Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Igazi bulikaja - 5 tésztasaláta recept, ami gyorsan kész

Érdekességek2024. január 03.

TKépforrás: Canva Pro adatbázis.ökéletes bulikaja a tésztasaláta! Egyszerre sokat is el lehet készíteni, változatosan és aránylag olcsón, akár felhasználva a hűtőben fellelhető maradékokat is.  

Készülj elő:
Legalább 2-3 féle tészta az ideális, ha nagyobb bulit tervezel. (ha csak páran vagytok, egy féle tészta elég, én a dekoratív, színes csavart, úgynevezett orsó tésztát, vagy a masni tésztát ajánlom, de bármi lehet, amit szerettek.) 
A tésztákat előre kifőzheted, hiszen fontos, hogy ne melegen kerüljön egybe a saláta keverék. 4 főre kb fél kiló tésztát számolhatunk. 

Nézzük hát a varázslatot, hogy születik változatos ételorgia néhány fajta tésztából: 


1. Virslis tésztasaláta

2 pár virsli

20 dkg reszelt füstölt sajt

1 konzerv kukorica

1 kis fej lilahagyma

1 nagy doboz tejföl, majonéz, mustár, picike fehér bor

só, bors

Elkészítés: A tésztát kifőzöm és hagyom kihűlni. Addig összekeverem a karikára vágott és felkarikázva megsütött virslit, a kockákra vágott vagy reszelt füstölt sajtot, a kukoricát és az apróra vágott lilahagymát. A tejföllel, majonézzel, fűszerekkel, pici fehér borral elkészítjük a tartárt, Összekeverem, egy tálba teszem és letakarva hagyom állni. Egy napot legalább adok neki, így az ízek jól összeérnek.


2. Vega tésztasaláta 

1 nagy vagy két kisebb cékla, 
25 dkg brokkoli (mirelit vagy friss) apróbbra vágva
némi reszelt zeller (Ízlés szerint) 
Kevés torma (jó lehet a majonézes torma is) 
Lila hagyma 
1 citrom leve 
egy rizstejszín, vagy vega majonéz 

A céklákat meghámozzuk, megfőzzük, majd vagy kockára szeljük, vagy nagy lyukú reszelőn lereszeljük. A brokkolit megpároljuk, és apóra vágjuk. A főtt zellert lereszeljük, vagy kockázzuk, ahogy a célkát. hozzákockázunk finom apórra egy lilahagymát. Hozzáadjuk vagy a tormát, vagy a majonézes tormát, függően attól, hogy vega vagy vegán válgozatot szeretnénk. Egy fél citrom levével lecsepegtetjük, sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a tésztához, óvatosan összekeverjük, hogy a cékla színe nefogja be nagyon a tésztát, majd igény szerint vega majonézzel, vagy némi rizstejszínnel keverjük krémesre. Bőségesen meghinthetjük petrezselyemmel.

3. Húsos tésztasaláta aszpikban

Ez a recept akkor lesz hasznunkra, ha húslevest készítettünk!
A húslevesben főtt húst leszedjük a csontról, majd apróra szeleteljük, némi fokhagymás vajon átpirítjuk, kevés borssal ízesíthetjük.
A levesben főtt répákat, egyéb gyökérzöldségeket apróra szeljük (külön is főzhetünk hozzá répát, karalábét, stb..) 
Főtt zöldborsót adunk hozzá - két főre egy kávéscsészényit. 

Fél kiló tésztához 5 merőkanál húslevest kiemelünk, zselatinnal összefőzzük, és a hússal, zöldségekkel összekevert tésztára, egy kerek tálba öntjük, Hirtelen hűtjük. A tésztasalátánk így aszpikos, szeletelhető lesz. Ízlés szerint tejfölösen is készülhet, de anélkül is nagyon finom. Ha gyerek nem eszik belőle, egy deci száraz fehér bort is tehetünk bele, ha már az aszpikot levettük a tűzről - igazi szilveszteri korhely fogás lehet. 

4. Pirított tésztasaláta sonkával 

Az orsótésztát megfőzzük, kihűtjük, majd fokhagymás olíva olajban átpirítjuk, hogy a tészta kis kérget kapjon (Inkább rázogatva, mintsem kevergetve, hogy a tészta ne törjön meg.) Pirítás közben sózzuk, borsozzuk, és szórjuk meg a végén némi füstölt pirospaprikával. 

A vékony szeletekre szelt sonkát (pármai sonkba, bajor sonka, vagy egyéb vékony szeletes sonka tökéletesen megfelel) - tépkedjük apróra, majd szórjuk a tésztához, adjunk hozzá aszalt paradicsomot,  és végül szórjuk meg parmezán morzsákkal. Tálalhatjuk ízlés szerint olíva bogyóval, illetve pár csepp citromlé ennek sem fog ártani.

5. Tonhalas tésztasaláta 

Egy doboz tonhal
kapribogyó, 
citromlé 
Kakukkfű 
Só és fehér bors 
Tészta 

A tésztához egyszerűen keverjük hozzá a tonhalat, a fűszereket, a kapriobogyót, és locsoljuk meg lágyan a citrommal, hagyjuk összeérni. Aszalt paradicsommal, vagy friss koktélparadicsom darabkákkal ezt sem tudjuk elrontani, de elhagyható, ha valaki nem szereti.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.