Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Karácsonyra csini-forma? - A sikeres fogyókúra 3 alapelve

Érdekességek2018. október 24.

Mi az a három legfontosabb tényező, ami döntően befolyásolja a fogyókúránk sikerességét? Ne sanyargasd magad villámdiétákkal, inkább ésszerűsíts, és tartsd be a 3 egyszerű alapelvet! Így könnyebben, szélsőségektől mentesen fogyhatsz, és nem teszed ki feleslegesen a szervezetedet sokkhatásnak. Cikkünkben további 10 jótanácsot találsz a súlycsökkentés részletes megvalósításához!  

1. Hogyan és mit mozogsz? Ahhoz igazítsd a táplálkozásodat!
A mozgás céljától és gyakoriságától függ, hogy milyen irányelveket kell követnünk a mindennapi táplálkozásban.

Azoknak, akik elsősorban a jó közérzetért végzik a testmozgást és nincs szükségük testsúlycsökkentésre, csak az egészséges táplálkozás alapelveit kell követniük. Ha már van egy kis úszógumink, vagy csak izmosodni szeretnénk, akkor szükség lehet ezeket az alapelveket kiegészíteni. Kifejezett sportdiétára a versenysportolóknak van szükségük.

Legtöbben azért választunk valamilyen mozgásformát, hogy megszabaduljunk a túlsúlytól, formásabbá tegyük alakunkat, és jól is tesszük, hiszen többek között az izommunka képes az anyagcserét nagymértékben megemelni. Ez azonban önmagában nem elegendő, ki kell egészíteni megfelelő táplálkozással is.


2. A diéta egyik kulcsa: a folyadékfogyasztás
A folyadékfogyasztás alapvető fontosságú. Nemcsak azért, mert a megfelelő folyadékfelvétel segít az energia leadásban, hanem azért is, mert a vízhiány hatással van a fizikai teljesítőképességünkre is, kritikus esetben holtpontot okozhat. Ma már tudjuk, hogy ha nem túlzott, akkor nem tilos folyadékot inni a mozgás végzése közben sem.

Izotóniás oldat fogyasztása javasolt, amit otthon mi magunk is előállíthatunk, ha friss zöldség- vagy gyümölcslevet hígítunk. A készen kapható izotóniás italok akkor azok, ha az osmolaritásuk 280-330 mmol/l közötti. A sportital akkor megfelelő, ha nem tartalmaz koffeint vagy szénsavat. A koffein vizelethajtó, ami nem kedvez a folyadékháztartásnak. A sportitaloknak valódi hasznuk az élsportolóknál van, akik csak hobbiszinten mozognak, azoknak nincs rá szükségük!

3. Hogyan szükséges pótolni a tápanyagokat?
A szénhidrátok biztosítanak gyors, könnyen mozgósítható energiát a szervezetünknek, a szénhidrát az agy és az izmok elsődleges tápanyagforrása. Mozgás során először a vérben lévő cukrot használjuk el, majd kb. 40 perc múlva a keringő zsírsavakat és a raktározott szénhidrátot.

Testmozgás előtt 2 órával érdemes olyan táplálékot fogyasztani, ami komplex szénhidrátot tartalmaz és/vagy alacsony GI-értékű (glikémiás indexű), rostban gazdag, és tartalmaz sovány fehérjét. Ennek köszönhetően a vércukorszint is egyenletesebben emelkedik, ami segít elkerülni a holtpontot és az éhségrohamokat.

A zöldségek, gyümölcsök többsége megfelel ennek a kritériumnak, ráadásul optimálisan fedezik vitamin- és ásványianyag-szükségletünket is, ami bizonyos mértékben megnő a mozgás során keletkezett szabadgyökök miatt.

Sovány fehérjék (csirkehús, pulykahús, zsírszegény tej és tejtermékek, tojásfehérje, sovány hal) fogyasztásával és rendszeres testmozgással kerülhetjük el, hogy az izomzatból is fogyjunk. Ha testsúlycsökkentés a célunk, akkor azonban ebből sem lehet korlátlanul fogyasztani, hiszen a feleslegesen bevitt fehérjék is energiát szolgáltatnak.

A testmozgás után is lehet enni, zsírszegény, sovány fehérjét tartalmazó, rostban gazdag ételt. Pl. csirkehúsos saláta, rozsos kiflivel.

A fogyókúrázók tízparancsolata
Az alábbi alapelvek betartásával tartós sikerre számíthatunk: nemcsak önsanyargatás nélkül tudjuk leadni a pluszkilókat, de az optimális súlyunkat - és nem utolsósorban az egészségünket - hosszú távon is meg tudjuk őrizni.

  1. Kerüljük a szélsőséges diétákat!
  2. Ne siettessük a fogyást, heti 0,5-1 kg súlyvesztésre törekedjünk!
  3. Ne a testsúlyt nézzük csak, legalább havonta végeztessünk testzsírszázalék meghatározást is.
  4. Kerüljük a túlzott zsiradékbevitelt (ez a növényi zsiradékokra is vonatkozik).
  5. A finomított cukor, méz, cukorpótlók fogyasztását kerüljük, vagy legalább minimalizáljuk.
  6. Részesítsük előnyben az összetett szénhidrátokat.
  7. Fogyasszunk elegendő rostot.
  8. Legalább napi 2 liter folyadékot fogyasszunk.
  9. Legalább heti négyszer, 40-60 percig végezzünk aerob mozgást (pl. kocogás, futás, biciklizés, kick box stb.)
  10. Testmozgáskor ügyeljünk a fokozatosságra, és a mozgásformát mindig aktuális állapunkhoz igazítsuk.

forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.