Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Erre figyelj borotválkozás közben a bőrgyógyász szerint

Érdekességek2018. július 05.

A Braun megkérdezte Dr. Tamási Béla, bőrgyógyászt a borotválkozás aranyszabályairól, aki néhány tévhitet is eloszlatott.  

Az Apák napját az amerikai születésű Sonora Smart Dodd kezdeményezte, aki úgy érezte, hogy édesapja, aki egyedül nevelte fel 8 testvérével együtt, szintén megérdemel egy ünnepnapot, éppen úgy, ahogy az édesanyák. Az első Apák napját 1910. június 19-én ünnepelték Amerikában, Magyarországon június harmadik vasárnapja, idén június 17-e az apáké.

Apák napja alkalmából a Braun megkérdezte Dr. Tamási Béla, bőrgyógyászt a borotválkozás aranyszabályairól. „Bőrpuhítás, bőrpuhítás, bőrpuhítás” – mondja Dr. Tamási Béla, bőrgyógyász. „Minél szárazabb a bőr és a szőrszál, annál sérülékenyebb is, tehát nem árt előtte a langyos vizes arcmosás (vagy zuhanyozás), és hagyjunk elég időt is a borotvahabnak vagy zselének, ha használunk: minimum 1 percig hagyjuk az arcunkon, hogy tényleg fel tudja puhítani a bőrt és a szőrszálakat. Nyilván ez villanyborotvára nem vonatkozik.”

Hogy borotválkozás után mit érdemes használni attól függ, mennyire érzékeny a bőr. „Ha nem érzékeny, akkor bármilyen after shave mehet rá, de menjen rá, mert valamit kell rá tenni. Ha érzékeny, akkor még a szenzitívnek reklámozott after shave-ektől is óva intenék mindenkit, mert azok is tele vannak irritáló anyagokkal. Sokkal jobb egy alkoholt és illatanyagot nem tartalmazó tonikot vagy krémet találni, és azt használni. Az, hogy valaki reggel vagy este borotválkozik, teljesen mindegy, az estinek az az előnye, hogy reggelre általában megszűnik a bőrirritáció.


Kezdő borotválkozóknak azt ajánlja a bőrgyógyász, hogy addig kell próbálgatni a módszereket, amíg meg nem találja az ember a leghatásosabbat. „Tényleg annyira egyéni a borotválkozás, hogy nem lehet általános szabályokat felállítani, vagy legalábbis nehéz. Talán az elektromos kevesebb irritációt okoz, de ez is annyira bőr- és szőrtípus-függő”- teszi hozzá a szakember.

A leggyakoribb hiba, hogy a szőr növekedésével ellentétes irányban húzzák a borotvát: ez kétségtelenül a leghatásosabb, de ez jár a legtöbb irritációval is. „Aztán gyakori a pseudofolliculitis barbae vagy razor bumps nevű bőrbetegség, ami gyakorlatilag a túl rövidre vágott szőr benövése a bőrbe, erről sok helyen lehet olvasni, általában összetévesztik a borotválkozás utáni irritációval, de nem ugyanaz. A borotvát fertőtleníteni sem árt néha, a patikákban lehet kapni 70%-os alkoholt. És ahogy a hölgyeknél is, ha a borotválandó területen gyulladás vagy fertőzés van, tilos borotválkozni.” – mondja Dr. Tamási Béla, bőrgyógyász.

„Örök sláger, hogy a sok borotválkozás erősíti a szőrzetet. Ez nem igaz. A szőr élettelen szövet, nem lehet fizikai módszerekkel erősíteni. Azt valóban lehet érezni, hogy közvetlenül borotválkozás vagy krémes szőrtelenítés után a kinövő szőr erősebb, de ez azért van, mert elnyújtott kúp alakja van: ha levágják a csúcsát, akkor persze hogy az az alatti vastagabb rész kezd kinőni, és azt érezzük.“ – tette hozzá a bőrgyógyász.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.

Nem múlik a nyakmerevség? Fontos az orvosi kivizsgálás

2025. július 03.



A nyaki merevség általában egy egyszerű „elalvás” miatt alakul ki, de ha az állapot tartósan fennáll, az jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társulnak mellé. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont – Prima Medica reumatológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

A merev nyak az autóvezetésben is akadályozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és nyak mozgatásának nehézsége, amely főként a fej oldalra fordításkor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennmarad a merevség. Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy „meghúzzuk” a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is.
– A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Izomfeszülés és gerincprobléma is okozhatja


A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, amely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos, hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet például a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, vagy éppen a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán. Az is gyakori eset, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is – foglalja össze a tudnivalókat Csengei doktor.