Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ingyenes országos bőrrákszűrés

Érdekességek2026. április 01.

Fotó: stefamerpik | www.freepik.comTöbb mint 200 bőrgyógyász önkéntes részvételével idén tavasszal országos programot indít a bőrrák korai felismeréséért a Magyar Dermatológiai Társulat (MDT). A szervezet 2026. április 13. és május 31. között széles körű felvilágosítással, több ezer ingyenesen elvégzett bőrvizsgálattal és tanácsadással kampányol a bőrdaganatok megelőzése és korai felismerése, a tudatos fényvédelem és a rendszeres önvizsgálat mellett. A széles szakmai és társadalmi összefogással megvalósuló programhoz egyetemi klinikák, kórházak, bőrgyógyászati szakrendelések és magánellátók mellett a hazai betegszervezetek, valamint innovatív gyógyszergyártó vállalatok és dermo-kozmetikai cégek is csatlakoztak. A kampány weboldalát a https://skindex.hu/szuresek címen érhetik el az érdeklődők.

„Mi bőrgyógyászok tudjuk, hogy fokozott kockázat vagy gyanús bőrelváltozás esetén a bőrgyógyászati vizsgálat életet menthet. A Magyar Dermatológiai Társulat célja, hogy ezt az üzenetet idén tavasszal az ország minden pontjára eljuttassa. Az elmúlt évek legnagyobb ilyen programját indítjuk el,köszönöm a kampányban részt vevő orvosok munkáját és a támogató partnereink segítségét” – fogalmazott Prof. Dr. Holló Péter, a Magyar Dermatológiai Társulat elnöke.

Az MDT által koordinált országos kampányhoz ez idáig 70 intézményből mintegy 200 bőrgyógyász szakorvos csatlakozott, akik a kampány során várhatóan több mint 2500 dermatoszkópos bőrvizsgálatot fognak elvégezni.


Prof. Dr. Holló Péter rámutatott, a bőrrák különböző típusai különböző életkorokban jellemzőek, ezért a fiatal felnőttektől a legidősebbekig minden korosztálynak van oka odafigyelnie a gyanús bőrtünetekre.
A dermatoszkópos bőrvizsgálatnak nagy jelentősége van a melanoma korai felfedezésében is. Ez a rendkívül agresszív és veszélyes daganatos betegség időben felfedezve ugyanis eredményesen kezelhető, de késői stádiumban diagnosztizálva jelentősen romlik a teljes gyógyulás esélye.  
Fontos tény, hogy a melanomát az esetek több mint felében maguk a betegek fedezik fel a bőrükön, azonban minden harmadik melanomás beteg több mint egy évet vár, mielőtt a gyanús bőrelváltozással orvoshoz fordulna.

A kampány ezért kiemelt hangsúlyt helyez a lakosság edukációjára és a tudatos prevenciós magatartás megerősítésére is, a vizsgálatok elvégzése mellett

A csatlakozó intézmények, szakorvosok és időpontok száma a kampány időtartama alatt várhatóan folyamatosan bővül, ezért a szervezők azt javasolják, hogy az érdeklődők rendszeresen látogassanak vissza a kampány weboldalára, ahol az aktuálisan elérhető időpontokról, helyszínekről, valamint a jelentkezés pontos módjáról is tájékozódhatnak: https://skindex.hu/szuresek A bőrrákszűrésre – ha ezt a szűrőhely kifejezetten másképp nem jelöli – kizárólag 18 év feletti felnőtteket várnak.

UV-védelem és önvizsgálat

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a bőrdaganatok megelőzésében és korai felismerésében egyaránt meghatározó szerepe van a rendszeres és alapos önvizsgálatnak, a tudatos fényvédelemnek és – a gyanús bőrelváltozás észlelésekor – a késlekedés nélkül elvégzett bőrgyógyászati vizsgálatnak.

A Magyar Dermatológiai Társulat legfontosabb tanácsa – a UV-sugárzás elleni védekezés fontossága mellett – a havonta elvégzett önvizsgálat, amelynek során nemcsak a nyilvánvaló – a vállon, a mellkason és a háton megjelenő – „rút kiskacsákra” kell figyelni, hanem a hajas fejbőrön, a felkar belső részén, a kéz- és lábfejen, sőt az ujjak közötti területekre is. Az önvizsgálat elvégzéséhez az MDT önvizsgálati videóját ajánlják.

„Szokatlan, változó, növekvő” – ha gyanús elváltozásokat, a megszokottól eltérő vagy megváltozott anyajegyeket vagy új, növekvő pigmentfoltokat találunk, késlekedés nélkül forduljunk bőrgyógyászhoz.

A fényvédelem szabályainak betartása, a napégés kerülése a megelőzés fontos része, különösen azok számára, akik fokozottan veszélyeztetettek – korábban saját maguk vagy családtagjaik már érintettek voltak bőrdaganatos betegségben, világos bőrűek vagy munkájuk, hobbijuk miatt gyakran tartózkodnak napon. A szoláriumhasználat is egyértelmű kockázati tényező a bőrdaganatok kialakulása szempontjából.

Széles körű szakmai összefogás

Az idei kampány különlegessége, hogy a lakossági tájékoztatásban és szemléletformálásban a Magyar Dermatológiai Társulat mellett kulcsszerepet vállal a Magyar Melanoma Alapítvány és a Stop Melanoma Alapítvány. A kampányt támogató dermo-kozmetikai partnerek – a Bioderma (Naos Hungary Kft.), az Eucerin (Beiersdorf Kft.) és a La Roche-Posay (L’Oréal Magyarország Kft.) – edukációs kezdeményezésekkel, fényvédő termékmintákkal és kedvezményes kuponokkal, az innovatív gyógyszergyártó vállalatok – az MSD Magyarország, és a Bristol Myers Squibb – a korai felismerés és a prevenció erősítésével segítik a programot céljai elérésében.

További információ és időpontfoglalás

A kampányról és a bőrrákszűrési lehetőségekről részletes információ, valamint a kampány online keresőfelülete elérhető a Magyar Dermatológiai Társulat edukációs weboldalán: https://skindex.hu/szuresek

Ugyanitt közérthető információkat kaphatnak a fényvédelemről, valamint a különböző bőrbetegségek megelőzéséről, felismeréséről és kezelésük lehetőségeiről.

Csatlakozna a kampányhoz?

Ha Ön bőrgyógyász és szívesen csatlakozna az MDT országos programjához, kérjük, írjon nekünk egy e-mailt az mdt@publicrelations.hu címre.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Hatással van-e gondolkodásunk az egészségünkre?

2026. június 22.



A minap néztem az éppen 100 éves Sir David Attenborough fényképeit, akinek hatása filmesként-műsorvezetőként a természet megismertetésére és megóvására megkérdőjelezhetetlen. De néztem a 100 éves Kurtág Györgyöt, a világhírű zeneszerzőt, zongoraművészt is. Egyikükön sem látszik az idő. Hogyan csinálják? Mi a titkuk?

Netán igazuk lehet azoknak az ókori indiai bölcseknek, akik arra a megállapításra jutottak, hogy a gondolkodás is befolyásolja a testi működést? Az egyik következtetésük abból indul ki, hogy a szív évente 40 milliószor dobban. (A pontos számot illetően persze lehetnek eltérések.) Belátható, hogy mint bármely pumpának, a szívnek is korlátozott működési ideje van.

A bölcsek szerint a pozitív érzelmek mindig lassabbak és kevésbé megerőltetőek, mint a negatívak. Ezt ellenőrizhetjük, amikor pl. majd felrobbanunk a dühtől, akkor pulzusunk és légzésritmusunk szaporább. A mai modern gyógyászat „A típusú”, nagy rizikófaktorú embereknek nevezi azokat, akik könnyen dühbe gurulnak, felmegy a vérnyomásuk, és nő a szívbetegség kockázata.

Ingyenes tüdőrákszűrés

2026. június 21.

A tüdőrák nemcsak világszerte, hanem Magyarországon is az egyik vezető daganatos halálok közé tartozik. A betegség hosszú ideig tünetmentes maradhat, ezért a korai felismerés különösen fontos. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet (OKPI) egész nyáron várja ingyenes tüdőrákszűrésre azokat az aktív dohányosokat, akiknél fokozott a tüdőrák kialakulásának kockázata.

A program részeként a jelentkezők korszerű, alacsony dózisú CT (LDCT) vizsgálaton, légzésfunkciós vizsgálaton, dohányzási kockázatfelmérésen és személyre szabott tanácsadáson vehetnek részt. Az LDCT egy gyors, fájdalommentes, kontrasztanyag beadása nélkül végzett képalkotó vizsgálat, amely segíthet a korai stádiumú tüdőelváltozások felismerésében.

Munkahelyi kultúra és mentális egészség

2026. június 21.

A dolgozók fizikailag bent vannak – mentálisan viszont már rég kiléptek



A legtöbb vállalat még mindig teljesítményproblémaként kezeli azt, ami valójában mentális probléma. A vezetők sok helyen azt látják, hogy csökken az innováció, egyre nehezebb megtartani az embereket, romlik a csapathangulat, nő a passzív agresszió, a meetingeken ugyanazok szólalnak meg, miközben a többiek hallgatnak. A háttérben azonban sokszor nem motivációhiány, hanem pszichológiai bizonytalanság áll.

A Mindwell Business szerint ma már egyértelműen látszik, hogy a munkahelyi kultúra mentális állapota közvetlenül hat a teljesítményre, a lojalitásra és a cégek hosszú távú működésére is. A szervezet pszichológiai biztonsága már nem csupán egy „nice to have” HR-eszköz, hanem üzleti túlélési kérdés lett.

„Nagyon sok munkahelyen ma már nem az a probléma, hogy az emberek nem akarnak dolgozni, hanem az, hogy félnek megszólalni” – mondja dr. Dura Mónika, a Mindwell Business alapítója. – „A dolgozók jelentős része évek óta folyamatos készenléti állapotban működik. Nem mernek hibázni, kérdezni, visszajelzést adni vagy akár segítséget kérni. Ez hosszú távon nemcsak emberileg romboló, hanem üzletileg is.”