Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Életed első évében dől el, hogy szenvedsz-e majd az allergiától!

Érdekességek2018. május 23.

Míg a szénanátha tünetei könnyen felismerhetőek, vannak olyan allergének, melyek sokáig és alattomosan fejtik ki hatásukat a szervezetünkben. Akár 1-2 éven keresztül is okozhatnak olyan egészségügyi problémákat, amelyről nem is hinnénk, hogy allergia.

Míg télen csak azok szenvedtek az allergiától, akik a háziporra, penészre vagy épp a háziállatokra érzékenyek, most már azok is nagy bajban vannak, akiknek a pollenek okoznak gondot. „Bőven itt van már az allergiaszezon, hiszen a mogyorófélék már levirágzottak, most épp az aranyvessző van soron és lassan beindulnak a korán virágzó fák is. Emellett egész évben allergiát okoz az arra érzékenyeknél a házipor, illetve a penész.„ – mondta Dr. Maródi Márta, az Ezüstfény Klinika fül-orr-gégésze. 


Nem mindig egyszerű megtalálni az okot

Mint minden betegségnél, úgy az allergia esetében is alapos kivizsgálással kezdődik a probléma kezelése. „Bár a klasszikus szénanátha tüneteit mindenki felismeri, de ha a tünetek összemosódnak, például fülgyulladással vagy arcüreggyulladással, nehezebb felismerni, hogy mi a valódi baj. Ezért először apróra kikérdezzük a beteget a tünetek megjelenésével kapcsolatban, valamint arról, hogy a szülei allergiásak voltak-e. Ezután két irányba indulhatunk el. Vagy azonnal elvégezhetjük a szükséges vizsgálatokat és rögtön gyógyszeres kezelést javaslunk, vagy hosszabb időn át kell tesztelni a problémát okozó esetleges allergéneket (pl. fűszerek, fémek, tartósítószerek), ezt a bőrön elvégzett Prick-teszt vagy vérteszt segítségével azonosítjuk. Nem mindig kimutatható ki könnyen az allergia, néha 1-2 év is beletelik, mire kiderül, mi okozza a kellemetlen tüneteket. Néha ugyanis alig jelennek meg a bőrön, így sokáig nem is lehet észrevenni ezt a betegséget. Lelki problémák, fizikai megterhelés, a vírusos megbetegedések mind beindíthatják az addig csendes tüneteket.” – beszélt a vizsgálatok menetéről Dr. Maródi Márta fül-orr-gégész.

Nem múlik el, ha felnövünk

Bár sokan azt hiszik, hogy a gyermekkori allergiát ki lehet nőni az évek során, ez sajnos nem igaz. „Gyerekeknél tejallergiával kezdődik általában a betegség, ezért is tartalmazzák az ajánlások, hogy egyéves korig a kicsik ne kapjanak tehéntejet, ebből alakul ki később ekcéma, majd az asztma és a későbbi, kamasz- és felnőttkori problémák. A túl sterilen tartott gyerekek között van a legtöbb allergiás. A kicsik esetében tényleg igaz hogy "kell egy kis kosz". Egyes bakteriális fertőzések ugyanis stimulálják és erősítik az immunrendszert, míg a vírusok csak gyengítik azt. A környezeti ártalmak miatt egyre több az allergiás beteg. Beszorultunk a városokba, ezért több a betegség, a vírusfertőzés, mely a gyerekek immunrendszerét gyengíti.” – tudtuk meg az Ezüstfény Klinika szakorvosától.

Nem gyógyítható, de kezelhető

Néhány hangzatos hirdetés azt állítja, hogy bizonyos csodás kezelések segítségével meggyógyulhatnak az allergiás betegek. Sajnos azonban ez nem így van. „Az allergia a szokásos szerekkel nem gyógyítható, csak az immunterápiával. Az allergének hatása miatt az immunrendszer gyengül. Az allergiás hajlam örökölhető, vagy a születés utáni első évben dől el, hogy valaki beteg lesz-e. Az immunterápiás kezelés során az allergént kis dózisban, gyógyszer formájában juttatjuk a szervezetben, ez a módszer 89-90%-ban szünteti meg az allergiás tüneteket, de hosszú idő kell ahhoz, hogy maximálisan kifejtse a hatását. A kezelés során nyelv alá csöpögtetendő gyógyszert használunk, a nyelv alatt ugyanis olyan immunsejtek vannak, melyekben jobban kifejlődik az ellenanyag. A másik fajta, allergia elleni gyógymódként ismert szteroidos kezeléseket csak rövid ideig, maximum 2 hétig lehet tabletta formájában alkalmazni, mivel ennek hatása kiszámítható. A sokak által ismert szteroidos injekciós kezelés eredménye azonban nem látható előre és befolyásolhatja a vérnyomást, a vércukor szintjét is, ezért hivatalosan nem ajánlott a használata. A vény nélküli szerek nem rosszabbak, mint a vénykötelesek. Hatásfokuk szinte ugyanolyan, a fő hatóanyagtól függ, beválik-e. Mellékhatásokhoz gyorsan hozzá lehet szokni. Hosszú távú allergia esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz, rövid időn át tartó tünetek esetében jók lehetne a vénymentes gyógyszerek.” – számolt be a lehetséges kezelési módokról Dr. Maródi Márta fül-orr-gégész szakorvos.

Az allergia nem halálos, de nagyon kellemetlen

Bár – az anafilaxiás sokk kivételével, ami fulladással járhat – az allergia nem veszélyezteti az életet, nagyban rontja annak minőségét. Az orrfolyás, a fül- és arcüregproblémák a mindennapokban is kellemetlen perceket okoznak, ráadásul az allergiás ember gyakrabban lesz beteg legyengült immunrendszere miatt. Gyermekek esetében a legrosszabb szövődmény az asztma. A rohamok akár életveszélyes állapotot is előidézhetnek, de ha jól kezelik és figyelik a betegség lefolyását, ezek megelőzhetőek. 


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Tájékoztatás a látogatási korlátozásról és tilalomról, valamint a kötelező maszkhasználat elrendeléséről

2025. január 05.



2025. január 2-án 12 órától a járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el. 

A 1/2025. (I.2.) számú Klinikai Központ elnöki utasítás a hazai járványügyi helyzet kedvezőtlenebbé válása miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinek területén a betegek, látogatók és dolgozók egészségének védelme érdekében látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendel el.

Ennek értelmében az egyetem betegellátó egységeinél a jelentős számú légúti megbetegedés miatt tilos a betegek látogatása. A tilalom alól kivételt képeznek:


az életveszélyes állapotú vagy életvégi ellátásban részesülő betegek hozzátartozója vagy hozzátartozói, előzetes klinikavezetői engedély alapján;
a kiskorú betegek szülei vagy törvényes képviselői közül egy szülő, törvényes képviselő, aki folyamatosan a gyermek mellett tartózkodhat;
a Neonatális Intenzív Centrumokban (NIC/PIC) fekvő újszülöttjét látogató édesanya, és a szülészeti részlegeken a vajúdás és szülés idején az apa;
valamint egyéb, különleges esetek, a betegellátó szervezeti egység vezetőjének engedélyével.


A rendelet értelmében kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk a betegellátó szervezeti egységekben a betegellátási területeken és a várótermekben. Az előírás minden egészségügyi dolgozóra, betegre és látogatóra vonatkozik, kivéve a 6 év alattiakat és a mentálisan érintett betegeket. A maszkokat az intézmény területén a szabályoknak megfelelően kell használni, szükség esetén az intézmény biztosítja az egyszer használatos maszkokat.

Emellett a rendelet felhívja a figyelmet a kézmosás és kézfertőtlenítés fontosságára is!

Mitől lesz nyugodt a babavárás? Tippek, tanácsok a stresszmentes 9 hónaphoz

2025. január 05.



Egy gyermek érkezése izgalmakkal teli időszak, főleg, amikor az első babát várja a család. A bizonytalanság, a stressz, a felesleges idegeskedés azonban sem a kismamának, sem a kisbabának nem tesz jót, ráadásul a félelmek, aggodalmak legtöbbször abból adódnak, hogy a leendő szülők nem rendelkeznek elegendő információval, és túl sok a bizonytalanságot erősítő tényező.

Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segítenek, hogy nyugodtabban, kiegyensúlyozottabban teljen ez a 9 hónap.

Készülj fel testileg és lelkileg is

Egy valóban nyugodt várandósság nem a fogantatással kezdődik, hanem az azt megelőző hetekben-hónapokban. 

A lelki ráhangolódás érdekében pároddal beszélgessetek sokat a családalapításról, a családbővítésről osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. A nyugodt fogantatás és babavárás egyik legfontosabb feltétele, hogy mindketten életeteknek abban a szakaszában legyetek, amikor nyitottak vagytok azokra a változásokra, amiket egy gyermek születése hoz magával.

Az egészségügyi alkalmasság felmérésére a leendő kismamának érdemes nőgyógyászati vizsgálatot, rákszűrést, citológiai vizsgálatot csináltatni, ill. célzott vér- és vizeletvizsgálattal jó előre kiszűrni, hogy esetleg fennállnak-e a várandósságot veszélyeztető és a fogantatást nehezítő egészségügyi problémák.

A leendő apukának andrológiai szakrendelésre és laborvizsgálatra érdemes bejelentkezni, az első a nemzőképességről, a második az általános egészségi állapotról ad információt.

A felkészülési időszakban a felesleges, ill. mellőzhető gyógyszerek szedését érdemes abbahagyni, természetesen orvosi konzultáció után.


Kerülni kell a dohányzást, a dohányfüstöt és az alkoholfogyasztást is. 


A tervezett fogamzás előtt három hónappal legcélszerűbb megkezdeni a magzatvédő vitaminok szedését, hiszen kutatások szerint a veleszületett rendellenességek egyharmada védhető ki a folsavtartalmú multivitaminokkal. A 12. hétig mindenképpen, de mai ismereteink szerint a várandósság teljes időtartamában javasolt a magzatvédő vitamin szedése, ugyanis így a koraszülés kockázata is csökkenthető.

5 gyakori tévhit a vérzékenységről

2025. január 04.

A vérzékenység kapcsán a legtöbben a súlyos hemofíliára gondolnak, ám az állapotnak több típusa is ismert. Dr. Ercsei Ibolyától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusától megtudhattuk, vajon milyen tévhitek keringenek a vérzékenységről a köztudatban.

Hosszú vérzési idő a legfőbb tünet

Való igaz, sokaknak az tűnik fel, hogy a sebeik hosszan véreznek, nehezen áll el. De a vérzékenységnek egyéb tünetei is lehetnek, például gyakori orrvérzés, erős menstruáció, fogmosáskor gyakran vérző fogíny, valamint figyelemfelhívó jel az is, ha kék-zöld foltok tarkítják a bőrt, anélkül, hogy előzőleg beütöttük volna magunkat valamibe.

Mindig észrevehető tüneteket okoz

Bár sok esetben vannak a vérzékenységnek tünetei, ám ha igen enyhe a probléma, még az is lehet, hogy az illetőnek fel sem tűnik az állapot- mondja dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa.

Vérzékenység=hemofília

Nagy tévedés, amikor a vérzékenységet a hemofíliával azonosítják. A hemofíliai az a vérzékenység egy típusa, aminek több súlyossági fokozata is van. Legenyhébb esetben csak igen ritkán vérzik a beteg, míg súlyos formájában a spontán vérzés is igen gyakori (ez az izmokban, ízületekben is előfordulhat). Szintén a vérzékenységhez tartozik az ún. Von-Willebrand betegség, melyről bár kevesebbet hallani, ám igen sok embert érint. Enyhe esetben a beteg akár úgy is leélheti az életét, hogy nem is tud az állapotáról.

Csak férfiak lehetnek hemofíliások

A tévhit onnan származik, hogy férfiaknál lépnek fel tünetek, ám a nőknél is fennállhat hemofília, viszont rendszerint ők csupán hordozók, mivel van nekik egy egészséges X kromoszómájuk még. (hemofíliásoknál a hibás gén az X kromoszómán helyezkedik el).

A vérzékenyek nem sportolhatnak

Mivel a vérzékenységnek több súlyossági formája is létezik, ezért nem lehet kijelenteni, hogy nem sportolhatnak. A kérdés inkább a hemofíliások esetén érdekes, főleg azoknál, akiknél súlyos formában van jelen. Általánosságban azonban elmondható, hogy a megfelelő kezelésben részesült hemofíliások nem csak hogy mozoghatnak, de javasolt is, ugyanis a jól felépített izomzat még védelmi funkciót is ellát, így csökkenti a bevérzések kockázatát. Előtte természetesen ajánlott szakorvossal egyeztetni, valamint a balesetveszélyes/küzdősportok kerülendőek.