Hogyan gyógyulnak gyorsabban a sebek?
Érdekességek2021. február 17.
Sebek, amelyeket odahaz sikerrel kezelhetünk, néhány egyszerű egészségügyi szabály és trükk segítségével. Ha mély a seb, orvoshoz kell mennünk, de ha nem, odahaza is boldogulhatunk a sebkezeléssel! A sebgyógyulás gyorsasága nagyban függ a sebgyógyító módszer kiválasztásától.
Ha csak egy pillanatig nem figyelünk, máris megtörténhet a baj: a kés megcsúszik, és mélyen elvágjuk az ujjunkat. A statisztika azt mutatja, hogy a lakosság tíz százaléka naponta kisebb-nagyobb sérüléseket szenved. Szerencsére a legtöbb sérülés jószerével csak karcolásnak minősül, és nem kell hívni az ügyeletes orvost, mégis jó, ha néhány dologra figyelünk ilyenkor is.
Horzsolás: A legtöbb ilyen jellegű sérülés magától begyógyul. Csak tisztítsuk meg a sebet és tartsuk sterilen. Semmi esetre se használjuk krémet, jódot vagy erős fertőtlenítő szereket.
Vágott sebek: Ha a vágás nem mélyebb két centiméternél, akkor elég egy egyszerű sebtapaszt ráragasztanunk. Ha viszont mélyebbre ment a kés, akkor mindenképpen menjünk el orvoshoz és varrassuk be a sebet.
Szúrt seb: Ne kezdjünk egyből kuruzslásba, hanem menjünk orvoshoz. Ha a kés még benne van a sebben, akkor hagyjuk is benne a pengét, mert ha megpróbáljuk kivenni, elképzelhető, hogy a sérült elvérezik, ha egy nagyobb eret talált el a szúrás.
Szakított sebek: A legtöbb esetben maguktól meggyógyulnak, ha nem túl nagyok, hiszen új bőr nő a leszakadt helyére. Ebben az esetben elég egy steril kötés, sebtapasz és heg nélkül be fog gyógyulni. Ha azonban mély a seb, ebben az esetben is keressük fel az orvost.
Harapott sebek: Az ilyen sérüléseknél nagyon fontos, hogy hagyjuk nyitva a sebet és minél hamarabb fertőtlenítsük le, és csak ebben az esetben öntsünk bele jódot, még akkor is, ha nagyon fájdalmas. Hiszen minden állat foga és szája tele van veszélyes baktériumokkal. A legjobb, ha azonnal orvoshoz fordulunk, főleg akkor, ha a kutya vagy a macska nem volt egyáltalán beoltatva.
A sebgyógyulásban sokat segíthet a manuka méz, vagy a kristálycukor. A nedvedző sebek összehúzásában, és tisztításában segít, gyógyít. Ne féljünk tőle, hogy cukrot szórjunk a sebbe!
A fertőzések elkerülésére jó, ha tízévente beoltatjuk magunkat tetanusz védőoltással. Egy egyszerű vérvétellel meg tudják állapítani, hogy mennyi ellenanyag van még a szervezetünkben, és ha már nem megfelelő, akkor a tetanuszoltást meg kell ismételni.
Egy jó hír azoknak, akik félnek a tűtől: egy új, folyékony sebtapaszt hoztak Amerikában forgalomba, amelyet a sebbe helyeznek, és ezzel elzárják a szúrt, vagy harapott tátongó nyílást. A tapasz felszívja a nedvedző sebből kifolyó gennyet és fertőtleníti azt, valamint megöli a baktériumokat is. A folyékony tapasz leginkább arcsérüléseknél fog majd jó szolgálatot tenni. Alkalmazásával a sebek gyorsan és fájdalommentesen gyógyulnak, a varr és hegképződés minimális.
forrás: Harmonet.hu