Így öltöztessük a kicsiket télen
Érdekességek2018. január 09.
A kisbabák szobai öltözéke a pelenka fölé adott bady (kombidressz), a rékli vagy ing, a rugdalózó vagy kantáros kisnadrág, az angolpólya, a hálózsák a zokni vagy papucs és a takaró. Ágyába nem túl kemény (kókusz) matrac, pamut (nem zizegő, nem műszálas) lepedő és a fejecskéje alá az ágyneműt védő textil pelenka kerül.
A kisbaba ruhái legyenek kényelmesek
- A 3-4 kilóval született babáknak 56-60-as méretet vegyünk, mert 2-3 hét alatt ezt is kinövik.
- Érzékeny bőrük nem tűri a kemény, és az allergizáló műanyag ruhaneműt. Ezért a testükkel közvetlenül érintkező ruhanemű legyen laza szövésű pamutból készült, fehér színű, mosható és vasalható. Belül a varrások ne legyenek durva eldolgozásúak, a címkéket is bontsuk le.
- Az újszülöttnek csak könnyen feladható és levethető ruhadarabokat szerezzünk be. Még a nagyobb gyerek is rosszul viseli a ruhák fején való áthúzását. Ezért a bady legyen táguló nyakú vagy a vállnál kapcsolható, és lábközt is nyitható az öltöztetés és a pelenkázás megkönnyítése céljából. A gallér nélküli rékli és ingecske már lehet színes és elől patenttal vagy oldalt áthajtással zárható.
- A ruhákat ma az „intelligens” mosószerek korában elég 40 fokon kimosni. Nincs szükség kifőzésre és még előmosásra sem. Ha mégis két léből mosnánk mosószert csak az előmosásba tegyünk. Fontos viszont az alapos öblítés, de nem illatos öblítőkkel, hanem 1 evőkanálnyi 10%-os ecetet használva. Az ecet kioldja a textilszálak között maradt mosóport és puhává teszi az anyagot.
- Az első hat hónapban a babaruhákat ki kell vasalni, nem csak fertőtlenítés céljából, hanem, hogy simává és még puhábbá váljanak.
- A babaruhákat elméletileg nem kezelik olyan vegyszerekkel melyek tetszetősé teszik kinézetüket, de biztonságból az újonnan vásárolt vagy turkálóból szerzett babaruhákat az első használat előtt ki kell mosni.
- A bady nagyon ötletes babaruha. Tartja a pelenkát, és a nagyobb már szobatiszta babánál védi a derekat és a vesét a megfázástól.
- Az első 1-2 hónapban az angolpólya és a hálózsák használata célszerűbb a rugdalózónál, mert ezekben szabadon mozoghatnak az alsó végtagok.
- Újszülött babánál a még magzati pózban tartott felhúzott lábacskák kicsúsznak a tappancs részből és mozgolódva a beakadt talpacskák, akadályozzák a nyújtózkodást. Ezen segíthetünk, ha kis zoknival vagy papuccsal rögzítjük a talprészt.
- A takaró célja a baba körbeölelése, ami a légáramlatot mérsékli és a méhen belüli meleg rugalmasan ölelő paradicsomi létet idézi. A takaró gyapjúból, polár vagy plüss anyagból készült laza szövésű(kötött, hurkolt) és könnyű legyen.
- A kisbabának szüksége van vékony pamut kissapkára is, melyet fürdetés után rövid időre, a fejére húzhatunk.
- Törölközője is puha nedvszívó frottír anyagból legyen.
- Fürdőkesztyűre, szivacsra, bőrt irritáló dörzsölésre 1-2 éves korig az érzékeny és vékony védőréteggel (savköpennyel) rendelkező bababőrnek nincs szüksége. A puha, simogató anyakézre annál inkább.
Ha már tipeg…
A tipegő kisded télen a lakásban a bady fölött hosszú ujjú pólót, mellényt, kantáros nadrágot, vagy, tréningruhát viselhet. A nadrág alá térdzoknit vagy harisnyanadrágot adunk.
A babaláb fejlődése, a talp boltozata, járás során alakul ki az aktív izommunka hatására, és ezt legjobban a „mezítlábas” járás biztosítja. A megfázás ellen lábacskáira csúszásmentes (figurális tapadókorongos) vastag, meleg zoknit vagy kötött csúszásmentes papucsot, puha kocsi-cipelőt (nem műanyagcsoszogót) húzunk. Szobában cipőt csak akkor adunk rá, ha már biztosan jár. Cipője puha, hajlítható tapadóstalpú és a sarkat, a bokát tartó száras, bőr vagy vászon felsőrészű legyen. Tanácsos széles-orrút (a lábujjak mozgásának engedő) és 1 számmal nagyobbat vásárolni (a felhúzott cipőbe a cipő és a baba sarka közé még férjen be a mutató ujjunk). Sportcipőt 3 éves korig nem ajánlunk.
Levegőzni télen is kell
A levegőztetés a csecsemő és kisgyerek egészséges fejlődésének télen is fontos napirendje.
A kisbaba téli ruhatára a hosszú ujjú bady,- ing, és pulóver, a harisnyanadrág, hosszúnadrág, bundazsák, majd cipzárral ellátott kezeslábas (overál), dzseki, sapka, kesztyű és a meleg vízhatlan lábbeli.
- Öltöztessünk rétegesen
Alsó rétegként használjunk természetes anyagú ruházatot, ez fölé adható műszálas hőszigetelő, szélvédő és vízhatlan anyagból készült meleg, de mozgásban nem korlátozó ruházat.
- Téli babakocsizás
A babakocsiban levegőző picurt bundazsákba dugjuk, melyben végtagjai testével közös meleg térben vannak, mozgása sem korlátozott. Ha már menő-manó, akkor bélelt kezeslábas (overál) a téli öltözéke. Ez is melegen tart nem kell alája túlöltőztetni. Jó választás a kapucnival, kesztyűvel és leszedhető lábrésszel ellátott változat.
A dzseki és bélelt nadrág csak a szabadban játszó szobatiszta nagyobb gyereknek való.
A téli lábbeli a vízhatlan bakancs, csizma vagy hótaposó, 1-2 számmal nagyobb legyen a kisgyerek lábánál. Fontos, hogy a meleg zokni mellett is maradjon hely a lábujjak mozgásához.
Csecsemőre, kisgyerekre ne adjunk sálat. Rövid nyakuk van, a sál fullasztó érzést kelt. Helyettesíthetjük magas nyakú (garbó jellegű) pulóverrel, vagy garbós kötött sállal esetleg „csősapkával”. A sapka téli viselet. Plusz 10-15 fokú száraz, napsütéses szélmentes időben csak az arcüreggyulladásra és középfülgyulladásra hajlamos gyereknek kell sapka. Különben a sapka alatti izzadás árt a hajhagymáknak, és levetkezve nagyobb a megfázás esélye. Zimankós, szeles, hófúvásos időben mindenkinek ajánlott a jól záró, a fej formájára illő, fület és homlokot védő, az áll alatt megköthető termo hatású sapka viselése. De ilyen időben csecsemőt csak szobában, nyitott ablaknál levegőztetünk. Ehhez nem kell bundasapka, elég egy kapucnis pulóver. A kapucnis pulcsik, és kabátfélék szükség esetén jól betöltik a sapka szerepét is.
Kézmelegítőnek kisbabáknak 0 ujjas, sétáló és hóval ismerkedő kicsinek 1 ujjas, mászókázó csemetének 5 ujjas vízhatlan kesztyű az ideális választás. Ha nincs gyárilag a kabáthoz rögzítve, akkor érdemes ezt házilag megoldani.
Babakocsihoz hasznos tartozék lehet a lábzsák és az esőponyva. Aki kendőbe vagy kenguruba hordozza babáját, annak tanácsos egy erre alkalmas babát is takaró kabátot beszereznie.
Dr. Kerekes Judit
gyermekorvos
forrás: Bébik.hu