Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ezek a betegségek jelenthetnek problémát 40 fölött

Érdekességek2021. június 21.

Amíg az ember 20 éves, azt gondolja, hogy örökké fiatal marad. Aztán eljön a 30 és kezd szembesülni azzal, hogy a bőre már nem termel elég kollagént, hogy tovább tart leadni 1-2 kilót, hogy nehezebben piheni ki a bulikat, vagy épp fáj a dereka és a nyaka az irodai munkától. 40 éves korunkra pedig sajnos előjöhet pár olyan betegség is, amivel korábban nem találkoztunk.  

Miért bűvös szám a 40?

Valójában nem az. Mindenkinél egyedi genetikai meghatározottság, hogy mikor kezd ráncosodni, őszülni, mikor lassul be egy kicsit az anyagcseréje. És persze rengeteg múlik az életmódon, ezt mindenki és mindenhol hangsúlyozza.
  1. Táplálkozz okosan!
  2. Hidratálj megfelelően!
  3. Mozogj valamit rendszeresen!
  4. Kerüld a negatív stresszt!
Tényleg az itt felsoroltak kulcsfontosságúak abban, hogy az örökletes adottságaink mikor és miként fognak előjönni. A testünk folyton változik, a kollagén termelés például már a 25-öt meghaladva csökkenni kezd. Az őszülés van, akinél 25 van, akinél 45 évesen kezd jelentkezni. És ezek csak a külsőségek. 
 
A bűvös szám tehát van, akinél 30, van akinél 50, de az is lényeges szempont, pszichésen ezt hogyan éljük meg. Sokan afféle életközepi válságnak élik meg a 40-et, amikor átértékelik, mit tettek le eddig az asztalra, jó helyen tartanak-e, megfelelő-e a párkapcsolatuk, megvalósították-e az álmaikat. A válasz pedig gyakran nem kielégítő. Azonban sosincs késő változtatni és valami újba, hasznosba fogni, maradandót alkotni, felfedezni egy másik, eddig ismeretlen oldalunkat vagy kvalitásunkat!
Ha valaki lelkileg rendben van, egész másként szemléli a világot, az idő múlását, a változásokat, és higgyük el, jobban is néz ki! Igaz ez a férfiakra és a nőkre is. Egy önazonos, magát szerető ember minden életszakaszában sugárzik.
 
A helyes étrend, az elhízás és tunyaság elkerülése nem azért életbevágó, hogy jól nézzünk ki, hanem azért, hogy elkerüljük a civilizációs ártalmak okozta betegségeket.

Milyen civilizációs betegségek jöhetnek 40 környékén?

Persze a legnagyobb igyekezetünk ellenére is szembesülhetünk problémákkal 40 után, mert tény, hogy az anyagcsere lassul, a regenerációs folyamatok lassulnak, az immunrendszernek több muníció kell, hogy távol tartsa a betolakodókat, és így tovább. De ha odafigyelnük magunkra, rendszeresen járunk szűrővizsgálatokra, akkor sok probléma megelőzhető és kivédhető, illetve az idejében felfedezett betegségek sokkal eredményesebben kezelhetőek!

Kötelezően ajánlott lenne 35 év felett mindenkinek az éves vérvétel (labor és vizeletvizsgálat), a mellkasröntgen, az EKG, a fogak állapotának felmérése és a fogkő eltávolíttatása, a szemvizsgálat, férfiaknak az urológia, nőknek a mammográfia és a nőgyógyászati szűrés.

A leggyakoribb problémák

Magas vérnyomás betegség és keringési rendellenességek. A helytelen életmód, azaz nem megfelelő táplálkozás, a túlsúly, a mozgás hiánya és a mérhetetlen stressz az, ami előidézi ezeket a genetikai meghatározottság mellett.
 
Cukorbetegség, inzulinrezisztencia. Sajnos egyre több fiatalt érint már bőven 40 alatt is. Ezek is a civilizációs hatásokra vezethetők vissza, különös tekintettel az étkezésre, elhízásra.
 
Daganatos elváltozások, polipok, ciszták, miómák. Nem meglepő, de szintén rengeteg múlik a táplálkozáson, a szűrővizsgálatokon, azon, hogy megfigyeljük testünket. Érdemes az anyajegyeket is minden évben megnézetni, az emésztőrendszert pedig időnként méregteleníteni, időszakos böjtöt beiktatni, hogy testünk autofág folyamatai beinduljanak.
 
Fog- és ínybántalmak. Sajnos az emberek zöme elhanyagolja a szájhigiéniáját. Étkezés után a lepedékképző baktériumok hatékony munkájának eredményeként a fog felszínén lepedék majd fogkő keletkezik. Ez fogszuvasodáshoz, ínygyulladáshoz és ínysorvadáshoz, legrosszabb esetben pedig a fog elvesztéséhez vezethet!

A szaporító szervek betegségei. Mind a férfiaknál, mind a nőknél az idő múlásával a szaporító szervek szövetei kicsit leépülnek, közeleg a menopauza vagy épp csökken a libidó. A daganatok megelőzése miatt kiemelten fontosak a szűrések, de ebben az esetben is számít az életmód, a vitaminok bevitele, a gyógynövények alkalmazása és nem utolsó sorban a lelki oldal rendben tartása.

Mozgásszervi panaszok. Alig van ember, akinek nem fáj valamije. Ez nagyban betudható a megváltozott munkakörülményeknek, az ülő életmódnak, a rengeteg irodában görnyedésnek, annak, hogy nem mozgunk, sportolunk, és még egy megállót sem vagyunk hajlandóak lesétálni. Amikor a fájdalmak jelentkeznek, perzse mindent megígérünk, majd tornázunk, lefogyunk, de amint jobb lesz, visszasüppedünk a kényelembe. Nagy hiba! Érdemes szakszerű segítséget kérni, a gyógyszerek nem jelentenek tartós megoldást. Egy manuálterapeuta sokat tehet, hogy visszakapjuk a helyes tartásunk és izomtónusunk, korrigáljuk az elnyomott idegvégződéseket, illetve a masszőrök feloldhatják a feszültségeket. Hosszú távon azonban rajtunk fog múlni, megőrizzük-e a visszakapott mozgás szabadságát.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.