Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Így segíthetnek a legújabb trendek, hogy ne legyen rémálom az alvás

Érdekességek2025. április 23.

Az alvás létfontosságú szerepet játszik testi és lelki egészségünk megőrzésében, ám egyre több magyar küzd alvásproblémákkal, köztük már tíz év körüli gyerekek is. Ráadásul még a nemzetközi átlagnál is rosszabbul alszunk: a felmérések szerint a magyar lakosság 60 százaléka tapasztal rendszeres alvászavart, mintegy minden harmadik ember (29%) pedig krónikus álmatlansággal él. Ez a tendencia súlyos következményekkel járhat, hiszen a nem megfelelő alvás növeli a szívbetegségek, a depresszió és a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Az alvás világnapja alkalmából a Budai Egészségközpont alvásszakértő orvosa, dr. Várdi Katalin bemutatja a pihentető alvást elősegítő, legújabb trendeket.

Fotó: bialasiewicz © 123RF.com„Egészségügyi szempontból az alvás minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége – különösen a gyerekek esetében, akiknél az alvás jelentős hatással van a mentális, fizikai és érzelmi fejlődésre. Ennek ellenére sokan még mindig alábecsülik a rossz alvás életminőségre gyakorolt negatív hatását, például azt, hogy a gyakori ébredésekkel járó kialvatlanság mennyire megy a napi teljesítőképesség rovására, a lehetséges egészségügyi kockázatokról nem is beszélve. Ezt alátámasztja, hogy a kutatások alapján Magyarországon az elmúlt években folyamatosan nő az egyre kevesebbet és egyre rosszabbul alvók aránya és mindez egyre fiatalabb korban okoz problémát. Ennek hátterében főként a fokozott stressz, a pandémia óta egyre többeket érintő szorongás, depresszió, továbbá a szinte egész napos képernyőhasználat, a helytelen matrac- és/vagy párnaválasztás és esti rutin áll” – figyelmeztet dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

Az alváskutatások eredményei alapján a magyarok leggyakrabban olyan alvászavarokkal küzdenek, mint az elalvási vagy éppen felkelési nehézségek, a gyakori éjszakai ébredések, horkolás, alvási apnoé (légzéskimaradás) és rémálmok. Az alvásminőség romlása rövid és hosszú távon is okozhat egészségügyi gondokat, mind fizikai, mentális és érzelmi szinten. Ilyen következmény lehet például a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása (magas vérnyomás, stroke, szívritmuszavar), az elhízás, emésztési problémák és cukorbetegség kialakulása, az immunrendszer legyengülése. A kialvatlanság következtében fokozott nappali fáradtság, figyelemzavar, memória- és tanulási zavarok, valamint hangulatingadozás léphet fel, ami hosszú távon akár depresszióhoz is vezethet. Szintén hosszú távú következmény lehet a demencia vagy a korai halálozás. Az alváshiány emellett gyakori mikroalvásokat eredményezhet, amelyek különösen veszélyesek vezetés vagy gépek kezelése közben.


Az alábbi trendek és megoldások segíthetnek abban, hogy javítsuk alvásunk minőségét:

  1. Okoseszközök és alváskövetők
    Egyre többen használnak okoseszközöket, például okosórákat és okosgyűrűket, az alvás monitorozására, amelyek a fejlett érzékelőknek és a mesterséges intelligencia algoritmusoknak köszönhetően egyre pontosabban mérik és elemezik az alvás minőségét, beleértve az alvási fázisokat, a horkolást és az egyéb alvási paramétereket. Ezáltal személyre szabott tanácsokat adhatnak az alvás javítására. „A tudatosabb alváshigiénia kialakításában hatékony segítséget nyújtanak ezek az eszközök. Fontos azonban, hogy ne okozzanak extra stresszt, hanem motiváljanak a pihenés javítására” – hangsúlyozza dr. Várdi Katalin.
  2. Alvást segítő eszközök, applikációk
    Ezek az eszközök és mobilapplikációk általában relaxáló hangokat, vezetett meditációkat vagy alvásidőzítő funkciókat kínálnak a könnyebb elalváshoz. Ilyen például a tibetihangtál-szimulátor vagy a fehérzajkészülék is. Az alkalmazások a személyes alvásproblémákra szabott megoldásokat nyújtanak, így elősegítik az ideális alvási rutin kialakítását.
  3. Intelligens alvási környezet
    Az okosotthon megoldások részeként az intelligens hálószobák automatikusan szabályozzák a hőmérsékletet, a páratartalmat, a világítást és a zajszintet, optimalizálva ezzel az alváskörnyezetet. Ezek a rendszerek folyamatosan alkalmazkodnak az egyéni igényekhez, mellyel fokozzák a komfortérzetet és az alvásminőséget.
  4. Alvásterápiás fények és aromaterápia
    A környezetünket akkor is finomhangolhatjuk, ha nem okosotthonban élünk. Például speciális fényforrások (lágy, vöröses árnyalatú fények) vagy aromaterápiás illóolajok (pl. levendula, kamilla) alkalmazása jelentősen hozzájárulhat az alvásminőség javításához. „Az alvásterápiás fények elősegítik a melatonin termelődését, ezáltal segítik a szervezet természetes alvás-ébrenlét ciklusának helyreállítását” – hangsúlyozza a szomnológus.
  5. Okosmatracok, -paplanok és -párnák
    Ma már léteznek olyan matracok, amelyek valós időben állítják a keménységet az optimális alváspozíció érdekében.
    Emellett az okospaplanok és okospárnák innovatív megoldásokat kínálva biztosítják a kellemes alvást, a személyre szabott kényelem és a technológia kombinációjával. Az okospaplanok beépített hőmérséklet-szabályozással és alvásfigyelő szenzorokkal optimalizálják az alvási környezetet, levegő keringetéssel képesek eltávolítani az izzadságot, és néhány modell még önmagát is képes bevetni egy légbefúvó rendszer segítségével. Az okospárnák fejlett szenzorokkal követik a fejmozgást az éjszaka folyamán, ami segíthet az alvási minták elemzésében és javításában. Bizonyos okospárnák a horkolást is tudják érzékelni, majd finom mozgásokkal vagy rezgéssel módosítják a fej helyzetét, hogy csökkentsék vagy megszüntessék a problémát, illetve akár fel is tudnak ébreszteni, a legmegfelelőbb alvási ciklusban.
  6. Súlyozott takaró használata
    Amennyiben nem rendelkezünk okos ágyneművel, a súlyozott takaró is hatékony megoldás lehet akkor, ha szorongás vagy nyugtalanság miatt nehezen alszunk el. Ez mélynyomásos stimulációval segít csökkenteni a stresszt és a szorongást, ezáltal mélyebb és pihentetőbb alvást biztosít.
  7. Szájtapaszok
    Az alvásminőséget javító és horkolást csökkentő eszközök között a szájtapaszok is egyre népszerűbbek. Ezek az ajkak összezárásával elősegítik az orron keresztüli és ezáltal az optimális légzést alvás közben, ami egyúttal csökkenti a horkolást, aminek az egyik fő oka a szájlégzés. Emellett az alvási apnoé tüneteit is enyhítheti, megakadályozza a nyálkahártya kiszáradását és ezáltal csökkenti a fogszuvasodás és fogínybetegségek kockázatát is. Fontos tudni azonban, hogy orrdugulás esetén légzési nehézségeket okozhat és súlyos alvási apnoénál nem hatékony, ezért érdemes mérlegelni a használatát, illetve kezdetben napközben gyakorolni azt. Javasolt hipoallergén, bőrbarát anyagból készült tapaszt választani, mivel az arra érzékenyeknél bőrirritációt válthat ki.
  8. Relaxációs technikák és mindfulness
    Népszerű trend a különféle relaxációs módszerek, például a mindfulness vagy légzőgyakorlatok alkalmazása. Ezek segítenek az idegrendszer megnyugtatásában és az alvást zavaró szorongás csökkentésében. „A mindfulness alapú stresszcsökkentés bizonyítottan segíti az elalvást és csökkenti az éjszakai felébredések számát, ezáltal javítva a pihenés minőségét” – mondja a szakértő.
  9. Alvástréning programok
    A speciális, szakemberek által vezetett alvástréningek strukturált segítséget nyújtanak az alvászavarok kezelésére, egyéni vagy csoportos formában. Ezek a programok általában több hetes időtartamot ölelnek fel, és fokozatosan segítenek javítani az alvási szokásokon és a minőségen. Célzottan javítják az alváshoz való viszonyunkat, hatékonyan kezelve a krónikus alvásproblémákat.
  10. Sleepcation, azaz alvásfókuszú nyaralás és „alvásválás”
    A sleepcation egy olyan új utazási trend, melynek lényege, hogy a nyaralás során kifejezetten a pihentető alvásra és regenerációra helyezik a hangsúlyt, például különleges alvásterápiás szállodákban. Ez a trend része az idén egyre népszerűbbé váló „alvásturizmus” mozgalomnak, amely során az emberek kifejezetten azért utaznak el valahová, hogy jobban aludjanak. „Az ilyen pihenések segítenek újratanulni az egészséges alvási szokásokat, és feltöltik az embert energiával” – vélekedik a Budai Egészségközpont szakértője. A másik, utazások során népszerűvé váló trend az „alvásválás”, ami annyit tesz, hogy a párok külön ágyban vagy szobában alszanak az utazások során a jobb alvásminőség érdekében.

Bármilyen módszerre, eszközre is esküszünk, a szakértő tanácsa szerint hosszú távon az alvással kapcsolatos tudatosság kialakítása a kulcs: „Fontos, hogy mindenki megtalálja a saját igényeinek legmegfelelőbb módszereket, és fenntartható szokásokat alakítson ki az egészséges alvás érdekében.” A problémák beazonosításában az alvásdiagnosztikai vizsgálatok is rendkívül hatékonyak, az eredmények alapján pedig a szakorvosok részletes, rövid és hosszú távra szóló javaslatokat tudnak adni a pácienseknek, hogy éjszakáik a lehető legnyugodtabbak legyenek.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

A csendes gyilkos: keringési betegségek okozzák a halálesetek egyharmadát

2025. június 22.

Miközben életünk egyre kényelmesebbé válik, olyan láthatatlan veszélyeknek tesszük ki magunkat, amelyek hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. Az egyik ilyen, sokak által alábecsült, ám rendkívül káros jelenség: az ülő életmód. A kutatások szerint a tartós ülés önálló kockázati tényező: megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek, a visszér, a trombózis, az elhízás, sőt, a mentális problémák kockázatát is – még akkor is, ha a nap más szakaszaiban sportolunk vagy aktívak vagyunk.  De van kiút, íme a Dr. Kelen szakértői tippjei a megelőzéshez.

Az egyik legnagyobb probléma, hogy ülés során a vérkeringés lelassul az alsó végtagokban. A lábakban található visszerek működését alapvetően az izompumpa segíti – amikor járunk, mozgatjuk a vádlinkat, a vér könnyebben visszajut a szív felé. Tartós ülésnél ez a pumpamechanizmus kikapcsol, és a vér pangani kezd. Ez először enyhébb tüneteket okoz, mint a feszülés, fájdalom, lábdagadás, de idővel komolyabb problémákat is előidézhet: visszérbetegség, gyulladások, sőt, akár trombózis is kialakulhat.

Hazai viszonylatban a helyzet kiemelten súlyos. Az Európai Unióban 2020-ban a keringési rendszer betegségei feleltek az összes halálozás 32,7 százalékáért, azaz 1,7 millió fő haláláért. Magyarország ebben a statisztikában a második helyen állt: egymillió lakosra vetítve 3812 szívinfarktus történt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részletes adatai szerint a keringési betegségek továbbra is vezető haláloknak számítanak hazánkban.

A mozdulatlanság ráadásul az izomrendszert és az anyagcserét is érinti. Az izmok inaktivitása gyorsítja a leépülést, az energiafelhasználás csökkenése pedig növeli az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Az elhízás ráadásul további kockázatokat von maga után: magas vérnyomás, magas vérzsírszint együttes fennállása, az ízületi kopások, a refluxbetegségek, sőt bizonyos daganatok (például a vastagbelet és a végbelet egyaránt érintő daganatos megbetegedés és emlőrák) kialakulásának esélyét is.

Nemcsak testileg, de lelkileg is árt

Ha huzamosabb ideig ülünk, az a mentális állapotunkra is kihatással van: az oxigénellátás és agyi vérkeringés csökkenése koncentrációs zavarokhoz, fáradékonysághoz, sőt, hangulatzavarokhoz is vezethet. A test és az elme működése szoros kapcsolatban áll. Ha a vérkeringés lassul, az agy működése is kevésbé optimális – ezt sokan délutáni levertségként, „agyfáradásként” élhetik meg.

Körömgomba kezelése

2025. június 21.

Hatásos megoldások vény nélkül

Kit ne zavarna, ha a körmei megvastagodottak, mállóak, töredezettek és sárgás színűek? Mindez még kellemetlenebb lehet akkor, a a köröm kilátszik a papucsból, szandálból. Nyár elején sokan térnek be a patikába, és próbálnak hatásos megoldást találni a körömgombás panaszaikra.

Bár a kéz- vagy lábujjak körmein egyaránt kialakulhat gombásodás, az esztétikailag is zavaró panaszok jellemzően a lábujjak körmein fordulnak elő. A lábkörmök az évek múlásával hajlamosak megvastagodni, de ha a köröm színe megváltozik, és sárga, sötétzöldes vagy fekete lesz, az már figyelmeztető jel: általában gombásodás áll a háttérben. Emellett, a körömgomba esetén az érintett köröm körül lévő rész érintésre fájhat, a köröm egyes részei letörhetnek, leeshetnek, és a körömágy körüli bőr kipirosodhat és viszkethet.

Időskorban gyakoribb a körömgomba

A körömgomba körülbelül minden 20. embert érint. Időskorban az előfordulási gyakoriság ennél is nagyobb; a 60 év fölöttiek közül minden 5. személynek van egy vagy több gombás körme. A körömgomba-fertőzés könnyen elkapható. Edzőtermekben, sportlétesítményekben, uszodákban, strandokon, közös zuhanyozókban, egymás cipőjét, papucsát vagy körömápoló készletét használva bárki könnyen megfertőződhet. Időskorban, diabéteszeseknél, rosszindulatú daganatos betegeknél, keringési problémával küzdőknél, antibiotikumot vagy immunszuppresszív gyógyszert tartósan szedőknél a fertőzés rizikója fokozott.

Várni fölösleges, a körömgomba magától nem múlik el

Amint megjelennek a tipikus tünetek, minél hamarabb cselekedni kell. Csak így akadályozható meg az, hogy a gombás fertőzés a köröm mélyebb régióiba terjedjen, esetleg a többi körömre átterjedjen, és a későbbiekben még nehezebben lehessen megszabadulni tőle. A körömbomba kezelésére vény nélküli megoldások és – súlyosabb, kiterjedtebb esetekben – receptköteles készítmények állnak rendelkezésre.

Első lépés – vény nélkül elérhető, külsőleges kezelések

Ha a körmök érintettsége nem jelentős, vény nélkül kapható, külsőleges készítmények használata javasolható, vagyis gyógyszeres körömlakk vagy kenőcs kínálhat megoldást. A hazánkban kapható, klinikai vizsgálatokkal igazolt hatékonyságú gyógyszeres körömlakkok hatóanyaga az amorolfin, ciklopirox vagy terbinafin; a kenőcs pedig bifonazol-karbamid kombinációval „dolgozik” a gomba ellen. A körömgomba elleni külsőleges gyógyszeres kezelések amellett, hogy hatékonyak, szinte alig okoznak mellékhatásokat. A helyileg (pl. körömlakként vagy kenőcsként) alkalmazott gombaellenes hatóanyagok gyakorlatilag nem jutnak be a vérkeringésbe, nem jutnak el létfontosságú szervekbe, így az ott okozott mellékhatások is rendkívül ritkák.

Súlyosabb fokú, sok körömre kiterjedő érintettség esetén vényköteles, szájon át szedendő gyógyszert rendel az orvos.

Magas vérnyomás fiatalon – mi lehet az oka?

2025. június 21.

A magas vérnyomást általában az idősebbek betegségének gondoljuk, miközben a 20-40 éves korosztály nyolc tagja közül egy szintén ezzel a betegséggel él. De vajon mi lehet az oka annak, ha már ilyen fiatalon magas értékek alakulnak ki valakinél, és mindenképpen szükség van-e vérnyomáscsökkentőre akár már huszonévesen? Dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont – Prima Medica kardiológusa adott választ a kérdésekre.

Mi okozhatja a fiataloknál kialakuló magas vérnyomást?

A magas vérnyomás egyik leggyakoribb közvetlen kiváltó oka az artériák szűkülete, ami miatt a vérnek nagyobb nyomással kell áramolni, hogy eljusson mindenhová. Mivel pedig az érszűkület előfordulása az életkor előrehaladtával egyre jellemzőbb, így a magas vérnyomás kockázata is nő az idősödéssel. Ez azonban nem jelenti azt, hogy fiatalabbak nem szembesülhetnek a hipertónia diagnózisával, amelynek a genetikán kívül életmódbeli okai is lehetnek. Ezek döntően az alábbiak:
– Túlsúly, elhízás: a 25-nél magasabb BMI és a magas derék-csípő arány alapján kiszámított súlyfelesleg szinte minden betegségnél rizikófaktornak számít.
– Dohányzás: az egyik legjelentősebb, megváltoztatható kockázati tényező.
– Alkoholfogyasztás: kutatások alapján a rendszeres alkoholfogyasztás hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásához. (Ugyancsak igaz ez az illegális drogokra.)
– Mozgásszegény életmód: heti legalább 150 perc közepes intenzitású kardio mozgás és 2 alkalom erősítő edzés lenne az a mozgásmennyiség, ami már csökkentené a magas vérnyomás kockázatát, de ez csak keveseknél teljesül.
– Só- és vörös hús fogyasztás: napi 10 grammnál több só bevitele erősen emeli a vérnyomást, korábbi tanulmányok pedig ezt igazolták a heti kettőnél több alkalom vörös hús fogyasztásnál is.
– Egyes gyógyszerek: többféle gyógyszernek is lehet vérnyomásemelő mellékhatása, így például az ösztrogén tartalmú fogamzásgátlóknak, egyes gyulladáscsökkentőknek és antidepresszánsoknak.
– Bizonyos betegségek: a vesebetegségek, a pajzsmirigy alulműködés és az alvási apnoé is hozzájárulhat a hipertónia kialakulásához.