanyám hívta föl a figyelmem a kincsekre, ráadásul 1994 után a televízióban lehetetlenné tettek, nem volt műsorom. Így belevágtam ebbe a nagy témába, három évig dolgoztam az első részen, majd több mint húsz évig a másodikon. A kincs kalandos története nagyon érdekes: különös halál ese tek, angol lord, rendszerváltozás, titkos szolgálatok…

• Merted volna remélni, hogy egyszer hazajut Magyarország „családi ezüstje”, ahogyan nevezted?
Javíthatatlan álmodozó vagyok! Régen, míg a lottószelvényekre rá lehetett írni a nevet és a címet, hogyha nyer az ember, tudják, hová küldjék a nyereményt, én soha nem mertem ráírni, mert féltem, hogy kiderül, ha nagy pénzt nyerek.

• És nyertél?
Nem, de nem is vettem lottót! A Seuso-kincseknél meggyőződésem volt, hogy ez a miénk, tehát – a filmemnek köszönhetően is – előbb-utóbb visszajön, hiszen a miénk. Minek kicsit álmodni? Nagyot kell!

• Megvalósulnak az álmaid?
Igen. Nem sok nem valósult meg.

• Mindig dolgozol? Mikor pihensz vagy mi az, ami kikapcsol?
Ha csak tehetem, filmeket nézek és olvasok.

• De szerintem ez is a munkád része.
Viszont az a hobbim!

• Mi szeretnél lenni?
Az, aki vagyok, csak picit könnyebb körülmények között. Szeretném befejezni a Tíz perc múlva három című legújabb filmemet.

• Eddig nem írtál misztikus, lírai filmet.
Ebben a filmben minden szép: a képi világa, a zenéje, a festmény, amiről szól, öröm vele foglalkozni. Tudom, hogy a nézők szeretik majd. Ez a film – reményeim szerint – örök darab lesz, mert időtálló történet. Vészabó Noémi festett egy képet, melyre bennem megszületett egy gyönyörű történet, szinte mesebeli! Legújabb filmem egy különös találkozás és festmény története, időutazás, nyomozás, misztikus mese. Vannak az életben olyan találkozások, alkotások, amik után az ember már nem ugyanaz, mint előtte. Most már elárulhatom – hiszen nem titok –, hogy mi házaspár vagyunk. Alkotásod, ihletet adó festményed – az eredeti –, ami miatt született a film, már a tihanyi apátságban van. Míg áll az apátság, addig szeretik majd a festményt és a filmet is.

Dézsy-Vészabó Noémi


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.

Alvászavar, fáradtság, stressz: Egy rossz klíma többet árthat, mint gondolnád

2025. június 29.

Így teheted zavartalanná az éjszakáidat légkondi mellett

A forró nyári éjszakák után sokan reggelente fáradtan, kialvatlanul ébrednek, és csak ilyenkor döbbennek rá, milyen sokat számít a légkondi hangja. Egy folyamatosan zúgó vagy rosszul megválasztott készülék ugyanis nemcsak az éjszakai pihenést zavarhatja meg, hanem hosszabb távon stresszt, fejfájást, koncentrációs nehézségeket és állandó nyugtalanságot is okozhat.

A split rendszerű klímaberendezések két fő elemből állnak: a beltéri és a kültéri egységből, amelyek eltérő zajkibocsátási jellemzőkkel rendelkeznek.

„A beltéri egységben nincs kompresszor, ott egyetlen forgó alkatrészként a ventilátor működik, így alapvetően a légáramlás intenzitása határozza meg a zajkibocsátást. Minél alacsonyabb a légáramlás, annál csendesebben működik az egység” – magyarázza Antal Mihály a Gree légkondicionálók műszaki szakértője.  

„A kültéri egységek esetében azonban a kompresszor és a nagyobb légáram miatt magasabb a zajterhelés. De léteznek olyan készülékek – így a Gree termékpalettáján is -, amelyek rendelkeznek csendes kültéri üzemmóddal. Ezek akár 40 decibel alá is képesek csökkenteni az éjszakai zajterhelést. Ez különösen előnyös olyan környezetben, ahol a zaj a szomszédokat is zavarhatja.”

Zajszintek mérése – mit jelent a decibel?

A klímaberendezések zajszintjét a gyártók jellemzően hangnyomásszint formájában adják meg, amely a készülék által kibocsátott hang erősségét jelzi egy adott távolságból mérve. Ez alapján összehasonlíthatók az értékek.

„Egy korszerű, minőségi beltéri egység -, mint például a Gree Comfort Pro modell – már képes akár 18 dB-es minimum zajszinten is működni, mely gyakorlatilag az emberi fül számára nem is érzékelhető.” – tette hozzá Antal Mihály. A gyártók jellemzően a maximális zajszintet tüntetik fel a termékadatlapokon, ami nem tükrözi teljes mértékben a készülék mindennapi működésének valós akusztikai jellemzőit. A Gree szakembere megjegyezte, hogy a gyártók által feltüntetett minimális zajszint mindig a hűtési üzemmódra vonatkozik. A fűtési üzem viszont általában magasabb zajszinttel jár, mivel a készülék ilyenkor nagyobb hőmennyiséget ad le, nagyobb ventilátorsebességgel. A Gree termékek esetében mind a hűtési, mind a fűtési zajszint elérhető a termékadatlapon, lehetővé téve a pontos összehasonlítást más gyártók modelljeivel.

Ha úgy érzed, valami nem oké, egy beszélgetés is sokat számíthat

2025. június 28.

Vannak időszakok, amikor egyszerűen nem érezzük jól magunkat a bőrünkben. Lehet, hogy nehezebben kelünk fel reggel, nincs kedvünk a korábban szeretett dolgokhoz vagy csak azt érezzük, hogy „valami nem stimmel”. Ilyenkor gyakran elég lenne egy nyugodt, ítéletmentes beszélgetés, valakivel, aki figyel, nem tanácsot oszt, hanem valóban ott van. 

Nem kell megvárni, amíg “összedől a világ”!

Sokan még mindig úgy gondolják, hogy pszichológushoz csak akkor „illik” fordulni, ha valaki már a teljes összeomlás szélén áll. Pedig a lelki problémák ritkán egyik napról a másikra jelentkeznek. Gyakran alattomosan, lassan épülnek fel bennünk: egyre gyakoribb a rosszkedv, eltűnik az öröm, nehezebben kelünk fel reggel, fáradtabbak vagyunk napközben és nem érdekel már, ami régen boldoggá tett.

Az ilyen „apró”, de visszatérő jelek sokszor figyelmeztetnek arra, hogy valami nincs rendben és, hogy érdemes lehet segítséget kérni, mielőtt a lelki teher teljesen maga alá temet. A depresszió nem mindig drámai, hangos vagy látványos. Sokszor csendben lopakodik be, észrevétlenül rontja meg a mindennapokat, míg végül úgy érezzük, hogy nem vagyunk többé önmagunk.

Mit adhat egy pszichológus, amit más nem?

A barátaink, családtagjaink sokat jelenthetnek, de egy pszichológus más típusú támogatást nyújt. Nincs előítélet, nem halmoz el tanácsokkal, nincs „én is így voltam vele”. Van helyette figyelem, elfogadás és szakértelem. Segít kimondani azt, amit eddig csak forgattál a fejedben. Tükröt tart, hogy tisztábban lásd magad és az érzéseidet. Nem oldja meg helyetted a problémákat, de együtt elindul veled egy úton – a megértés, az elfogadás és a változás útján.