Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Egyén a közösség ellen – Társas dilemmahelyzetek

Érdekességek2024. május 13.

„Ti mind egyéniségek vagytok!” – mondja a címszereplő a Brian élete című Monty Python-filmben, mire a tömeg egyszerre kiáltja: „Igen, mi mind egyéniségek vagyunk!” Pedig tényleg. És ennek megfelelően hajlamosak vagyunk egyéni (és rövid távú) érdekeinknek megfelelően cselekedni, akkor is, ha ez hosszabb távon már nem jó a közösségünknek, így persze nekünk sem.

Fotó: 123rf.comA társas dilemmák tehát olyan helyzetek, amikor az egyén és a csoport vagy közösség érdekei ütköznek, és ami egyénileg mindenkinek jobb lehet (vagy legalábbis annak tűnik), az hosszabb távon mindenkinek rosszabb lesz. Erre egy ma már klasszikus példa Hankiss Elemér Társadalmi csapdák című könyvéből a „közlegelők tragédiája”. Az eredetileg Garrett Hardin amerikai ökológustól származó példázatban adott egy legelő, mely tíz tehenet képes eltartani, azaz tíz gazda egy-egy jószágát. De egyszer csak az egyik gazda kihajt még egy tehenet, így mindegyiknek kevesebb fű jut, és kevesebb tejet adnak. Csak az a gazda jár jól, aki két tehenet legeltet, mert neki így is több teje lesz. Erre aztán a többiek is elkezdenek két állatot kihajtani a legelőre, egész addig, míg végül mindenkinek kevesebb teje lesz, mint eredetileg, azaz bár mindenki egyénileg akart jobban járni, végül együtt jártak rosszabbul. (Ezt a fajta problémakezelést, vagy inkább problémagenerálást hívják a matematikában mohó algoritmusnak.)

Azaz a társas dilemmákban jellemzően a közjó ütközik az önérdekkel, és az önérdek mentén a szereplők elkezdik nem betartani az addigi megállapodásokat. Így ezek a dilemmák igazából társas csapdahelyzetek, melyekből néha igazán nehéz kilábalni.

Az önzés lélektana

Nyilvánvaló, hogy az ember létezéséhez hozzátartozik némi természetes önzés, hiszen evolúciósan, de a mindennapokban is szükség van rá a túléléshez, legyen szó az iskolai, munkahelyi előrejutásról, vagy épp a párkapcsolatok dinamikájáról. Ugyanakkor persze az altruizmusnak, vagyis önzetlenségnek ugyanúgy vannak előnyei. Hiszen ha az egyén képes mások érdekében is cselekedni, ezt elvárhatja a többiektől is, azaz kialakulhat egy olyan csoportszolidaritás, mely szintén segít a túlélésben. Egyszerűen arról van szó, a mindennapokban az is fontos, hogy ne csak a saját érdekeinket nézzük, de adott esetben számíthassunk mások segítségére is, hisz időnként erre mindannyian rászorulunk.

Így aztán a társas dilemmákban is megjelenő önzőség egyfajta rövidlátásként is értelmezhető, mert hosszabb távon az önző módon viselkedő érdekeit is sérti. Ha egyvalaki jobban akar járni, mint a többiek (lásd a közlegelők példáját), azt még elviseli a közösség, de ha épp az önzésből kiindulva, mindenki jobban akar járni, akkor azt már nem, vagy csak nagyon nehezen.

Önzőnek lenni tehát értelmes és természetes viselkedés, de csak bizonyos határok között, ezért kellenek a szabályok és a megállapodások. Mint Thomas Hobbes angol filozófus is megállapította: természeti lényként az ember embernek farkasa, ami viszont mindenkinek rossz, mert ugyan én bármit megtehetek a szomszédommal, de cserébe ő is velem. Így aztán az emberi társadalmak hajnalán szabályokat kellett hozni (meg egy „főhatalmat” magunk fölé emelni), hogy az emberi önzés ne legyen korlátlan, és ne vezessen korlátlan erőszakhoz. Vagyis a közjó helyett a kontrollálatlan „közrosszhoz”.


A társas dilemmák típusai

Bár a társas dilemmák látszólag rendre ugyanazon logika és dinamika mentén működnek, de ebből csak az első igaz. A dinamikájuk ugyanis minimum kétféle lehet:

De nemcsak ez az aktív, cselekvésen alapuló típus létezik, hanem a másik véglet is:

De ide tartozik a Hankiss által említett „hiányzó hős csapdája” is. Mondjuk, valaki összeesik az utcán, a járókelők meg elmennek mellette, mondván, hogy biztos be van drogozva vagy részeg. Mert odamenni hozzá, hogy mégis, mi a helyzet, pláne mentőt hívni már erőfeszítés, amit tegyen meg valaki más. Senki nem akar „hős” lenni, pláne nem szélsőségesebb helyzetekben, mondjuk, ha valakit épp vernek a szeme láttára. De ha ez lesz az általános mentalitás, akkor az sem igen számíthat segítségre, aki maga nem nyújtott segítséget egy bajban lévőnek. A hiányzó hős csapdája valójában megint csak az önzésről és az ebből adódó szolidaritáshiányról szól. Ilyen értelemben „a hős hiánya” egy nem szándékolt következménye a kollektív cselekvésnek (vagy ez esetben nem cselekvésnek), hisz senki sem akarta azt az eredményt, ami végül bekövetkezett, ugyanakkor nem cselekedett senki a helyzet diktálta módon.

A NIMBY-elv

A társas dilemmák egy jellegzetes és sajátos típusát a környezettel, környezetvédelemmel kapcsolatos problémás kérdések jelentik. Hiszen elméletben szinte mindenki elismeri, mennyire fontos a környezetszennyezés mérséklése, de a gyakorlatban meg tele van a város olyan autókkal, amikben csak egyvalaki ül, hisz ez így kényelmesebb, mint a tömegközlekedést használni. Vagy mindenki érti, hogy van értelme szelektíven gyűjteni a szemetet, de ezt lehetőleg kezdje a szomszéd, mert annak, ha én magam teszem ezt, önmagában úgy sincs jelentősége. (És önmagában nincs is, de ha mindenki egyesével így cselekszik, annak már igenis lehet.) Angolul ez a NIMBY-elv, avagy dilemma, azaz a Not In My Backyard! (Ne az én hátsó udvaromban!) szemlélete, mely szerint persze, hogy le kell valahol rakni a szemetet, csak ne a közelembe. Persze, hogy valahova kell erőművet építeni, hisz nálam sem petróleumlámpával megy a mikró, csak ne a környékünkre, és így tovább, az elv tetszőleges témákra kiterjeszthető. (Mint Douglas Adams Galaxis útikalauzában, ahol az űrhajók az MVP-generátorral lesznek láthatatlanok. A rövidítés ugyanis azt jelenti, hogy Más Valaki Problémája, amit, ugye, már nem is látunk, hisz nem ránk tartozik.) A NIMBY klasszikusan a felelősség áttolásának, áthárításának elve, a „fogjuk meg és vigyétek” mindennapi bon mot alkalmazása konkrét, jellemzően környezeti konfliktusokra. Avagy már megint a hiányzó hős csapdájánál tartunk. És a kérdés csak annyi, hogy lehet az efféle dilemmákat és hárításokat feloldani, ezekből kiutat találni?

A feloldás lehetőségei

A különféle társas dilemmákat többféleképpen is fel lehet oldani. Az egyik legnyilvánvalóbb út az egyén csoporttagságából fakadó identitásának megerősítése. Ez esetben szimplán arról van szó, minél fontosabb az ember számára az, hogy egy adott csoport tagja (legyen az egy iskolai, munkahelyi, vagy akár vallási közösség), annál kevésbé kerülhet konfliktusba a saját érdeke a csoportéval. Ha pl. az önazonosságomnak szerves és alapvető része a munkám, pl., hogy tanár, mérnök vagy mozdonyvezető vagyok, akkor nem kérdés, hogy ellógnám-e a munkaidőt, ha lehetőségem lenne rá, hisz miért is tenném? Ezt a hozzáállást hívhatjuk egyszerűen elköteleződésnek, ami aztán eleve egy belső hajtóerőt jelent valamit megtenni vagy nem elmulasztani.

Egy másik lehetőség, hogy a társas dilemmák okozta konfliktusokat lejátsszák a felek, azaz a csoport tagjai megpróbálnak valamiféle közös érdeket szolgáló kompromisszumra jutni. Egyszerűen azon józan belátás mentén, hogy az egyéni érdekek minden ellenében való érvényesítése mindenkinek rossz, és akár egy új megállapodással, de a kompromisszum révén relatív nyertes lehet mindenki. A közlegelők példájára visszatérve: ha az érintett gazdák megállapodnak abban, hogy ki mikor hajthat ki legelni két tehenet, és ezt valamiféle rotációban gyakorolják, akkor már rövidebb távon is mindenkinek jobb lehet valamivel. Senki sem fog nagyot nyerni, de rajtaveszteni sem.

És ez már átvezet egy harmadik feloldási lehetőséghez, nevezetesen a szabályok újraalkotásához. A szabályok ugyanis nem egyszerű korlátozások, melyek bármilyen társas szituációban gúzsba kötik az embert, hanem egyúttal a kiszámíthatóság esélyét is hordozzák. Ha az egyének számára világos, hogy mit lehet, mikor és milyen feltételekkel, az tervezhetővé teszi a jövőt. És bár az ember csak részben racionális lény, aki tudatosan készül arra, mi várható, hisz az érzelmei, megérzései, pillanatnyi impulzusai is vezetik, de részben azért igenis racionális. Aki képes felismerni az érdekeit, képes alkalmazkodni szabályokhoz, különösen, ha azok létrehozásában maga is részt vehet. Így aztán a társas dilemmák, ha nem is elkerülhetővé, de feloldhatóvá válhatnak.

Mert efféle dilemmák mindig lesznek, majdnem minden emberi közösségben, az egyéni önzés és a jövővel csak részlegesen tervezés ugyanis meghatározó emberi tulajdonság. De nem kell mindent meghatározónak lennie.

Bácsván László

szociológus


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.