Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Innen tudod, hogy pszichológusra van szükséged

Érdekességek2024. július 04.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A mai világban egyre nagyobb szerepet kap a mentális egészség, hiszen az élet mindennapos kihívásai, stresszhelyzetei gyakran megterhelőek lehetnek. De honnan tudod, hogy valóban szükséged van-e pszichológusra? Milyen tünetek jelzik azt, hogy ideje szakemberhez fordulni? És hogyan válassz megfelelő pszichológust? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre kaphatsz választ.  

Mikor elengedhetetlen a pszichológus bevonása?

Ha úgy érzed, hogy a szorongás és a stressz mindennapossá vált az életedben, és már nem tudod hatékonyan kezelni ezeket az érzéseket, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Az állandó szorongás és stressz nemcsak a mentális, de a fizikai egészségedre is káros hatással lehet.

Az alvászavarok, legyen szó inszomniáról, gyakori ébredésekről, vagy akár rémálmokról, komoly jelei lehetnek annak, hogy valami nincs rendben. Az alvás kulcsfontosságú a mentális és fizikai regenerációban, így ha tartósan problémád van vele, ezt is érdemes pszichológussal megbeszélni.

A tartósan fennálló lehangoltság, érdektelenség, motivációhiány, illetve a mindennapi tevékenységek iránti érdektelenség mind a depresszió tünetei lehetnek. Ha ezeket a jeleket tapasztalod, ne habozz segítséget kérni, mert a depresszió súlyosbodhat, és komoly beavatkozást igényelhet.

Ha állandó konfliktusok, veszekedések, vagy elhidegülés jellemzi a kapcsolataidat, legyen szó párkapcsolatról, családi vagy munkahelyi viszonyokról, az is jelezheti, hogy pszichológus segítségére van szükséged. A szakember segíthet megérteni és kezelni ezeket a helyzeteket, javítani a kommunikációt és a kapcsolatok minőségét.


Életünk során számos traumatikus eseménnyel találkozhatunk, legyen az egy szeretett személy elvesztése, baleset, erőszak, vagy bármilyen más traumatikus élmény. Ha ezek az élmények feldolgozatlanul maradnak, hosszú távon komoly problémákat okozhatnak. 

Ha úgy érzed, hogy elakadtál az életedben, nem tudsz dönteni fontos kérdésekben, vagy nem látod a jövődet, akkor is érdemes szakemberhez fordulni. A pszichológus segíthet tisztázni a céljaidat, megtalálni a motivációdat és irányt adni az életednek.

Hogyan válasszunk pszichológust?

Személyes kompatibilitás

Az egyik legfontosabb szempont a pszichológus kiválasztásakor a személyes kompatibilitás. Figyeld meg, hogyan érzed magad az első néhány alkalom után. Érzed-e, hogy megért, támogat és biztonságban vagy? Ha nem, akkor érdemes tovább keresni. Ne feledd, jogod van választani és változtatni.

Fontos azt is eldönteni, hogy tanácsadásra vagy terápiára van szükséged. Ha több életterületen egyszerre van elakadásod, akkor a pszichoterápia lehet a megfelelő választás. Ha egy konkrét problémát szeretnél megoldani, például karrierkérdésekkel küzdesz, akkor a pszichológiai tanácsadás is elegendő lehet.

Logisztikai szempontok

Gondold át, hogy mennyire fér bele az életedbe és az idődbe a pszichológus látogatása. Fontos szempont lehet a rendelő helyszíne, az utazási idő és a szabad időpontok egyeztetése.

Tájékozódj előre a költségekről. Vannak olyan rendelők, ahol egészségpénztári számlát is kérhetsz, vagy rászorulóként kedvezményeket vehetsz igénybe. Érdemes előre érdeklődni e-mailben ezekről a lehetőségekről.

A mai világban már egyre több pszichológus kínál online vagy hibrid terápiás lehetőségeket. Ha nincs lehetőséged személyesen találkozni, az online terápia is remek lehetőség az önismereti munka elkezdésére. Fontos, hogy biztosítsd a zavartalan környezetet és a stabil internetkapcsolatot.

A pszichológus választása nem egyszerű feladat, de a megfelelő szakember megtalálása hosszú távon jelentős pozitív hatással lehet az életedre. Ne habozz segítséget kérni, ha úgy érzed, szükséged van rá, és bátran keresd meg azt a szakembert, akivel igazán komfortosan érzed magad.
Képforrás: Canva Pro adatbázis


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.