Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ezért fontos, hogy a gyerek a korának megfelelő játékkal játsszon!

Érdekességek2024. szeptember 08.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Miért szükséges alaposan megfontolni, hogy milyen játékokat veszünk gyermekünknek? Hogyan válasszunk tudatosan napjainkban, amikor szinte milliónyi különböző játék kapható? Alábbi cikkünkben pontosan ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat!  

A játékok elsődleges célja a készségfejlesztés

Ugyan a játékok hallatán elsőre az önfeledt szórakozásra gondolhatunk, viszont alapvetően a legfontosabb készségek fejlesztésére szolgálnak. Szerencsére a móka és a tanulás nem zárja ki egymást, azonban érdemes korosztály alapján játékokat választani. A legtöbb játék dobozán vagy leírásában konkrétan láthatjuk, hogy hány éves gyerekek számára ajánlottak.


Milyen készségeket és képességeket javítanak a játékok?

– Kognitív. A fejlesztő játékok nagyszerűen fejlesztik a logikai gondolkodást és a problémamegoldó képességet is. Segítségükkel a gyerekek könnyebben tájékozódhatnak és igazodhatnak el a környezetükben. Már korán megtanulhatják, hogyan is kell az információkat értelmezni, illetve azt is, hogy milyen módon oldhatják meg az előttük álló problémákat és kihívásokat. Így később, felnőttkorban már ösztönösen tudni fogják, hogyan is álljanak majd egy-egy feladathoz.

Szociális. A társasjátékok együttműködésre nevelnek, illetve megtanítanak nyerni és veszíteni is. Kiemelten fontos, hogy a gyerekek minél többet játsszanak közösen, hiszen így könnyebben tudnak majd beilleszkedni az óvodába, iskolába és természetesen a felnőttek világába is. Megtanulják, miért érdemes és helyes osztozkodni, továbbá támogatni a másikat, ha egy társuk segítségre szorul. Természetesen itt a szülői példamutatás is elengedhetetlen, hiszen a gyerekek sokkal többet tanulnak mások viselkedéséből, mint az utasításokból.

– Kommunikációs. Akik jó kommunikációs készséggel rendelkeznek, azok mindig választékosan, megfelelő stílusban és empatikusan tudják közölni, amit szeretnének. Ezen készség fejlesztését szintén gyermekkorban ajánlott elkezdeni. Célszerű sok mesét olvasni, játék közben közösen kitalálni történeteket, illetve egyre mélyebb és tartalmasabb beszélgetéseket folytatni. A fejlesztő játékok használata közben pedig számos új kifejezést is tanulhatnak a gyerekek, így a szókincsük napról napra bővülhet.

Önkontroll. Az érzelmek megfelelő kezelésével a gyerekek nyugodtabban és kiegyensúlyozottabban viselkednek. Minél hamarabb megtanulják kordában tartani az érzelmeiket, később annál sikeresebben kezelik majd az indulataikat. Ez pedig óriási segítséget jelent majd a nagybetűs életben, amikor már sokkal több stresszel kell szembenézni. Játék közben – például ha a gyermekünk vesztésre áll, vagy valami nem a tervei szerint alakul – egyszerűen megtaníthatjuk, hogyan kezelhetők helyesen az érzelmek, és bemutathatjuk a kitartás és az önfegyelem fontosságát is.

– Kézügyesség. Legyen szó gyurmázásról, kirakósozásról vagy gyöngyfűzésről, a finommotorikát fejlesztő játékok nélkülözhetetlenek az iskolai kihívásokra való felkészüléshez. Itt is kifejezetten korosztály alapján kell játékokat biztosítani, hiszen amíg a 3-4 éveseknek a gyurma vagy a zsírkréta a megfelelő játékszer, addig az 5-7 évesek már az ollóval történő vágást is elkezdhetik tanulni. A kreatív készletek és barkácscsomagok minden eszközt tartalmaznak, amelyek a kézügyesség javításához szükségesek.

Hogyan válasszuk ki az ideális játékokat?

Ha gyermekünk számára nem a korának megfelelő játékokat biztosítunk, azzal jelentősen hátráltatjuk a tanulását. Amíg egy túl könnyű játék már semmilyen kihívást és tanulási lehetőséget nem tartogat, addig egy túl komplex játék egyáltalán nem fog sikerélményt nyújtani. Éppen ezért fontos, hogy pontosan a korához illő játékszereket vásároljunk. Persze ez nem azt jelenti, hogy egy 4 éves gyermek ne játszhatna 5 éveseknek készült játékokkal, de azért ne legyen túlzott eltérés gyermekünk kora és a játékok ajánlott életkora között.

A legjobb döntés, ha a gyermekünk életkora alapján választunk olyan játékokat, amelyek biztosan lekötik a figyelmét. Természetesen azokkal a játékokkal is érdemes legalább egy próbát tenni, amelyek iránt elsőre nem mutat túl nagy érdeklődést, hiszen lehet, hogy éppen ezek közül talál új kedvencre. A játékok kiválasztásában akár az óvónők segítségét is kérhetjük, kikérve a szakmai véleményüket.

A játékok nemcsak szórakozásra valók, hanem tanulásra is. Éppen ezért kell kiemelt figyelmet fordítanunk a megfelelő játékszerek kiválasztására, hogy gyermekünk készségei a korához illően fejlődjenek. Igyekezzünk változatos játékokat biztosítani, és mindig tartsuk a lépést az életkorral. Így napról napra tanulhat valami újdonságot, és ösztönösen sajátíthat el olyan képességeket, melyeket a felnőttkorban már jóval nehezebb javítani. Ha pedig valamelyik területen kiemelt lelkesedést vélünk felfedezni, akkor engedjük szabadon kibontakoztatni gyermekünk tehetségét.


Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.