Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Győzd le a félelmeidet! Íme a 7 legjobb félelemoldó technika

Érdekességek2019. január 28.

Mi lesz, ha kirúgnak, ha elfogy a pénzem, ha nem lesz mit ennünk, ha megcsal, ha megbetegszem rákban, ha nem tudom fizetni a hitelemet, ha nem engem léptetnek elő? Ismerős valamelyik, talán több is? Mindannyiunkban munkál valahogy a félelem, ám megtanulhatjuk a saját javunkra fordítani, még akkor is, amikor már elértük a rettegés gyötrő fokozatát.  

1. Az első lépés: azonosítsd a félelmet!
Az emberi természet velejárója, hogy félünk az ismeretlentől. Sok olyan félelmünk van, amelyek csak azért tűnnek olyan veszélyesnek, mert valahol a lelkünk mélyén lappanganak, mivel nem akarunk tudomást venni róluk. Valójában éppen ez az elfojtás adja azt az erőt, amivel negatív érzelmeket keltenek bennünk és gátolnak a cselekvésben.

Mihelyt azonban feltérképezzük félelmünk tárgyát, máris ismeretségi viszonyba kerültünk vele. Azt a problémát, amelyet alaposan ismerünk, sokkal könnyebben meg tudjuk oldani, mintha egy tudatlanságból óriásira növesztett fantommal kellene viaskodnunk. Ha pontosan körülhatárolod az érzéseidet, gondolataidat, már azzal csökkented a félelem rád gyakorolt hatását!

2. Használd a fantáziádat – a legnegatívabbat!
Képzeld el a legrosszabbat, ami a félelmeddel összefüggésben történhet veled és kezdj el megoldásokat, lehetséges forgatókönyveket gyártani. Ez a lépés óriási segítség abban, hogy ráébredj: rendelkezel egy halom lehetőséggel, ha esetleg tényleg valóra válna az, amitől félsz.

3. Emlékeztesd magad az erődre!
Idézz fel olyan nehéz helyzeteket az életedből, amikor valami szörnyű dolog történt veled, ami igazán padlóra küldött. Például kirúgtak, elfogyott a pénzed, elhagytak, meg kellett tenned valami nemszeretem dolgot. Hogyan oldottad meg a helyzetet? Korábbi sikereinket hajlamosak vagyunk elfelejteni, pedig az önbizalmat és a pozitív életszemléletet valósággal feltuningolja, ha rendszeresen tudatosítjuk elért eredményeinket és jó tulajdonságainkat.


4. Tanulj másoktól!
Amikor a félelem bénító szorításában vagyunk, radikálisan lecsökken a kreativitásunk és a problémamegoldó képességünk: egyszerűen nem jutnak el a tudatunkig a megoldások, mivel nem vagyunk befogadó állapotban és az agyműködésünk is beszűkült. Mások jó példái viszont ilyenkor is inspirálóan hathatnak és újra reményt adnak, amikor egyedül nem vagyunk képesek pozitívan látni.

Ilyenkor kérj másoktól segítséget – kérdezd meg, ők hogyan kezelnének egy olyan problémát, amivel éppen küzdesz vagy meséljenek arról, hogyan oldották meg a legfélelmetesebb helyzeteket az életükben.

Ha félretéve a szégyenérzetedet, képes vagy másokkal megosztani a félelmeidet, még akár az is megtörténhet, hogy egy-két beszélgetés során kiderül: amitől annyira rettegtél, teljességgel alaptalan. Gyakran előfordul, hogy kizárólag a saját szűklátókörűségünk tart minket csapdában.

5. Lásd a félelmet annak, ami: a kreativitás és változás hajtóereje
A félelmek sokszor azért váltják valóra magukat az életünkben, mert így tudjuk megmutatni magunknak, milyen kreatív, talpraesett, nagyszerű emberek is vagyunk. Előfordul, hogy valami olyasmitől félünk, ami valójában pozitív változást fog hozni az életünkbe, csak éppen ezt nem vagyunk hajlandóak elfogadni. Az embert próbáló helyzetek (például egy súlyos betegség, egy szerettünk halála) mindig kimozdítanak kényelmes komfortzónánkból, és arra késztetnek, hogy túlnyúljunk saját ismert határainkon. Például lehet, hogy automatikusan féltjük a munkahelyünket és egy elbocsátást elsőre tragédiaként élünk meg, ám később kiderülhet, ez volt az a momentum, ami zöld utat adott az életünkben szükségessé vált pozitív változásoknak.

6. A szándék hatalma
Saját életünkért teljes körű felelősséggel tartozunk: hatalmunkban áll így vagy úgy dönteni, ezt vagy azt megteremteni az életünkben. Dönthetünk arról is, hogy egy helyzetben félelmet vagy kihívást látunk, megpróbáljuk megoldani vagy elmenekülünk előle. Amikor a problémákra képes vagy kihívásokként tekinteni, akkor máris kevésbé félelmetesek, kevésbé kötnek gúzsba érzelmileg és mentálisan. Ha a megoldás megteremtésére összpontosítasz, nem a problémán való rágódásra, az óriási plusz energiát ad! A panaszkodás pedig ugyanígy – rengeteg értékes energiát vesz el.

7. A tudatalatti felszabadítása
A félelmeinkkel való szembenézés gyakran azt követeli meg, hogy szemügyre vegyük személyiségünk árnyékos oldalait is és szembesüljünk olyan rejtett, tudatalatti összefüggésekkel, amiket inkább ellepleznénk magunk és mások elől is. A tudatalatti különleges birodalmának bevilágításához ma már jónéhány módszer rendelkezésünkre áll a pszichológia módszereitől kezdve a regressziós hipnózison keresztül a különféle spirituális technikákig. Ha egy félelemmel végképp nem boldogulsz, érdemes olyan módszert találnod, ami számodra működőképes, legyen az az álomszimbológia, a kineziológia vagy a spirituális választerápia.

Mi történik, ha mégis valóra válik egy félelmed?
A valóra vált félelem új helyzetet teremt az életünkben, éberségre és a fontos dolgok felismerésére késztet. Ez a helyzet gyakran megmutatja, hogy nem áll meg az élet, és számos olyan rejtett erőforrásunk van, amelyekről csupán elfelejtkeztünk, amíg a félelmeinkkel voltunk elfoglalva. Bármelyik pillanatban dönthetsz: hagyod, hogy a lelked mélyén csendben növekedjen a félelem vagy megnézed, mit tudnátok egymással kezdeni.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.