Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Gyógytorna babáknak? Igen vagy nem?

Érdekességek2019. június 17.

Friss szülőként mindannyian sokat idegeskedünk, és felmerülhet bennünk rengeteg kérdés: jól fejlődik a gyermekünk? Mikor kezd el hasra fordulni? Mikor áll fel? Ekkor elkezdjük összehasonlítani babánk képességeit más, vele egykorú gyermekekkel, és elkezdünk aggódni, ha a kis Dorottya még nem ül, de a vele egyidős unokatestvére már igen.

A fotó illusztráció: pixabay.comA csecsemők különböző lépésekben és mértékben fejlődnek. Ezeket a fejlődési folyamatokat sok-sok tényező befolyásolhatja. Csak az, hogy egy gyermek már 10 hónap alatt megtanul járni, a másik pedig csak 13 hónapos korára jut el idáig, még önmagában nem jelent semmilyen orvosi problémát, és nem azt jósolja meg, melyik gyerek lesz akrobata, és melyik nem.

Az orvosok gyakran javasolják a gyógytornát különböző korú gyermekeknek (csecsemőknek, kisgyermekeknek vagy tinédzsereknek), akik valamilyen sérülést szenvedtek, vagy egy alapbetegségből adódón mozgássérültek, vagy megkésett fejlődésűek. Egy sérülés után gyógytornával csökkenthető a fájdalom, javítható a mozgás, és a gyerkőc hamarabb visszatérhet a mindennapi játékos tevékenységeihez.

A különböző gyakorlatok által erősödnek a gyerekek, nő a mozgásterük. Nagyon fontos: a gyógytornászok bevonják a szülőket is, és felkészítik őket, hogyan lehet egy-egy sérülést megelőzni, megtanítják őket azon gyakorlatokra, amelyeket ők is végezhetnek a gyermekekkel a fejlődés érdekében.

A következőkben összefoglaljuk, melyik az a 6 figyelmeztető jel, amelyre szülőként jó, ha figyelünk.


Babánk a fejét csak egyik oldalra fordítja
Egy gyermek, amikor megszületik, nem tudja még kontrollálni a fej- és nyaktartását, nehéz neki minden irányba forgatni a fejét. Sokszor csak egy helyzetben tartja a fejét, mert neki így könnyebb. Azonban mindez ferde nyaktartáshoz, ún. torticollishoz vezethet. Ilyen esetben egy izom rövidüléséről van szó, mely korlátozza a babát, hogy ellentétes irányba fordítsa a fejét. Nézzünk egy egyszerű esetet, amely kialakíthatja ezt a problémát: ha a csecsemő sokáig egy helyzetben fekszik. Mindezt egyszerűen megoldhatjuk: gyakori helyzetváltoztatással megelőzhetjük ezt a szövődményt. Míg a babánk ébren van, játsszon a hasán sokat, ne mindig a háton fekvés legyen a fő testhelyzet számára.

Babánk 6 hónapos koráig nem helyezi a lábára a testsúlyát
A gyermek önállóan 6 hónapos korában még nem tud állni, nem is lehetséges. Azonban szülői segítséggel álló helyzetbe hozva a picit, apró tipegő lépéseket megtéve kell, hogy kicsi súlyt helyezzen mindkét lábára, és terhelje őket. Azon babák esetében, akiknél mindez nem valósul meg, lehet a háttérben csípő- vagy egyéb neurológiai probléma. Tanácsos megfelelő szakember segítségét kérni, hogy vizsgálja meg gyerkőcünket.

Gyermekünk 8 hónaposan még nem ül
A gyógytornász sok-sok gyakorlattal látja el az apukát, anyukát, melyekkel elősegíthetik, hogy gyermekük helyesen sajátítsa el az ülést. Ez a folyamat nagyon fontos, mivel ekkor fejlesztjük gyerkőcünk ülőegyensúlyát, és kezdetét veheti a játék ebben a helyzetben. Ha egy baba 8 hónaposan még nem tud ülni, jobbra-balra dől, kérjük szakember segítségét, aki segít az egyensúly megteremtésében.

A gyerkőcünk 12 hónapos koráig nem kezdte el a kúszást-mászást
Amikor egy csecsemő mozgásigénye nő, elindul a felfedező körútjára. Ekkor történik gyakran az, hogy egyik pillanatban még nyugodtan a kis sünijével játszik, másik pillanatban pedig már a fürdőszobában találjuk. Mielőtt feleszmélünk, a kisbaba már az egész házat bejárja és feltérképezi. Ez teljesen normális folyamat, és fontos szakasza a fejlődésnek. Ekkor fejlődik a finom motorika, a kézügyesség és nem utolsósorban a gerinc. Fontos, hogy motiváljuk is őt! Ha egy baba 12 hónapos koráig nem érdeklődik a környezete iránt, a háttérben akár koordinációs, izomerő problémák állhatnak, de gyanakodhatunk arra is, hogy nem lát jól a pici.

Babánk 18 hónaposan még nem jár
Szülőként érzékelhetjük, hogy a csecsemő nap mint nap óriásit változik. Amíg a baba megtanul járni, rengeteg fejlődési szakaszon megy keresztül. Elkezd kúszni-mászni, megkapaszkodni bútorokban, egyedül állni, majd megteszi az első lépéseket. Van, aki már 9 hónaposan jár, de van, akinél ez az időszak csak 18 hónaposan jön el. Hirtelen ráeszmélünk, hogy kislányunk már a kanapén sétál, mikor 2 hete még csak próbálta felhúzni magát. Ennek a kicsi testnek rengeteg gyakorlásra van szüksége, hogy eljusson a magabiztos járásig. Ha a baba nagyon sok időt tölt pl. járókában, és nincs ösztönözve az önálló járásra, a gyakorlási idő lerövidül, és a fejlődése lassúbb lehet. Ha a gyermek 18 hónapos koráig nem tanul meg egyedül járni, át kell értékelnünk a lehetséges hátráltató tényezőket, és próbáljuk meg kiküszöbölni őket.

Gyermekünk 6 hónapon túl is lábujjhegyen jár
Láss csodát! Megtette gyerkőcünk az első izgalmas lépéseit. De csak a lábujjhegyeit használja. Nincs baj, ha ez ideiglenes. Azonban ha ez hosszabb ideig fennáll, kérjük szakember segítségét. Számos oka lehet mindennek. Lehet, hogy korrekciós cipőre van szüksége, de az alapos kivizsgálás érdekében kérjük gyógytornász segítségét. Most már tudjuk, hogy a szülővé válás sok aggodalommal és sok kérdéssel járhat. Elég figyelmes vagyok? Eleget játszottam vele? Miért sír? Azonban mindenre van megoldás. Támogassuk babánkat, és ha szükséges, kérjük ki szakember segítségét annak érdekében, hogy támogatásunk és szeretetünk által hozzájáruljunk babánk egészséges fejlődéséhez.

Arany Katalin
gyógytornász-fizioterapeuta MSc


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.

Montezuma átka – az utazási hasmenés

2025. június 26.



A második világháború után főként csak az Egyesült Államok polgárai engedhették meg maguknak az utazást. A szomszédos Mexikó volt az egyik népszerű turistahely, de az onnan visszatérők legtöbbje hasmenésben szenvedett. El is nevezték a jelenséget Montezuma átkának, utalva arra, hogy az azték uralkodót a vérszomjas spanyol hódítók megölték, és emiatt halála után bosszút áll a fehér embereken. Az utazás alatti hasmenés ma is a leggyakoribb, utazással összefüggő megbetegedés, mely az utazók felét utoléri, és pár napra megrontja a nyaralás örömét, megakadályozza az élményszerzést, mert a napi többszöri székletürítés a szobájához köti a beteget.

Mi okozza?

Az utazási hasmenés legtöbbször fertőzött étel vagy ital fogyasztása miatt lép fel, de nem minden, a fertőzött étel-ital útján a szervezetbe jutott kórokozó eredményez ilyet. Okozhatják fertőzött tárgyakról a kézre, majd onnan az emésztőtraktusba jutott mikroorganizmusok is. Ugyancsak gyakori fertőzési forrás az uszodai víz lenyelése. Noha bebizonyosodott, hogy a hasmenést nagy részben baktérium okozza, kialakulásában szerepet játszhat (főleg a trópusi vidékeken) az utazó megváltozott bélflórája, az utazással együtt járó stressz, és az étkezési szokások megváltozása is.

Sok kórokozó igen ellenálló, ezek szaporodása (például giardia lamblia nevű élősködő) az emberi-állati bélrendszerben történik, és a szennyezett széklettel fertőzött víz vagy étel fertőzi meg a többi embert. Az amőba histiolytica nevű parazitával a trópusi országokban a lakosság 100%-a is fertőzött lehet, ezért a trópusi országokban a hámozatlan zöldségek és a nyers saláták fogyasztását főleg az amöbiasis fokozott veszélye miatt kell kerülni.

Új fejlesztés javítja az inkontinenciával élők életminőségét

2025. június 25.

Jelentősen csökkenthető a műanyaghulladék az új higiéniai eszközzel

Napjainkban, az idősebb korosztály növekvő arányával, illetve az egészségtudatosság erősödésével, egyre nagyobb figyelmet kap a személyes higiénia és inkontinenciakezelés területe. Az érintettek keresik a diszkrét, kényelmes és fenntartható megoldásokat. Fontos, hogy az enyhe vizeletcsepegéssel élők életminősége ne sérüljön, és mindennapjaikat magabiztosan élhessék. Számukra jelenthet új dimenziót az az innovatív fejlesztés, amely rangos elismerésben részesült az Inno d’Or – Év Innovációja 2025 díj átadóján.

Az idén ötödik alkalommal rendezték meg a Trade magazin által életre hívott Inno d’Or – Év innovációja versenyt, amelyen évről évre olyan értékteremtő vívmányokat jutalmaznak, amelyek egy jól meghatározható fogyasztói igényre nyújtanak megoldást, valamely nevesíthető trendbe illenek, vagy egy meglévő, meghatározható igényből inspirálódott fejlesztés eredményei.

A Személyi Higiénia kategória nyertese idén a női és férfi változatban is elérhető MoliCare® mosható, cserélhető betétes nedvszívó alsónemű lett, amely új irányt jelöl ki a modern inkontinenciakezelésben és intim higiéniai termékfejlesztésben. A termék különlegessége a szabadalmaztatott technológiában rejlik: a diszkréten elhelyezett, eldobható, cserélhető betét egy rejtett zsebben kap helyet az újrahasználható alsónemű belsejében. Ez a kialakítás egyszerre biztosít magasabb szintű védelmet és intimitást, hiszen ugyanolyan megjelenést és kényelmet nyújt, mint egy hagyományos alsónemű.

A betétek belső magja a folyadékot gélállagúvá alakítja, akár 30 teáskanálnyi vizeletet képes elzárni, ezzel biztosítva a száraz és biztonságos érzést. Emellett a kellemetlen szagokat is semlegesíti és akár 12 órán keresztül is viselhető – a felhasználó egyéni állapotától és a vizeletvesztési mennyiségtől függően. A betétek egyszerűen eltávolíthatók és cserélhetők a nap folyamán, garantálva a frissességet és a komfortot.