Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Havibaj vagy piros betűs ünnepnapok?

Érdekességek2023. február 26.

A nők többségének életét (akár titkolja a társadalmi szokásoknak megfelelően, akár nem) többnyire megkeseríti a menstruáció és a vele járó tünetcsoport, szinte egyöntetűen a pokolba kívánjuk a valójában nőiességünk esszenciáját jelentő néhány napos eseményt, kevesebbnek, tisztátalannak érezzük magunkat, amikor éppen "megvan".  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Vajon a természet, a tökéletes alkotó tényleg ki akart szúrni velünk, amikor havonta néhány nap „szenvedésre” ítélt bennünket? Vagy lehetséges más, pozitívabb módon is viszonyulni a havivérzésünkhöz? 

Betegség, amelyet gyógyszerekkel kell kezelni?
A tampon- és betétreklámok szinte egytől egyig azt sugallják, hogy a nőnek kötelessége ilyenkor is fittnek és energikusnak lennie, és ugyanazt az életet élnie, mint máskor és 100 %-osan teljesítenie otthon és a munkahelyén egyaránt.

Az általános felfogás az, amelyet egyébként egyértelműen támogat a család és a munkahely is, hogy ez egy egészségügyi probléma, szinte betegségszámba menő nyűg, amit maradéktalanul kezelni kell, lehetőleg úgy, hogy a környezet ebből ne vegyen észre semmit.

Így már nekünk, nőknek is természetes, hogy a „nehéz napokon” tömjük magunkba az erősebbnél erősebb fájdalomcsillapítókat és igyekszünk úgy tenni, mintha minden rendben lenne.

Tisztább, szárazabb, biztonságosabb érzés?
Ez a természetes élettani folyamat mára illetlenné, mocskossá, takargatnivalóvá vált a szemünkben. Ezért, hogy környezetünket megkíméljük a látványtól és a szagoktól, hajlandóak vagyunk megvenni a „láthatatlanként” reklámozott vagy egyenesen illatosított (!) betéteket is, hiszen az élelmes gyártók természetesen erre is gondoltak.

Mára eljutottunk odáig, hogy csak a vérzést, a fájdalmat és a szokásos napi rutinra való alkalmatlanságot látjuk ebben az összetett testi-lelki folyamatban, és kizárólagosan arra törekszünk, hogy mindezeket a kellemetlenségeket kiiktassuk egy „tisztább, szárazabb, biztonságosabb” érzés érdekében. 

A misztikus női természet
Vajon tényleg ez volt a természet, a tökéletes alkotó célja, hogy a nőket havonta néhány nap „szenvedésre” ítélje? Ideje felülvizsgálni a régi mítoszokat, amelyek szerint a nő büntetésként kapta a havibajt bizonyos ősi tettei megtorlásaként.

Spirituális szemszögből a nő befogadó, elfogadó, passzív, ciklikus lény ellentétben férfi párjával, az aktív, megvalósításra törekvő, lineárisan gondolkodó, szellemi erővel – erről árulkodnak eltérő formájú nemi szerveink és a hozzájuk kapcsolódó szimbólumok is. (Nő – kör, spirál, Férfi - egyenes, bot, pálca stb.) 


EGY-ség az élet és halál körforgásában
A női természet sajátja az élet körforgásának szerető támogatása, fenntartása és elfogadása. Ez a női bölcsesség tükröződik a női ciklus Hold-ciklusokhoz hasonló folyamatában is, ami hónapról hónapra a születés-virágzás-halál körforgását testesíti meg, mintegy újra és újra figyelmeztetve a nőt a természet örök rendjére és saját regenerációs képességére.

A nő könnyebben maradt közeli kapcsolatban a természeti erőkkel, a Hold és az elemek változásaival, saját ösztönösségével. A nő legbensőbb lényéből fakad az emberi élet változásainak békés elfogadása: az életet a halállal együtt, a virágzást az elmúlással együtt, a ragyogó emberi természetet árnyoldalaival együtt, egységben érzékeli.

Piros betűs ünnepnapok?
A menstruáció egyfajta tisztulás, a régi, elavult elengedése, átalakítása, felkészülés az új ciklusra, és ez bizony sokszor fájdalommal jár. Érdemes ezt elfogadni, semmint mindenáron gyógyszerekkel küzdeni ellene. Természetesen minden nőnél előfordul igazán fájdalmas menstruáció, amikor szükségét érezheti egy-két csillapító gyógyszernek, de ebben az esetben sem árt a mértékletesség.

Lenyűgöző a női természet, hogy a régi elengedését testi szinten is lehetővé teszi számunkra havi rendszerességgel. Emellett a fájdalom csak egyfajta kellemetlen „mellékhatás”, ami gyengéden visszahelyez a testünkbe, és amivel meg lehet barátkozni, hiszen saját női mivoltunkból fakadó, folyton megújuló teremtő erőnkre hívja fel a figyelmünket. 

Ünnepeld a megtisztulást!
Amikor érzed a kezdődő görcsöket, fájdalmakat a testedben, teremts alkalmat egy rövid elengedő szertartásra vagy meditációra. Mondj köszönetet a testednek, hogy ebben a hónapban is lehetővé teszi számodra a tisztulást, a régi dolgoktól való megszabadulást. Írj listát azokról a tulajdonságaidról, rossz szokásaidról, emlékeidről vagy érzéseidről, amiktől úgy érzed, már ideje megválnod, mert nem támogatják tovább a fejlődésedet. Gyújts gyertyát és égesd el azzal a szándékkal, hogy hajlandó vagy őket elengedni – a tűz elem mágikus ereje segít a megtisztulásban. 

Légy gyengéd önmagadhoz!
A menstruáció, mint minden mélyreható testi-lelki változás, fájdalmakkal, vérzéssel, hormonszint-ingadozással járó átalakulás, sebezhetőbbé és érzékenyebbé teszi a nők nagy részét, sokan ingerültek, hisztisek és akár elviselhetetlenek is tudunk lenni a menstruáció előtt és közben. Fogadd el azt, hogy ezeken és a megelőző napokon esetleg visszahúzódóbb, elesettebb és kevésbé aktív vagy, gyengédségre, egyedüllétre, netán lustálkodásra vágysz.

Tudatosítsd, hogy ez a bensőséges folyamat csak rólad szól: gondoskodj magadról aktuális állapotodnak megfelelően. Lehetőség szerint ne vállalj többet ilyenkor, mint amennyire képes vagy, esetleg időzítsd ekkorra a fokozott elmélyülést, kreativitást igénylő feladatokat.

Fejezd ki önmagadnak támogató szeretetedet, nagyrabecsülésedet

Figyelj befelé!
Sokan ilyenkor öntudatlanul is befelé fordulnak, mintegy összegezve a lezáruló ciklust. A vérzés megindulását megelőző és követő néhány nap kifejezetten alkalmas önreflexióra, önvizsgálatra, - szentelj elég időt és figyelmet önmagadnak.

A menstruáció megtanít a saját magunkról való gondoskodásra és felelősségvállalásra is. Ha megadjuk magunknak azt az elfogadó szeretetet, törődést és gyengédséget, amire ilyenkor különösen szükségünk van, képesek leszünk más módon viszonyulni a környezetünkhöz és az is hozzánk. 

Használd a teremtő erődet!
A menstruáció során gyakran kreatív energiáink is felszabadulnak, az emelkedő ösztrogén-szint pozitívan befolyásolja szellemi tevékenységeinket. Nem véletlen, hogy sok nő azokon a napokon hegyeket tudna megmozgatni, és levertség helyett a teremtő erőit érzi magában áradni. Bizonyos dél-amerikai indián törzsek asszonyai saját menstruációs vérükkel öntözik földjeiket a termékenységért.

Könnyen lehet, hogy a havivérzésünkhöz való hozzáállásunk változásával ezeket a napokat tartjuk majd a legkreatívabb, legbensőségesebb vagy akár legenergikusabb időszaknak. 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Itt a tavasz, és a szemallergia is

2025. április 29.

A tavaszi napsütés sokak számára nem csak örömöt, hanem kellemetlenséget is hoz. A pollenszezon kezdetével milliók életét érinti a szemallergia. A pollenhelyzet súlyosbodik és egyre több ember életminőségét rontja. Az Alensa körképe szerint a szemallergia globális kihívást jelent, és a megoldás a megelőzésben rejlik.

Az allergia terjedése

Az allergének olyan külső anyagok, amelyek allergiás reakciót váltanak ki, a légzőrendszeren, emésztőrendszeren vagy a bőrön keresztül juthatnak a szervezetbe. Minden beteg egyedi küszöbértékkel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ugyanaz a mennyiségű allergén, ami az egyik személynél tolerálható, másoknál súlyos reakciót válthat ki. Az allergiás rhinitisben szenvedő betegek gyakran tapasztalnak szemtüneteket is, mint például viszketést, irritációt, kivörösödést vagy könnyezést, ezt allergiás kötőhártya-gyulladásnak is nevezzük. Az allergiás reakció a szemhéjat is érintheti, a területén duzzadás, börpír, víszketés és ritka esetekben ekcéma is megjelenhet. A szemallergia lehet szezonális – tarthat a tavaszi, őszi időszakban, amikor a pollenek koncentrációja magasabb a levegőben, vagy lehet állandó, ha az érintett szőr és por allergiában is szenved.

A pollen-allergiában szenvedők számának növekedése világszerte megfigyelhető, különösen a fejlett országokban és a városi környezetekben élők körében. Míg az Egyesült Államokban évente körülbelül 85 millió felnőtt szenved allergiás náthában, a helyzet világszinten egyre aggasztóbb.

Itthon sem jó a helyzet

Magyarország helyzete különösen aggasztó az allergiás megbetegedések szempontjából, ugyanis hazánk Európa egyik allergizálóbb területe a parlagfű tekintetében.  A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy a magyar lakosság közel 25%-át érinti a parlagfű-allergia. A helyzet az ország déli részén a legsúlyosabb, ahol a szezonális allergiás rhinitisben szenvedő felnőtt betegek több mint 80%-ánál mutatható ki parlagfű-érzékenység a bőrtesztek során. A parlagfű térnyerése hazánkból indult, és innen kezdte meg térhódítását Közép- és Kelet-Európában. A probléma nem csak önmagában a parlagfű jelenlétében rejlik, hanem abban is, hogy az európai pollentérkép folyamatosan változik. Sokak számára egyes fűfajták, gyomnövények és csalánfélék virágai is allergizáló lehetnek.  Ezt befolyásolják olyan kulturális tényezők is, mint például új növényfajok, mint például a nyír-, a ciprus vagy a tölgyfák  betelepítése a városi parkokban, valamint a klímaváltozás hatásai. E miatt a magyar lakosságnak nem csak a parlagfűvel kell megküzdenie, hanem egy folyamatosan bővülő allergén-palettával is, ami még inkább próbára teszi az érzékeny szemeket és légutakat.

Emésztő gondok – A puffadás, és étrendi megoldásai

2025. április 28.

Mit tud a FODMAP étrend?


A FODMAP nem egy újabb divatdiéta, hanem orvosi bizonyítékokkal és klinikai vizsgálatokkal alátámasztott terápiás étrend, melyet az irritábilis bélszindróma (IBS) kezelésére dolgoztak ki az ausztráliai Monash Egyetemen.
Az alacsony FODMAP étrend az egyetlen bizonyítékokon alapuló és hatékony étrend az IBS kezelésében, melyet a hazai szakmai irányelv is egyértelműen javasol.
Irodalmi adatok szerint IBS-es betegeknél az alacsony FODMAP diéta hatására 74-86%-ban csökkenek az emésztőrendszeri tünetek.
A FODMAP étrend IBS-en kívül számos betegség gyomor-bélrendszeri tüneteinek enyhítésében is hatásosnak bizonyult, mint például gyulladásos bélbetegségek, SIBO, funkcionális diszpepszia, endometriosis és a hasfájós csecsemőknél (itt a szoptató édesanyának kell követnie az étrendet).
Az diéta betarthatósága szempontjából fontos, hogy helyettesítésen és nem kizáráson alapul, így például a magas FODMAP tartalmú alma helyett narancsot, míg a fokhagyma helyett metélőhagymát választhat a páciens.


Mi a puffadás? Miért puffadunk?


A puffadás szubjektív gáz-, nyomás- és teltségérzetet jelent, mely jelentkezet a has felső, középső vagy alsó részén. A páciensek gyakran úgy írják le ezt a jelenséget, hogy olyan „a hasam, mint egy lufi”, vagy „mintha várandós lennék”. (1)
Nem kell, hogy egyedül érezzük magunkat, ha érintettek vagyunk. A puffadás az átlag népesség 16-31%-ában fordul elő, az irritábilis bélszindrómában (IBS) szenvedőknél pedig ennél is magasabb arányban: 66-90%-ban. (Az IBS olyan emésztőrendszeri betegség, amikor nem mutatható ki szervi ok a beteg tünetei és a hasi fájdalom között.)
A puffadás kialakulását tekintve összetett jelenség, társulhat felszívódási zavarokhoz (pl.: tej- és a gyümölcscukor malabszorbcióhoz, amely túlzott hidrogéngáz termelődéssel jár) és egyéb betegségekhez. A puffadás gyakori túlsúly esetén, ilyenkor a megnövekedett hasűri nyomás is hozzájárul ehhez a tünethez.
Étrendi szempontból puffadáshoz vezethetnek a nehezen emészthető, túl zsíros élelmiszerek, ételek és az ún. erjedő szénhidrátok, FODMAP-ok amelyekről az alábbiakban lesz szó.


Mi a FODMAP?

A FODMAP egy mozaikszó, azoknak a szénhidráttípusoknak a kezdőbetűiből „olvadt össze”, amik kerülendők vagy csak kis mennyiségben fogyaszthatók. Ezek az ún. fermentábilis vagy „erjedő”, rosszul felszívódó szénhidrátok: Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polios. A FODMAP-ok közös tulajdonsága, hogy:


a bélben található baktériumok bontják, fermentálják ezeket a szénhidrátokat gázképződés közben – a folyamat puffadáshoz vezethet
extra vizet kötnek meg a bélben, ezzel magyarázhatók az IBS hasmenéses tünetei
az extra víz és gáz a bélfal feszüléséhez, kitágulásához vezet, ami – különösen az arra érzékeny egyéneknél – fájdalommal jár. (2, 3, 4)
fontos! az élelmiszerek, ételek többsége nem sorolható az abszolút tiltott vagy az abszolút javasolt kategóriába – mivel azok FODMAP tartalma az elfogyasztott mennyiségtől is függ. Bizonyos konyhatechnológiai eljárásokkal, pl.: áztatással csökkenthető a FODMAP-tartalom. (3, 5)

Mi a véleménye a neurológusnak a migrén piercingről?

2025. április 28.

Aki krónikus migrénnel küzd, szinte mindennel hajlandó megpróbálkozni, amitől a panaszok enyhülését reméli. Így jutnak el néhányan a migrén piercingig, amelyről dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa mondta el a szakmai állásfoglalást és a véleményét.

Miért fontos a migrén kivizsgálása?

A fejfájás okainak felderítése során a betegek első körben rendszerint neurológushoz fordulnak, aki a panaszok függvényében további kivizsgálást javasolhat, akár belgyógyászati, akár szemészeti, fogászati téren és bizonyos esetekben képalkotó vizsgálat (CT, MR, érvizsgálat) elvégzése is szükséges lehet.
– A migrénes fejfájás kivizsgálása és kezelése mindenképpen orvosi feladat, már csak azért is, mert a nem megfelelő indikációval beszedett, jelentős mennyiségű fájdalomcsillapító további fejfájást generálhat, vagyis a kezelési mód lesz a kiváltó ok is egyben – hangsúlyozza dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa.
– Általában a rohamok súlyossága és gyakorisága határozza meg, milyen gyógyszert javaslunk. Vannak azonban általános szabályok, amelyek minden migrénes rohamnál igazak. Minél hamarabb, megfelelő gyógyszermennyiséget a megfelelő formában kell alkalmazni, az orvos utasításainak megfelelően. Ugyanakkor tudni kell, hogy specifikus rohamgyógyszert havi 10 alkalomnál többször nem ajánlott bevenni és szintén nem ajánlottak a kábító fájdalomcsillapítók sem.
Létezik megelőző kezelés is, az úgynevezett profilaxis, ami akkor javasolt, ha havi 4-5 alkalomnál gyakoribb, vagy hosszan tartó, az alkalmazott kezelésre nem reagáló fejfájások jelentkeznek. Ilyen esetben a betegnek folyamatosan kell szedni egy gyógyszert, azért, hogy ne alakuljon ki akár minden másnap a migrén. Ide tartozó szerek például bizonyos antidepresszánsok, epilepszia ellenes gyógyszerek, bétablokkolók– csakis megfelelő orvosi felügyelet mellett. Ugyancsak beválhat krónikus migrén ellen a Botox-terápia. A Botox-injekciókat a fej és a nyak területére injektáljuk, hogy a benne található exotoxin nevű anyag csökkentse azt a feszültséget, görcsösséget az adott izmokban, ami kiváltója lehet a migrénes rohamoknak. A kúraszerűen alkalmazott Botox-terápia már 10-14 napon után hatékony lehet, és ha 3 havonta megismételjük a kezelést, akár tartósan is meg lehet szabadulni a rettenetes migrénes fejfájástól. 

Milyen más módszerekkel próbálkoznak a migrénesek?

Egy 2002-es felmérés szerint a fejfájós páciensek 85%-a alkalmazott már valamilyen alternatív terápiát, és 60%-uk hatékonynak is érezte azt. Az American Headache Society és egy másik szervezet a Petasites hybridus (acsalapu) nevű gyógynövénnyel kapcsolatban fogadta el azokat a kutatásokat, amelyek szerint csökkenti a migrénes rohamok gyakoriságát és súlyosságát. (Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy alkalmazáskor rendszeresen ellenőrizni kell a májenzimek szintjét.) Kevésbé erős bizonyítékok támasztják alá néhány további étrend kiegészítő hatásosságát, de van, akinél beválik a magnézium, a B2 vitamin, a Q10 koenzim és a melatonin. Ugyancsak ebbe a kategóriába tartozik a masszázs, a jóga, az akupresszúra és az akupunktúra is.