Gyermekkori allergiák
Érdekességek2018. január 23.
- vizes-nyákos orrfolyás,
- orrdugulás,
- tüsszögés,
- viszketés,
- szemtünetek.
- Enyhe, szezonális esetében 2 év felett az ún. második generációs, szájon át szedhető antihisztaminok vény nélkül is alkalmazhatók, nincs álmosító mellékhatásuk. Az antihisztaminok és a nátrium-kromoglikát helyileg, orrspray-ként vagy szemcseppként is használhatók. A kezelés kiegészíthető az orrüreg fiziológiás sóoldatos öblítésével vagy az orrdugulást csökkentő orrcseppekkel/orrspray-kkel. Utóbbiak 10-14 napnál további használata nem javallt, és óvodáskor alatt gyakran izgatottságot okozhatnak, nem ajánlottak.
- Állandósult vagy közepesen súlyos szezonális esetben a vényre kapható szteroid orrsprayk a leghatásosabbak. Megfelelően, napi egyszer dozírozva hosszú távon is biztonságosak, együtt adhatók antihisztaminokkal.
Asztma
Az asztma különböző ingerekre (pl. fizikai terhelés, vírusfertőzés, dohányzás, füst) létrejövő, gyulladás talaján kialakuló, rohamokban jelentkező nehézlégzés.
Tünetei:
- légzésrövidülés,
- kapkodó,
- sípoló légzés,
- zihálás,
- emelkedett légzésszám,
- mellkasszorítás,
- éjszaka rosszabbodó köhögés.
Minél korábbi életkorban (3 év alatt) jelentkeznek a tünetek, annál gyakoribbak a rohamok, és valószínűbb a légzésfunkció beszűkülése.
Kezelése:
A terápia lépcsőzetes, megkülönböztetünk rohamoldó és fenntartó kezelésre alkalmas gyógyszereket.
- Az akut tünetek enyhítésére ún. rövid hatású β2-agonistát kell adni: szalbutamolt. Hatása igen gyors, adása ismételhető, és valamennyi életkorban biztonságos.
- Tartós, fenntartó kezelésre először kis dózisú inhalációs szteroidok ajánlottak, csökkentik a gyulladást, az akut fellángolások számát. Évekig tartó alkalmazásuk biztonságos gyermekeknél, de kismértékű növekedésbeli elmaradást okozhatnak. A kezelés következő lépcsőiben a dózisuk növelhető, vagy további szerek hozzáadása javasolt a terápiához.
Az inhalátor eszköz megfelelő használata elengedhetetlen, az életkornak megfelelő térfogatnövelők (spacer) segítik a gyógyszerek belégzését.
Ételallergia
Az ételallergia egy adott ételre alakul ki, ismételhető és specifikus immunválaszon alapul. A leggyakoribb allergének a tejfehérjék, tojás, búza, szója, mogyoró, diófélék, hal, kagyló.
Tünetei:
- csalánkiütés,
- hányás,
- hasmenés,
- légúti tünetek
- súlyos esetben anafilaxiás reakció.
Ez az első megjelenő allergiás kórkép, már szoptatás idején kialakulhat.
Az ételallergia megelőzése
Megelőzésében fontos a kizárólagos anyatejes táplálás 4-6 hónapos korig, amely után bevezethetők a rizikós ételek, kerülésük nem javasolt. Veszélyeztetett csecsemőknek hipoallergén, hidrolizált tápszer adható. Prevencióként a terhesség és a szoptatás alatt sem kell kerülni az anyának az allergiakeltő táplálékokat. A szójabázisú tápszerek nem előzik meg az allergiás betegségeket.
Kezelése:
Kialakult ételallergiánál az adott élelmiszer nem fogyasztható. Viszont nem szükséges, sőt ártalmas is lehet a széleskörűen kizáró diéta, mert tápanyaghiányhoz vezethet.
Enyhe allergiában antihisztaminokat adhatunk.
Súlyos esetben, anafilaxia esetén az adrenalin az elsődleges szer. Rizikóban 2 adag autoinjektor adrenalint kell a betegnek magánál hordania, ha ismételt ellátásra szorulna.
Budai Kinga Anna
gyógyszerész
forrás: Bébik.hu