Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Gyakorlati útmutató: hogyan érjük el a belső nyugalmat?

Érdekességek2024. december 22.

A tudatos jelenlét (mindfulness) technikájának gyakorlása olyan szemléletet tesz lehetővé, hogy megfigyeljük, „felülről szemléljük” gondolatainkat. Így a jelenlegi járvány idején, amikor a jövővel kapcsolatos, félelmetes gondolatok törnek ránk, ne ragadjunk le azoknál, hanem próbáljunk eltávolodni tőlük.

Fotó: gettyimages.comÉrjük el, hogy sötét gondolatainkat, csak megfigyeljük, és maradjunk a jelenben. Engedjük el őket, amint, világossá válnak. Ennek kapcsán kipróbálhatjuk a (lentebb leírt) „átkeretezés” technikát, naplóírással is. Időnként írjuk le érzelmeinket, bármit, ami az eszünkbe jut a bezártság idején. Nem kell megítélni őket, vagy aggódni miattuk, csak az írás által túl kell tenni magunkat ezeken az érzelmeken.

A meditáció egy másik hasznos eszköz ahhoz, hogy rátaláljunk a belső nyugalmunkra, megszabadulva a sötét gondolatoktól vagy a reménytelenséggel kapcsolatos érzelmektől. Ezen belül a légzésgyakorlatok nagy megnyugvást tudnak hozni a stressz/szorongás enyhítésére is. Próbáljuk ki pl. a „négyzetes” légzési technikát, amelyet akkor is el lehet sajátítani a bezártság idején, ha zaj van körülöttünk otthon (ami gyakran előfordul egy háztartásban). De csendes helyen is, pl. a fürdőszobában, ha ez az egyetlen hely, ahová néhány percre el tudunk menekülni.

„Négyzetes” légzőgyakorlat 

A négyzet a légzési folyamat egyenlő hosszúságú szakaszait jelképezi. Képzeljük el a légzést, a levegő visszatartását, a kilégzést, és a közöttük lévő szüneteket egy nézet oldalai mentén haladva. 

Belégzéskor számoljunk négyig, majd tartsuk vissza a lélegzetünket, szintén négyig számolva. Végezzünk kilégzést, majd tartsuk bent a levegőt – mindkét esetben számoljunk ismét négyig. 

Addig ismételjük a gyakorlatot, amíg észrevesszük, hogy idegrendszerünk kezd megnyugodni (tartson mindaddig a gyakorlat, amíg szükséges). Ha naponta 3-5 percig végezzük ezt a légzőgyakorlatot, hatékony módszert alkalmazunk a stressz szintjének csökkentésére.


Fotó: 123rf.com

 „Átkeretezés” technika: problémáink új értelmezését teszi lehetővé

Ha erőteljesen tudatosítjuk magunkban, jelenleg mit érzünk, majd azt is, hogyan szeretnénk érezni magunkat, egy csodálatos gondolkodásmódot váltó eszközzel, az ún. átkeretezés (reframing) technikával  érjük azt el. Ami ehetőséget ad arra, hogy másképp érzékeljünk félelmet keltő jelenségeket, új nézőpontból lássuk problémáinkat. A következő gyakorlat megkönnyíti számunkra, hogy pozitív változásokat hajtsunk végre gondolkodásmódunkban.

1. Vegyünk elő egy darab papírt, rajzoljunk egy kört a közepére, és írjuk be a körbe, hogy „most én jövök”. Ezután húzzunk ki a körből annyi vonalat, amennyire szükségünk van, és írjuk rájuk pontosan, hogyan érezzük magunkat jelenleg. Használjunk a lelkiállapotunkat tükröző olyan szavakat, mint pl. „ijedt”, „frusztrált”, „szorongó”, „stresszes” stb. Írjuk le az összes szót, amely eszünkbe jut.

 2. Nézzük meg a szavakat, és gondoljuk át, hogy vajon ez az első eset-e, amikor így érezzük magunkat. Ha máskor is volt úgy az életünkben, hogy hasonlóképpen éreztünk, írjuk le azon érzéseinket is a papírra. Ahogy megnézzük, amit írtunk, valószínűleg rájövünk, hogy ezek az érzelmek nem segítenek minket abban, hogy pozitívabbak legyünk. De valószínűleg egyéniségünket sem határozzák meg.

3. Most vegyük kézbe a papírlapot, és amikor újra elolvassuk a szavakat, figyeljük meg, hogyan hatnak ránk. Fontoljuk meg egy pillanatra, hogy van választásunk: ragaszkodhatunk az e szavak által tükrözött, jelenlegi látásmódhoz vagy érzéshez,, illetve dönthetünk úgy, hogy teljesen elengedjük ezt a hozzáállást a jelenlegi gyötrő helyzetben. Ha készen állunk az utóbbi döntésre, tépjük össze a papírlapot. Most, hogy elengedtük az eddigi felfogásunkat, figyeljük meg, mennyivel jobban érezzük magunkat.

4. Most itt az ideje új irányvonal megtervezésének gondolkodásunkban, új látásmód elsajátításának, mellyel segítjük önmagunkat, továbbá magabiztosnak és pozitívnak érezzük magunkat. Kezdjük felismerni ezt az „átkeretezést”, a problémák új értelmezését.

5. Végül vegyünk elő egy újabb papírlapot, és ismét írjuk a közepébe, hogy „most én jövök”.  Azután megint húzzunk ki vonalakat a körből, és írjuk le, hogy ideális esetben most miként szeretnénk érezni magunkat.. Képzeljük el azt minél több részletettel. Csak olyan pozitív szavakat használjunk, amelyek segítségünkre lehetnek az új nézőpont kialakításában, a belső nyugalom elérésében. Így pl. „boldog”, „motivált”, „izgatott”, „elégedett”, „szabad”, „magabiztos”, „erős”. Gondolataink és hiedelmeink „átkeretezésével” képessé tehetjük magunkat a helyzet ideális módon történő kezelésére, mintha semmi sem állna az utunkba, még a félelem sem.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Karácsonyi vendégváró receptötletek

2024. december 24.

Amikor összegyűlik a család mindenki szeretne minél finomabb és különlegesebb ételekkel kedveskedni. Ehhez szeretnénk mi is hozzájárulni és néhány igazán finom receptet ajánlani.

Beigli

(Herczegné Kruczler Éva)

Hozzávalók:


A tésztához: 40 dkg liszt, 15 dkg vaj, 1/2 dl tej, élesztő, só, 1 dl tejföl.
A töltelékhez (1 rúdhoz): 20 dkg dió, 15 dkg cukor, 2-3 evőkanál tej, 3 evőkanál baracklekvár, 3 alma.


Elkészítés: A liszttel, a vajjal, a tejben feloldott élesztővel, csipet sóval és a tejföllel tésztát gyúrunk. Két egyforma cipóra osztjuk és 15 percig pihentetjük. Megfelelő vékonyra kinyújtva megtöltjük.Diós töltelék: A cukorból és a tejből főzött szörpbe belekeverjük a darált diót, a baracklekvárt és a hámozott szeletelt almát.A mákos töltelék ugyanaz, csak dió helyett darált mákot kell használni.

Bögretészta

(Dr. Krenácsné Szarvasházi Éva)

Hozzávalók:

1 tojás, 1 pohár porcukor, 1 pohár tejföl, 1 pohár darált dió, 1 pohár liszt, sütőpor, mazsola, citromhéj, pici só

Elkészítés: Az anyagokat sorrendben összedolgozzuk, majd őzgerincformában kisütjük.

Áldott, boldog karácsonyt kívánunk!

2024. december 24.



 

 

 

Áldott, boldog karácsonyt

kíván

patikánk minden munkatársa!

A karácsony varázslatos illatai

2024. december 23.

A karácsony mesés illatai sokunkat az orrunknál fogva kalauzolnak el gyermekkorunk csodás világába, mikor oly izgatottan vártuk az ünnepet, a karácsonyi zenét, a karácsonyi bejglit és persze a nagymama süteményeit. Ha szeretnénk egy kicsit nosztalgiázni a régmúltban, hívjuk cinkosul otthonunkba a karácsonyi illatokat: a fahéj, a szegfűszeg, a tömjén, a mirha és a narancs illatait.  

Tömjén és mirha

A mirhát és a tömjént jól ismerhetjük a Bibliából, miszerint a három napkeleti bölcs aranyat, mirhát és tömjént ajándékoz a kis Jézusnak. Természetesen ezeknek szimbolikus jelentésük is van. Az arany a Nap szimbóluma, ami Jézus napszerűségére utal, a mirha már előremutat az áldozati tettre, a tömjén pedig Jézus tisztaságát szimbolizálja. Lelki szempontból úgy is értelmezhetjük az ajándékokat, mint a szeretet aranya, az ima tömjénje és a hit mirhája.

A tömjén az emberiség egyik legősibb kereskedelmi és luxuscikke volt, vallási szertartásaikon füstölőszerként használták spirituális képességeik kiterjesztésére. Biztos, sokan hallottuk a szólást, hogy "fél, mint ördög a tömjénfüsttől". Nem tudni, hogy a tömjénnek tulajdonított rontást megelőző hatás volt-e a korábbi vagy a tömjén vallási szertartási használata, amelynek során alakult ki a mitológia, hogy a gonosz nem képes elviselni a tömjén füstjét. A lényeg, hogy a tömjénben van valami misztikus, valami varázslatos, valami csodás, ami hatásos lehet, használjuk bátran mi is!

Mai modern világunkban az aromaterápiában is használjuk mind a tömjén olaját, mind a mirha olaját párologtatva a mentális ellazulás elősegítésére. A tömjén és mirha tiszta olaját a gyanta gőzdesztillációjával nyerik. A tömjén és a mirha fás-fűszeres, magával ragadó olajait a parfümipar is hasznosítja fixálószerként. Ha 100%-os tisztaságú, terápiás hatású, jó minőségű mirha vagy tömjén olajakat alkalmazunk, akkor nagyon jót teszünk az egészségünk érdekében is, az utóbbi ízületi panaszok enyhítésére jó hatással van, a mirha olaja pedig kedvezően hat bőrünkre, sebek, bőrhibák és hegek kezelésében, fertőtlenítésében nélkülözhetetlen a levendula és a teafa olajával együtt.