Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan hangolódjunk a szilveszterre? - Tippek a karácsony utáni regenerálódásra

Érdekességek2020. december 31.

Véget ért az ajándékok utáni hajsza, és a karácsonyi menüt is végigetted? A két ünnep közötti napokban jöhet a regenerálódás! Érdemes önmagunkon is megnyomni a reset gombot, és a karácsonyi nagy lakomák után mozogni, és lúgosítani. Feltöltődés közben a szilveszterre is készülhetünk, party hangulatba kerülni pedig egyszerűbb, mint gondolnánk!

1. Töltődj fel a friss levegőn, kirándulj!
A karácsony napjai a sütés-főzést leszámítva nem az aktív tevékenységekről szólnak, hagyományosan az étkezéseké a főszerep. Ilyenkor nehezünkre esik rábeszélni magunkat a mozgásra, de nem is kell feltétlenül az edzőterembe sietnünk. Egy friss levegőn tett kirándulással teljesen átmozgathatod az egész testedet, sőt ezzel a szilveszteri bulira is felkészülhetsz, hogy még tovább bírd az egész éjszakai pörgést. Ha a hideg nem tántorít el, jöhet a korcsolyázás vagy szánkózás is, hiszen ez is segíthet abban, hogy egy kicsit felpörgesd magad! Ráadásul így gyakorlatban is kipróbálhatod a karácsonyra kapott okosórád fitnesz funkcióit. 


2. Igyál sok vizet, és lúgosíts!
Ahogy az ajándékok, úgy a koccintás is szerves része a karácsonyi ünnepeknek. Ha túl sok alkoholt fogyasztottál, utána segíts szervezetednek a megtisztulásban! Fontos a hidratálás az ünnep másnapján, az alkohol leghatásosabb ellenszere ugyanis a bőséges vízfogyasztás. Az ünnepi finomságok, nehéz ételek után kíméld a gyomrodat, és lúgosíts. Egyél könnyű salátákat, és próbáld csökkenteni a szénhidrát mennyiséget néhány napig! Fontos minél több gyümölccsel is regenerálni szervezetünket, a narancs, a grapefruit ráadásul nemcsak C-vitamin forrás, hanem egyben zsírégető is. A szilveszteri party napján pedig a sok vízen kívül fogyassz „szeszálló” ételeket, olyanokat, amelyek lassítják az alkohol felszívódását, bekerülését a véráramba. Ilyenek a zsíros halak, például a lazac, vagy a sült krumpli majonézzel. 

3. Irány a szauna!
Fontos, hogy az ünnepek közötti program legyen regeneráló, szépítő és egészséges is egyben? Akkor irány a szauna! Szervezetünk méregtelenítésében ugyanis egy kiadós izzadás is sokat segíthet. A szaunában eltöltött idő hatására felgyorsul az anyagcseréd, és az izzadás a bőrödnek is jót tesz. Nem ajánlott azonban nagy mennyiségű alkohol fogyasztás másnapján szaunázni, hiszen akár végzetes hatással is lehet a szervezetedre. S ha már az uszodában vagy, csobbanj is egyet a medencébe, az úszás egyik legfőbb jótékony hatása, hogy gyorsítja az anyagcserét, ami biztosan hasznos lesz az ünnepi fogások után.

4. Összegezd az éved, leltározz a lelkedben!
Szellemileg-lelkileg is készen kell állnunk az újévre és az óév lezárására. Kell néhány nyugodt percet szánni magunkra, hogy összegezhessük mi minden fontos történt ebben az évben. Az év legemlékezetesebb pillanatait őrző fotókból akár diavetítést is tarthatsz a barátaidnak. Kitalálhatod azt is, milyen újévi fogadalmat szeretnél tenni, mi az amin változtatnál jövőre. Közben pedig már kezdheted szövögetni a terveket a következő vakációról, így garantáltan pozitívan indul az új év.

5. Kerülj party hangulatba egyszerűen!
A Samsung okos TV-ken elérhető Karaoke Channel alkalmazás könnyedén ráhangol minket a szilveszterre, sőt akár az újévi házibuli főszereplője is lehet. A Karaoke Channel App több ezer prémium minőségű HD karaoke dalt tartalmazó könyvtárral rendelkezik, így bárki megtalálja kedvencét. A teljes képernyős móddal és a dalok sorba rendezésével használata is hihetetlenül egyszerű. A party élményt pedig tovább fokozhatjuk a Samsung formatervezett Multiroom hangszóróival, amelyek akár vezeték nélkül is egyszerűen csatlakoztathatóak a TV-hez. Ráadásul akkor sem kell kétségbe esned, ha egy nagyobb társaságot látsz vendégül, hiszen a hangszórókat bárhova elhelyezheted a lakásban, így mindenhol ugyanaz a zene düböröghet. Irányítsd a zenelejátszást a Samsung Galaxy S5 okostelefonoddal, és hozz ki még többet a vezeték nélküli kapcsolattal.

Az utóbbi évek legnépszerűbb zenéit az alábbi TOP 10-es listában találod . Érdemes őket meghallgatni. De még jobb elénekelni, sőt együtt énekelni! 
1. Gloria Gaynor: I will survive
2. Bee Gees: Islands in the stream
3. Garth Brooks: Friends in low places
4. Pat Benatar: Hit me with your best shot
5. Idina Menzel: Let it go
6. The Arrows: I love rock n’ roll
7. John Travolta and Olivia Newton-John: Summer Nights
8. Van Morrison: Brown eyed girl
9. Journey: Don’t stop believin’
10. KISS: Rock and roll all nite


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.