Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan csökkentsük a stresszt?

Érdekességek2023. november 30.

Mindenkinek ismerős az érzés, mikor a hullámok összecsapnak a fejünk felett. Minden egyszerre történik, úgy tűnik kevés a nap 24 órája - ez a stressz. Mit lehet vele kezdeni?  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Lépésről lépésre
Érdemes kisebb lépésekben elvégezni a feladatot, közben mást csinálni, így könnyebben lesz kezelhető, segít csökkenteni a vele járó negatív érzéseket.

Mély lélegzetvétel
Ha úgy érezzük, hogy betelt a pohár, vegyünk mély lélegzetet és relaxáljunk. Ne gondoljunk a megoldandó feladatra, hanem inkább valami kellemes dologra, amit a legszívesebben tennénk abban a pillanatban. Ha nem túl bonyolult, valósítsuk is meg. Hallgassuk kedvenc zenénket, táncoljunk, végezzünk néhány gyakorlatot. Ha feltöltődtünk egy kicsit, biztos eszünkbe fog jutni egy könnyebb út vagy módszer a cél eléréséhez.
 
Notesz
Egy másik kiváló módszer, ha egy noteszbe leírjuk pozitív gondolatainkat, melyektől jól érezzük magunkat. Mindig legyen nálunk a notesz, így mikor arra lenne szükségünk, hogy ne lássuk sötéten a világot, vegyük elő, és olvassuk fel magunknak a leírtakat. A legtöbb esetben segít.

Koncentráljunk az aznapi teendőkre
Egy nap csak egy szorongást okozó problémával foglalkozzunk. Inkább az aznapi feladatokra koncentráljunk, mellettük ne gondoljunk olyasmire, amitől tartunk, és nem is biztos, hogy megtörténne. Ha negatívan látjuk a jövőt, sajnos meg is kapjuk, be is vonzzuk, ezért nem érdemes olyasmin rágódni, ami még nem gond.


Szabaduljunk meg félelmeinktől
A félelmek csak a legrosszabbat hozzák ki belőlünk. Sok energiát és kitartást igényel, de elérhető, hogy tudatosan arra törekedjünk, hogy a felesleges negatív hozzáállást kiiktassuk életünkből. Azt is fontos figyelembe venni, hogy nem minden fajta stressz káros. Néha érdekessé teszi az életet, néha abban segít, hogy elérjük céljainkat. Mivel nem vagyunk képesek mindennemű stresszt megszüntetni, elengedhetetlen, hogy megtanuljuk kezelni.

Mindenki másképp reagál
Legtöbbünk életéből egyszerűen nem zárható ki a stressz. Mindenkire más-más hatással van egy bizonyos élethelyzet. Például, ha valaki kimondottan élvezi a változásokat, halálra unna egy egyhangú  munkát. Viszont aki nem bírja a változásokat, nap mint nap idegeskedne egy olyan pozícióban, mely döntésekre kényszeríti.

A legtöbb betegség közvetlen kapcsolatban áll a stresszel. Ha valakin a kimerültség jelei mutatkoznak, gyakran beteg vagy félelmekkel küszködik, fel kell vennie a harcot. A stressz kezelése gyakorlást és természetesen időt igényel. Ha nem adjuk fel, a stressz igenis legyőzhető.
 
A kreatív megoldás
Valójában mi okozza a stresszt? A munkába járás? Nyilvános szereplés? A gyerekekkel foglalkozni suli után? A legtöbbet kötelezettségként kezeljük, a velük járó stressz kezelhető. Ha a munkába járás okoz gondot, induljunk el hamarabb. Ha a nyilvános szerepléstől rettegünk, képzeljük azt, hogy a hallgatóság alsóneműben van. Ha a gyerekek zavarnak, találjunk ki olyan foglalatosságot, melyek mindannyian élvezünk. A lényeg az, hogy megértsük, mi is okozza a stresszt, és megtaláljuk a kreatív megoldást.

Fontos, hogy érzelmi reakcióinkat tudjuk kontrolálni a stresszes helyzetekben. A stressz hatására negatív gondolatok születnek, majd azok szerint cselekszünk. Lehet a stresszt fejlődésként is kezelni. Ha túlreagálunk minden helyzetet, dőljünk hátra egy kicsit, és vegyük szemügyre kirohanásaink eseteit, és magunk találjuk meg, miként is tudnánk megbírkózni az adott szituációval. Valószínűleg magát az alaphelyzetet nem tudjuk megváltoztatni, de azt viszont igen, hogy hogyan reagálunk.

Az elegendő  alvás fontossága
Az is elengedhetetlen, hogy kipihenjük magunkat. Szánjunk elég időt az alvásra. Ügyeljünk a megfelelő hőmérsékletre. A túlfűtött szoba nem ideális. Ha egészségesen táplálkozunk, eleget mozgunk, nincs szükség semminemű altatóra.

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.