Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogy vagy? - Válaszodból kiderül, milyen ember vagy!

Érdekességek2022. július 16.

Minden nyelvben létezik egy megfelelője. Az angol hogy ityeg a fityeg, (How do you do) a német vagy az orosz hogy megy neked, vagy hogy mennek dolgaid (Wie geht es Dir, vagy Kak gyelá) mind ennek megfelel. Ám azt, hogy te, mint ember, hogyan is vagy, csak a magyar kérdezi meg így, direktben. S csak a magyar szokott erre panaszkodni!  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Hogy válaszolsz a kérdésre? Légy őszinte magadhoz, esetleg gondold végig a mai és az elmúlt néhány napi találkozásaidat.  Vajon mi a tipikus válaszod? Keresd ki az alábbiak közül, vagy ha nem találod, a hozzászólásokhoz írd le – és ott kielemezzük Neked!

Egyre jobban – A fanatikus agykontrollosok innen ismerik meg egymást.  Jellemzője, hogy erőszakosan pozitívan szemléli a világot, ezért néha felszínes, néha pedig a pokol mély bugyraiban vergődik (olyankor biztosan átmegy panaszkodóba). Könnyen beszervezhető mindenféle MLM rendszerekbe, melyekben azonban soha nem ér el sikereket, mert kitartása hiányzik. Vonzódik az ezotériához, derűs, nyitott személyiség. Itt-ott angyalt lát, van nála jóskártya. 

Köszönöm jól – A klasszikus iskola udvarias példánya. Akármilyen pocsékul is néz ki, akkor is ezt feleli neked. Ha rákérdezel valódi állapotára, akkor sem fogja megmondani. Ő jól van és kész, a többihez semmi közöd. Zárkózott, sablonos, de legalább jól nevelt alak. Ne várj tőle semmi kreatívat! 

Szarul, de büszkén – Optimista, aki szeretne ugyan változtatni a körülményeken, de momentán nem tud. Vállalja, hogy nincs éppen jól, de nem áll oda panaszkodni, mert tudja, hogy a dolgok rajta múlnak. Általában, ha rákérdezel arra, mi a „szarság”, megmondja, de nem fejti ki bővebben, vagy már a megoldást is tudja, hogy mászik ki a híg anyagból.

Csak úgy magyarosan – A Jobbik Magyarországért párt feltételezett híve, aki már csalódott mindenféle vezetésben pártban és irányzatban. Nincs semmije, csak a magyarsága, tehát ezt próbálja hangoztatni. A magyarosság szó helyére a hangsúly alapján többnyire a kudarcos, vagy szerencsétlen, vagy kirabolt szót is behelyettesíthetnénk. Kudarckupac, vagy népies angollal lúzer.

Panaszáradt … - Talán a legnépszerűbb reagálás. Tipikus magyar szokás, hogy az összes kínunkat a másik ember nyakába zúdítjuk.  Jellemző kezdő morfémája ez: Jaj, ne is kérdezd … És mire azt mondhatnád, hogy jó, nem kérdezem, addigra már mondja,  mondja, és mondja … Negatív alak, akitől a legjobb messze eltávolodni. Ha mégsem teszed, piócaként rád ragad. Igazi energia vámpír. Ha ebben ismertél magadra, sürgősen változtass ezen a szokásodon!

Köszönöm kérdésed! – A válasz azonban elmarad. Néha visszakérdez, de néha még azt sem. Ennyi. Slussz, passz. Nyugtázza, hogy megkérdezted, de nem nyilatkozik. Zárkózott, udvarias, vagy éppen azt próbálja veled tudatni, hogy nem kedvel Téged, semmi közöd az ő hogylétéhez. Gyakorta csak egy zavart  mosolygással hárítja el a személyére vonatkozó kérdéseket. Az én házam az én váram, az én életem – gondolja, s ebbe nincs beleszólása senkinek sem.


Jól. És te? – Aki azonnal visszakérdez, az valójában fél. Megpróbál a segítő, odafigyelő ember álcájában tetszelegni, de kevés sikerrel teszi mindezt. Ha mégis megpróbálnád elmondani neki, hogy vagy, akkor vagy nem figyelne oda, vagy olyan kavarásba kezdene a hallottakkal, amilyenről még csak nem is álmodtál rémálmaidban sem.

Megvagyok…  Se jól, se rosszul. Erről mindig a vicc jut eszembe, amikor a két kurva beszélget: „Hogy vagy? Épp meg vagyok …” Az ilyen ember nem akar felelősséget vállalni az életéért, a tetteiért. Várja a sült galambot, esetleg annak érkezésekor a száját talán majd kinyitja. Ha csak megvan, akkor se múltja, se jövőképe nincsen. Nincsenek céljai, tervei.

Csak úgy öregesen! – Az idősebb emberek kedvelt válasza arra, hogy itt-ott fáj, de azért még tudnak haladni. Ha ezt szoktad válaszolni, akkor bizony érdemes lenne magadra mint fiatalra gondolnod, hiszen a léleknek nincs kora! Mibe kerülne, ha azt felelnéd mától, hogy lelkileg úgy, mint 18 éves koromban!

Ahogy megérdemlem! – Ezt a választ nagyon szeretem, mély életbölcsesség sugárzik belőle. Hiszen hogy is lehetnél másként, mint ahogy életviteled alapján kiérdemelted? Aki ezt feleli, bölcsességéről tesz tanúbizonyságot, elfogadja magát és az életét.

Tényleg érdekel? – Ebben a válaszban van némi arrogancia, akárcsak a válaszadóban. Ha nem akar veled beszélgetni, akkor ne tegye. Aki ezt vágja a fejedhez, udvariatlan, goromba alak, aki nem tételezi fel rólad, hogy tényleg azért érdeklődsz hogyléte felől, mert tudni szeretnéd, vagy mert udvariasságod megkívánja. Ennek a bunkóbb párja a „Közöd???” – aki ezt feleli egyszerűen hagyd faképnél.

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.