Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Így öltöztessük a kicsiket télen

Érdekességek2018. január 09.

Így öltöztessük a kicsiket télenA kisbabák szobai öltözéke a pelenka fölé adott bady (kombidressz), a rékli vagy ing, a rugdalózó vagy kantáros kisnadrág, az angolpólya, a hálózsák a zokni vagy papucs és a takaró. Ágyába nem túl kemény (kókusz) matrac, pamut (nem zizegő, nem műszálas) lepedő és a fejecskéje alá az ágyneműt védő textil pelenka kerül.

A kisbaba ruhái legyenek kényelmesek


Ha már tipeg…

A tipegő kisded télen a lakásban a bady fölött hosszú ujjú pólót, mellényt, kantáros nadrágot, vagy, tréningruhát viselhet. A nadrág alá térdzoknit vagy harisnyanadrágot adunk.

A babaláb fejlődése, a talp boltozata, járás során alakul ki az aktív izommunka hatására, és ezt legjobban a „mezítlábas” járás biztosítja. A megfázás ellen lábacskáira csúszásmentes (figurális tapadókorongos) vastag, meleg zoknit vagy kötött csúszásmentes papucsot, puha kocsi-cipelőt (nem műanyagcsoszogót) húzunk. Szobában cipőt csak akkor adunk rá, ha már biztosan jár. Cipője puha, hajlítható tapadóstalpú és a sarkat, a bokát tartó száras, bőr vagy vászon felsőrészű legyen. Tanácsos széles-orrút (a lábujjak mozgásának engedő) és 1 számmal nagyobbat vásárolni (a felhúzott cipőbe a cipő és a baba sarka közé még férjen be a mutató ujjunk). Sportcipőt 3 éves korig nem ajánlunk.

Levegőzni télen is kell

A levegőztetés a csecsemő és kisgyerek egészséges fejlődésének télen is fontos napirendje.

A kisbaba téli ruhatára a hosszú ujjú bady,- ing, és pulóver, a harisnyanadrág, hosszúnadrág, bundazsák, majd cipzárral ellátott kezeslábas (overál), dzseki, sapka, kesztyű és a meleg vízhatlan lábbeli.

Alsó rétegként használjunk természetes anyagú ruházatot, ez fölé adható műszálas hőszigetelő, szélvédő és vízhatlan anyagból készült meleg, de mozgásban nem korlátozó ruházat.

A babakocsiban levegőző picurt bundazsákba dugjuk, melyben végtagjai testével közös meleg térben vannak, mozgása sem korlátozott. Ha már menő-manó, akkor bélelt kezeslábas (overál) a téli öltözéke. Ez is melegen tart nem kell alája túlöltőztetni. Jó választás a kapucnival, kesztyűvel és leszedhető lábrésszel ellátott változat.

dzseki és bélelt nadrág csak a szabadban játszó szobatiszta nagyobb gyereknek való.

A téli lábbeli a vízhatlan bakancs, csizma vagy hótaposó, 1-2 számmal nagyobb legyen a kisgyerek lábánál. Fontos, hogy a meleg zokni mellett is maradjon hely a lábujjak mozgásához.

Csecsemőre, kisgyerekre ne adjunk sálat. Rövid nyakuk van, a sál fullasztó érzést kelt. Helyettesíthetjük magas nyakú (garbó jellegű) pulóverrel, vagy garbós kötött sállal esetleg „csősapkával”. A sapka téli viselet. Plusz 10-15 fokú száraz, napsütéses szélmentes időben csak az arcüreggyulladásra és középfülgyulladásra hajlamos gyereknek kell sapka. Különben a sapka alatti izzadás árt a hajhagymáknak, és levetkezve nagyobb a megfázás esélye. Zimankós, szeles, hófúvásos időben mindenkinek ajánlott a jól záró, a fej formájára illő, fület és homlokot védő, az áll alatt megköthető termo hatású sapka viselése. De ilyen időben csecsemőt csak szobában, nyitott ablaknál levegőztetünk. Ehhez nem kell bundasapka, elég egy kapucnis pulóver. A kapucnis pulcsik, és kabátfélék szükség esetén jól betöltik a sapka szerepét is.

Kézmelegítőnek kisbabáknak 0 ujjas, sétáló és hóval ismerkedő kicsinek 1 ujjas, mászókázó csemetének 5 ujjas vízhatlan kesztyű az ideális választás. Ha nincs gyárilag a kabáthoz rögzítve, akkor érdemes ezt házilag megoldani.

Babakocsihoz hasznos tartozék lehet a lábzsák és az esőponyva. Aki kendőbe vagy kenguruba hordozza babáját, annak tanácsos egy erre alkalmas babát is takaró kabátot beszereznie.

Dr. Kerekes Judit

gyermekorvos


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.