Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Engem az örökkévalóság érdekel

Érdekességek2018. szeptember 15.

Szmrecsányi Boldizsár szobrászművésszel Szarvasházi Judit készített interjút a Patika Magazin júliusi számába.

A rollerező kisfiú Budapesten az Erzsébet híd közelében, a galamb a Kongressusi Központ mellett, és még számtalan márványszobor a világ nagyvárosaiban és négy földrész galériáiban, tucatnyi magyar és nemzetközi díj, magyar, osztrák és francia művészeti tagságok. Mindezen érdem a fiatal szobrászművész, Boldi - Szmrecsányi Boldizsár - tehetségét szimbolizálja.

• Mikor döntötted el, hogy szobrász leszel?
- Nálunk a családban sok művész volt. Lechner Ödön az ükapám. A lányát, Lechner Irmát Szmrecsányi Ödön, művésznevén Pajtás Ödön festőművész vette el, és azt tudni kell, hogy ő Szinyei-Merse Pál unokaöccse. A rajz, a festészet, az építészet ötvöződött a családban, hihetetlenül sok iparművész, képzőművész, építész van közöttünk. Tehát már gyermekkoromban kialakult, hogy én is művészettel szeretnék foglalkozni. Gyerekként sokat festettem, rajzoltam, és amikor hetedikes koromban agyaghoz nyúltam, attól kezdve érlelődött bennem, hogy én a szobrászattal szeretnék foglalkozni.

• Nyilván más egy kővel, egy kemény, robusztus anyaggal kifejezni olyan finom vonalakat és idomokat, amit te csinálsz, és más egy rajzzal, grafikával.

- Én kezdetben csak mintáztam az agyaggal. Akkor még inkább rajzoltam, portrét és aktot. Amikor az első kövemhez hozzányúltam, attól kezdve tudtam, hogy nekem a kő a kifejezési eszközöm. Ezt nem kell tanulni. Nyilván egy-két fogást megtanul az ember, de mindig bátran, szabadon nyúltam a kőhöz, ami megmaradt a mai napig. Én nem félek. Azon szobrászok közé tartozom, aki tud felrakni és lebontani is. Mert az agyaggal felrakjuk a szobrot, a kőből lebontjuk a felesleget.


Azt mondod, hogy nem félsz. Ott van egy hatalmas nagy márványtömb, és ha picikét túlvésed, akkor mi van?

- Ilyen nincs. Az emberi agy úgy működik, gondolom, ugyanúgy, mint a zenésznél, hogy mindig tudja, mit mikor és miért. Én sem tudom mindig megmondani, hogy miért vágok bele pont akkorát, pont oda, de akkor azt úgy érzem.

• Valami irányítja a kezedet olyan erővel és olyan irányba?

- Ez nagyon érdekes, ezen sokat gondolkodtam, hogy amikor az ember vésőt, kalapácsot fog, és fejti a követ, üti a márványt, akkor miért nem üt egy picivel nagyobbat vagy kisebbet. Mindig pont akkorát üt, amekkorát kell. Ilyen az emberi agy. Ezt valaki kitalálta, és azóta ez így működik. És vannak emberek, akik erre érzékenyebbek, fogékonyabbak, és ezzel nagy dolgokat tudnak létrehozni. Az én fejem erre állt rá, hogy kővel tudok dolgozni, és abban meg tudom valósítani az álmaimat.

• A kővel tudsz úgy bánni, hogy pont akkorát üssél, amekkorát kell. Az emberekkel is tudsz így bánni, hogy pont úgy viszonyuljál hozzájuk, ahogyan kell?

- Én egy érdekes valaki vagyok. Nekem nagyon kemény a felfogásom, van, ami ebbe belefér, és van, ami nem. Tehát eddig, és ne tovább, de azért jóban vagyok az emberekkel.

• Melyikkel könnyebb bánni, az emberekkel vagy a kövekkel?

- Az alkotó ember olyan, hogy nagyon sokszor keresi a magányt, a csendet. Ez az alkotáshoz szükséges. A mai, XXI. századi élet ebben nem segít az alkotó embernek. Legalábbis nekem nem. Ez ilyen szempontból nem az én világom, de ugyanakkor művészileg én is ebből táplálkozom. Annak ellenére, hogy próbálom a harmóniát, a csendet, a tisztaságot, a finomságot, az egyszerűséget visszaadni a szobrokon keresztül valami mondanivalóval együtt, azért ezeket a témákat én is a hétköznapi életből ragadom ki. Tehát nekem ugyanúgy van családom, ugyanolyan hétköznapi ember vagyok, mint a többi. Ugyanúgy sportolok, ugyanolyan tevékenységeket végzek, mint a normál ember. De van egy pillanat, amikor elvonulok, kiszakítom magamat ebből az életből, és ekkor tudok magamban rendet, csendet teremteni. Majd elkezdődik a nagy élmény, elkezdődik az alkotás, aminek a lényege az, hogy a már megszületett gondolatot ki kell fejteni, ki kell faragni.

• A család akceptálja ezt a pillanatot, hogy ilyenkor hagyjanak téged elvonulni, mert dolgozol?

- Természetesen. Három gyermekem van, és gyakorlatilag úgy nőttek fel, hogy több hónapra is elmentem külföldre. Akkor akár megfaragtam egy kiállítási anyagot is Olaszországban. A feleségem ebben nagyon segített, mindig partner volt. Ez nem megy másként. Nyilván minden kapcsolatban vannak súrlódások, ez kétségtelen, de az alkotásnak a szeretete olyan erős, hogy az mindennél fontosabb. Ha az embernek alkotni kell, akkor elmegy. Nem tudok mit csinálni, akkor megyek.

• Az idő múlását tudnád ábrázolni valahogy a szobraiddal?

- Szerintem olyan dolgot kell alkotni, ami ellenáll az időnek. Nagyon jó egyébként a kérdés, mert engem pont az az egy dolog érdekel, ami idő- és értékálló. Én (legalábbis) hiszek benne, hogy a szobraim ilyenek. Hogyha bármikor, pl. kétszáz év múlva kiállítják valamelyik szobrot, akkor ugyanúgy megállja a helyét.

• És akkor is szóljon az akkori emberekhez.

- Én úgy gondolom, hogy fog is. Ennek több ismérve van. Az egyik az, ami szerintem a legfontosabb, hogy legyen az egész mögött gondolat. És azt olyan szinten, olyan minőségben kell kifejezni, megcsinálni, hogy mindegyik szobor valahol örök legyen. Nincsen idő. Bármikor kiállítják, akár ezer év múlva, akkor is ott van, és mögötte van a gondolat. Tehát engem nem feltétlen a szobor eladhatósága érdekel, hanem pontosan az, amit kérdezel, az örökkévalósága.

• Egy időtlen gondolatvilág.

- Pontosan. És egy időtlen minőség. Engem nem érdekel, hogy most jó vagyok, vagy nem vagyok jó, és milyen díjakat kaptam. Sok díjat kaptam, de nem ezért dolgozom. Ez persze jó dolog, de nem ez a cél. Nem ez a legfontosabb. A legfontosabb az, hogy önmagadat ne csapjad be soha. Én magamnak alkotok. És úgy vélem, ha magadat nem csaptad be, akkor talán találsz olyan embert, akinek szintén fog tetszeni az alkotásod. Úgy vélem, hogy csak azok a dolgok fognak fennmaradni.

• Mi inspirál?

- Az alkotó ember olyan, hogy soha nem tud leállni. Olyan, mint egy sportoló. A sport gyerekkoromtól kezdve kitöltötte az életemet. Futó voltam, és mindig jobb és jobb időt akartam elérni. Megcsináltam, lefutottam, de a következő alkalommal úgy mentem fel a pályára, hogy most még két századdal próbálok javítani. Mert akkor tudsz előrelépni, ha mindig tudsz javítani. Úgy gondolom, hogy a szobrászat is ilyen. Megcsináltad, de jön egy másik ötlet, egy új kifejezés. Annyi lehetőség van egy gondolat mögött, hogy szerintem egy élet is kevés rá, hogy mindazt megcsináld. Legalább öt életnek kellene lennie ahhoz, hogy akkora nagy maradandó dolgot csinálj. De azért küzdesz, hogy ez is maradandó legyen.

• Mindegy, hogy milyen hangulatban vagy? Vagy ha rossz napod van, akkor le sem ülsz az anyag elé és nem dolgozol?

- Ilyen nincs.

• Nincs rossz napod?

- De igen, lehet nekem is rossz napom, de amikor ott vagyok a műteremben, akkor attól kezdve az egy másik világ. Ott megszűnik minden. Ez egy nagyon érdekes dolog. Elkezded csinálni a szobrot, elkezdesz dolgozni, és én sem tudom, de jön egy pillanat, amikor azon veszed észre magad, hogy már kész is van. De hogy közben mennyi idő telt el, azt akkor nem tudom, ott az idő gyakorlatilag megszűnik.

• Milyen terveid vannak a jövőre nézve, mennyire előre tervezel?

- Sok-sok évvel előre tervezek. Azt tudni kell, hogy ezek a szobrok nem olyan gyorsan készülnek. Gyakorlatilag a kiállításokat is már egy-két évvel előre tudja az ember. Projektekben, időben, terekben gondolkodsz. Mekkora teret tudsz megtölteni, mekkora szoborral.

• Az egész világon, az arab világtól kezdve Sao Paulóig és Európa számos városában megtalálhatók a köztereken a szobraid. Sok kiállításod van Franciaországban is. Honnan jönnek ezek a kapcsolatok?

- Az egyik kiállítás hozta a másikat. Most már ott tartok, hogy nagyon sok kiállításra hívnak, és vezető szobrász vagyok Franciaországban is. Több szalonnak és több kiállítótársaságnak váltam vezető szobrászává. Úgy gondolom, hogy nyilván ez valahol tükrözi a minőséget.

Csinálok azért kisméretű szobrokat is. Ennek egyik legjobb példája az égre törő íjász szobor, amelyet most ötödik éve adnak át arany és ezüst változatban a Prima Primissima díjasoknak. Öt évvel ezelőtt egy pályázat útján megkerestek több szobrászművészt, és azóta ezt a díjat adják át a Prima Primissima-gálán.

Dr. Szarvasházi Judit


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

A tiszta környezet csökkenti a hiányzást és erősíti a pszichés biztonságérzetet

2025. július 05.

A munkahelyi higiénia ma már nem pusztán esztétikai kérdés, hanem a dolgozói jóllétet és a versenyképességet befolyásoló tényező. Szakértőnk szerint a rendszeres fertőtlenítés, a portalanított környezet és a rendezettség kézzelfogható hatással van a munkavállalók egészségére és pszichés biztonságérzetére. Egy tiszta irodai tér motiválólag hat, erősíti a munkáltató iránti bizalmat, és hozzájárul a cég külső jó megítéléséhez is.

„A munkahelyi higiénia ma már nem pusztán esztétikai kérdés, hanem versenyképességi szempont, dolgozói jóllétet befolyásoló tényező, sőt, sok esetben stratégiai befektetés” – véli Hidvégi Norbert, a HW Solutions ügyvezető igazgatója. Mint mondja, a pandémia után a takarítás szerepe gyökeresen átalakult: ami korábban egy csendes háttérfolyamat volt, mára a bizalom, a biztonság és a professzionalizmus szimbóluma lett.

De miért is érdemes többet költeni rá, miért fordítanak ma már a cégvezetők is komolyabb figyelmet a takarítás minőségére? A válasz valójában egyszerű és sokszorosan megtérül: a professzionális, rendszeres takarítás kézzelfogható hatással van a munkavégzés hatékonyságára, a dolgozók egészségi állapotára és lelki közérzetére, valamint arra az élményre is, amit az ügyfelek az irodákba belépve a céggel kapcsolatban átélnek.

A higiénia mint bizalom- és motivációépítő erő

„Egy tiszta iroda nemcsak szebb, hanem sokkal egészségesebb is. A portalanított környezet, a megfelelően tisztított szellőzőrendszerek és a gyakran fertőtlenített felületek miatt kevesebb a megbetegedés, így kevesebb a betegszabadság is. Ez pedig közvetlenül hat a produktivitásra” – magyarázta Hidvégi Norbert, a HW Solutions ügyvezetője.

A higiénia azonban nemcsak fizikai biztonságot ad. Egy rendezett, jól karbantartott munkakörnyezet pszichológiai biztonságot is nyújt. Segít a stressz csökkentésében, a kiszámíthatóság érzésének fenntartásában, és megerősíti azt a benyomást is, hogy a munkáltató törődik a kollégákkal.

„A munkavállalók sokkal motiváltabbak egy olyan környezetben, ahol látszik, hogy fontos a tisztaság. Ez nemcsak az egészségről szól, hanem arról is, hogy a munkáltató felelősséget vállal az emberekért. Ezt mindenki megérzi” – tette hozzá a szakértő.

A véradással és plazmaadással reményt adhatunk másoknak és életeket menthetünk

2025. július 05.

2004 óta minden év június 14-én tartott Világnap több nemzetközi egészségügyi szervezet, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére jött létre. A Világnap tudatosítja a vér- és a plazmaadás jelentőségét. Az idei jelmondat – „Adj vért, adj reményt: együtt életeket menthetünk!” – arra hívja fel a figyelmet, hogy a vér- és plazmaadásnak köszönhetően sokan kapják vissza a reményt a gyógyulásra, a teljes életre.

A vér és a plazma elengedhetetlen a modern orvoslásban. A vér kritikus fontosságú a műtétek és a traumatológia során, míg a plazmából származó gyógyszerek életmentőek hemofíliában, immunrendszeri rendellenességekben szenvedők, transzplantált betegek és súlyos égési sérültek számára. Ezek a kezelések nemcsak gyógyítanak, hanem új esélyt kínálnak egy teljes életre.

A vér és a plazma egyedüli forrását egyaránt az önkéntes donorok jelentik. Magyarországon naponta mintegy 1600–1800 véradóra van szükség a vérellátás biztosításához1. Folyamatosan nő a plazma iránti igény is, mivel egyre több betegség kezelésében alkalmazzák. Egy felnőtt hemofíliás beteg egy évi kezeléséhez például átlagosan 1200 plazmaadás szükséges.

„Vérplazmából készült gyógyszereket nemcsak ritka betegségek kezelésénél alkalmaznak” – mondja dr. Nyerges Judit, a Magyarországon 10 modern plazmagyűjtő központot üzemeltető BioLife Plazma Hungary Kft. ügyvezetője. „Súlyos fertőzések, autoimmun kórképek, égési sérülések, szervátültetések vagy épp komplikált szülések során is létfontosságúak lehetnek. A plazmából nyert immunglobulinok és alvadási faktorok segítenek megállítani a vérzést vagy megelőzni az életveszélyes szövődményeket – segítve a betegeket, hogy visszatérhessenek a mindennapi életükhöz.”

A BioLife Europe, egy vérplazma gyűjtésére és feldolgozására szakosodott nemzetközi vállalat által 2025 elején, több mint 1800 ember bevonásával végzett felmérés kimutatta, hogy a donorok egyik legfőbb motivációja mások segítése.

A nemzeti vérkészlettel való gazdálkodás szabályairól szóló 439/2015. (XII. 28.) Korm. rendelet értelmében a rendszeres plazmaadóknak évente egyszer teljes körű véradáson is részt kell venniük. A plazmaközpontok ezt külön véradási napokkal támogatják, biztosítva a folyamatos és biztonságos országos vérellátást.

A BioLife felmérése azt is megállapította, hogy egyre több ember ismeri a vér- és plazmaadás közötti különbségeket, bár sokan még mindig nem tudják, hogy plazma sokkal gyakrabban adható.

„A plazmaadás hasonló a véradáshoz” – mondja Dr. Nyerges Judit. „De a véradással ellentétben, ahol minden összetevőt levesznek, és ezek újratermelődése körülbelül 56 napot vesz igénybe, a plazmaadás során egy modern és biztonságos eszköz elválasztja a plazmát a többi vérkomponenstől, majd ez utóbbit, köztük a vörös- és fehérvérsejteket visszajuttatja a donor szervezetébe. Ezt plazmaferezisnek nevezik. Mivel a szervezet könnyebben pótolja a plazma összetevőit, ezért plazma gyakrabban adható: legalább két donációmentes napnak kell eltelnie két plazmaadás között. Azok, akik rendszeresen részt vesznek mindkét típusú donációban, jól tájékozottak a vér- és plazmaadás közötti különbségekről” – magyarázza Dr. Nyerges Judit.

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.