Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Karácsonyi veszélyek otthon és az utakon

Érdekességek2021. december 25.

Karácsony közeledtével ne csak az ünnepi menüre és szeretteink ajándékaira, de családunk biztonságára is gondoljunk. A Generali adatai szerint tavaly december 23. és 31. között 1329 biztosított autót ért kár, ez a korábbi évhez képest 25 százalékos növekedést jelent. Továbbá több mint 200 esetben jelentettek be csonttörést és közel ötven alkalommal tűzesetet a biztosítóhoz. A betörések száma is megugrik az ünnepekkor: tavaly csaknem száz ilyen eset történt. Ahhoz, hogy a pihenés és az öröm zavartalan legyen, érdemes néhány tanácsot megszívlelnünk. A Generali és az ORFK munkatársai összeállították, mire érdemes figyelni és mit tehetünk, hogy az év utolsó napjai is nyugodtan teljenek.


A karácsonyhoz természetesen hozzátartozik a fenyőfa állítása, de legyünk óvatosak a faragással, mert egy rossz mozdulat, és könnyen a baleseti sebészeten tölthetjük a szentestét.
A nagy rohanás miatt a konyhában is egyre gyakoribbak a kisebb-nagyobb háztartási balesetek. Az elszáradt koszorúkon és a fán is könnyen kigyulladhatnak a gyertyák, a rossz minőségű égők, és a nem megfelelően használt csillagszórók is nagy bajt okozhatnak.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján egyre több tűzeset történik az ünnepek alatt – tavaly karácsonykor a Generali biztosítóhoz közel 50 ilyen bejelentés érkezett -, ezért mindenképpen legyünk óvatosak ezekkel az eszközökkel. Ha elutazunk, fokozottan ügyeljünk arra, hogy a karácsonyfát és minden karácsonyi dekorációt biztonságosan hagyjunk ott, ha pedig új műszaki cikket kaptunk, áramtalanítsuk, így megelőzhetjük, hogy az esetleges komoly meghibásodás távollétünkben jelentkezik.

A karácsonyi felhajtás megterhelő lehet háziállataink számára is. Ha otthon hagyjuk őket, míg elutazunk, gondoljuk végig, hogyan tudjuk a legjobban biztosítani az ünnepi díszben pompázó lakást és kedvencünk épségét.
 
Manapság a közösségi média is komoly veszélyeket tartogathat, hiszen sokszor az itt megosztott információ is ötletet adhat lopások, betörések elkövetéséhez. „Azt javasoljuk, hogy a betörések elkerülése érdekében csak akkor osszunk meg utazásunkról képeket, ha már visszaérkeztünk, és nem üres a lakásunk.

A nagy értékű karácsonyi ajándékokról készült képeket sem javasoljuk kitenni az oldalakra, hiszen ezt is megtalálhatják a betörők, és vonzó célponttá válhatunk a számukra. Fontos, hogy a biztonsági beállításoknál ellenőrizzük, hogy valóban csak az ismerőseink férnek-e hozzá az adatainkhoz.” – figyelmeztetett Hajas Gábor, a Generali vagyonbiztosítási osztályának vezetője a közösségi oldalakkal kapcsolatban.
 
A tavalyi ünnepek alatt csaknem száz betöréses lopás, rablás és vandalizmus okozta kárt jelentettek be a Generalihoz. Ezzel kapcsolatban Bényi Mónika rendőr őrnagy, az ORFK szóvivője elmondta: „Ha rokonokat látogatunk vagy elutazunk az ünnepekre, nehezítsük meg a betörők dolgát. Érdemes figyelni arra, hogy az értékesebb ajándékok dobozát ne rögtön, vagy diszkréten helyezzük a kukákba, mert így felhívhatjuk a betörésre készülők figyelmét is.

A hívatlan vendégek kivédése érdekében védjük otthonunkat több zárral, lehetőség szerint több pontosakkal. A mechanikus mellett használjunk elektronikus vagyonvédelmi eszközöket is. Ha a betörő olyan védelmi rendszert lát, ami huzamosabb ideig feltartóztatja, nem kockáztatja meg, hogy lebukjon, inkább odébb áll.”
 
Az utcákon, gyalogosan is komoly baleseteket szenvedhetünk a téli hónapokban, ha nem figyelünk kellőképpen. A jeges utak miatti elcsúszások, csonttörések decemberben és januárban a leggyakoribbak: az ünnepek alatt a Generalihoz tavaly több mint 200 csonttörést jelentettek be. Megoldást jelenthet az utcák jégmentesítése, legalább a bejáratunk környezetében. Idén még nem esett komoly mennyiségben hó, de a téli gumik felszerelése már a hidegebb idők beköszöntével aktuálissá vált, így aki még nem tette meg, sürgősen cseréltesse le autóján a nyári gumikat télire.

A gyakoribb hóesés mellett már számolnunk kell tartós faggyal is bármikor beállhat, a csúszós autóutak miatt pedig nő a balesetek száma. A Generalihoz tavaly december 23. és 31. között 1329 autót ért kárbejelentés érkezett, leggyakrabban megcsúszásból, kipördülésből adódtak a balesetek. Vezessünk tehát óvatosan, az időjárásnak és az esetleg megváltozott tapadású útviszonyoknak megfelelően. Az ittas vezetés közben okozott balesetek száma is emelkedik az ünnepek alatt, ezért ha alkoholt fogyasztottunk, semmiképp ne használjuk a gépjárművünket, hívjuk inkább sofőrszolgálatot.
 
Érdemes elővigyázatosnak lennünk szilveszterkor is. Bár évről évre egyre szigorúbban szabályozzák a pirotechnikai eszközök beszerzésének feltételeit, még mindig könnyedén hozzá lehet jutni a veszélyes tűzijátékokhoz, petárdákhoz. Sajnos a szilveszter ma már egyet jelent a balesetekkel. Minden évben hallhatunk olyan történetekről, amikor fiatalok kezében robban fel a petárda, vagy égeti meg őket a rakéta. Ha már megtörténik egy ilyen komoly baleset, nagy segítséget jelenthet a biztosítótól kapott kártérítés.


forrás: HarmoNet
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.