Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Figyeljük meg magunkat, mit csinálunk, amikor gyermekünkkel vagyunk?

Érdekességek2018. január 06.

Mennyi időt töltünk vele tartalmasan, csak rá figyelve, illetve mennyit úgy, hogy jelen vagyunk ugyan, de nem is rá figyelünk?  

Ha jól végiggondoljuk, akkor rengeteg időt töltünk mellettük házi munkával (főzés, mosás, teregetés, takarítás), telefonálással, a munkahelyünkön intézendő feladatokkal.
Ha még nem dolgozunk, hanem otthon vagyunk gyermekünkkel nap közben, egy fokkal jobb a helyzet. Ha viszont csak ovi, suli után tudunk együtt lenni, sokkal tudatosabban kell terveznünk az együtt töltött időnket.

Nem mindegy, hogy mire fordítjuk az időnket!
Ha szeretnénk, hogy gyermekünk és köztünk kialakuljon egy egészséges szeretet kapcsolat, akkor nagyon fontos, hogy amennyit csak lehet, vele töltsük, ne mellette.

Természetesen vannak élethelyzetek, amin nem lehet változtatni. Muszáj a gyerekek mellett házimunkát végezni, de ha tudatosak vagyunk, akkor ezeket az órákat is kihasználhatjuk úgy, hogy együtt legyünk, foglalkozni tudjunk a gyermekünkkel.


Nem szerezhetünk nagyobb örömet kisgyermekünknek, mint hogy hagyjuk, hogy segítsenek abban, amit épp végzünk.
Ez számukra tapsztalatszerzést, tanulást jelent, ami ebben az életkorban örömforrás, hiszen a gyermek önbizalma erősödik azzal, hogy "már ezt is tudom!".
Nyugodtan segítsen főzni, felmosni, bepakolni a mosógépbe, teregetni.

Eleinte persze ez több munkát jelent, hiszen meg kell őt tanítani arra, mit hogyan csináljon. Hosszú távon viszont meghálálja a befektetett időt, türelmet.

Ha olyan az élethelyzetünk, hogy autóban ülünk, az remek lehetőséget ad beszélgetésre, éneklésre, szójátékokra, figyelemfejlesztő játékokra.

Játszótéren énekelhetünk míg hintázik. Séta közben verselhetünk. Például imádják a gyerekek ősszel Nemes-Nagy Ágnes Gesztenyefalevél című versét, télen pedig a Hóesésben címűt. De ilyenkor lehet legjobbakat beszélgetni arról, mi történt vele nap közben. Ha hazaérünk, akkor már elterelhetik a játékai.

Ha nem várunk fontos telefont, ne szakítsuk meg miatta a meghitt együttléteket. Mindenkit vissza tudunk hívni kicsit később. 

Szülőként az a legfontosabb feladatunk, hogy gyermekünknek a lehető legtöbbet adjuk, amire képesek vagyunk!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Alfáktól Omegáig – Digitális Gyermekjóllét Konferencia és Kiállítás 2026

2026. január 21.

Iránytű a digitális neveléshez a családtól az iskoláig

A rendezvény szervesen épít a 2025-ös konferencián bemutatott, „0–9 éves korosztály és a digitalizáció” című szakmai háttéranyagra, amely a legkisebbek digitális környezetét és kockázatait térképezte fel. A 0-9 évesek digitális jóllétéről – Digitális Gyermekjóllét

Ennek folytatásaként 2026-ban első alkalommal kerül bemutatásra egy új, célzott ajánláscsomag, amely kifejezetten a szülőknek, pedagógusoknak és gyermekekkel foglalkozó szakembereknek nyújt gyakorlatias, a mindennapi döntésekhez kapcsolódó szempontokat és javaslatokat.
Az ajánlások célja nem egységes szabályok előírása, hanem használható keretek és megközelítések bemutatása.

Több nézőpont, egy közös szakmai keret

A konferencia egységes szakmai keretben, mégis több nézőpontból vizsgálja a digitális gyermekjóllét kérdését: nevelési és pedagógiai szempontból, mentális és testi egészséget érintő összefüggések mentén, valamint szabályozási és hatósági nézőpont felől.
Külön figyelmet kap a mesterséges intelligencia megjelenése is, amely új kérdéseket vet fel a digitális nevelés, a szülői szerepek és az intézményi felelősség területén.

Generációk a patikában gyógyszerész szemmel

2026. január 21.

Különböző életkorú betegek, eltérő egészségügyi igényekkel jönnek be a gyógyszertárba, amit a szakembernek helyesen kell tudni kezelni.

A patikákban egészségügyi tanácsadás zajlik, a szakemberek nagy hangsúlyt fektetnek a prevencióra, a betegségek kezelésére, a tünetek enyhítésére, és tippeket adhatnak a bőrápolásra vonatkozóan is. Igyekeznek minden információt átadni a gyógyszerek alkalmazásával kapcsolatban, ugyanakkor az étrend-kiegészítők és egyéb készítmények lényeges tudnivalóira is figyelmeztetnek, emellett lelki támogatást is nyújtanak.
Mindez eleve komplex feladat, de figyelembe kell venni azt is, hogy minden generációnak más az egészségfelfogása és a vásárlási szokása, illetve a kommunikációs stílusa is eltérő.

Generációs különbségek

A Z generáció tagjai fiatal felnőttek, akik a digitális világban szocializálódtak. A prevenció számukra gyakran inkább szépség- vagy teljesítményfókuszú, ugyanakkor komoly szerepet kaphat a mentális egészség megőrzése. Általában online tájékozódnak, és a trendekre is figyelnek. Az egészség számukra egyfajta önkifejezés, életérzés is, gondoljunk csak az influenszerekre, akik sok esetben életmódtippeket is megosztanak a közösségi felületeken.

Az Y generáció tagjai, más néven a millenniálok a multitasking nemzedéke, akik egy része épp a karrierépítéssel, a biztos alapok megteremtésével küzd, egy másik szegmensük pedig már kisgyermekes szülőként igyekszik helytállni, vagy akár egyszerre mindkettő.

Mit tehetünk a kisállat allergia tüneteinek csökkentéséért?

2026. január 20.

A háziállattartók nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek, ha kiderül, hogy kedvencük jelenléte okozza az allergiás tüneteket. Különösen fájó lehet mindez, ha a gyermek szenved tőle, miközben ragaszkodik a kutyához, macskához. Nyilván a kézenfekvő megoldás az állat eltávolítása lenne, de ez egy „családtag” esetén sokszor nem működhet. Dr. Lukács Anita, az Allergiaközpont – Prima Medica allergológusa, klinikai immunológus, fül-orr-gégész, audiológus arról beszélt, milyen tanácsokat érdemes megfogadni az allergiás állattartóknak és hogyan segíthet a helyzeten az allergénspecifikus immunterápia.

Két útvonalon érdemes próbálkozni: a lakás allergén-mentesítése, ami azonban csak egy bizonyos szintig megoldható, és a tünetek kiküszöbölése.

Mit lehet tenni a lakásban?


Távolítsuk el a felesleges szőnyegeket, más textileket, ahol allergének megtapadhatnak. Heti 1-2 alkalommal még így is szükséges a porszívózás nagy teljesítményű, HEPA szűrős porszívóval és rendszeres felmosás ajánlott.
Ne engedjük teljesen szabadjára a kutyát, macskát lakásban, legyen egy kijelölt territóriuma. Különösen fontos, hogy ne lehessen a hálószobában és a száradó ruhákkal egy légtérben.
Érdemes állatorvos tanácsát is kérni, hogyan és milyen gyakran érdemes fürdetni és fésülni az állatot, hogy a lakásban elszórt allergénjeit ilyen módon is csökkentsük. (Ezt a műveletet ne az allergiás családtag végezze.)