Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Káros az önkielégítés, ha gyereket szeretnénk?

Érdekességek2022. október 04.

Fotó: gettyimages.com

Ez a kérdés meglepően sokszor merül fel a babára vágyó párok esetében, és sajnos sokszor teljesen fals információkba futnak bele. Hogy a válasz a kérdésre egyértelmű lehessen, ismerni kell a spermaképzés folyamatát, ennek megismerésében pedig Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember van a segítségünkre.

Maszturbálás

Sokáig tabu volt, sőt, egy ideig tiltani is próbálták, pedig az egészséges szexualitás része. Sokan hiszik, hogy azok a férfiak, akik párkapcsolatban élnek, már nem maszturbálnak, ez azonban nem igaz. Nem a szex hiánya, vagy annak minősége az ok, egyszerűen az, hogy ez egészen más élmény, így mind a hölgyek, mind az urak esetében tökéletesen normális.

A férfiak szexualitáshoz fűződő viszonya egyszerűbb, mint a hölgyeké. Számukra az orgazmus szinte mindig párosul az ejakulációval, vagyis a kielégülés csak így valósul meg. Sokan azonban lemondanak a maszturbálásról is, hogy minél több spermájuk legyen a családalapítási együttlétekhez. Ebben azonban van némi ellentmondás.

Mennyi és mikor?

A sperma mennyisége csak egészen minimálisan növelhető önmegtartóztatással, a minőségre azonban nincsen jó hatással a tartogatás. Sajnos tény, hogy ma a férfiak igen nagy hányada küzd meddőségi problémákkal, és az átlag spermaszám is drasztikusan lecsökkent. Mindezek hátterében a legtöbbször a nem megfelelő életmód, és az ezzel karöltve jelentkező tápanyaghiány áll.

Megfelelő tápanyagellátottság hiányában a szervezet nem képes megfelelő mennyiségben előállítani a spermiumokat. Ezen lehet egy egész keveset javítani az önmegtartóztatással, csakhogy a spermiumok minősége az idővel romlik. Mivel egy hímivarsejt élete nem kifejezetten hosszú, és képzése is eltart 74 napig, így az önmegtartóztatással sajnos romlik a minőség is. Ez pedig megnehezíti a megtermékenyítést, és növeli a megfogant magzatok esetében a genetikai rendellenességek kialakulásának lehetőségét, a koraszülés és a vetélés kockázatát – mondja Ratkó Tünde.

Tápanyagok

A megoldást tehát nem az önmegtartóztatás, hanem a tápanyagok pótlása jelenti, amihez jó megoldást jelentenek a férfivitaminok. De csak abban az esetben, ha a készítmény komplex, valamint szerves kötésű, biológiailag aktív anyagokat tartalmaz.  ezek praktikusan -citrát és -glükonát kötéseket jelentenek, így pedig a bevitt anyagok akár 80%-kal is jobban hasznosulnak, amit tovább fokoz a készítmény komplexitása.


Mivel a spermatogenezis, vagyis a spermaképzés egy 74 napos ciklus, így a tápanyagok jótékony hatása sem jelentkezik egyik napról a másikra. De ha nincs a háttérben betegség, akkor jelentkezik, méghozzá mennyiségi és minőségi javulással egyaránt.

Fotó: 123rf.com

A válasz tehát ez: az önmegtartóztatással nem növelhetjük meg jelentősen a sperma mennyiségét, a minősége azonban romolhat. A rendszeresen “lecserélt” spermiumok minősége azonban jelentősen javulhat a megfelelő tápanyagpótlással, ekkor pedig már az önmegtartóztatásnak sem lesz értelme.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).

Milyen a jó napszemüveg?

2025. július 07.



Az UV-sugarak nagy részét a szaruhártya elnyeli, csupán 3%-uk éri el a szemfeneket. Az intenzív sugárzás hatására ezért a szem külső képletei „leéghetnek”. (Ez a jelenség okozza az ún. „hóvakságot” is – l. „A téli sportok veszélyei” című rész). A szem szárazzá válik, erezettsége megnő, fájdalmas és fényérzékeny lesz. A tüneteket sokszor heves fejfájás kíséri. Ilyenkor a kamillateás hideg borogatás, a szem lefedése és a fény kerülése jó hatású.

A szem sugárártalmainak megelőzésében fontos a jó napszemüveg. Ennek ismérve, hogy kellően sötétített, nem korlátozza a látásélességet és a színlátást, valamint 100%-os UV-védelmet biztosít. Nem elengedhetetlen kellék a szemüvegszárba épített MP3-lejátszó, de a szemüvegszár adjon oldalt és alul-felül is megfelelő takarást a szemnek. Fontos tudni, hogy a zöld színű szemüveggel a legjobb a természetes színlátás, a kék pedig a havas táj vakító fehérségét tompítja. A szürke szemüveglencse erős napfényben tökéletes, a természetes színeket adja vissza. A barna lencsén át a szem erős napfényben a mélységet, a teret jól érzékeli. Ezért kerékpározáshoz, hegymászáshoz a legideálisabb. A sárga lencse viselete gyenge fényben ajánlott, jó képélességet biztosít azáltal, hogy erősíti a kontrasztokat. Erős fényben viszont hunyorgásra késztet, akárcsak a rózsaszín üveg.

A narancs árnyalatú lencse, ugyanúgy, mint a barna, szintén jól érzékeli a mélységet, viszont nem ajánlott erős fényben. A lila lencsék kedvező tulajdonságairól (ha van) a szerző értesítést kér.

A legbiztosabb védelem a napsugárzás hatásaitól az, ha az UV-sugárzás a felsorolt védőeszközökkel mérsékelhető. Ez általában délelőtt 11 óra előtt és a délutáni órákban, 15 óra után lehetséges.