Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

EESZT: a magánrendelők is csatlakoznak

Érdekességek2020. június 21.

2020. június 1-jétől vált kötelezően alkalmazandóvá az egészségügyi szolgáltatás gyakorlásának általános feltételeiről szóló Kormányrendelet, mely szerint minden orvosi vagy fogorvosi engedéllyel rendelkező magánfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónak csatlakoznia kell az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez, más néven EESZT rendszeréhez. A rendszerhez 2017. november 1-jén a háziorvosi szolgálatok, járó- és fekvőbeteg-ellátó intézmények, és az összes gyógyszertár már csatlakozott. 

 

A magánrendelőknek is kötelező a betegekkel kapcsolatos adatokat az EESZT-rendszerébe rögzíteni június 1-től. Ezzel megtörtént az ország teljes lefedettsége, és az EESZT-hez csatlakozott egészségügyi szolgáltatók száma 25 ezerre nőtt. A rendszer célja a lakosság minél gyorsabb, hatékonyabb ellátása.

A személyes adatok rögzítése mellett a leletek, receptek és különféle egészségügyi vizsgálatokkal, kezelésekkel kapcsolatos információk rögzítését kell elvégeznünk – mondta Dr. Szabó László, a Fixfogsor Fogászati Rendelők igazgatója, akit a csatlakozással kapcsolatban kérdeztünk. Ezek az adatok a páciens egész életútját végigkísérik, megőrzésre és megosztásra kerülnek az orvosi intézmények között, akik a pácienssel kapcsolatba kerülnek.

Az egészségügyi szolgáltatók kötelesek az ellátási események adatait és a kapcsolódó ellátási dokumentumokat berögzíteni a rendszerbe. Ez azonnali információcserét tesz lehetővé a köz- és magánellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók között.

Sokféle adatot tárol a rendszer. A kórtörténeti részében a páciensekről készült ellátási adatok, dokumentációk (pl. röntgenfelvételeket), vizsgálati eredmények (pl. laboreredmények, ambuláns lapok, zárójelentések) kerülnek rögzítésre.

De a páciens profiljában olyan adatok is vannak, amik többnyire állandóak. Ilyenek például: a vércsoport, van-e allergia, magas vérnyomás, gyógyszerérzékenység, krónikus betegség stb.

Az adatokat meghatározott egészségügyi célokból kezelhetik a rendelők:

Szigorú szabályok vonatkoznak az adatkezelésre. Az EESZT adatbázis két külön felülettel rendelkezi, egyik az egészségügyi dolgozók, másik a lakossági számára teszi lehetővé az EESZT-rendszer használatát és adatok lekérdezését.


Az adatokhoz kizárólag orvosi, illetve – a receptek esetében – gyógyszerészi végzettségű egészségügyi dolgozók férhetnek hozzá. Kizárólag olyan adatokhoz férhetnek hozzá kezelőorvosok, amelyeket végzettsége és munkahelye lehetővé tesz a számára. 

A rendszer elrejti a különösen érzékeny egészségi állapothoz tartozó dokumentumokat. Ilyen például a pszichiátriai és nemi betegségeihez kötődő dokumentumok. Ezek kizárólag az adott pácienst kezelő orvos számára hozzáférhető.

Önrendelkezéssel a páciens korlátozhatja az adatok hozzáférhetőségét.

Lehetőség van önrendelkezésre, ami azt jelenti, hogy a beteg adatait csak a háziorvosa és a kezelőorvosa láthatja. Az Ügyfélkapu felületen bármikor szabályozhatja a páciens, hogy ki férhessen hozzá az adataihoz. A kormányablakban is lekérdezhető, hogy ki és mikor kért hozzáférést az adatokhoz. Beállíthatja, hogy értesítést kapjon az új adatok rendszerbe történő rögzítéséről és korlátozásokat határozhat meg adatai lekérdezhetőségére vonatkozóan. A hozzáférések, lekérdezések minden esetben visszaellenőrizhetők, rendszer minden eseményt naplóz, azaz, hogy mikor, ki kezelte az adatokat. Az adatok szolgáltatók általi kezelését a Kormányrendelet nagyon szigorúan szabályozza. Az ezzel való esetleges visszaéléseket akár több éves szabadságvesztéssel büntetik.

A rendszer használata akár életeket is menthet.

Sok esetben ezeknek az információknak a gyors lekérdezhetősége akár életmentő is lehet pl. egy baleset vagy egy sürgősségi kezelés esetén – emelte ki Dr. Szabó László, a Fixfogsor rendelők igazgatója. A kezelőorvosnak lehetősége van megtekinteni a máshol készült röntgenfelvételeket, és egyszerűbbé válik az orvosok közötti konzultáció is adott esetben. A komolyabb fogászati beavatkozások során is szükség lehet például a kezelőorvos és a fogorvos között konzultációra, melyet az adatok elérhetősége megkönnyíthet. Az adatokhoz a páciensek és a kezelőorvos is hozzáfér, és gyorsan megkaphatja a számára lényeges információt. Minél több betegadat áll kezelőorvosunk rendelkezésére, annál pontosabb diagnózist állíthat fel.

A gyorsabb információk átadása és tárolása jó a pácienseknek is.

Recepteket a rendszer tárolja, így azokat kiválthatják a páciensek anélkül, hogy magunknál kellene tartanunk papír alapon. Az orvos papíralapú recept nélkül írhat fel gyógyszert a páciensnek, ami bármelyik gyógyszertárban kiváltható. Elérhetővé válnak olyan adatok, melyeket eddig a páciensnek papíron kellett őrizgetnie, hogy az orvosi vizsgálatkor azt megmutathassa a kezelőorvosnak. Erre már nem lesz szükség a továbbiakban.

A gyógyszerészek könnyebben tudnak tanácsot adni, hogy milyen készítményeket ne szedjen egy időben, vagy emlékeztetni tudja a pácienst, hogy ne feledkezzen meg egy-egy gyógyszer kiváltásáról.

Az Ügyfélkapu felületén a páciensek megtekinthetnek minden olyan adatot, dokumentumot, mely az orvosi ellátása során keletkezett. Nyomon követhetik a saját ellátásának menetét, bármikor megtekintheti az összes felírt receptet, beutalót. 

Az elektronikus beutaló bevezetésével egyszerűbbé válik a betegirányítás, könnyen megtalálható az intézmény, amely fogadni tudja a beteget, így a beutaló elkészítésével egyidejűleg akár az időpont is lefoglalható a kórházban. 

De felmerülhetnek problémák is a rendszer használatával kapcsolatosan.

A rendszer problémája az lehet, hogy kell hozzá némi számítástechnikai tudás. Ez esetleg azon  páciensek számára problémát jelenthet, akik nehezen boldogulnak még a digitális világban, de szeretnék a róluk rögzített az adatokat kezelni és látni. A Fixfogsor rendelőben mi az idősebb korosztály műfogsorproblémáit kezeljük és tudjuk, hogy az online felületek használata ennek a korosztálynak még problémát jelenthet-emeli ki a fogorvos-igazgató.

Ahhoz, hogy az adatokat a páciensek elérhessék a betegeknek rendelkeznie kell ügyfélkapus azonosítóval. Tisztázatlan kérdés még, hogy a korábbi, régi leletek mikor lesznek elérhetők a rendszerben. 

Összességében az EESZT-hez történő csatlakozás a betegbiztonság szempontjából komoly előrelépés lehet.  Az ellátottakról szóló információk köre kiszélesedik, ugyanakkor maga az orvosként részletesebb és pontosabb információhoz juthatunk a páciens betegségeiről, gyógyszerérzékenységeiről, korábbi ellátásairól, ami a nálunk végzett kezelést is befolyásolhatja – mondta Dr. Szabó László.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.