2025. január 11.
Így év elején úgy tűnik sokan elvesztik biztosnak vélt állásukat… Épp ma beszéltem egy ismerősömmel, akinek váratlanul felmondtak és ahogy ő fogalmaz az önsajnálat feneketlen tavában van jelenleg. Rengeteg félelem felébredt benne, hisz egyedül neveli a gyerekét, albérletet fizet és még az se biztos, hogy belátható időn belül talál egy jól fizető állást… Szóval a kétségbeesés határán áll. Mit lehet ilyenkor tenni?
Most konkrét segítséget szeretnék adni NEKED, hogy mit tudsz tenni és mi a legeslegelső teendőd ilyen helyzetben. Neki is ugyanezeket mondtam és én is alkalmazom.
A saját életemben én is szembe kellett nézzek ezekkel a szörnyekkel, amit a félelem tud generálni. Nemrég volt az eddigi utolsó alkalom az én életemben is. Ígérem azt is elmesélem, amire a cikk végére érsz. AZ alábbi kép szerintem jól illusztrálja azt is hogyan érzed magad (kettétört fa) , meg azt is ahogy én viszonyulok egy ilyen helyzethez (szitakötő)
Addig is nézzük meg a lépéseket: Először is a legelső amit tudatosítanod kell, az az hogy minden az életedben rajtad múlik – azaz azon, hogy hogyan gondolkodsz! Ha pozitívan gondolkodsz, akkor pozitív dolgok történnek veled. Egy milliomos egyszer azt mondta erre: hozzászoktattam magam ahhoz, hogy minden hírre rögtön azt mondjam: „ez nagyszerű”. Történt vele egyszer, hogy a könyvelője elszúrt valamit és sokmilliós hiány keletkezett a cégben ennek eredményeként. Amikor ezt neki elmondta, első mondta ez volt: „ez nagyszerű hír” – a könyvelő köpni nyelni nem tudott és megkérdezte: „hogy lehet ez jó hír?” hisz hónap eleje van érkeznek a partnerektől a csekkek amiket át kell utalni és azonnali csődeljárás várható tíz ilyen visszaküldött csekk miatt . Erre azt válaszolta: „nem tudom” egyrészt mert benne is akkor tudatosult mit mondott a könyvelő, másrészt azért mert tényleg fogalma se volt.
Nézzük meg először, hogy alakult nála ez a tragédia: először is gondoskodott arról, hogy megőrizze a pozitív hozzáállását. Azt mondta a könyvelőnek is: „most még nem tudom miért áldás ez, ami történt, de időben meg fogom tudni és megjön a megoldás is”. Üzleti partnerével leültek megoldást találni. A könyvelőtől kiderült, hogy még időben fel tudják venni a partnerekkel a kapcsolatot, megbeszélik velük a helyzetet, így azok nem küldik most ki a díjbekérő csekket. A partnerektől 1 éves halasztást kaptak a kifizetésre. Igen, jól olvasod! Minden üzleti partnerük beleegyezett, hogy a sokszázezer dolláros kifizetést ami aktuális volt az elkövetkező egy évben teljesítsék.
Itt jött a következő feladat: hogyan teremtsék elő ezt az óriási mennyiségű pénzt? Támadt egy ötletük, hallgattak a belső megérzésükre és rögtön a cselekvés mezejére léptek. Felvették a kapcsolatot néhány közvetítő irodával, akik előadás sorozatot szerveztek nekik Amerika különböző államaiban. Találd ki mi történt? Olyan sikeres volt a turné, hogy fél éven belül az összes adósságukat kifizették.
2025. január 11.
A penicillin felfedezője, Alexander Fleming már a saját korában (XX. század közepe) figyelmeztetett az indokolatlan és nagy mennyiségű antibiotikum-használat veszélyeire. És igaza lett.
A XX. század első felében felfedezett penicillint, mint az első antibiotikumot, az emberiség megmentőjének tartották. Olyan, baktériumok által okozott fertőzéseket – legyen az tüdőgyulladás, vagy a háborúban szerzett sebek elfertőződése – lehetett meggyógyítani az alkalmazásával, amelyek addig sokszor halálos kimenetelűek voltak.
Napjainkban újra olyan betegségek kezdenek teret hódítani, amelyekről már azt hittük, hogy végleg legyőztük. Az antibiotikumok megjelenésével szinte párhuzamosan megjelentek az antibiotikumoknak ellenálló baktériumtörzsek. Ezeket nevezzük rezisztens baktériumoknak, melyek nem reagálnak az eddig már megszokott baktériumellenes gyógyszeres terápiára. Ennek következménye, hogy újabb antibiotikumokat kell kifejleszteni. Ez hosszú ideig tartó folyamat, és nem kevés pénzbe kerül. Így nem is tud lépést tartani a gyógyszerfejlesztés a baktériumok folyamatos változásával.
A problémát még növeli, hogy a baktériumok egyre gyorsabban lesznek ellenállók az antibiotikumokkal szemben, tehát nem lesz már hatásos az eddig alkalmazott gyógyszer.
A rezisztencia kialakulásának oka nemcsak a baktériumok gyors alkalmazkodóképessége, hanem a nem megfelelő antibiotikum-alkalmazás. Ezért mi, emberek is felelősek vagyunk, amikor a legkisebb betegségekre azonnal antibiotikumhoz nyúlunk. Így segítjük a kórokozókat, hogy minél gyorsabban rezisztenssé válhassanak az eddig hatásos antibiotikummal szemben.
Mit ne tegyünk, hogy ne alakuljanak ki rezisztens (ellenálló) baktériumtörzsek?
∙ Ne szedjünk indokolatlanul antibiotikumot (otthon maradt az előző kezelésből pár szem, pont elég lesz, ha beveszem, meggyógyulok). Az előző kezelésből esetlegesen megmaradt gyógyszert, mert az orvos előírása szerint nem volt szükség az egész dobozra, ne tegyük el későbbre, ne adjuk oda ismerősünknek, ha betegnek érzi magát. Forduljon orvoshoz! A megmaradt antibiotikumot pedig a gyógyszertárban kitett veszélyeshulladék-gyűjtőbe tegyük.
∙ Ne hagyjuk abba önhatalmúlag az antibiotikum szedését. Ha úgy érezzük, hogy már jobban vagyunk, de az orvos hosszabb ideig ajánlotta az antibiotikum szedését, szedjük be pontosan, az előírás szerint!
∙ Ne szedjük másképp, csak az előírt dozírozásban. Az antibiotikumnak a szükségesnél kisebb mennyiségben történő szedése segíti a rezisztencia kialakulását. Túlzott használata pedig már rövid ideig tartó alkalmazáskor is károsítja a szervezetünket, mert megváltoztatja a bélflóra egyensúlyát. Gombák szaporodhatnak el a bélrendszerben, melynek következménye hasmenés, és a gyulladásos bélbetegségek kialakulásának kockázata. Ha mégis antibiotikumot kell szednünk, biztosítsuk a bélflóránk védelmét probiotikummal. Sok nőnek az antibiotikum szedésekor hüvelyi gombásodása is lehet. Aki erre hajlamos, védje hüvelyflóráját is megfelelő probiotikumot tartalmazó kúppal, kapszulával. Létezik szájon át bevehető, hüvelyflórát védő kapszula is.
2025. január 10.
A hideg hónapok beköszöntével a bőrünk különleges törődést igényel. A téli szél, a száraz beltéri levegő és a hormonális változások egyaránt kihívást jelenthetnek, különösen a várandós nők számára. Az érzékenyebb bőr, a striák, a visszérproblémák vagy a cellulit megjelenése gyakori jelenség ilyenkor, de a megfelelő bőrápolási rutin és néhány egyszerű lépés sokat segíthet.
Hidratálás: a striák megelőzésének alapja
A téli hideg és a fűtött helyiségek száraz levegője csökkenti a bőr nedvességtartalmát, így különösen fontos a rendszeres hidratálás. A kismamák bőre a hormonális változások miatt érzékenyebb lehet, hajlamosabb a kiszáradásra és irritációra. A striák, vagyis terhességi csíkok a bőr mélyebb rétegeiben keletkező repedések, amelyek leggyakrabban a hason, a combokon és a melleken jelennek meg. Ezért célszerű olyan krémeket használni, amik táplálják a bőrt és elősegítik annak regenerációját. Különösen hatékonyak azok a speciális stria elleni krémek, amelyek panthenol, centella asiatica kivonat vagy borostyán összetevőket tartalmaznak, ugyanis erősítik a bőr kötőszövetét és fokozzák annak rugalmasságát.
Visszerek és seprűvénák: megelőzés és kezelés
A várandósság alatt a seprűvénák és visszerek kialakulásának esélye nő, majdnem minden második kismamát érint. A hormonális változások és a növekvő testsúly fokozott terhelést jelenthet az ereknek, amit a hideg idő tovább ronthat. Ezért fontos, hogy időben lépéseket tegyünk.
Mozgás: A napi rendszeres testmozgás, például séta vagy kismama jóga, serkenti a vérkeringést és segít a vénák egészségének megőrzésében.
Kényelmes ruházat: Kerüljük a szoros ruhadarabokat, mint a szűk farmer vagy harisnya, amelyek ronthatják a keringést.
Helyzetváltoztatás: Ha hosszabb ideig ülünk vagy állunk, rendszeresen nyújtózkodjunk, vagy végezzünk egyszerű lábgyakorlatokat.
Krémek, gélek: Amennyiben visszerek vagy seprűvénák már megjelentek, a természetes összetevőket tartalmazó visszérkrémek, például vadgesztenye-kivonatos készítmények, enyhíthetik a tüneteket. Ezek nemcsak csökkentik a seprűvénák láthatóságát, hanem hűsítő hatásuk révén a „nehézláb” érzést is megszüntetik.
Cellulit elleni harc természetes megoldásokkal
A cellulit vagy narancsbőr sok kismama számára kihívást jelent, különösen a combokon és fenéken. A hideg időben a bőr regenerációja lassul, ezért ilyenkor különösen fontos a célzott kezelés.
A gyógynövény-alapú cellulit elleni készítmények, például bedörzsölő gélek, serkentik a mikrokeringést és segítenek a salakanyagok eltávolításában. Természetes összetevőik kíméletesek, így érzékeny bőrre is használhatók. A rendszeres használat csökkentheti a narancsbőr és a striák kialakulását, miközben puhává és feszesebbé teszi a bőrt.
,,A téli bőrápolásban a természetes hatóanyagok kiemelt szerepet kapnak. A panthenol és a centella mélyen hidratálják és védik a bőrt, míg a vadgesztenye-kivonatban található eszcin támogatja a vénás keringést, enyhítve a visszérproblémákat. A koffein és a borostyánkivonat serkentik a mikrokeringést, hatékonyan csökkentve a cellulit megjelenését. Ezek az összetevők kíméletesen, mégis hatékonyan ápolják az érzékeny vagy hormonális változások által érintett bőrt, így az ilyen kozmetikumok a várandósság és a szoptatás időszakában is biztonsággal használhatóak, nem jelentenek semmiféle veszélyt az édesanyára és a magzatra sem” – emelte ki Dr. Kelen Ákos, a Dr.Kelen márka termékfejlesztő szakgyógyszerésze.