Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan hat a szervezetre a masszázs? 4 típus, amit érdemes kipróbálni

Érdekességek2024. május 11.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A masszázs bizonyítottan jótékony hatással bír a szervezetre, hiszen segít ellazítani és megerősíteni a fáradt izmokat és ízületeket is. Melyek a legnépszerűbb masszázsfajták? Miért érdemes korosztálytól függetlenül rendszeresen masszázsra járni? Alábbi cikkünkben mutatjuk a pontos válaszokat!  

A masszázs szó jelentése gyúrás, a gyógyító tevékenység pedig már az időszámításunk előtti évezredekben is kifejezetten közkedvelt volt a lakosság körében. Nem véletlenül, hiszen a masszázs hatása nemcsak testileg, hanem szellemileg is pozitív változásokat hozhat az életünkbe. Napjainkban fizioterapeuták és gyógymasszőrök végzik, gyakran más kezelésekkel párhuzamosan.

Indiában a masszázsra spirituális megtisztulásként is tekintenek, hiszen a gyógyító mozdulatokkal az ízületi- és izompanaszok mellett a negatív energiákat is elűzik. A masszázs tehát tökéletes program mindazok számára, akik fizikai és lelki felfrissülésre egyaránt vágynak.

Az alábbi 4 masszázstípussal mindenképp érdemes egy próbát tenni
Nézzük, melyek a legnépszerűbbek manapság!

1. Thai masszázs

Ha masszázsra gondolunk, gyakran a thai masszázs jut elsőre az eszünkbe. Különlegessége abban rejlik, hogy a letapadt izmokat nem ellazítják, hanem kisebb nyomást helyeznek rájuk. Így remekül oldható az izomzat merevsége, azonban a gerinc rugalmassága is kitűnően növelhető. Sportolók számára is kifejezetten ajánlott a fájdalomcsillapító hatása miatt.

A terápia mindig egy zajmentes és zavaró fényektől óvott helyiségben történik, hogy a páciensek kényelmesen kikapcsolódhassanak. Masszázs közben egy puha tapintású ruhát szükséges viselni, amely csak a lábfejeket és a felső végtagokat hagyja szabadon.


2. Svédmasszázs

A masszázst egy komfortos széken vagy ágyon végzik, jellemzően heti két alkalommal. A svédmasszázs változatos fogásokat alkalmaz, hiszen a gyúró és finom ütögető, illetve simító mozdulatok is helyet kapnak a terápiában. Európában az egyik legnépszerűbb masszázsfajta, amely számos mozgásszervi panasz ellen hatékony megoldást jelent.

Nagyszerűen javítja a vérkeringést, illetve az általános teljesítőképességet is fokozza. Kiválóan csökkenti a stresszt, ráadásul görcsoldó hatással is bír. Egyetlen alkalom során szinte az összes izomcsoport kellő mértékben stimulálható, a masszázst követően pedig kellemes fáradtság tapasztalható.

3. Gyógymasszázs

Orvosi masszázsként is ismerhetjük, amelyet csakis szakképzett gyógymasszőrök végezhetnek. Ezen masszázs hatásai között a fájdalom enyhülése és a legyengült izomcsoportok megerősítése egyaránt megtalálható. Testtartási problémák és derékfájdalom, lumbágó esetén kifejezetten hasznos szerepet játszik a mihamarabbi felépülésben.

Végül a mozgás dinamikusabbá és rugalmasabbá válhat, így a páciens visszatérhet korábbi munkájához és akár a sportoláshoz is. Első lépésként a terapeuta pontosan megismeri a panaszokat, majd a vizsgálatokat követően egyénre szabott terápiás tervet készít, amelyben konkrétan meghatározza a masszázs során használatos fogások listáját.

4. Yumeiho masszázs

Hazánkban ugyan kevesen ismerik, de a Yumeiho masszázs az egyik legnépszerűbb keleti terápia. A masszázs akupresszúrás technikákra épít, amelyek a gerincben található asszimetriákat hivatottak helyreállítani. Tökéletes relaxációs programként funkcionál, ezért ha a Yumeiho mellett döntünk, biztosan nem egy unalmas és kötelező kezelésre számíthatunk.

A masszőr a saját testsúlyát felhasználva veti be a különböző fogásokat, de mindezt természetesen a legnagyobb óvatossággal teszi. A feszült, görcsös izmokat gyengéden a csontokhoz nyomja, ezután pedig gyúró mozdulatsorokkal gondoskodik az ellazításukról.

Miért ajánlott minden korosztálynak a rendszeres masszázs?

A masszázs a gyógytornához és a manuálterápiához hasonlóan azok számára is rendkívül jótékony, akik még semmilyen mozgásszervi betegségben nem szenvednek. Ugyanis a masszázs megelőzheti a gerincproblémák és ízületi panaszok kialakulását, ezért akár irodai vagy éppen nehéz fizikai munkát végzünk, heti 1-2 alkalom biztosan jót fog tenni a testünknek és a lelkünknek is.

 

A fenti 4 masszázsfajta segítségével rengeteget tehetünk az egészségünkért. Válasszunk az igényeinkhez igazodva, és akár tegyünk egy próbát mindegyikkel, hogy minél hamarabb megtaláljuk az igazit. Persze ha inkább a változatosság mellett döntenénk, akkor akár minden héten másfajta masszázson is részt vehetünk. Tegyünk meg mindent a testi és szellemi jóllétünkért, hogy a mindennapjaink valóban kiegyensúlyozottak és kényelmesek legyenek!
 
Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.