Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan válasszunk vitaminkészítményt?

Érdekességek2022. október 27.

Azok a szülők, akik a bölcsőde, az óvoda vagy az iskola első heteiben szeretnék gyermekük vitamin- és nyomelem-raktárait feltölteni, számos készítmény közül választhatnak. Mik a legfontosabb szempontok, amiket érdemes figyelembe venni, ha vitamint választunk a gyermeknek?

Fotó: 123rf.com1. Hány éves a gyermek?

Már a kisgyermekeknek is vásárolhatók vitamin(oka)t tartalmazó szerek. A különféle vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek kombinációját tartalmazó készítményt általában legkorábban egy éves kortól lehet adni a kicsiknek. Nem sok multivitaminos készítmény van azonban, amit ilyen fiatal kortól alkalmazni lehet. Általában minél idősebb a kisgyermek/gyermek, annál nagyobb a választék. Sok multivitaminos szer négy éves kortól adható csak.

2. Egyféle vagy többféle vitamint tartalmazzon a készítmény?

Választhatók egyféle vitamint – jellemzően C-vitamint- tartalmazó szerek, illetve többféle vitamint tartalmazó ún. multivitaminok a gyermekeknek.
A multivitaminok a vízoldékony vitaminok széles skáláját, tipikusan a B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12- és C-vitamint tartalmazzák, ami mellett még a zsíroldékony A- és D-vitamin is előfordulhat. A többféle vitamint tartalmazó szerek választása mellett szól az, hogy a különféle vitaminok egymás hatását erősíthetik, javíthatják.

3. Mit tartalmazzon még a vitaminokon túl a patikaszer?

4. Oldat, emulzió, szirup vagy tabletta legyen?


5. Miből mennyit tartalmaz a készítmény egy adagja?

Amellett, hogy hányféle összetevőt tartalmaz egy adott szer, lényeges az is, hogy egy vitaminból vagy nyomelemből a napi adag az ajánlott napi bevitel (RDA; azaz Recommended Dietary Allowance = javasolt napi bevitel) hány százalékát fedezi. A készítmények csomagolásán feltüntetik azt, hogy adott korú gyermeknél a készítmény egy adagja az ajánlott napi bevitel hány százalékát fedezi. Például: 1-3 éves korú gyermekeknél az egyetlen adagban lévő 35 mg C-vitamin az ajánlott napi bevitel 70 %-át fedezi.

Fotó: 123rf.com

Míg vitaminokra, ásványi anyagokra és nyomelemekre vonatkozóan léteznek RDA-értékek, addig bizonyos összetevőkre, pl. egyes növényi kivonatokra vonatkozóan nem ismert, nincs meghatározva RDA-érték.

6. Meddig elegendő egy doboz tartalma?

Az ár-érték összehasonlításhoz a kiszerelés nagysága (pl. a szirup vagy emulzió össztérfogata, a rágótabletták darabszáma), valamint a készítmények összetétele mellett az RDA-értékek is segítséget nyújtanak.

7. Kap-e rendszeresen D-vitamint a kisgyermek?

Magyarországon minden csecsemő és kisgyermek napi egy csepp D-vitaminos készítményt kap, ez különösen a téli, napfényhiányos szezonban lényeges. Mivel egyes multivitaminok is tartalmaznak D-vitamint, ez felveti az egyébként zsíroldékony vitamin túladagolásának a lehetőségét, bár ennek az esélye elhanyagolható. Több olyan multivitaminos készítmény is létezik, ami D-vitamint egyáltalán nem tartalmaz, így a D-vitamin-cseppek adagolása mellett is nyugodtan szedhető.

8. Tartalmaznak-e cukrot a multivitaminok?

Napjainkban egyre nő azoknak a készítményeknek az aránya, amik a fogakat kímélő, azaz fogszuvasodást nem okozó cukrot tartalmaznak pl. nyírfacukrot vagy más néven xilitet.

Előnyösek továbbá a szorbitot tartalmazó készítmények is, amik akár cukorbetegség esetén is alkalmazhatók. Ne tévesszen meg azonban senkit az egyes készítményekben található „invert cukor”, ugyanis az „invert cukor” is cukor, nem ajánlott, illetve különös körültekintést igényel a fogyasztása cukorbetegeknél.

9. Mennyi „mesterséges anyag” található a készítményben?

Célszerű előnyben részesíteni azokat a szereket, amik a vitaminok, nyomelemek mellett minél kevesebb mesterséges színanyagot és ízanyagot tartalmaznak. Ha lehetséges, akkor természetes aromákat és természetes színezékeket tartalmazó vitamin-készítményeket adjunk a gyermekeknek!

10. Mit fogad szívesen a gyerek?

Mennyivel könnyebb beadni egy olyan vitamint a gyereknek, amit kedvel! Sok esetben a kicsik úgy ennék a vitaminkészítményeket, mint a cukrot! Nem biztos azonban, hogy vitamin-összetétel és segédanyagok szempontjából is az a legkedvezőbb választás, ami a gyereknek a leginkább ízlik.

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).