Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan reagáljunk az egyes éhségtípusokra?

Érdekességek2020. február 08.

Fotó: 123rf.com

A tudatos étkezés egyik amerikai szakértője 9 fajta éhséget különböztet meg, melyek közül csak 2 foglalja magában az evést (a gyomor és a sejtek éhsége)! A szerző szerint hallgassunk testünk jelzéseire, és miután felismertünk egy adott éhség-típust, reagáljunk rá javaslatainak megfelelően. 

1. A sejtek éhsége

Amikor testünk sejtjei egyes tápanyagok hiányát érzik, jelzést adnak le. A gyerekek és terhes anyák természetesen érzékenyebbek erre az éhségre.

– A sejtek éhsége kielégítésére figyelnünk kell ezen jelzésekre, és aszerint reagálnunk. Pl. a hús iránti vágy jelentkezik vérszegénység esetén, vagy déligyümölcsöt ennénk szívesen, ha C-vitamin hiányunk van

2. A szem éhsége 

Egy hívogató, csábító étel látványa mindenképp étvágygerjesztő hatású lehet. Sőt, még egy bőséges étkezés után is kiválthatja az éhséget egy kívánatos külsejű desszert. A tv- és filmreklámok pl. ezt a fajta éhséget használják ki a fogyasztók megnyerésére.

– A szem éhsége kielégítésére a szemet szépséggel kell „táplálni”. Ilyenkor fokozottan figyeljünk pl. a minket körülvevő természeti szépségekre, a környezetünkben lévő dísztárgyakra, művészeti alkotásokra…

3. A fül éhsége

Reggel, ébredés után pl. a működő pirítóssütő, kávéfőző hangja, vagy a tojássütés sistergése éhséget gerjeszthet. Hasonló lehet a hatás, pl. ha a szomszédunk pattogatott kukoricát ropogtat a moziban…

A fül éhsége kielégítésére üljünk nyugodtan, becsukott szemmel, és figyeljünk jól a minket körülvevő hangokra – először az erősebbekre, aztán a halkabbakra… Vagy ha akkor éppen módunkban áll, hallgassunk zenét.


4. Az orr éhsége

Ez a fajta éhség jelentkezik, amikor pl. elhaladunk egy pékség vagy pizzázó előtt, ahol ínycsiklandó illatok terjengenek. A memóriánkban rögződött egyes illatok amellett érzelmeket is kiválthatnak.

– Az ilyen éhséget kellemes illatforrások (pl. parfümök) segítségével csillapíthatjuk. Csukjuk be a szemünket, végezzünk tudatos légzést, majd figyeljünk a különböző illatokra be- és kilégzéskor.

5. Érintés okozta éhség

Egyes személyeknek, ha kézzel esznek, ujjaik érintése hatására jobban ízlik, amit fogyasztanak, mint az evőeszközt használóknak.  Amellett ez elősegíti a jobb természetes kapcsolatot az általuk fogyasztott élelmiszerrel. Annak fajtájától függően válthatja ki az érintés az éhségérzetet..

Az érintés által kiváltott éhség kielégítésére jótékony hatású lehet a masszázs. Tanuljuk meg az önmasszázs technikákat, vagy kérjünk meg valakit a környezetünkben, hogy masszírozzon meg testünk egyes pontjain.

Fotó: 123rf.com6. A száj éhsége

Ez az, ami a száj vágyát jelenti a kellemes érzetek megtapasztalására. A szájon keresztül érintkezünk az ízekkel, illatokkal, hő- és tapintási érzetekkel

A száj éhsége kielégítésére csendben, figyelemmel kell ennünk. Ha mással is foglalkozunk evés közben, a száj éhsége nem lesz kielégítve, és tovább tart.

7. A szellem éhsége

Ez esetben azért eszünk, mert „itt az étkezés ideje” vagy az adott étel „jót tesz az egészségünknek”. Nem törődünk azzal, hogy testünknek mire van szüksége.

– Ezen éhség kielégítésére el kell hallgattatni magunkban ezeket a „parancsokat”, és a jelentudatos táplálkozást tanácsos előtérbe helyeznünk.

8. A szív éhsége

Ez vágyat jelent egy olyan élelmiszerre, mely kitölt valamilyen fajta űrt a szívünkben, vagy elűzi a negatív gondolatokat. Ez utóbbi lehet szomorúság, düh, aggodalom, türelmetlenség…

– A szív éhsége kielégítésére gyakoroljunk olyan tevékenységeket, mely étel helyett „táplálják” a szívet: pl. kellemes beszélgetés barátokkal, játék a gyerekkel vagy kedvenc háziállatunkkal, ajándékozás, kertészkedés.

9. A gyomor éhsége

Ez a gyomorban jelentkező kellemetlen érzéssel (pl. fájdalommal) párosul, mely összetéveszthető a stressz és az aggódás/idegesség érzésével a gyomortájon.

– A gyomor éhségérzet csillapítására először fel kell ismerni gyomrunk telítettségi fokát. Ha nem üres a gyomrunk, tartsunk szünetet (séta, relaxáció), hogy elejét vegyük az éhség fokozódásának.


forrás: Patika Magazin.hu
hírek, aktualitások

Folyadékfogyasztás időskorban

2026. március 15.

Az előző cikkben szó volt arról, hogy milyen mértékben fogyaszthatunk sót, zsírt és hozzáadott cukrot időskorban. A cikk folytatásaként a folyadékfogyasztás fontosságáról olvashat.

Az emésztés és felszívódás normál működésének fenntartása, a testhőmérséklet és a testsúly szabályozása és a kiszáradás elkerülése érdekében 60 éves kor felett, normál körülmények között naponta legalább 2-2,5 liter folyadék elfogyasztása javasolt.

Folyadékpótlásra a legalkalmasabb a csapvíz, ásványvíz. Hozzáadott cukrot, mézet, szirupot tartalmazó üdítőt, szörpöt, teát csak havonta 1-2 pohárral, gyümölcsnektárokat legfeljebb hetente 1-2 pohárral, 100%-os gyümölcslevet legfeljebb 1-2 pohárral, alkoholos italt pedig csak alkalmanként és kis mennyiségben ajánlott fogyasztani.

Só, zsír és hozzáadott cukor fogyasztása időskorban

2026. március 15.

Magas zsírtartalmú ételek, részlegesen hidrogénezett vagy hidrogénezett növényi olajat tartalmazó termékek fogyasztása legfeljebb alkalmanként és kis mennyiségben ajánlott.

Ételkészítés során (az állati zsiradékok, illetve a pálma- és kókuszolaj használatával szemben) a telítetlen zsírsavakban gazdag olajok változatos használata, továbbá zsírszegény konyhatechnológiák alkalmazása (sűrítés, sütőzacskóban sütés stb.) és a zsiradékok túlhevítésének kerülése javasolt.

A hozzáadott cukor és a só bevitelének csökkentése érdekében minél kevesebb csomagolt, feldolgozott élelmiszer fogyasztása, ételek és italok készítéséhez pedig minél kevesebb cukor, szirup, méz, só használata javasolt.

Komoly problémát is jelezhet a szex utáni vérzés

2026. március 14.

Az előző cikkben szex utáni vérzés kevésbé súlyos okairól volt szó. A komolyabb okok között szerepelnek a méhnyakpolipok és a méh üregében elhelyezkedő polipok. Ezek jóindulatú kinövések, de érintésre, mechanikai hatásra vérezhetnek. Bár általában nem rosszindulatúak, eltávolításuk javasolt, mert panaszt okozhatnak és ritkán elfajulhatnak.

A legsúlyosabb, bár szerencsére ritkább ok a méhnyak rosszindulatú elváltozása. A méhnyakrák egyik korai tünete éppen a kontakt vérzés lehet. Fontos hangsúlyozni, hogy a rendszeres nőgyógyászati szűrés – citológia, HPV-szűrés – jelentősen csökkenti annak esélyét, hogy egy ilyen elváltozás észrevétlen maradjon. Ugyanakkor, ha valaki rendszertelenül jár szűrésre, vagy több éve nem vett részt vizsgálaton, a szex utáni vérzés különösen indokolttá teszi az orvosi kontrollt.