Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Használd ki a kánikulát - tervezz karrierutat!

Érdekességek2024. július 27.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Csinálj inkább valami hasznosat! Tervezz karrier utat magadnak, ezt a gép előtt ülve is megteheted! Hogy mi a karrierút? Hogy kell karriert tervezni? Elmondja a karrier tanácsadó!  

Amikor az ember még nem tudja, mit is akar csinálni, könnyebb dolga van, mert megkérdez egy szakértőt aki végigvezeti. ha viszont már sok mindent kipróbált, akkor kicsit nehezebb, hogyan is lehet jól összefésülni a kazánkovácsi tapasztalatokat a coach diploma mellett szerzett kötőgépkezelői kurzussal, és hogy lesz így belőlünk kutyakiképző? Nincs lehetetlen - csak kell egy jó karrierút tanácsadó. 

Mi is az a karrier út tervezés?

Nem valami úri huncutság .Már két évszázaddal ezelőtt Magyarországon is ismert volt a karrier tervezés, csak akkor még nem ezzel a szóval illették. Régóta ismert módja volt ennek, amikor a gyermeket az édesapja elvitte néhány mesteremberhez, akik megnézték a gyermek képességeit, és eszerint választották ki maguk mellé. A gyermek affinitása szerint valamilyen szakmát tanulhatott- ezért a család gyakran fizetett is eleinte, s a gyermek a munkájáért később kapott fizetést. A gyermek először végigment a szakma tanulásának minden fázisán, tanonc, inas, segéd lett, és a legvégén, ha mestervizsgát tett, világot látni indult, majd a legjobb átvehette mesterének üzletét, vagy saját mesterségbe kezdhetett. Ezek a szép régi szavak ma ugyanígy megvannak, s a karrier útját ma sem kell másként megtervezni, mint annakelőtte, csak ma már nem apák döntik el fiaik helyett, merre is kell menni, hanem a pályaválasztásban járatos szakemberek segítenek.

A legjobb fiatalon kezdeni!

A fiatalok már a középiskolába való bekerüléssel elkezdik - még ha nem is tudnak róla - karrier ívüket tervezni. Ha már jócskán kinőttünk ebből a korból, akkor is érdemes visszagondolunk arra, hogy milyen volt a mi középiskolai életünk? Mi mindent csináltunk akkor? A fiatalok ilyenkor különféle klubokba tömörülnek, igen aktívak és ha az iskola jó, akkor az aktivitás építő és pozitív a karrier útjukra nézve is. Iskola újság szerkesztése, diákönkormányzati tisztségek, mellékes munkák amik ebben az életkorban már a karreiertervezés alapjait lerakhatják.


Tévedés, hogy csak az egyetemet végezetteknek való!

A karrier ív megtervezése, a célok kitűzése akár egy 8 általánost végzett ember esetében is működhet! Tévedés hogy csak egyetemet végzettek számára van ennek létjogosultsága! Sőt az is tévedés, hogy mondjuk 35-40 év felett már nem érdemes ezzel törődni. Ebben az életkorban is rengeteg olyan kérdés lehet, amit érdemes tervezni, hogy a nyugdíjas éveink rendben legyenek.

Krízisben gyakrabban van rá igény

A legtöbb ember akkor tervez karriert, ha krízisbe kerül. Az úgynevezett "életközepi válság" idején nagyon sok gellert kapott, félrecsúszott pályaívet szeretnének az emberek korrigálni, de ilyenkor ezt már nagyon nehéz, noha még mindig nem lehetetlen. A pályakorrekció fiatalon könnyebb, de valahogy a fiatalabb korosztály nem érzi olyan súlyos krízisnek a pályatévesztést. Egyszerűen alig képesek felmérni, bele sem gondolnak, hogy az a munka amiben rémesen érzik magukat, mondjuk 40 év elteltével még rejthet-e bármi vonzót.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

A legtipikusabb krízisek, amikor karrier tervezésre van szükség:

- Szülés után - gyakran az anyák nem akarnak többé visszatérni abba a pozícióba, ahonnan 2-6, vagy még több évvel ezelőtt eljöttek, sőt gyakran a pozíció sem várta már meg őket. Ilyenkor nagyon bölcs döntésekre van szükség
- Ha pályakorrekción törjük a fejünket, átképezzük magunkat valamilyen más területre és úgy döntünk, hogy később azon a pályán akarunk érvényesülni. Ilyenkor a tanulás megkezdésekor és befejezésekor is érdemes egy pályaívet felvázolni magunk előtt.
- Ha vállalkozni szeretnénk - ez egy különleges dolog lehet. Vallom, hogy nincs kényszer-vállalkozás. Ha valki egyszer elhatározta magát erre a lépsére, az akár jól is csinálhatja és karriert építhet magának. Jó karrier tervvel (üzleti tervel) nyerő lehet, bárhány éves is.
- Ha fiatalon munkába akarunk lépni, és a legjobbat karjuk kihozi önmagunkból,
- Ha idős korunkban elbocsátottak az állásunkból, és olyan területen dolgoztunk ahol idősebb embernek már nincs esélye.
- Ha csak egyszerűen elégedetlennek érezzük magunkat ott ahol vagyunk, és úgy érezzük, hogy ez így nem mehet tovább

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Sárgás lerakódások a szemnél? Ellenőriztesse a koleszterinszintjét!

2024. augusztus 28.

A magas koleszterinszint az esetek zömében csak a következményeivel hívja fel magára a figyelmet, azonban a szem körül látható jelei is lehetnek. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a kezelés kiemelt jelentőségéről beszélt. 

Koleszterin-lerakódás a szem körül 

A magas koleszterinszint egyetlen kivétellel nem jár látható tünetekkel. Ez a kivétel pedig a szemhéj bőrén látható koleszterin-lerakódás. Ezek a sárgás, a felszínből kitüremkedő sárga foltok a xantelazmák, amelyekről ismert, hogy nagy mennyiségű koleszterint tartalmaznak. Ugyanakkor  nem minden magas koleszterinszinttel rendelkező személynél fejlődnek ki ezek a látható foltok.

Mielőtt mindenért a túl sok zsíros táplálékot okolnánk, fontos tisztában lenni azzal, hogy koleszterin két úton kerülhet a szervezetünkbe. Egyrészt állati eredetű ételekkel vihetjük be őket (vagyis például a vegánok egyáltalán nem visznek be koleszterint), másrészt a májunk is termel ilyen anyagot. Tehát létezik örökletesen magas koleszterinszint is, amit leginkább életmóddal lehet kordában tartani.

A megtermelt koleszterin egy részét aztán a szervezet átalakítja epesavakká, és a koleszterin egy része a széklettel távozik, egy másik része viszont az eperendszeren, bélrendszeren keresztül visszaszívódik. Ez egy bizonyos mennyiségig hasznos, hiszen a koleszterin a sejtek alkotóeleme, azonban ha magas a vérben a koleszterinszint, az a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából káros, mert a felesleg lerakódik az erekben.

Különbség az LDL és a HDL között

Ha a vérzsírokat ultracentrifugálással szétválasztjuk, két frakciót kapunk: az alacsony sűrűségűt (LDL), és a magas sűrűségűt (HDL). Ezek koleszterinnel képzett vegyületei keringenek a vérünkben, azonban ha a szintjük bármilyen ok miatt kórosan megemelkedik, jelentősen megnő a szívinfarktus, a stroke (szélütés) és a végtagi érszűkület kockázata. 

Az úgynevezett káros koleszterin (LDL) szintje és a szív-érrendszeri betegségek különösen szorosan összefüggnek egymással. Ha a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, és a szervezet nem képes lebontani, az az artériák falában rakódik le. A tartósan magas vérzsírszint miatt az érfalakon ásványi anyagokból, zsírból álló lerakódások (plakkok) alakulnak ki, melyek csökkentik az erek rugalmasságát, szűkítik az átmérőt. 
Mindezek miatt az erek egyre kevésbé képesek a megfelelő vérmennyiséget átengedni, ami miatt a környező sejtek kevesebb oxigént kapnak, és a szervek működése alapvetően károsodhat. Végzetes esetben az ér el is záródhat, ami szövetelhaláshoz vezet.

Búza finomság

2024. augusztus 28.

Búza édesen, aszalt gyümölcsökkel! Bizonyos népek karácsonyra készítik ünnepi ételként.

A búzát glutén érzékenységben szenvedők semmilyen formában nem fogyaszthatják.

Hozzávalók:
4 csésze búza tisztítva, megmosva, egy éjszakán át áztatva
2 csésze mazsola megmosva
2 csésze dió
különféle befőttek
méz
2 csipet tengeri só

Elkészítés:
A búzát puhára főzzük, kétszeres mennyiségű enyhén sós vízben. Ha kész, tiszta konyharuhára terítjük szikkadni. Egy csészényit félreteszünk. A többihez hozzátesszük a diót és a mazsolát és kis lyukú húsdarálón, vagy aprótógépben ledaráljuk. A félretett főtt búzát hozzákeverjük, esetleg kevés mézet is teszünk bele. Kis tálkákba adagoljuk, különféle befőttekkel.
Harmonet tipp: a mazsolát akár datolyával is pótolhatjuk, különleges ízt kapunk. 

A délszláv népeknél elmaradhatatlan karácsony esti étel, Magyarországon azonban az új kenyér ünnepén, akár kenyér helyett, desszert gyanánt is kipróbálhatjuk.

Szívpanaszok a horkolás és az alvászavar miatt?

2024. augusztus 27.



Főként a nőknél figyelték meg az összefüggést a horkolás, az éjszakai légzéskimaradás és a szív-érrendszer funkcióinak romlása között. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta az összefüggésekre és a kivizsgálás szükségességére hívta fel a figyelmet.

Az alvászavarok más betegséghez is vezethetnek

A Radiological Society of North America korábbi kongresszusán ismerhették meg az érdeklődők azt a tanulmányt, amely szerint mind a horkolás, mind az alvási apnoé, vagyis az éjszakai légzéskimaradás károsíthatja a szív-érrendszeri funkciókat – különösen a nőknél. Ráadásul nem kevés veszélyeztetettről van szó, csak az USA-ban 90 millió emberről tudható, hogy horkol és 18 millióról, hogy alvási apnoéban szenved. Ez utóbbi során először kimarad a légzés, majd az érintett jellemzően hirtelen, nagy légvételre riad fel. Jellemző, hogy az apnoé-betegek horkolnak is. 

Egyelőre nem világos, hogy az alvási apnoé milyen módon vezethet a szívbetegségekhez, de sok szakember úgy véli, mindenképpen emeli a magas vérnyomás rizikóját. Azért olyan nehéz ezt konkrét összefüggésbe hozni, mert azok közül, akik alvási apnoéval küzdenek, sokan társbetegségekkel is rendelkeznek, amelyek szintén összefügghetnek a kardiológiai betegségekkel. Mindenesetre az Amerikai Szív Szövetség állásfoglalása szerint azoknak, akiknek kezelték az alvászavarát, a vérnyomásuk is csökkent. Ugyanakkor alvásszakértők az elhízást is összefüggésbe hozzák az alvási apnoéval, sőt, egy ördögi körként ábrázolják a problémát.

A nők nagyobb kockázattal néznek szembe

A kutatók egy nemzetközi egészségügyi adatnak állományából 4877 személy adatait elemezték, akik valamennyien részt vettek kardiológiai MRI felvételen. Három csoportra osztották őket: az egyik csoport apnoéval élt, a másik csoport horkolónak vallotta magát, a harmadik csapat egyik problémáról sem számolt be. Amikor a szakértők összehasonlították a horkolókat a tünetmentesekkel, nagy különbséget fedeztek fel a nők és a férfiak szívének bal kamrai tömegével kapcsolatban. A nőknél észlelt megnövekedett tömeg pedig arra utal, hogy a szívnek erősebben kell dolgoznia, hogy kielégítse a test szükségleteit. Ebből pedig azt a konklúziót vonták le, hogy a horkolással és/vagy apnoéval küzdő nők nagyobb szív-érrendszeri veszélyeknek vannak kitéve.