Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan készüljünk fel a várandósságra?

Érdekességek2020. november 20.

Tippek gyermeket tervező nők számára

 

A gyermekvállalás, nem csak a várandósság kezdetétől és a gyermek megszületésétől igényel komoly elköteleződést, hiszen megfelelő életmóddal, már a várandósság tervezésekor támogathatjuk születendő kisbabánk egészségét. A várandósságra testben és lélekben is fel kell készülnünk, így érdemes odafigyelnünk életmódunkra és táplálkozásunkra. Ebben nyújtanak segítséget Károlyfi Edit, az AVON szakértőjének tippjei.

NA fotó illusztráció: unsplash.comőként tápanyagszükségletünk egész életük során változik, viszont gyermektervezés idején, még tudatosabban kell figyelnünk az életmódunkra és a táplálkozásunkra. A várandósság megterheli szervezetünk tápanyagraktárait, így érdemes testünket felkészíteni erre az időszakra, hiszen ilyenkor bizonyos vitaminokból, ásványi anyagokból többre van szükségünk, míg más tápanyagok esetében fokozottan figyelnünk kell a túladagolás elkerülésére. 

Az AVON szekértőjének tanácsai segítenek tudatosan felkészülni a várandósság időszakára, hogy szervezetünk a legjobb formáját hozhassa ebben a várakozással teli periódusban is.

Hagyjuk abba a dohányzást és az alkoholfogyasztást! Ezek a káros szenvedélyek nem csak a mi szervezetünkre vannak rossz hatással, de születendő gyermekünk egészségére is negatív hatást gyakorolhatnak.

Mozogjunk rendszeresen! Sokan abbahagyják a sportolást, amikor úgy döntenek, babát szeretnének, mert félnek, hogy ezzel árthatnak majd a magzatnak a terhesség korai szakaszában. Pedig épp ellenkezőleg! A testmozgás is hozzá tartozik a terhességre való felkészüléshez, hiszen a fitt kismamák várandóssága, szülése és a szülés utáni regenerálódása is könnyebb. Végezzünk könnyű gyakorlatokat, jógázzunk, sétáljunk, vagy kerékpározzunk, mindössze a nagy megterheléssel járó testedzést kell kerülnünk. 

Kövessük nyomon ciklusunkat! Itt az ideje, hogy kellően megismerjük ciklusunkat, hiszen így könnyedén meghatározhatjuk azt az időszakot, amikor a legtermékenyebbek vagyunk. Mindig jegyezzük fel naptárunkba, hogy mikor kezdődik és mikor ér véget, vagy használjuk a számtalan, erre kialakított telefonos applikáció egyikét. 

Vizsgáltassuk ki magunkat! Az egészségi állapot rendszeres, évente történő felmérése fontos, hiszen csak így tudjuk az esetleges egészségügyi problémákat idejében felfedezni. Babatervezéskor még fontosabbak ezek a vizsgálatok, jelentkezzünk be nőgyógyászunkhoz egy várandósság előtti vizsgálatra, hiszen vérképünk alapján informálódhatunk, mire kell fokozottan odafigyelnünk. 

Aludjunk eleget! A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás nélkülözhetetlen, hiszen szervezetünknek szüksége van pihenésre ahhoz, hogy egészségesen tudjon működni.


Kapcsolódjunk ki, töltődjünk fel, pihenjünk! Fontos, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb módszert a stresszkezelésre és a felgyülemlett feszültség levezetésére, hogy minél kiegyensúlyozottabban készüljünk a várandósságra. Hatékony stresszoldó lehet egy könnyű séta, zenehallgatás, relaxáció vagy akár egy nyugtató otthoni wellnessdélután. Szakítsunk minden nap legalább 20 percet önmagunkra, foglalkozzunk valami olyannal, ami megnyugtat és egyensúlyba hoz.

Fogyasszunk sok folyadékot! A megfelelő folyadékbevitel nélkülözhetetlen szervezetünk egészséges működéséhez. Egy nő számára az ajánlott napi folyadék mennyiség 2 liter, azonban várandósság során ennél többre is szükségünk lehet, így érdemes már a babatervezés időszakában hozzászoktatni magunkat a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztáshoz. Fontos, hogy a napi folyadékbevitelünk főként vízből, vagy természetes üdítőitalokból álljon. Ilyen lehet például az Avon Liiv Aloe vera, zöld tea és gyömbér italkoncentrátum, amely kellemes ízével megkönnyítheti számunkra a napi szükséges folyadékmennyiség bevitelét.

Fotó: 123rf.com

Táplálkozzunk tudatosan, egészségesen! A várandósság előtti kiegyensúlyozott táplálkozás segít biztosítani szervezetünk számára az egészséghez és vitalitáshoz nélkülözhetetlen tápanyagokat, megadva ezzel a kezdő lökést a sikeres teherbeeséshez. Törekedjünk magas minőségű és változatosan összeállított élelmiszerek fogyasztására, fordítsunk fokozott figyelmet a várandósság során szükséges vitaminok és ásványi anyagok pótlására. 

Az A-, D-, C- és E-vitaminok támogatják a magzat fejlődését és növekedését, a bőr, a csontok és a fogak  kialakulásához járulnak hozzá, míg a B1-,B2- és B12-vitaminok az anyagcsere folyamatokban játszanak jelentős szerepet, így érdemes ezekre a vitaminokra kiemelt figyelmet fordítanunk. De B6 vagy K-vitamin fogyasztásával akár a várandósság során fellépő émelygést és hányingert is csökkenthetjük. Az ásványianyagokat tekintve, a legfontosabbak közé sorolhatjuk a magzat központi idegrendszerének kialakulásához elengedhetetlen folsavat, a sejtregenerációt serkentő cinket, és az anyagcsere szabályozásáért felelős jódot. De többek között, rendkívül fontos szerepet játszik még a foszfor, a kalcium, a magnézium és a vas is.

Sok esetben azonban még változatos és egészséges táplálkozás mellett is nehéz lehet a szükséges vitamin és ásványianyag mennyiséget bevinnünk szervezetünkbe, és megelőznünk, hogy valamelyből hiányállapot alakuljon ki. Éppen ezért, a babavállalás előtt álló hölgyeknek, a szükséges vitaminok és ásványianyagok pótlásának támogatására az AVON szakértője, a várandósságot tervező nők számára kifejlesztett Avon Liiv Étkezéshelyettesítő shake-et ajánlja. A kellemes vanília ízű, stevia-val és gyümölcscukorral édesített shake magas minőségű fehérjékkel, rostokkal, valamint 25-féle vitaminnal és ásványi anyaggal támogatja a várandósság előtt álló nők tápanyagszükségleteit. Az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat, rostot, D-vitamint, folsavat, vasat, szójafehérjét és borsófehérjét tartalmazó vegán shake-ben minden tápanyag megtalálható, amelyre egy főétkezés során szükségünk van. Magas rosttartalma cukorrépából és gyömbérből származik. A folsavban, káliumban, magnéziumban, vasban és C-vitaminban gazdag cukorrépa elősegíti az egészséges bélműködést, míg a gyömbér, kiváló antioxidánsként erősiti az immunrendszert, jótékonyan hat az emésztésre, valamint csillapítja a hányingert, a görcsöket, a köhögést és a gyulladásokat.

Készüljünk tudatosan a gyermekvállalásra a szakértő tippjeivel és tegyünk meg mindent kisbabánk és a magunk egészségéért!


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.