Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ha az egész családot eléri a hányás és a hasmenés

Érdekességek2018. február 11.

Mindkét gyermekem és a férjem is hasmenéses és hánynak. A kisfiam „hozta haza” az óvodából a megbetegedést. Tegnap hirtelen kezdődően hasmenése lett és többször hányt. Az óvónők mondták, hogy az elmúlt héten többen is megbetegedtek hasonló tünetekkel az oviban. Mára már az iskolás lányom és a férjem is a „mellékhelyiséghez van kötve”, ugyanilyen tünetekkel. Itatnám őket teával, de a kisfiam azt mondta, hogy ő nem akar folyadékot inni, mert úgyis kihányja. Mit tegyek?

Úgy tűnik, valamilyen vírus okozta megbetegedésről lehet szó. Szem előtt kell tartani, hogy hasmenésnél és hányásnál alapvető fontosságú az elveszített folyadék pótlása. Ihat akár cukrozatlan gyümölcslevet is vagy csapvizet a gyerek, ha mást nem akar. Az sem baj, ha húsleves vagy zöldségleves formájában jut a folyadékhoz. A lényeg, hogy mindig fogyasszon bőséges mennyiségű folyadékot, akár kedvére való ez, akár nem. Célravezetőbb, ha kortyonként, apránként veszi magához a folyadékot a beteg, mert így az nagyobb eséllyel hasznosul a szervezetben.

Az elvesztett sókat és cukrot is pótolni kell.

Erre a célra speciális elektrolit-pótló készítmények szolgálnak. Szükséghelyzetben azonban házilag is készíthető elektrolit- és cukorpótló folyadék sóból, cukorból és vízből. Nem túl finom, de ezt kell lassan kortyolgatva, több részletben meginni.


Van valami olyan patikaszer, amivel hamarabb kilábalhatnánk a bajból?

Gyermekeknél az aktív szén lehet az első választás. Az aktív szén 3 éves kor felett alkalmazható,- de persze a kamaszok és a felnőttek is szedhetik. Az aktív szén a kórokozókat, illetve azok méreganyagait köti meg a bélben, és távolítja el a szervezetből. Vásárolható aktív szén tablettás vagy kapszulás formában. Ha a tabletta bevétele problémát okoz a gyermeknek, akkor célszerű a tablettákat elporítani, vagy a kapszulás formában vásárolt aktív szenet a kapszulákból kiönteni, és azt kevés folyadékkal elkeverve bevenni. Az sem probléma, ha a gyermek szétrágja a széntablettát, és úgy nyeli le. A betegtájékoztatókban szerepel, hogy életkortól függően napi maximum hány tablettát vehetnek be a gyermekek, illetve a felnőttek. Ne aggódjon, ha a beteg foga, nyelve és szája fekete színű lesz a széntől, ez hamar el fog múlni. Attól se ijedjen meg, ha a széklete is fekete lesz, mert azt az aktív szén színezi feketére.

Létezik egyéb hatóanyag is. Már csecsemőkortól alkalmazható a dioszmektit tartalmú, szuszpenzió készítésére szolgáló por. Ez a szuszpenzió védőréteggel vonja be a bélcsatorna nyálkahártyáját, így az kevésbé lesz ingerelhető, ritkább lesz a székletürítés.

 Van otthon loperamid-tablettánk. Azt adhatom a gyerekeknek és a férjemnek?

Sokan ismerik és használják a loperamid tartalmú készítményeket, amik a bél perisztaltikus mozgásának a mérséklése révén fejtik ki hatásukat. Tudni kell azonban, hogy a loperamidos gyógyszereket csak 12 évnél idősebb korban szabad használni. Abban az esetben is a betegtájékoztatóban írtaknak megfelelően kell szedni, ügyelve a túldozírozás elkerülésére, ugyanis a hasmenés tüneteit érezhetően enyhítő loperamid hatása a kívánt hatással ellentétesre is válthat, azaz a hasmenés abbamaradását követően a betegek székrekedésre panaszkodhatnak.

Említenék még egy „újdonságot”. Hazánkban pár éve jelent meg egy új, a hasmenés kezelésére alkalmas hatóanyag, a racekadotril. Ez a hasmenéssel járó fokozott víz- és sókiválasztást gátolja a bélben, már a folyamat kezdeti lépésénél, így a folyadékvesztést normalizálja, a kiszáradás kivédésében segít, de nem akadályozza meg azt, hogy a hasmenést okozó baktériumok vagy vírusok kiürülhessenek a bélcsatornából. Racekadotrilos gyógyszert a felnőttek vény nélkül vásárolhatnak, a gyermekek számára az orvosnak kell felírnia azt.

Mennyi időbe telik, mire helyreáll a szokásos rend az étvágyukban és táplálkozásukban?

Jó esetben mindössze néhány napról van szó. Hasmenés alatt sajnos mindig felborul a bélflóra egyensúlya. Annak a mielőbbi rendezésében a pre- és a probiotikumok segíthetnek. Ha ezeket már a hasmenéses napjai alatt elkezdik szedni, akkor hamarabb rendeződhetnek a panaszok. Sőt, az is segíthet, ha a panaszok megszűnése után még körülbelül egy hétig folytatják a jótékony baktériumok szedését.

Megússzuk orvos nélkül ezt a hasmenéses-hányásos betegséget?

Tegyenek meg minden lehetségest a folyadékpótlás érdekében! Ha az erős hasmenés és hányás miatt a gyermek sok folyadékot veszít, amit nem tud pótolni, láza van, netán erőtlen és szédül, vagy véres a széklete, akkor forduljon vele orvoshoz!

Ha az orális rehidráló oldat készítéséhez nem tud gyógyszertári készítményt beszerezni, szükség esetén házilag is készíthető rehidráló oldat.

Készítsünk orális rehidráló oldatot – házilag

  • 1 teáskanál konyhasó és
  • 8 teáskanál kristálycukor
  • 1 liter vízben oldva
  • 1 csésze narancslé vagy két banán hozzáadásával

 

Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.