Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Gyógyszer helyett: az egészség 12 alappillére

Érdekességek2021. november 30.

Manapság egyre többet költünk betegségeink kezelésére, egészségünk helyreállítására, gyógyszerekre, terápiákra. Az az igazság, hogy nincs az a tabletta vagy orvosi kezelés, ami többet segítene az egészség tartós megőrzésében, mint az életmódunk: az, hogy napról napra mennyire egészséges életet tudunk élni. Ma már számtalan módszer és eszköz áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy visszatérjünk eredendő állapotunkba, a tökéletes testi-lelki jólétbe. Az alábbiakban azokat gyűjtöttem össze, amelyeket bárki könnyen megvalósíthat egy kis odafigyeléssel, különösebb időbeli vagy anyagi ráfordítás nélkül.  

Mi a helyzet a genetikával?
Sokan gondolják azt, hogy azok az öröklött betegségek, amelyekben a felmenőik szenvedtek, szükségszerűen megjelennek majd az ő életükben is, ebbe jobb hát beletörődni. Pedig egyáltalán nem vagyunk a génjeink áldozatai!
A Humán Genom Projekt nevű hatalmas kutatás, melynek során feltérképezték a teljes emberi génállományt 1996 és 2006 között, rávilágított, hogy minden egyes génünk 30.000 fehérjét képes létrehozni, amelyek különböző módon jelennek meg végleges formájukban a szervezetben. Ez azt jelenti, hogy lehet ugyan egy genetikai hajlamunk egy bizonyos betegség tekintetében, de egyáltalán nem szükségszerű, hogy az valóban ki is alakuljon az életünkben.
Az életmód ugyanis a génjeinkre is hatással van: ha folyamatosan stresszben élünk, génjeink egész mást valósítanak meg, mintha a pozitív dolgokra összpontosítanánk. Ehhez hasonlóan, ha egészséges, friss, teljes értékű ételeket eszünk,  egész mást valósítunk meg génkészletünkből, mintha gyorsételeken élünk.

Mely betegségek előzhetőek meg az egészséges életmóddal?
Talán helyesebb lenne úgy feltenni a kérdést, hogy ’Melyek nem?’. Minden egyes döntés ugyanis, ami napi életminőségünket érinti, hatással van a szervezetünkre és így a lehetséges betegségekre is. Még az alábbi súlyos betegségek is kivédhetők a megfelelő étkezéssel, elegendő mozgással és az érzelmi egyensúly kialakításával:


12 egyszerűen megvalósítható tipp a hatékony életmódváltáshoz

1. Szex és intimitás

A kielégítő szexuális élet és a társunkhoz fűződő szeretetteljes kapcsolat bizonyíthatóan ellenállóbá teszi az immunrendszerünket és csökkenti a stresszt. Ezért ha szexuális vagy párkapcsolati problémák adódnak az életedben, szánj időt és figyelmet ezek megoldására.

2. Elegendő pihenés
Napi 8 óra – ez a minimum! Ha rendszeresen 6 vagy 7 órákat alszol, növeled a magas vérnyomás, az elhízás, a diabétesz és a rák kockázatát, ráadásul az anyagcserédnek, a bőrödnek és a szépségednek is ártasz. Ennek oka, hogy a cirkadián ritmusunk, vagyis a napi biológiai óránk szabályozza sejtjeink energiaháztartását és fehérjeellátását is,  ha ez a ritmus felborul, azzal károkat okozhatunk a szervezetünk helyes működésésben is.
Nem meglepő az sem, hogy a súlyos alváshiányból eredő koncentrációs zavarok növelik a balesetek és a munkahelyi sérülések veszélyét is.

3. Egészséges fogak
A fog-és ínybetegségek és a nem megfelelő szájhigiénia nemcsak önmagukban jelentenek problémát, összefüggésbe hozhatók egy sor más betegséggel, úgy mint a cukorbaj, különböző szívproblémák, köztük a szívroham és az alacsony születési súly. A napi legalább kétszeri fogmosás, a fogselyem használata és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés alapvetően fontos a megelőzésben!

4. Napfény – télen is!
Igyekezz télen is annyi időt a friss levegőn, a szabadban tölteni, amennyit csak lehetséges. Ilyenkor ugyanis még fontosabb, hogy szervezetünk elegendő napfényhez jusson. Ez nemcsak a jó hangulatunkért szükséges, hanem ahhoz is, hogy a D-vitamin elegendő mennyiségben termelődjön sejtjeinkben.
Kutatások szerint a rák kialakulásának kockázatát például felére csökkenti, ha biztonságos körülmények között, rendszeresen ér minket napsütés.
A D-vitamin receptorok ugyanis szinte minden sejtünkben megtalálhatóak az agysejtektől a csontokig, a D-vitamin így több mint 2-3000 génünket képes kiegyensúlyozni, ami a teljes génállományunk 10 %-a!

5. Iszol rendesen?
Ha napi 2-3 liter víz, délelőtt egy kis gyümölcslé és egy-két gyógytea, zöldtea a nap folyamán, amit megiszol  – ez az ideális.  Ami még belefér: egy-két csésze kávé és egy pohár (nőknek 1 dl, férfiaknak 2 dl) bor  – ezek az italok mértékkel fogyasztva rendelkeznek egészségvédő hatással. Időnként jót tesz egy-egy pohár sör is, bár a bor egyértelműen több beltartalmi értékkel rendelkezik, magas például az antioxidáns és polifenol-tartalma. Amit efelett iszol meg, az sajnos, lényegében már nem igazán tesz jót.

6. Hagyd abba a dohányzást
A dohányosok fele a cigarettázás következményeibe hal bele, mintegy 25 %-uk még 50 évesen, vagy annál is fiatalabb korban. A leszokáshoz kérj segítséget, keress alternatív módszereket, például vegyél igénybe biorezonanciás kezelést vagy fülakupunktúrát!

7. Kezeld megfelelően a stesszt!
A stressz, a negatív élmények és az érzelmi problémák mindannyiunk életében jelen vannak, aligha tudjuk őket kikerülni. Fontosabb, hogy hogyan kezeljük az érzelmi feszültségeinket, a megoldatlan konfliktusainkat, esetleg múltbéli sérelmeinket.  A feldolgozatlan érzelmek vagy stresszhatások ugyanis negatív hatással vannak egészségünkre is, minden szervünkre a fogínytől kezdve a szívig, és különféle megbetegedéseket okozhatnak a megfázástól egészen a rákig.
Számos bevált módszer létezik érzelmeink feldolgozására, kiegyensúlyozására, a harmonikus életérzés fenntartására. A különféle meditációs technikák, az ima, a pszichoterápia, a spirituális választerápia, és még számos más gyógyító vagy öngyógyító eljárás közül választhatunk aktuális vagy éppen régebbi érzelmi ügyek feldolgozásához. Sokszor egy kiadós edzés, egy baráti beszélgetés vagy helyesen kivitelezett böjt is közelebb vihet minket a megoldáshoz.

8. Mozgás, mozgás, mozgás
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a rendszeres testmozgás elengedhetetlen mindenki számára. A rendszeresen végzett fizikai aktivitás:

Ráadásul sosem késő elkezdeni!

9. Gyakori kézmosás
A kézmosás még mindig a leginkább bevált megelőzés az influenza és egyéb vírusos megbetegedések tekintetében.

10. Egyél jó minőségű ételt!
Próbálj meg minél többször „valódi” ételeket enni a feldolgozott, tartósított, előrecsomagolt „imitációk” helyett. Ha van lehetőséged választani, inkább otthon főzz, mint hogy gyorsétterembe menj.  Használd változatosan a fűszereket (egyáltalán nem ördöngösség!), ahelyett, hogy olajjal, zsírral, cukorral vagy ízfokozó adalékokkal próbálnád meg ízletesebbé tenni a fogásokat. Fontos, hogy megfelelő miőségben fogyassz omega-3 zsírsavakat is (halak és tengeri állatok, lenmagolaj, krillolaj), amelyek fontosak a szívproblémák, rák és egyéb betegségek megelőzésében.

11. Egyél minél több nyers ételt
Az egészséges étkezés alapelve, hogy ételeink minél kevésbé legyenek feldolgozottak, és természetes formában kerüljenek a tányérunkra.
A feldolgozott, tartósított, kémiai vagy genetikai úton manipulált élelmiszerek több kárt okoznak a szervezetünkben, mint hasznot. Ha teheted, válaszd az organikus körülmények között, a lakóhelyedhez közel termelt, szezonális élelmiszereket. További fontos szempont, hogy az ételeket ne süssük-főzzük túl, inkább pároljuk rövid ideig.  Tévhit, hogy a főtt ételt könnyebben emésztjük meg, éppen ellenkezőleg, a nyers ételek enzimtartalma szükséges ahhoz, hogy az emésztés tökéletesen végbemenjen. Ezért próbálj meg minél több nyerset beiktatni az étrendedbe: egyél sok friss gyümölcsöt, zöldséget, gyakran kerüljön az asztalra saláta, nassolnivalónak válassz natúr magvakat és aszalt gyümölcsöket.

12. Ne mérgezd magad feleslegesen
Bár a manapság a szervezetünkbe jutó mérgek felsorolásával is egy egész könyvtárat tölthetnénk meg, mégis van esély arra, hogy ezek nagy részét elkerüljük.
Így például a háztartási tisztítószereket cseréld egyszerűbb ecetre, mosószódára vagy mosószappanra nagyanyáink bevált receptjei alapján, esetleg ökológiai tisztítószerekre, ha pénztárcád engedi. Légfrissítő helyett például használhatsz illóolajakat vagy füstölőt, rovarirtók helyett levendulaolajat stb.
Válj tudatos fogyasztóvá - ma már számos helyen informálódhatunk az egészségkárosító adalék- és egyéb méreganyagok tekintetében, például itt: http://www.tudatosvasarlo.hu/adatbazisok

(A cikkhez felhasználtam Dr. Mercola írását: Lifestyle Changes That Will Keep You Alive.)


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.