Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hol volt, hol nem volt

Érdekességek2020. október 28.

Izgalmas kalandok, meghökkentő akadályok, váratlan fordulatok és örökérvényű igazságok – ezek jellemzik azokat a magyar hagyományokhoz kötődő népmeséket, amik nemcsak szórakoztatók, hanem példamutatók is. Ezek a történetek a K&H gyógyvarázs mesedoktoroknak köszönhetően több száz beteg gyermek lelki gyógyulásához járultak már hozzá, az olvasók pedig a vírushelyzethez igazítva most online építik a meseközösséget.

A népmesék generációkon átívelő tanulságokat, mindenkire érvényes tanításokat rejtenek magunkban, ezeket a történeteket a mai napig korosztálytól függetlenül szívesen olvassuk, hallgatjuk vagy akár elmeséljük másoknak – és ami a legfőbb: tanulunk belőlük. „Ösztönösen a jóra és a szépre akarjuk nevelni a legkisebbeket, ezért is választjuk azokat a népmeséket, amikben a jó elnyeri a méltó jutalmát, amiben a gonosz megbűnhődik, amiben a főhős megpróbáltatásainak tétje a királylány keze vagy éppen egy egész birodalom feletti uralom. Amellett, hogy ezek a mesék szórakoztatók, a gyerekek megismerhetik a magyar hagyományokat is. Megtanulhatják, mi számít jó tulajdonságnak és helyes viselkedésnek, mennyire fontos a segítőkészség, a jólelkűség, azt, hogy mindenki a saját életének, szerencséjének a kovácsa és azt is, hogy bátorsággal, kitartással minden akadály legyőzhető – mindezekre pedig napjainkban is óriási szükség van – hívta fel a figyelmet a K&H gyógyvarázs webes meseolvasás programjára Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója. 

Azért, hogy ezeket a tanulságokat a kórházakban fekvő kisbetegek is megismerhessék, a mesedoktorok a vírushelyzethez igazítva most online küldhetik el vidám és tanulságos történeteiket, amikkel a látogatási tilalom időszaka alatt is segíthetik a gyerekek mielőbbi felépülését. Tanulni azonban mindannyian tanulhatunk a magyar népmesékből, ezért összegyűjtöttük azt a bűvös három legfontosabb tanulságot, ami mindannyiunknak olykor varázserőt adhat – akár a vírusjárvány leküzdésében is:


1. jótett helyébe jót várhatunk!

A népmesék általános motívuma, hogy a főszereplő hosszú útja során találkozik olyan karakterrel, akinek segítségre van szüksége. Ezért cserébe később létfontosságú, gyakorlatias tanácsot vagy éppen tárgyat kap tőle, ami segíti a főhőst, hogy elérje a célját. Itt azonban nem a jóra való várakozás a lényeg, hanem hogy azért bizony tennünk kell, hogy jót, segítséget kapjunk másoktól, ehhez pedig először adni érdemes. Minél többet és többeknek nyújtunk ugyanis segítséget, annál többen fognak bennünket segíteni az utunkon, vágyaink elérésében. 

2. tegyünk meg mindent a céljainkért! 

Fotó: 123rf.comA magyar népmesék egyik legjellemzőbb fordulata, hogy a szereplők számos akadállyal megküzdenek, mire elérik a céljukat. Ezek a kihívások – és ahogyan megküzdenek velük – teszik őket igazán naggyá, emiatt válnak példaértékű hőssé – és érdemesnek a királylány kezére. Megfutamodás helyett az előttük álló feladatok megoldására koncentrálnak, vagyis bátorsággal, merészséggel és kitartással a legveszedelmesebbnek tűnő ellenfeleket, akadályokat is legyőzik, ahogyan mi is képesek lehetünk erre a való életben. 

3. mindenki a saját szerencséjének a kovácsa! 

Ismerjük azt a helyzetet, amikor a három királyfi válaszút elé érkezik, és mindenkinek el kell döntenie, melyik irányba halad tovább. A döntéseiken múlik, hogy választott útjukon milyen veszéllyel kell megbirkózniuk, a következményekkel azonban minden esetben számolniuk kell. Ahogyan a mesékben a főszereplők, úgy a valóságban mi vagyunk felelősek a saját életünkért, döntéseinkkel pedig mi határozhatjuk meg, hogyan és merre haladunk tovább. 

A 3 legfontosabb népmesei tanulság tehát, hogy a saját döntéseink határozzák meg, merre halad az életünk, mindent meg kell tennünk céljaink elérése érdekében, és eközben ne felejtsünk el másoknak is segíteni. Aki persze mindezt nem hiszi, az járjon utána! 

További információ a webes meseolvasásról: https://www.khgyogyvarazs.hu/webes-meseolvasas


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.

Az erdőtüzek térségünket is fenyegetik

2025. július 01.

A klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat együttesen egy olyan jelent teremtett, ahol már nemcsak a déli országoknak kell erdőtüzektől tartania, Közép-Európa is egyre inkább kockázati zónává válik. Megjelent az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének (EASAC) legfrissebb, Changing Wildfires: Policy Options for a Fire-literate and Fire-adapted Europe című tanulmánya, melyben a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpontjának egyik kutatója is részt vett.

A világon évente közel 780 millió hektárnyi terület ég le – ez akkora terület, mint egész Ausztrália. Bár nem minden térségben nő a leégett területek aránya, a tüzek pusztító ereje és intenzitása aggasztóan fokozódik.

A projektben – ami a tűz új szerepének és kockázatának felismerését célozta – 22 nemzetközi kutató vett részt, a munkacsoport egyik vezetője pedig Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója volt. „Szakmailag nagyon inspiráló volt a munkacsoport tagjaival dolgozni, különböző szakterületek képviselőivel, akik Európa számos tájáról hozták a tudásukat, tapasztalatokat. Erős szakmai kapcsolatokat építettünk, már egy közös workshopon is részt vettünk azóta és tervben van egy közös publikáció is – szóval kapcsolatban maradunk a csapattal” – mondta el az ÖK kutatója a projektről. 

Az éghajlati változások – a forróbb nyarak, hosszabb hőhullámok és gyakoribb aszályos időszakok – ideális feltételeket teremtenek a tüzek kialakulásához. A kiszáradt biomassza lényegében „üzemanyagként” viselkedik, amely könnyen lángra lobban, akár egy eldobott csikk miatt is. A tanulmány szerint az emberi tevékenység közvetlenül és közvetetten is felerősíti ezeket a kockázatokat.

Az elhagyott mezőgazdasági területeken meginduló cserjésedés, a kezelés nélküli gyepterületek, vagy az idegenhonos fajok (például fenyők, eukaliptusz) telepítése mind növelik a gyúlékonyságot. Kiemelt kockázatot jelentenek a wildland–urban interface (WUI) zónák, azok a területek, ahol a természetes vegetáció közvetlenül határos a lakott településekkel. Európa területének kb. 7%-a ilyen, és ezekben a térségekben fokozott figyelemre van szükség a tűzvédelemben és várostervezésben egyaránt.

„A déli országok – elsősorban Spanyolország, Portugália, Olaszország és Görögország – régóta küzdenek a nyári erdőtüzekkel. Az újdonság azonban az, hogy Észak- és Közép-Európában is egyre gyakoribbak a súlyos tűzesetek” – magyarázza Valkó Orsolya. Skandináviában például a hőhullámokat követő száraz időszakok miatt már szintén tapasztalhattunk pusztító tüzeket a közelmúltban. Magyarország sem kivétel: míg egy átlagos évben néhány száz hektárt érintenek a vegetációtüzek, 2022-ben – az extrém aszály következtében – már több mint 7000 hektár égett le.

A hazai vegetációtüzek túlnyomó többsége (kb. 99%) emberi tevékenységre vezethető vissza. Az okok ismertek: gondatlan tarlóégetés, eldobott cigarettacsikk, tűzgyújtás a természetben, technológiai hibák vagy akár szándékos gyújtogatás. Mindez arra utal, hogy nem elegendő a tűzoltásra koncentrálni – tudatos megelőzésre és társadalmi szemléletformálásra is szükség van, hangsúlyozzák a kutatók.