Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Gyengéden gyógyító virágvizek

Érdekességek2020. október 13.

A virágvizek gyengédebben hatnak, mint az esszenciális olajok, ezért belsőleg és külsőleg is könnyebben felhasználhatók. Íme öt közülük, melyeknek érdemes helyet találnunk az enyhe gyógymódok eszköztárában.

 

Fotó: pixabay.comA virágvizek, vagy más néven hidrolátumok vízgőzdesztilláció (lepárlás) útján nyerhetők ki a növényekből. Amikor a gőzt átengedik a növényi részeken, a lepárlókészülékből eltávozott víz tetején úszik az esszenciális olaj. Ennek leválasztása után fellelhetők az illóolaj maradványai, a növény aromás és más, vízben oldható hatóanyagai (pl. ásványi anyagok, oligoelemek). A virágvíz sokkal kevésbé koncentrált anyag, mint az esszenciális olaj, ami lehetővé teszi, hogy belsőleg is könnyen alkalmazható legyen – annál is inkább, mert a vízzel tökéletesen elegyedik.

Válasszunk jól

Szájon át történő alkalmazásra válasszunk saját védjeggyel ellátott terméket, ami garancia arra, hogy a virágvíz biogazdálkodásból származik, tartósítószer vagy alkohol hozzáadása nélkül.  Továbbá csak a desztilláció során keletkezett hatóanyagokat tartalmazhatja, azaz az összetevők listáján csak a növény neve szerepelhet. Amennyiben találunk kézműves terméket, feltétlenül részesítsük előnyben, és ha lehetőségünk nyílik rá, vásárláskor szagoljuk meg a virágvizet, és azonosítsuk az illatát.


5 jótékony hatású virágvíz:

– Orvosi székfű (Matricaria recutita) vagy kamilla
Ízületi fájdalom, rándulás, zúzódás ellen.
Felhasznált növényrész
Szárvégi virágzat
Jellemzői
Ez a Matricaria chamomillának is nevezett virágvíz bővelkedik a szeszkviterpén vegyületek közé tartozó bizaboloidokban, melyek gyulladásgátló hatásuk révén felveszik a harcot az artrózis típusú ízületi bajokkal szemben. A nagyobb hatékonyság érdekében társíthatók gyulladásgátló hatóanyagokat koncentráltabban tartalmazó esszenciális olajokkal. Ilyen pl. a kúszó fajdbogyó (Gaultheria procumbens) vagy a citromos eukaliptusz (Eucalyptus citriodora). Ez a virágvíz bőrirritációk (különösen ekcéma) ellen is felhasználható.

Fotó: pixabay.com

Hogyan alkalmazzuk? 
Ízületi fájdalmak és bőrproblémák esetén a virágvíz belsőleg alkalmazandó.  Naponta 1-3 leveses kanálnyit igyunk belőle tisztán vagy egy pohár vízben feloldva. Ha a fájdalom krónikus, tartsunk 3-4 hetes kúrát, hetente 5 alkalommal. Amellett külsőleg is alkalmazható az irritált bőrre, 2-3-szor naponta, ameddig szükséges.
Ellenjavallat: nincs

– Rozmaring (Rosmarinus officinalis)
Energiát ad, élénkít.
Felhasznált növényrész
Ág, levél
Jellemzői
Az általános élénkítő és immunerősítő hatású rozmaring hidrolátum kiváló ellenszere a fáradtságnak, kimerültségnek, és enyhíti a légúti problémákat is.  Mintegy 50%-ban tartalmaz kámfort, mely a légzőszervi betegségek enyhítésében és az immunrendszer stimulálásában játszik szerepet. Fontos biokémiai összetevője még a verbenone nevű hatóanyag, mely gyulladásgátló, köptető, enyhén antiszeptikus és görcsoldó tulajdonságokkal rendelkezik.

Fotó: pixabay.com

Hogyan alkalmazzuk? 

Belsőleg: 1 leveses kanálnyit oldjunk fel belőleegy pohár vízben, és naponta 3-szor igyuk meg, 3 hetes kúra keretében az év hideg időszaka előtt vagy alatt, mint általános serkentő/élénkítő szert. De 2-3 napon át is segíthet a feltöltődésben.
Ellenjavallat: a terhesség 1 három hónapjában kerülendő, és nem adható 3 éven aluli gyermekeknek sem.

– Bazsalikom (Ocimum basilicum)
Görcsoldó, emésztést elősegítő hatás.
Felhasznált növényrész
Szárvégi virágzat
Jellemzői
Emésztési panaszok, bélgörcs, puffadás, kólika, gyomorbántalmak kiváló ellenszere.  Kb. 45-45 %-ban tartalmaz linalool és eugenol nevű vegyületet, melyek antiszeptikus és antibakteriális hatásúak. Különösen hatékonyak kisebb száj- vagy ínysérülések esetén. Így a bazsalikom virágvíz szájvizekben, fogkrémekben gyakran használatos.

Fotó: pixabay.com

Hogyan alkalmazzuk? 

1 leveses kanálnyit oldjunk fel egy pohár vízben, igyunk belőle 2-3-szor naponta, étkezés előtt az emésztés megkönnyítésére, vagy kifejezetten akkor, amikor nehéz étel fogyasztása várható.  Hirtelen gyomorgörcs esetén minden 10 percben bevehetünk belőle 1 leveses kanállal, a tünetek elmúlásáig.

Ellenjavallat: Terhes anyák ne alkalmazzák.

Fotó: pixabay.com– Citromverbéna (Lippia citriodora)
Csökkenti a szorongást, a stresszt.
Felhasznált növényrész
Levelek
Jellemzői: A citromverbéna hidrolátuma pszichés problémák, érzelmi zavarok (pl. állandó rosszkedv), stressz, álmatlanság esetén hatékonynak bizonyul. Görcsoldó hatása is van, továbbá segít enyhíteni a nehéz emésztésen.

Hogyan alkalmazzuk? 
1 leveses kanálnyit oldjunk fel egy pohár vízben, igyunk belőle 1-3-szor naponta.
Este a hidrolátumot langyos vízben oldva gyógyteaként is fogyaszthatjuk.
Ellenjavallat: Nincs

– Kerti kakukkfű ((Thymus vulgaris ct. thujanol)
Légúti fertőzések ellen.
Felhasznált növényrész
Szárvégi virágzat
Jellemzői
A kakukkfű virágvíz gyulladásgátló hatásáról ismert légúti betegségek esetén, de antibakteriális, gombaölő, vírusölő, fertőtlenítő és általános élénkítő tulajdonságokkal is rendelkezik. Ideális torokfájás enyhítésére (gyermekeknél is). Felnőtteknél a hatékonyság növelésére társítható vírusölő esszenciális olajokkal (babér, fenyőolaj stb.).

Hogyan alkalmazzuk? 
Megelőzés céljára: 1 leveseskanálnyit vegyünk be 3-szor naponta, heti három alkalommal 3 héten át, ajánlottan a hideg időszak kezdetén.
Gyógyhatás kifejtésére: 1 leveses kanálnyit vegyünk be belőle, óránként, 3 napon át.
Ellenjavallat: nincs


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet. 

Mi sül ki ebből?

2025. június 23.

Erős Antónia és Sárközi Ákos együtt!

Idén új zsűrije van a Magyarország Cukormentes Tortája versenynek, melyben a cukrász és a dietetikus tagokon kívül fitneszvilágbajnok és Michelin-csillagos séf is pontoz. A bírálók Budapesten, a Zila kávéházban rendezett elődöntőn választották ki a továbbjutókat. A hozzáadott cukrot nem tartalmazó torták között olyan alkotások is a zsűri asztalára kerültek, melyeket a cukrászok a fehér mák, a bergamott, vagy épp a kardamom felhasználásával alkottak meg. De a sláger ízeknek a „nagy klasszikusok” bizonyultak, mint a barack, a dió, a csokoládé, a fekete ribizli, a meggy. Öt torta jutott a döntőbe:


Álmodozó – Kovács Alfréd, Édes Vonal cukrászda (Vác)
Bíborköd – lawal-Papp zsófia, Papp cukrászda (Makó)
Cseppharmat – lakatos Pál és Bicsérdi Viktória, levendula és Kert cukrászda (Szigetszentmiklós)
Meggy Mandula Szimfónia – Benczur Sándor, Kovács János, Marcipán cukrászda (Hódmezővásárhely)
Nyári ébredés – Vadócz Jenő és Pethő Gábor, Promenád kávéház (Balatongyörök)

Fogakat növesztünk, miközben az MI átveszi az irányítást?

2025. június 22.



A fogregenerációtól a mesterséges intelligencia alkalmazásáig – a Clinident összeállítása a jövő fogászatának néhány ígéretes innovációjáról szól, köztük arról a japán fejlesztésről is, amely természetes módon pótolhatja a hiányzó fogakat.

Globális népegészségügyi kihívás

A fogászati problémák világszerte jelentős népegészségügyi kihívást jelentenek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint mintegy 3,5 milliárd ember, a világ lakosságának közel fele küzd valamilyen szájüregi megbetegedéssel. A leggyakoribb ezek közül a fogszuvasodás, amely a felnőtt lakosság 60-90%-át érinti, míg az iskoláskorú gyermekek körében ez az arány eléri a 60%-ot. A fogágyproblémák szintén elterjedtek: a 35 év feletti korosztály mintegy 50%-át érintik ezek a betegségek, amelyek kezelés nélkül fogvesztéshez vezethetnek. Különösen aggasztó, hogy a 65 év feletti populáció harmada bizonyos régiókban – beleértve Kelet-Európát is – teljesen fogatlan. A fogproblémák nem elszigetelt jelenségek: szoros összefüggést mutatnak számos krónikus betegséggel, köztük a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, cukorbetegséggel és légzőszervi problémákkal. A rendszeres fogászati ellenőrzés és a megfelelő szájhigiénia ezért nemcsak a fogak egészségének, hanem az általános egészségi állapot fenntartásának is kulcsfontosságú eleme.

A magyarok 80%-a csak panasz esetén fordul fogorvoshoz

Magyarországon a fogászati helyzet az európai átlagnál lényegesen kedvezőtlenebb képet mutat. A Népegészségügyi Központ és a KSH felmérései alapján a lakosság mintegy 90%-a érintett valamilyen fogászati problémával. Már fiatal korban jelentkeznek az első jelek: a 12 éves gyermekeknek átlagosan 2-3 szuvas, tömött vagy hiányzó foguk van. A felnőtt lakosság hozzáállása is problematikus: 80%-uk nem vesz részt rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon, kizárólag panasz esetén fordul szakemberhez. Ez a reaktív megközelítés gyakran bonyolultabb és költségesebb kezelésekhez vezet, mint a megelőzésre épülő stratégia alkalmazása. A fogágybetegségek különösen elterjedtek a középkorú és idősebb korosztályban, gyakran vezetnek fogvesztéshez.