Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Keltsd életre a motivációdat!

Érdekességek2022. április 14.

Mindenkivel előfordul, hogy egyik napról a másikra elfárad, nincs kedve semmihez. Elveszíti motivációját, már nem lelkesíti, amit csinál, legyen szó munkáról vagy bármi másról. Tudja, hogy tennie kell valamit, "fel kell ébrednie", de nem megy. Márpedig a célok elérése akkor lehetséges, ha összpontosítunk. A "stagnálás" sajnos hosszú ideig eltarthat, ha nem teszünk valamit ellene. Íme néhány napi motivációs trükk!  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.1. Üljünk le és lássunk hozzá!
Érezzük még a lustaság visszahúzó erejét? Nincs jobb módja a leküzdésének, mintha belevágunk a dolgunk elvégzésébe. Ha csupán olvasgatunk a motivációról, az nem segít, ahogyan elintéznivalóink újraolvasása sem. Csak a cselekvés lehet mentőöv! Tehát, ne azon gondolkodjunk, mennyire nehéz egy feladat, vagy mennyi ideig tart az elvégzése. Csak kezdjük el! Amint nekikezdünk, motiváltabbak leszünk és azt is beláthatjuk: nem olyan nehéz a feladatot megcsinálni, mint korábban hittük.

2. Találjunk rá pozitív hangunkra!
Ahogyan Henry Ford mondta: „Akár azt gondolod, meg tudod csinálni, akár azt, hogy nem, mindenképpen igazad van.” Maradjunk tehát pozitívak! A pozitív gondolkodás csodásan hatékony lehet. Cseréljük le a negatív gondolatokat sokkal biztatóbbakra, barátságos hangon szóljunk saját magunkhoz! Vegyük figyelembe a célunkat, mely nemcsak egy lehetőség, hanem valószínűség. A saját hitünket használjuk hajtóerőként. Tudatosítsuk, hogy mi is cselekedhetünk azokhoz az emberekhez hasonlóan, akik már elérték céljukat. Minden lehetséges annak, aki hisz benne.

Mondjuk el magunknak újra és újra, hogy „meg tudom csinálni”. „El tudok menni edzeni”, „végigviszem ezt a prezentációt”, „csodálatos napom lesz”. Figyeljük a hatást! Ha fenntartjuk a pozitív hozzáállást, jobban érezzük majd magunkat, bármit akarunk is tenni, bármi legyen is a célunk.

3. Olyan emberekkel legyünk, akik inspirálnak!
A legjobb módja annak, hogy változtassunk hozzáállásunkon és kedvünkön, ha olyan emberekkel vesszük körül magunkat, akik inspirálnak, motiválnak bennünket. Vegyük körül magunkat velük, beszélgessünk velük, tanuljunk tőlük. Tanulmányozzuk tulajdonságaikat, szokásaikat. Ők már minden bizonnyal ott tartanak, ahol mi magunk is szeretnénk: hasonlítsuk össze a miénket az ő történeteikkel. Vezessen bennünket ugyanaz, ami őket a sikerhez vezette.

4. Kezdjünk baráti versengésbe!
Hatékonyan növelhetjük motivációnkat egy kis barátságos versengéssel. Mindannyiunkban ott van a versengés vágya, használjuk azt saját fejlesztésünkre. Legyen a rivális egy barátunk vagy egy munkatársunk, akinek hasonló céljai vannak, és indulhat a játszma. Ennek hatására munkánkat inkább afféle játéknak fogjuk majd fel, és a vereséget is elkerüljük. Akik részt vesznek a versengésben, erősítik, támogatják egymást és nem hagyják magukat lelassítani, megállni.


5. Gondoljunk bele, milyen messzire jutottunk!
Bár rengeteg dolgot értünk már el és messzire jutottunk, sok esetben nem realizáljuk ezt. Nyissuk ki a szemünket, és lássunk! Jutalmazzuk meg magunkat! Írjuk le a múlt sikereit. Meg leszünk lepve, mennyi mindent „tettünk le az asztalra”, mi mindent értünk el. Ezt visszaolvasni igazi motiváló erő, lendületet ad! Ne feledjük azt sem: türelmesnek kell lennünk. Sokan követnek el hibát azzal, hogy azonnali eredményt várnak. Gondolkodjunk hosszútávon. Ha maratont akarunk futni, nem fogjuk azt megtenni egy éjszaka alatt. Ha még nem látjuk eredményeinket, adjunk nekik időt. Célunkra úgy tekintsünk, mint egy hosszabb útra – az úton bizony szembekerülhetünk akadályokkal. Tegyen minket boldoggá a fejlődés!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.6. A kudarcot tekintsük tanulási tapasztalatnak!

Ha valamiben kudarcot vallunk, kérdezzük meg magunktól: mit tanultunk ebből? Sikertelen kísérleteinkből ne vonjuk le hosszútávú következtetéseket, ne gondoljuk úgy, hogy ez előrevetíti a jövőbeli sikertelenséget. A kudarc csupán része a fejlődési folyamatnak, talán éppen az egyik legértékesebb tapasztalatot szereztük meg vele. Ha kedvezőtlen fordulat történik, vegyünk egy mély levegőt és tudjuk, hogy a legjobb dolgok akkor történnek velünk, amikor a legkevésbé számítunk rájuk. Legyőzöttnek lenni csak egy átmeneti állapot, de ha feladjuk, akkor állandóvá tehetjük azt. Akik feladják, nem is sejtik, milyen közel voltak a sikerhez. Kerekedjünk felül a kudarcon!

7. Tekintsük át, finomítsuk és bontsuk részekre céljainkat!
Hogyan finomítsunk rajtuk, bontsuk kisebb darabokra céljainkat? Célunknak konkrétnak, mérhetőnek, elérhetőnek, relevánsnak és időszerűnek kell lennie. Attól se féljünk, hogy nagy célokban gondolkodjunk – olyan célok kellenek, melyek inspirálnak, akkor is, ha jelenleg úgy tűnik, elérésük jó sok időbe telik. Ha túl könnyen elérhető célokat tűzünk ki magunk elé, valószínűleg sokkal kevesebbet érünk el, mint amennyire képesek vagyunk.

Figyeljünk arra, hogy a célok reálisak legyenek – ha túl nagy feladatot tűzünk ki magunk elé, az megterhelő lehet. Bontsuk le a végső célt kisebb célokra, melyek azonban ugyanúgy a végsőhöz vezetnek. Kis lépésekben haladjunk. Amikor már érezzük, hogy mennyit haladtunk, készen fogunk állni a következő lépésre.

Például, ha szeretnénk munkát váltani, először többféle módon fejlesztjük magunkat: tanulunk még valamit, fejlesztjük a képességeinket, frissítjük önéletrajzunkat, stb. Ezek a kis célok közül mindegyik kapcsolódhat a napi feladatokhoz, mégis a következő, nagy lépéshez vezet. A kis, napi feladatok idővel nagyobb teljesítményre motiválnak.

Arról azonban mindenképp győződjünk meg, hogy vajon céljaink igazán a mi céljaink-e és összhangban vannak-e az értékeinkkel. Ha valaki másnak a céljait akarjuk megvalósítani, azokat nem érezzük magunkénak, sosem leszünk eléggé motiváltak…

8. Tudja meg mindenki, mire vagyunk képesek!
Amikor olyasmit igyekszünk csinálni, amit azelőtt sosem, nagy koncentrációnkba és erőfeszítésünkbe kerülhet – gyorsan és könnyen magányossá válhatunk. Hogy motivációnkat fenntartsuk, fontos másoknak is tudniuk, hogy mit csinálunk éppen, mire törekszünk. Ne legyünk szégyenlősek ebben a tekintetben. Tudják meg mások is, hogy egy bizonyos célt akarunk elérni bizonyos időn belül.

Senki sem szeret rossz színben feltűnni családja, barátai, munkatársai előtt. Ha kötelezettséget vállaltunk, azt tudassuk velük is – így a szégyennel sem kell együtt élnünk, hogy nem próbáltunk meg valamit. Tudatosítsuk, hogy felelősek vagyunk, felelősséget vállaltunk valamiért. Hetente egyszer legalább jelezzük másoknak is, hogy haladunk a célunk felé.

9. Vizualizáljuk sikerességünket!
Mielőtt bármit is tennénk, agyunk már láttat velünk képeket az áhított végeredményről. Hunyjuk be a szemünket és lássuk, milyen sikeresek vagyunk, lássuk magunkat úgy, mintha célunkat már elértük volna. Lássuk magunkat nevetni, halljuk magunkat pozitívnak és tudjuk, hogyan érezzük majd magunkat, amikor a vágyunk teljesült. Formáljunk olyan tiszta képet, amilyet csak tudunk! Tegyük ezt minden reggel, legalább 5 percen keresztül.

Ez egy meglepően hatékony technika, mely növeli motivációnkat és lelkesedésünket, valamint biztosítja a megfelelő hangulatot a munkanapunkhoz.

Egy másik hatékony vizualizációs módszer, ha fizikai emlékeztetőket rakunk magunk köré. Tegyünk fel célunkról egy képet olyan helyre, ahogy minden nap látjuk: íróasztalunkra, falunkra, a fürdőszoba tükörre vagy a hűtőszekrényre. A lényeg, hogy mindig szem előtt legyen, agyunk is erre fókuszáljon, összpontosítsunk a végeredményre és ezáltal fenntartsuk a lelkesedést.

10. Dolgozzunk minden nap szenvedéllyel!
Vannak dolgok mindennapjainkban, amelyeket elvégzünk, még ha nem is lelkesedünk értük: takarítunk, kifizetjük a számlákat, elkészítünk egy munkát a főnökünknek. Ám az ezekkel kapcsolatos esetleges bosszúság csökken, ha mellette olyasmit is csinálunk, amit szeretünk - valamit, amiért igazán rajongani tudunk. Függetlenül attól, mit csinálunk, a szenvedély a napunk része kell hogy legyen! Szánjunk tehát időt arra is, hogy olyan dologgal foglalkozzunk, amit igazán szeretünk. Legyen az egy óra szünet, dolgozzunk valamin, ami sokat jelent számunkra. Legyen ez a mi személyes, tartalmas projektünk. Tegyünk meg valamit, amire már régóta készülünk. Motivációnk és boldogságunk garantált lesz!

Búcsú Adrienn

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.