Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Folyton édességet kívánsz? Cukorfüggő vagy! Tegyél ellene! 6 hatékony tanács

Érdekességek2021. június 26.

Tudod, hogy nem kéne, de képtelen vagy ellenállni, mert annyira kívánod azt az utolsó szelet csokoládét, sütikét, vagy éppen lekváros kenyeret? Fogyókúráznál, de ez az amiről nem tudsz lemondani?  

A függőségnek sok fajtája létezik. Az emberek sajnos sok dologhoz ragaszkodnak. Azt a jelenséget - mikor valaki szüntelenül kívánja az édességet -, cukorfüggőségnek nevezi a tudomány. A nehezen kontrolálható sóvárgás egyben fizikai és pszichikai jellegű.

Mikortól számítasz édességfüggőnek?

A cukor növeli az agy szerotonin* termelését, hasonlóan, mint a depresszió elleni gyógyszerek. Nehéz meghúzni a cukorfüggőség határát, viszont a függőség egyértelműen megállapítható az édességre való csillapíthatatlan vágy esetében. Csak a szükséges mennyiség elfogyasztása eredményezi a szorongató vágy csillapítását.

A kenyértől is hízol!

Tévhit, hogy csak az édességek (torták, sütemények, cukorkák, stb.) által kerülhet cukor a szervezetbe. A kenyér, tésztafélék, illetve minden fehérliszt tartalmú élelmiszer tartalmaz feldolgozott szénhidrátot, mely cukorrá alakul a szervezetben. Az ilyen egyoldalú étkezés különböző betegségek forrása lehet (szívproblémák, cukorbetegség, emésztési zavarok és bizonyos rákos megbetegedések.) Az is bizonyított, hogy a memóriát és koncentrációt is károsan befolyásolják.

A cukorfüggés tényleges szenvedély - bár csokiért még sosem öltek ...

A cukorfüggőség egy lapon említhető a nikotin-, az alkohol-, a kábítószer függőséggel, valamint a játékszenvedéllyel is. Szorongás, depresszió, fóbiák tulajdonképpen érzelmi kiegyensúlyozatlanságok, melyek a cukorfüggőséghez kapcsolódnak. A cukor a függő vágyának azonnali kielégítését és egyben a „nem tudok élni nélküle” élményét okozza.  A negatív oldala az, hogy a kellemes, kielégült érzés nem tart sokáig, azaz az energiával feltöltött állapot érzetét viszonylag gyorsan a fáradtság váltja fel.

Sokan azért próbálnak cukormentesen táplálkozni, mert fogyni szeretnének, vagy az egészséges életmód útján szeretnék járni. Ez pontosan olyan elvonási tünetekkel járhat, mint a kábítószer függők esetében (izzadás, remegés, gyengeség, szédülés). Ugyanúgy falási rohamok törhetnek a függőre, mint ahogy az elvonás során az alkoholista, vagy a dohányos, a drogos is hirtelen rákíván a függőségére. Lelki mellékhatásként táplálkozási zavarok (anorexia, bulimia)


Van remény a cukorfüggőségtől való megszabadulásra

Először is a beismerés a legfontosabb, azaz a függőnek be kell látnia, hogy valami nincs teljesen rendben. Ha korábban a "zugcsokizók népes táborába" tartozott, fel kell vállalnia, hogy ez nagyon káros. Mert ugyebár ami nagyon finom és mellette jól érzi magát tőle az ember, az nehezen tekinthető károsnak. Nagy hiba azt gondolni - hatalmas önámítás -, hogy a barnacukor, a nádcukor, vagy bármilyen más „egészséges” cukor nem kártékony. Például a barna cukor tulajdonképpen fehér cukor, csak egy kis melaszt is tartalmaz, attól más a színe. Valójában minden cukor mérgezi a szervezetet.

Szokjunk le az édességzabálásról - betegségre uatal!

Az elhatározás itt gyakran kevés. Egyszerűen hazugság, hogy csak az akaraterőn múlik. Aki cukorfüggő, ezernyi bukott célon van túl, mire képes lesz megszabadulni, és a visszaesés olyan könnyű, mint egy tollpihe. Elég egy "most az egyszer" szülinapi torta, vagy egy kis elcsábulás a strandon, vagy karácsonykor, és az egész fáradozásnak lőttek! A cukorfüggésről valójában csak lelki munkával ÉS diétával, kiegészítő módszerek alkalmazásával tudunk lejönni. Ezekben tudunk segíteni. A többihez jól jön egy közösség, akik hasonló gondokkal küzdenek, és nem tartanak benne a problémában. Például nem mondják, ha megbotlottál, hogy "koronát igazít, tovább megy", hanem megkérnek, hogy tartsd inkább amit válaltál és figyelmeztetnek, hogy a célod az egészség, és az fontos! Sajnos sok csoportban az egymás sajnálása és a mentegetődzések elnézése miatt a csoport ereje inkább visszahúz - ezért kell egy erős vezető, aki képes a célon tartani a figyelmedet, de nem lecsesz, ha hibáztál, hanem megértő hátteret nyújt anélkül, hogy mentegetőzést várna tőled és a közösségtől.

Hogyan szokhatunk le az édességekről, a cukorról? 6 hatékony tanács

A kitartás mellett van néhány beált módszer, amivel az édességfüggéstől meg lehet szabadulni.

1. Igyunk vizet! A víz fontos szerepet játszik az egészség egyensúlyának megőrzésében, sok elengedhetetlenül szükséges ásványi anyagot tartalmaz. A cukor kívánalmakor a víz segíthet „becsapni” a szervezetet. Naponta nyolcszor kellene 3 deciliter vizet inni. Ez a rendszer sokat segít, hogy a koncentrációnk az édességek helyett a víziváson legyen. Ahhoz, hogy az emésztés beinduljon, reggel mindenképp egy pohár citromos vízzel erősítsük a gyomrunkat.

2. Reggelizzünk! Egy megfelelően összeállított reggelivel kezdődjön a nap. Mindenképpen tartalmazzon fehérjét és szénhidrátot is. Így szinten lehet tartani a vércukor szintet és csökkenteni a cukor iránti vágyat a nap folyamán. A koffeintartalmú kávé helyett gyógyfüvekből vagy szárított gyümölcsökből készített teát ajánlatos inni, mert a koffein csökkenti a vércukorszintet. A kávéba tejet is teszünk többnyire, ami extra tejcukorként növeli a vágyat arra, hogy édességet fogyasszunk. Sok kávéfüggő valójában az édesség helyett issza a kávék sokaságát, ezzel teljesen kimerítve a mellékvese hormontermelését, tönkretéve saját alvási ciklusát. Tévedés, hogy a kávé ébren tart, vagy felébreszt! A kávé a cukorfüggők alibije. 

3. Rostok ÉS szénhidrátok! Tanácsos nem teljesen kitenni a táplálkozásunkból a szénhidrátokat, viszont csak "jó" szénhidrátokat érdemes fogyasztani. A gyümölcsök, zöldségek, gabonafélék, rizs tele vannak hasznos tápanyagokkal, továbbá hosszabb ideig nyújtják a telítettség érzését, mivel viszonylag lassan szívódnak fel. A burgonya, a tészták teljes mértékben kerülendő, és a gyümölcsökből is érdemesebb a bogyósokat, illetve az alacsony cukortartalmúakat választani.

4. Édes élmény! Az is segít, ha valami kellemes élményre gondolunk, mikor megjelenik a cukor iránti vágy. A kedvenc zene hallgatása, a kézimunka, barkácsolás, vagy testmozgás helyettesíthetik az „édes élményt”. Az is bizonyos, hogy nem fog menni egyik napról a másikra. De fokozatosan, lépésenként elérhető a cél. A csoki endorfint termel, tehát ha ránk jön a cukorehetnék, akkor érdemes lehet kidolgozni egy gyakorlatsort, amit helyette végzünk. Jóga, vagy egy edzőgépen egy-egy sorozat, ami segít a függőséget átterelni egy hasznos testjavító tevékenységbe. 

5. Hagyd el a tejtermékeket és a mesterséges édesítőket ist! A tejben is van cukor, és a tejtermékek többségében még hozzáadott cukrot is találsz. A látszólag diétás termékek a legveszélyesebbek! A diétás cukrok közül szinte mindegyik csak problémákat okoz. A glicin egyedül, amivel az édesítést meg tudjuk oldani. Ha tartasz attól, hogy a tej nélkül a kalcium szinteddel gond lenne, pótold azt más forrásokból. A súlyos édességfüggők a tejfüggés (dús sajtok, tejföl minden mennyiségben) kapcsán szoktak a legjobban felháborodni, mivel a legtöbbször a tejtermékeket a hagyományos dietetikus "békén hagyja", viszont a függőség valódi megszüntetését nem tudja elérni, csak enyhül, majd visszatér a probléma. A tejet növényi tejekkel tudjuk pótolni, gyakorlatilag kis odafigyeléssem minden tejes ételt elkészíthetünk tejmentes változatban is.

6. Mi áll a háttérben? Ok-fejtés! Gondolom, nem először találkozik az olvasó azzal a gondolattal, hogy minden testi problémának lelki oka van. Bármilyen gyakorlati tanács tulajdonképpen csak tüneti kezelés, csak akkor működik, ha először kiderül a cukorfüggőség mögött álló lelki baj, vagyis meg kell találni a függőség valódi mozgatórugóját, és abból kell valahogyan kikászálódni.

Ebben nagy segítség lehet a kineziológia.

Figyelem! A csillapíthatatlan édesség-vágy igen gyakran - sajnos majdnem minden esetben - együtt jár a Candida nevű betegséggel. A candida szűrhető. Egy tűvel megbökik az ujjunkat, és rövid időn belül biztos eredményhez jutunk. Egy speciális diétával megszabadulhat tőle. A kikezeletlen candida számos betegség melegágya.

FONTOS: Aki cukobeteg, azoknak a fenti tanácsokat kifejezetten az orvossal, dietetikussal egyeztetve szabad követnie. 

VEGETÁRIÁNUSOK és VEGÁNOK számára kifejezetten figyelemreméltó, hogy a szénhidrétokban dús, ámde húsmentes fogások gyakran károsabbak, mint maga a hús. Komplett, tápanyagokban teljes étrendet fogyasztani jobb, mint csak húsmentesen enni!

*A szerotoninnal kapcsolatos tudásunk meglehetősen hiányos, de feltételezések szerint fontos szerepet játszik a testhőmérséklet, hangulat, hányinger, szexualitás, valamint az étvágy szabályozásában. Az alacsony szerotonin-szint minden bizonnyal közrejátszik a depresszió, migrén, fülzúgás, fibromyalgia (krónikus, egész testben szétterjedő fájdalom), valamint idegi zavarok kialakulásában.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.