Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Girlpower, sminkre fel!

Érdekességek2018. november 08.

Az ominózus "Női erő" egyre nagyobb létjogosultságot kap. Számos területen alkotnak nagyot nők, tudományos kutatásokban, politikában, sportban, a munkaerőpiacon, divat világban. Hétköznapi "csatáinkat" naponta vívjuk nőként, melyhez számos eszközzel rendelkezünk, most egyet ami, számomra igen kedves, közülük kiemelnék, ezáltal a sminket és sminkelést egy kicsit más perspektívába helyezném.  

Legtöbbször kétfajta emberrel találkozom, az egyik meg van róla győződve, hogy ő smink nélkül rettenetesen néz ki, ezért ha teheti, ki sem megy nélküle az utcára. A másik fajta nőt abszolút hidegen hagyja, szerinte fölösleges, ennél fontosabb dolgokra kell koncentrálni. Mindkettőnek igaza van, sminkesként mégis úgy vélem, a sminkelésben sokkal több rejlik. Azonban mielőtt kifejteném, ismét egy kis inspiráló időutazásra invitállak Titeket!

Visszarepülve az ókori Egyiptomba, eszünkbe jut az igen kedvelt „Kleopátra-smink”. Ebben a kultúrában a szemnek és ábrázolásának nagy jelentőséget tulajdonítottak. A szem szimbóluma a megérkezést és a bölcsességet jelentette.

Ugorjunk egyet, a 20. század elejére, amikor Japán megnyitotta kaput, és ezzel egyidejűleg Európában a modern nőideál, a femme fatale (végzet asszonya) megszületett. A mai sminkekhez viszonyítva, az akkori túl fehér bőr, körsatíros szem, a penge vékony szemöldök és az aprócska száj betegesnek tűnhet, ám abban az időben önállóság és a dekadencia erős kifejezése volt, leghíresebb alakja, Mary Astor és Coco Chanel.

A világháborúk után a nőideál valamelyest változott, a „felvilágosult nő” képe lecsengeni látszott, ám a merengő tekintet és a csontos arc itt is jelen voltak, elég elidőzni Marlene Dietrich arcán.

Az ötvenes évek nőideálja, az álmos tekintetű, vanília bőrű, dús ajkú, Marilyn volt. Élettel teli idomait és orcáját, a ma is divatos tusvonallal és cseresznyepiros szájjal tette még vonzóbbá.


A hatvanas években kitört a Twiggy-láz, a nádszál karcsú, babaarcú lány, fenekestül felforgatta az egész divatvilágot.

A 70-es években teret hódított a vastag keretezésű szem, a műszempilla és a geometrikus formák jelezték a folyamatos megújulást.

A 80-as években kezdetét vette a diszkó-láz. Akár a sminkben is megjelenő neon színek, a napbarnított bőr az amerikai álmot reprezentálták.

Történeti kitekintőnk során is láthatjuk, a sminkek azon felül, hogy változtak, legtöbb esetben tökéletesen tükrözték az adott korszellemet. Tehát, a smink nem más, mint egy kommunikációs eszköz. Tökéletes módja lehet a hangulatok türközésének, a színekkel és textúrákkal való kísérletezésnek, a hódításnak, a szerénységnek, a bájnak, a bujaságnak, a komolyságnak és a gyermekségnek. Általa kihangsúlyozhatunk, vagy éppen elfedhetünk. A sminkelés alkotásra, játékra invitál. Napjainkban szerencsére a minőségi sminktermékek, eszközök és színpaletták virágkorát éljük, kreativitásunknak csupán félénkségünk (és olykor a pénztárcánk) szabhat csak határt.

Ha úgy döntesz, belevágsz a kísérletezésbe, adok útravalóul 5 szempontot, amit érdemes megfontolni:

Sok sikert és kitartást kívánok, ha pedig úgy érzed, elakadtál, keress bátran!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet. 

Mi sül ki ebből?

2025. június 23.

Erős Antónia és Sárközi Ákos együtt!

Idén új zsűrije van a Magyarország Cukormentes Tortája versenynek, melyben a cukrász és a dietetikus tagokon kívül fitneszvilágbajnok és Michelin-csillagos séf is pontoz. A bírálók Budapesten, a Zila kávéházban rendezett elődöntőn választották ki a továbbjutókat. A hozzáadott cukrot nem tartalmazó torták között olyan alkotások is a zsűri asztalára kerültek, melyeket a cukrászok a fehér mák, a bergamott, vagy épp a kardamom felhasználásával alkottak meg. De a sláger ízeknek a „nagy klasszikusok” bizonyultak, mint a barack, a dió, a csokoládé, a fekete ribizli, a meggy. Öt torta jutott a döntőbe:


Álmodozó – Kovács Alfréd, Édes Vonal cukrászda (Vác)
Bíborköd – lawal-Papp zsófia, Papp cukrászda (Makó)
Cseppharmat – lakatos Pál és Bicsérdi Viktória, levendula és Kert cukrászda (Szigetszentmiklós)
Meggy Mandula Szimfónia – Benczur Sándor, Kovács János, Marcipán cukrászda (Hódmezővásárhely)
Nyári ébredés – Vadócz Jenő és Pethő Gábor, Promenád kávéház (Balatongyörök)

Fogakat növesztünk, miközben az MI átveszi az irányítást?

2025. június 22.



A fogregenerációtól a mesterséges intelligencia alkalmazásáig – a Clinident összeállítása a jövő fogászatának néhány ígéretes innovációjáról szól, köztük arról a japán fejlesztésről is, amely természetes módon pótolhatja a hiányzó fogakat.

Globális népegészségügyi kihívás

A fogászati problémák világszerte jelentős népegészségügyi kihívást jelentenek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint mintegy 3,5 milliárd ember, a világ lakosságának közel fele küzd valamilyen szájüregi megbetegedéssel. A leggyakoribb ezek közül a fogszuvasodás, amely a felnőtt lakosság 60-90%-át érinti, míg az iskoláskorú gyermekek körében ez az arány eléri a 60%-ot. A fogágyproblémák szintén elterjedtek: a 35 év feletti korosztály mintegy 50%-át érintik ezek a betegségek, amelyek kezelés nélkül fogvesztéshez vezethetnek. Különösen aggasztó, hogy a 65 év feletti populáció harmada bizonyos régiókban – beleértve Kelet-Európát is – teljesen fogatlan. A fogproblémák nem elszigetelt jelenségek: szoros összefüggést mutatnak számos krónikus betegséggel, köztük a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, cukorbetegséggel és légzőszervi problémákkal. A rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia ezért nemcsak a fogak egészségének, hanem az általános egészségi állapot fenntartásának is kulcsfontosságú eleme.

A magyarok 80%-a csak panasz esetén fordul fogorvoshoz

Magyarországon a fogászati helyzet az európai átlagnál lényegesen kedvezőtlenebb képet mutat. A Népegészségügyi Központ és a KSH felmérései alapján a lakosság mintegy 90%-a érintett valamilyen fogászati problémával. Már fiatal korban jelentkeznek az első jelek: a 12 éves gyermekeknek átlagosan 2-3 szuvas, tömött vagy hiányzó foguk van. A felnőtt lakosság hozzáállása is problematikus: 80%-uk nem vesz részt rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon, kizárólag panasz esetén fordul szakemberhez. Ez a reaktív megközelítés gyakran bonyolultabb és költségesebb kezelésekhez vezet, mint a megelőzésre épülő stratégia alkalmazása. A fogágybetegségek különösen elterjedtek a középkorú és idősebb korosztályban, gyakran vezetnek fogvesztéshez.