Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Honnan ismerheti fel az anafilaxiát?

Érdekességek2024. augusztus 15.

Ön tudja, hogy mi a teendője anafilaxiás sokk esetén? Tisztában van vele, hogy mely tünetek alapján azonosíthatja be ezt a hirtelen kialakuló, súlyos és életveszélyes reakciót? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus, gyermek tüdőgyógyász szakorvosa foglalta össze az anafilaxiával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Fotó: 123rf.comAz anafilaxiáról dióhéjban

Az anafilaxia súlyos, akár az életet is veszélyeztető akut állapotot jelent, amit számtalan allergén kiválthat. Ezek közül a leggyakoribbak az ételek (tehéntej, tojás, földimogyoró és diófélék, szója, halak, szezámmag), a különféle gyógyszerek (antibiotikumok, kontrasztanyagok), valamint a méh-és darázsméreg allergia. Mivel az anafilaxia is egy allergiás folyamat következménye, így az egyik legnagyobb dilemmát az okozza, hogy miként lehet megkülönböztetni az enyhébb allergiás reakcióktól. Dr. Mezei Györgyi szerint a helyzet pontos felmérése azért is rendkívül fontos, mert míg az enyhébb allergiás tünetek kezeléséhez elegendőek az antihisztamin tartalmú készítmények, addig az anafilaxia súlyosbodását és az esetleges életveszélyt csak az izomba adott adrenalin injekció adásával előzhetjük meg.

Így ismerheti fel az anafilaxiát

Az anafilaxia perceken (esetleg órákon) belül kialakuló, egyre súlyosbodó állapot, ami két-három szervrendszert is érinthet. Ennek során az allergénnel való találkozás hatására az immunsejtekből hisztamin és egyéb kémiai üzenetküldő vegyület szabadul fel, amely a jellegzetes tüneteket okozza. De honnan ismerhetjük fel ezeket?

A World Allergy Orginazation 2020-as állásfoglalása alapján két esetben beszélhetünk anafilaxiáról:

-Ha az anafilaxiás tünetek a bőrt, a nyálkahártyát vagy mindkettőt érintik (testszerte megjelenő csalánkiütés, viszketés, bőrpír vagy az ajkak és szemhéj vizenyője), emellett pedig legalább még egy, a légutakat, a keringési rendszert vagy az emésztőrendszert érintő súlyos tünet is jelen van. 

-Ha az akutan kialakuló vérnyomás-esés vagy hörgőgörcs vagy gégét érintő tünetek megjelenése egy ismert allergén vagy magas rizikójú allergénnel való találkozás után következik be még akkor is, ha nem állnak fenn az anafilaxiára jellemző bőrtünetek. 

Mint dr. Mezei Györgyi mondja, az anafilaxiában légúti érintettségre utaló tünet a nehézlégzés, a légszomj és a sípolás, a gombócérzés, rekedtség, valamint a nyelv, a torok, a garat és a gége duzzanata. A tünetek a keringési rendszert és az idegrendszert is érinthetik, ez esetben hirtelen kialakuló vérnyomás-esés, valamint gyengeség, szédülés, ájulás, zavartság, halálfélelem és eszméletvesztés is létrejöhet. A harmadik anafilaxiában érintett szervrendszer, az emésztőrendszer: súlyos, görcsös hasi fájdalom, ismétlődő hányás, hasmenés jelzi a kritikus állapotot. 

Összefoglalva tehát: az anafilaxia egy viharos gyorsasággal kialakuló, az egész szervezetet érintő túlérzékenységi reakció, ami akár halált is okozhat. A súlyos anafilaxia a légutak, a légzés és/vagy a keringés potenciálisan életveszélyes károsodásával jár, ami bőrtünet nélkül is megjelenhet.


Fotó: gettyimages.com

Nincs idő késlekedni!

„Az anafilaxia kimenetele bizonytalan, és nagyon gyorsan kialakulhat az életveszély, ami kizárólag az izomba adott adrenalin injekcióval előzhető meg. Ha azt tapasztaljuk, hogy az allergiás tünetek kombinálódnak, rendkívül gyorsan romlanak, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nem egy enyhe allergiás reakcióval állunk szembe, és közbe kell avatkoznunk.” 

Az első teendőnk, hogy azonnali sürgősségi ellátást hívjunk a betegnek! Hazánkban az adrenalin önbelövő készítményként (adrenalin autoinjektor) van forgalomban. Amennyiben az előzőleg kivizsgált és anafilaxia rizikós betegnél rendelkezésre áll az adrenalin injekció – a megfelelő testhelyzet biztosítását követően – késlekedés nélkül adjuk be combjának elülső harmadába, mélyen az izomba! A legoptimálisabb, ha vízszintes testhelyzetbe helyezzük a beteget, eszméletlen állapotban vagy várandós beteg esetén azonban válasszuk a stabil oldalfekvést! Ha az érintett fullad, vagy hányás jelentkezik nála, félülő helyzetben (a lábak kinyújtása mellett) is beadható a gyógyszer. Az injekció beadása után a beteget megfigyelés céljából kórházba kell szállítani, mert a kezdeti javulást követően 8-12 óra elteltével kiújulhatnak a tünetek – összegzi dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont szakembere.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.

Montezuma átka – az utazási hasmenés

2025. június 26.



A második világháború után főként csak az Egyesült Államok polgárai engedhették meg maguknak az utazást. A szomszédos Mexikó volt az egyik népszerű turistahely, de az onnan visszatérők legtöbbje hasmenésben szenvedett. El is nevezték a jelenséget Montezuma átkának, utalva arra, hogy az azték uralkodót a vérszomjas spanyol hódítók megölték, és emiatt halála után bosszút áll a fehér embereken. Az utazás alatti hasmenés ma is a leggyakoribb, utazással összefüggő megbetegedés, mely az utazók felét utoléri, és pár napra megrontja a nyaralás örömét, megakadályozza az élményszerzést, mert a napi többszöri székletürítés a szobájához köti a beteget.

Mi okozza?

Az utazási hasmenés legtöbbször fertőzött étel vagy ital fogyasztása miatt lép fel, de nem minden, a fertőzött étel-ital útján a szervezetbe jutott kórokozó eredményez ilyet. Okozhatják fertőzött tárgyakról a kézre, majd onnan az emésztőtraktusba jutott mikroorganizmusok is. Ugyancsak gyakori fertőzési forrás az uszodai víz lenyelése. Noha bebizonyosodott, hogy a hasmenést nagy részben baktérium okozza, kialakulásában szerepet játszhat (főleg a trópusi vidékeken) az utazó megváltozott bélflórája, az utazással együtt járó stressz, és az étkezési szokások megváltozása is.

Sok kórokozó igen ellenálló, ezek szaporodása (például giardia lamblia nevű élősködő) az emberi-állati bélrendszerben történik, és a szennyezett széklettel fertőzött víz vagy étel fertőzi meg a többi embert. Az amőba histiolytica nevű parazitával a trópusi országokban a lakosság 100%-a is fertőzött lehet, ezért a trópusi országokban a hámozatlan zöldségek és a nyers saláták fogyasztását főleg az amöbiasis fokozott veszélye miatt kell kerülni.