Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan találhatjuk meg a számunkra megfelelő szakembert?

Érdekességek2025. július 21.

A megfelelő szakember kiválasztása tudatosságot, tájékozódást és gyakran hosszas keresést igényel. „Sokszor találkozom olyan páciensekkel, akik több szakembernél is jártak, és nem ritka, hogy ezek a próbálkozások nem hozták meg a várt eredményt – sőt, akár rontottak is a kliens állapotán” – mondja Kasza Zsuzsanna.

Fotó: dolgachov © 123RF.comFontos, hogy a szakember milyen hangulatot teremt, és hogyan viszonyul hozzánk – tudunk-e mellette megnyílni, érezzük-e, hogy figyel ránk, elfogad és támogat. Egy biztonságos terápiás kapcsolat alapja, hogy a kliens feltétel nélküli elfogadásban részesül. Ahogy minden tudatos választásnál, úgy itt is érdemes alaposan utánajárni, milyen képzettséggel rendelkezik a választott szakember, hol dolgozik, milyen szakmai háttér áll mögötte, milyen módszereket alkalmaz, részt vesz-e szupervízióban. A képzettség önmagában nem minden: a hiteles és önreflektív segítő maga is dolgozik saját önismeretén, szakmai fejlődését élethosszig tartó folyamatként éli meg. 

A bizalom, mint gyógyító kapcsolat

A pszichoterápia középpontjában a kapcsolat áll. A gyógyulás az esetek többségében – különösen, ha a sérülés is kapcsolati traumában gyökerezik – csak biztonságos, elfogadó légkörben lehetséges. A pszichológus feladata nem az, hogy tanácsokat osztogasson vagy „megjavítson” bennünket. Ehelyett támogat abban, hogy a kliens maga találja meg a saját válaszait, erőforrásait. Ezért különösen fontos, hogy olyan szakembert válasszunk, aki partnerként tekint ránk, felnőtt emberként kezel, és transzparensen, etikai normák szerint dolgozik.

Tájékozódás és keretrendszer 

A terápia általában hosszabb folyamat, ezért fontos, hogy a döntést megalapozottan, tudatosan hozzuk meg. Gyanakvásra adhat okot, ha egy segítő gyors és látványos eredményeket ígér – a lelki nehézségek többnyire nem egyik napról a másikra alakultak ki, így a feldolgozásuk is időt igényel.

A választás során érdemes figyelembe venni a saját igényeinket, lehetőségeinket és a probléma természetét. Vannak helyzetek, amikor néhány alkalom is sokat segíthet, míg más esetekben hosszabb, mélyebb munkára van szükség. Fontos, hogy reálisan mérlegeljük, milyen típusú segítségre van szükségünk, és ahhoz keressünk megfelelő szakembert.


A kapcsolatfelvétel módja is árulkodó lehet: mennyi időn belül reagál a pszichológus, milyen benyomást kelt az első válasz. Az is sokat elmond, ha túl sok szabad időpont áll rendelkezésre – egy gyakorlott, stabil klienskörrel dolgozó szakemberhez gyakran csak némi várakozással lehet bejutni. Az árakról is érdemes tájékozódni, ugyanakkor nem feltétlenül a legmagasabb díj garantálja a magas szakmai színvonalú segítséget, és a kedvezőbb ár sem feltétlenül jelent alacsonyabb színvonalat – a szakmai háttér mindig fontosabb, mint a szakember tiszteletdíja. 

Az első alkalmak során a kapcsolat kialakítása, a probléma feltérképezése történik. Ilyenkor kerülhet sor a terápiás keretek és célok közös meghatározására: ez a biztonságos közös munka alapja. A célkitűzés – például önértékelési problémák rendezése, kapcsolati minták tudatosítása vagy korai traumák feldolgozása – támpontot ad a folyamat során, és segít abban is, hogy idővel láthatóvá váljon a változás.

Tévhitek a pszichológusokkal kapcsolatban 

  1. A pszichológus nem hozza meg helyettünk az életünkről szóló döntéseket. Feladata, hogy segítsen felismerni saját érzéseinket és szükségleteinket, és támogasson a változásban.
  2. A pszichológusok nem tévedhetetlenek. A terápia közös munka, ahol mindkét fél hozzájárul a folyamat sikeréhez.
  3. A pszichológus nem barát, hanem professzionális segítő. Az ő szerepe, hogy biztonságos, támogató környezetet biztosítson, ahol a páciens a saját tempójában dolgozhat a fejlődésén.

forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Vizeletvizsgálattal a prosztatarák ellen

2026. június 25.

Világszerte évente 780 ezer férfinál állapítanak meg prosztatarákot.

Az agresszív prosztatatumor egy olyan vegyületet termel, amelynek a vizeletbõl való kimutatásával meghatározhatóak lehetnek majd a legveszélyesebb daganatok - közölték amerikai kutatók.

Világszerte évente 780 ezer férfinál állapítanak meg prosztatarákot, 250 ezer páciens pedig meghal a betegségben. Nem minden eset igényel azonban azonnali beavatkozást.

Az orvosokra hárul az a nehéz feladat, hogy megállapítsák, kinek van szüksége szoros ellenõrzésre a sebészi beavatkozás után, és kinek sugárterápiára.

Kínzó emésztési gondjaink

2026. június 25.

Haspuffadás, székrekedés, gázképzõdés stb.

A WGO (World Gastroenterology Organization = Nemzetközi Gasztroenterológiai Szervezet) és magyar tagszervezete, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság a Danone Csoporttal együttmûködve globális kampányt indított azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet az egészséges táplálkozás és az egészséges emésztés közti összefüggésekre, valamint az egészséges emésztõrendszer fontosságára.

Egy 2006-2007-ben, több országban, köztük Magyarországon is elvégzett fogyasztói kutatás szerint a megkérdezett nõk 55%-a küzd valamilyen emésztési problémával (gyomorégéssel, haspuffadással vagy székrekedéssel) a világon. Európai viszonylatban emésztõrendszeri problémával illetve diszkomforttal küzdõk számát 40-80 millió közé becsülik.

Veszélyes vakáció

2026. június 24.

A fiúk kicsi korban kétszer, serdülõkorban háromszor gyakrabban szenvednek balesetet, mint a lányok.

A gyerekeket sajnos éppúgy érheti végzetes baleset, mint a felnõtteket, a sérültek 1,5-2 százaléka nem éli túl a traumát. A baleseti halálozás az 1-4 éves korosztályban a legnagyobb, a tragédiák majdnem 60 százaléka pedig fej- és nyaksérülések következménye.

A legtöbb sérülés tavasszal, az iskolaév végén, illetve nyáron és kora õsszel következik be. Ez a jó idõvel éppúgy összefügg, mint a szünidõ- adta szabadsággal. A gyerekek, különösen a 3 éven aluliak, legtöbbször otthon szenvednek balesetet. A második legveszélyesebb hely a gyerekek számára az utca, beleértve a játszótereket, a sportpályákat és az ilyen helyeken ûzött sportokat, mint a kerékpározás, a görkorcsolyázás. A közlekedési balesetek száma relatíve kevés, de általában súlyos sérülésekkel jár.