Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Elképesztő tények és tévhitek a kullancsról!

Érdekességek2022. március 26.

Rengeteg történetet hallottunk a kullancsról már gyerekkorunkban is, rémisztgettek vele és magyaráztak róla. Sokat hallunk és olvasunk róla, mégis, ha kell, egyetlen embert sem ismerünk, aki tudja, hogy miként kell szabályosan eltávolítani, és hogyan kell a kullancscsípés után a tüneteket megfigyelni.  

Az alábbiakban összefoglaltuk azokat a tényeket és tévhiteket a kullancsról, amelyek közszájon forognak, reméljük mindenki hasznára. Ebben a cikkben a kutyák /cicák kullancsfertőzésével nem foglalkozunk, csak az emberével.

Miért fontos ez, mit okozhat a kullancs szervezetünkben?

Sajnos komoly kórokat közöttük a Lime kórt, az agyhártyagyulladást és krónikus mozgásszervi panaszokat. A kullancsok csípésének igen jó része valóban ártalmatlan, de az a 10 % ami a maradék esetet jellemzi kellően nehéz helyzetet tár elénk ahhoz, hogy a megelőzésre, ismeretekre több időt fordítsunk.

Kullancs a barátunk?

Sajnos nem, aligha lehet hasznos állatnak nevezni. A kullancs egy olyan vérszívó lény, amely mások vérének fogyasztásából él. Nem, nem a barátunk.

Hogyan lehet a kullancsok ellen védekezni?

Zárt szárú öltözetet kell hordani, lehetőleg bőr cipőt, nagy erdei túrák előtt érdemes a zoknit kullancsriasztóval befújni e termékekből kapható már, bio, vegyszermentes verzió is! Egy jó tanács, ne legyints erre a részre, tényleg védekezz ellene!

Elég a zártszárú öltözet

Sok esetben ez védelem, de nem zárja ki a kullancsok érkezését életünkbe, mert ruhára, fodrokba, hajlatokba ragad, tapad. Fontos a séta utáni ellenőrzés!

Mikor veszélyes a kullancs? Ha belém mászik?

Az egyik legnagyobb tévhit, hogy a kullancs mindig beléd mászik. Sajnos ez csak nőstény kullancsokra jellemző, akik petét szeretnének rakni. A hím kullancs nem akaszkodik az emberre, vagy állatra, de csípése lehet fertőzéses! Így a kis apró ismeretlen csípéseket inkább mutassuk meg bőrgyógyásznak!


A kullancsnak a nyála fertőz?

A legtöbb esetben igen. A kullancs vért szív, majd nyálas vért öklendezik vissza sebbe, mindezt olyan érzéstelenítéssel, a mely által az emlős gyakorlatilag semmit sem vesz észre.

Mikor fertőz a kullancs?

A legtöbb esetben a kritikus 4 órát említi a szakirodalom. Valóan 4 óránál rövidebb ideig való bőrfelületen tartózkodástól gyakran nem lehet betegségeket kapni, de olykor sajnos elég egy csípés is.

Minden kullancs fertőz?

A példányoknak csupán 10 %-a érintett a Lime kórban, azonban más fertőzéseket is okozhat így minden kullanccsípést meg kell mutatni sebész orvosnak és le is kell azokat fertőtleníteni, pl. betadinnal. (Jódérzékenyek nem használhatják! Gyógyszertári alkochol is jó helyette.)

Csak erdőkben található kullancs?

A kullancs árnyas helyen húzódik meg, gyakran nedves területen, de városok parkjaiban is lehet, sőt olykor egész betonrengetegek pár négyzetméternyi száraz fűcsomóin is megél. Ezeket a példányokat általában sétáltatott négylábúak hozzák be az erdőből a városba, így fontos az óvatosság. Kullancs tehát bárhol lehet. Nem is kevés.

Ki szabad szedni a sebből?

A kullancsot mielőbb ki kell szedni a sebből, de ha bizonytalanok vagyunk, jobb, ha orvos távolítja el. Ha beszakad a fej, sajnos külön ki kell szedni. Sokszor javallják, ne nyomjuk meg az állat hasát, és ne ijesszük meg, a gyors kicsavarásos módszert javallják a legtöbbet. Utána fertőtleníteni kell a területet.

Ha a kullancs fertőzött volt, mikor derül ki?

A legtöbb esetben 4-6 hét is eltelik a kullancsfertőzések felfedezéséig. Ellenben van akinek évtizedekig is lappang!!! A tünetek olvasásakor légy precíz és szigorú magadhoz, próbáld beazonosítani.

A fertőzött kullancstól gyűrűs minta jelentkezik testünkön?

Sajnos nem mindig. Ha minden alkalommal kísérőjelenség lenne, nyugodtabbak lehetnénk. Különösen hím kullancsok csípésekor lehet csak egy enyhe folt, ízületi gyulladás, duzzanat, a jel, de olykor még ennyi sem észlelhető.

Képünkön: Kullancs kiszedő, a helyes módszer az eltávolításra.

Mik a biztos tünetei?

A kullancscsípés két fő betegsége a Lime kór, és az agyhártyagyulladás. Míg az előbbi akár évtizedekig lappang, utóbbi hamar jelentkező. A Lime kór gyakran jár gyengeséggel, krónikus fáradtsággal, izomgyulladásokkal, izomremegéssel, feszüléssel, ízületi daganatokkal és visszatérő fájdalmakkal, végtaggyengeséggel. Sokszor félre diagnosztizálják. A heveny tünetek a gyűrűs, vagy vörös foltok címerminta, a hányás, rossz közérzet, a végtagok felfújódása, akár fulladásos állapot.
Az agyhártyagyulladás magas lázzal, heveny, akut rosszulléttel és tarkómerevséggel jár. Gyakorlatilag ez félreismerhetetlen.

Mi a teendő, ha a tüneteket észleljük?

Azonnal forduljunk háziorvosunkhoz, vagy területi illetékes fertőzési osztályhoz, immunológushoz, stb. ahol vélhetőleg Lime kór szűrésre, és azonnali kivizsgálásra bocsátanak minket.

Miként gyógyítható?

A kullancs okozta betegségek általában hosszas antibiotikumos kezeléstől, olykor kórházi ápolástól, és az immunrendszer alapos, tartós megtámogatásától múlnak el, illetve javulnak. Ez nem csupán gyógyszereket jelent, hanem hihetetlen mértékű vitamintámogatást, akár napi 5000 mg C-vitamin bevitelt, maga Szentgyörgyö Albert, a C-vitamin felfedezője is így gyógyult ki, ennyitől tüdőgyulladásából idős korában, valamint további immunerősítő anyagokkal, vas, kalcium, A-vitamin, stb.

Ha meggyógyultam lezárhatom életem-e fejezetét?

Nem. A Lime kór különösen „hajlamos” kiújulásra, visszatérésre, ezért érdemes évente egy szűrővizsgálatot elvégeztetni, várvételt, amely megvizsgálja, felméri a szervezet állapotát, és hogy a gyógyulás tartós-e.

Mit okoz a kezeletlen betegség?

A kezeletlen betegségekről szinte alig hallani, hiszen előrehaladott stádiumban súlyos betegségek lehetnek. A nem kezelt Lime kór ízületi károsodásokhoz, immunrendszeri leépüléshez vezethet. Ne hanyagold el, utólag bánni fogod! De soha ne aggódj, a pozitív mentalitást még egy ilyen problémában is segít.

Miként védekezhetünk ellene a kertben?

Érdemes minden évben kullancsirtó szereket alkalmazni a kertben, illetve kiülni, gyermeket kiengedni játszani, csak napos, legalább a nap egy részében napsütötte, félárnyékos helyen érdemes, szabad. Ha dzsungelharcot folytatott a gyermek vizsgáljuk át fürdetés előtt testét.

Hol fordul elő a legtöbb példány?

Hazánkban Zala megye térsége, a Bakony, a Bükk és a Pilis a legérintettebbek. Vagyis a legárnyasabb, hűvösebb erdőségek, azonban a legtöbb fertőzött példány Budapest környékén, illetve Zala megyében található. (2021-es térkép)

Hol és mikor különösen nagy a kullancsveszély? | 24.hu

Okosan szervezett, szép erdei túrákat kívánok!


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.